UPDATE DNA a pus in miscare actiunea penala fata de judecatorul Adrian Neacsu, pentru fals si uz de fals. Neacsu: DNA a mai reusit suspendarea unui membru CSM

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 5 martie 2013, 14:03 Actualitate | Esenţial

UPDATE Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au dispus punerea in miscare a actiunii penale fata de judecatorul Adrian-Toni Neacsu, membru ales al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), se arata intr-un comunicat al DNA. Judecatorul Adrian Neacsu a declarat marti, dupa audierile de la DNA,i ca "ceea ce probabil s-a urmarit de la inceput, si anume suspendarea mea din CSM, este pe cale sa se intample, mai e o chestiune de zile, este o simpla formalitate". "Este o zi buna de bilant pentru DNA, a mai reusit, repet, suspendarea unui membru CSM", a afirmat judecatorul Neacsu.

Potrivit DNA, in sarcina caruia s-au retinut infractiunile de participatie improprie la abuz in serviciu contra intereselor publice (10 acte materiale), fals intelectual (5 acte materiale), participatie improprie la uz de fals (5 acte materiale) si fals in inscrisuri sub semnatura privata (5 acte materiale), toate in forma continuata.

DNA informeaza ca, din ordonanta de punere in miscare a actiunii penale au rezultat urmatoarele:

* In cursul lunilor iulie, septembrie, octombrie, noiembrie si decembrie 2012, inculpatul Neacsu Adrian-Toni a incasat nejustificat, de la Consiliul Superior al Magistraturii, suma totala de 66.942 lei, reprezentand venituri din salarii si diurna de detasare, aferente unui numar de 48 de zile in care a absentat nemotivat. Magistratul a beneficiat de plata integrala a acestor drepturi de natura salariala si asociate pe baza unor documente justificative falsificate.

* Pentru a-si disimula absentele de la serviciu, inculpatul Neacsu Adrian - Toni a participat la intocmirea, cu date nereale, a cinci foi colective de prezenta si a cinci cereri de decont de diurna, cate una pentru fiecare din lunile iulie, septembrie, octombrie, noiembrie si decembrie 2012.
Sumele au fost incasate nejustificat de magistrat, in conditiile in care, ordonatorul principal de credite al CSM nu a avut reprezentarea ca documentele respective contin date nereale.

* La data de 5 martie 2013, inculpatului Neacsu Adrian - Toni i s-au adus la cunostinta acuzatiile, drepturile si obligatiile, in conformitate cu prevederile art. 6 alin. 3 si art. 70 Cod de procedura penala.


La iesirea de la audierile de la DNA, judecatorul Adrian Neacsu a declarat: "am dat o declaratie foarte lunga in care am adus explicatiile care mi s-au solicitat. Am cerut, la randul meu, anumite lamuriri. A durat peste o ora declaratia pe care am dat-o. Din pacate, procurorii DNA nu s-au uitat peste aceasta declaratie, nu i-a interesat ceea ce am scris eu acolo si ceea ce le-am atras atentia ca nu este in regula. Aveau, se pare, pregatita o ordonanta de punere in miscare a actiunii penale. S-a pus in miscare actiunea penala impotriva mea, ceea ce inseamna ca din acest moment ceea ce probabil s-a urmarit de la inceput, si anume suspendarea mea din CSM, este pe cale sa se intample, mai e o chestiune de zile, este o simpla formalitate".

"Regret profund ca nu s-a gasit astazi o solutie sa se opreasca toate abuzurile din acest dosar", a declarat Neacsu, precizand ca acuzatiile care i se aduc vizeaza absente nejustificate din sediul CSM. "Deci nu are cum in legatura cu astfel de acuzatii sa fie implicate alte persoane care au calitatea de membri CSM", a afirmat Neacsu, intrebat daca in dosar este implicat judecatorul CSM Horatius Dumbrava.

