Eugen Nicolaescu: Pacientul va completa un chestionar, va spune daca este multumit de spital si de medicul care l-a tratat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 21 martie 2013, 11:34 Actualitate | Esenţial

Pacientii din spitalele romanesti vor avea la dispozitie, in curand, un "chestionar ca pacientul sa ne spuna daca este multumit de spital si de medicul care l-a tratat", a anuntat joi ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu. "Cel care nu trateaza cu respect pacientul trebuie sa si raspunda", a explicat ministrul Sanatatii.

Nicolaescu a mai anuntat, joi, ca Guvernul a aprobat introducerea coplatii in spitale incepand cu 1 aprilie.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1743 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    eu as adauga si rubrica (Joi, 21 martie 2013, 11:38)

    nellino [utilizator]

    "Cata spaga am dat in spital"

    Pentru ca si cel care primeste foloase necuvenite doar ca sa isi faca meseria trebuie sa raspunda!
    • 0 (0 voturi)    
      Multiple formulare (Joi, 21 martie 2013, 18:45)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Atentie, vorbim de SPITALIZARE. Medicul e doar unul din multii angajati cu care interactionezi.

      De ex: asistente/infirmiere (1 din fiecare/tura?), portar, brancardieri, anestezisti, laboranti, etc...

      Asa ca ar trebui sa ai o foaie pt fiecare angajat cu care intri in contact, cu rubrica de spaga :). Si una pt spital. Plus loc pt comentarii referitor la medicamente/materiale aduse de acasa, ca spitalul nu are nimic in stoc.
  • +10 (12 voturi)    
    inutil (Joi, 21 martie 2013, 11:49)

    mos ion roata [utilizator]

    Vor exista astfel sute de mii de chestionare completate in mare parte subiectiv.Cine le va citi? Cui va folosi tampenia asta?
    • +6 (8 voturi)    
      lu' nicolaescu (Joi, 21 martie 2013, 12:19)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      nu avea hartie igienica la minister.
    • -1 (3 voturi)    
      la fel (Joi, 21 martie 2013, 12:29)

      ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      La fel se face in universitatile din Franta.
      Fiecare elev primeste un chestionar dupa ce termina un curs.
      Datele sunt centralizate de universitate si sunt folosite pentru a putea imbunatatii performantele profesorilor si a universitatii per total.

      Acest feedback are sens atata timp cat este luat in serios si folosit cum trebuie.

      Este o initiativa laudabila dar sunt curios cum va fi aplicata.
      • +1 (1 vot)    
        Asa e! (Joi, 21 martie 2013, 17:14)

        Florin Cj [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

        La fel se face si la toate training-urile pe care le-am avut in tara sau strainatate, indiferent daca acestea au fost interne sau cu trainer extern.

        Dar intre ce vrea actualul ministru si ceea ce am spus mai sus este o mare diferenta si anume: formularele completate de cei prezenti la training-uri erau procesate, iar rezultatul acestei analize avea un efect asupra urmatoarelor training-uri predate de catre acei traineri.

        Domnul ministru o sa se stearga-n fund cu acele formulare pentru ca nu o sa le proceseze nimeni!
  • +1 (1 vot)    
    si daca pacientul va trebui sa se reintoarca? (Joi, 21 martie 2013, 12:41)

    costache2 [utilizator]

    Mai apuca sa intre pe usa spitalului? Sau dintr-o data vor aparea numai "urgente" si nu il va mai baga nimeni in seama?
  • +1 (1 vot)    
    si chestionarul... (Joi, 21 martie 2013, 12:45)

    jackalphonse [utilizator]

    va ajunge intr-un sigur din tomberon.
  • +1 (1 vot)    
    Dar un formular pentru ministru nu e ? (Joi, 21 martie 2013, 13:34)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Sa spuna si pacientii cat de multumiti sunt de haosul produs in sistem de contabilul agramat (raraitul e bonus).
  • 0 (0 voturi)    
    Nicolaescu -medicul trebuie sa raspunda !!!!! (Vineri, 22 martie 2013, 0:10)

    andreesanu [utilizator]

    Medicul a raspuns ,raspunde si va raspunde in caz de mal practice ,dar tu ca ministru ai raspuns vrodata de ceva ???? si cind vei raspunde de brambureala sistemului de sanatate ???,pe minema intereseaza si asta ,ca tu sa raspunzi de ce faci de ce spui.