"Este vorba de faptul ca pe perioada anului trecut, in urma unei monitorizari indelungi a mea, s-a constatat un numar de absente de la serviciu presupus nejustificate, spun procurorii DNA, absente in urma carora as fi beneficiat de diferite drepturi salariale care se cuvin membrilor CSM. [...] Nu exista niciun fel de deconturi si niciun fel de deplasari fictive", a explicat judecatorul Neacsu.























2995 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Asa pica mafiotii ! (Marţi, 5 martie 2013, 14:16)

    NicolaeA [utilizator]

    Pentru nimicuri, pentru ca marile magarii sunt greu sau imposibil de dovedit !
    • +9 (9 voturi)    
      sa speram ca..... (Marţi, 5 martie 2013, 15:39)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      ....in razboiul dintre justitie si mafie va invinge justitia dar pentru aceasta va trebui ca mai intai sa isi curete propria curte de toate "cartitele" si de cei care ii favorizeaza pe infractori.
      Actiunea subversiva a unor elemente corupte din justitie, a facut posibila marea tradare nationala prin distrugerea industriei, vanzarea resurselor si indatorarea cetatenilor pe mai multe generatii.
      Toti acestia vor trebui intr-o buna zi sa raspunda in egala masura cu faptasii.
      Vine ea si ziua aceea !
      • +6 (8 voturi)    
        Coada de topor (Marţi, 5 martie 2013, 18:02)

        Garfield [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Ce guraliv era Neacsu la suspendarea nemotivata a Alinei Ghica si a lui Cristi Danilet! Credea ca-l apara pivnicereasa si scapa cu obrazul curat. Ti-ai luat-o-n barba, coada de topor!
  • -19 (23 voturi)    
    mutare/eliminare logica (Marţi, 5 martie 2013, 14:17)

    demaGOGU [utilizator]

    ca raspuns la eliminarea din CSM a doi "jucatori" importanti


    sahul continua
    • +16 (16 voturi)    
      masina timpului (Marţi, 5 martie 2013, 15:07)

      omidius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Deci in viziunea ta, DNA are un fel de masina a timpului.
      - pe 4 ianuarie 2013 2 judecatori parasesc 'fratia' si voteaza un procuror ca presedinte al CSM
      - in replica, se declanseaza actiuni de revocare, presarate pe ici pe colo cu niste semi-greve ilegale
      - la sfarsitul lui februarie cei 2 judecatori "basisti" sunt suspendati
      Prin urmare, DNA declanseaza in _octombrie_ 2012 actiunea de strangere de probe impotriva judecatorului ne-basist (si bineinteles ne-USL-ist, desi are cel putin 5 prezente bifate la antena 3).

      Cam prostuti procurorii aia de la DNA. Au masina timpului si o folosesc numai pentru a-l "proteja pe Basescu", in loc sa fi pus si ei niste bani la pariuri pe calificarea Stelei :)
      • -5 (11 voturi)    
        Da cam prostuti (Marţi, 5 martie 2013, 15:49)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui omidius

        Uite aici, au facut perchezitie, apoi zic ca nu au facut perchezitie ca e eroare de tehnoredactare :-)))

        Aici nu s-a facut perchezitie

        http://www.luju.ro/static/files/2013/martie/04/comunicat_dna.pdf

        Inainte spuneau cu articole de lege (tot greseala de technoredactare ) ca neintemeiata cererea de pechezitie si ca au facut perchezitie

        http://www.luju.ro/static/files/2013/martie/03/raspuns_papici_perchezitie_Toni_neacsu.pdf

        Nu stiu cat e de vinovat sau nu judecatorul(nu sunt jurist) dar nu e nevoie da fii jurist sa vezi balbaiala unui procuror sef de sectie. Penibil, ne intrebam de ce avem monitorizare pe justitie cu asa procuror. Ce sanse are dosarul lui in tribunal cu asa gafe?
      • +2 (2 voturi)    
        Mare dreptate (Marţi, 5 martie 2013, 20:40)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui omidius

        ai nea Omida,cam prostuti procurorii astia,initial au spus ca i-au luat calculatorul pentru o perchezitie informatica,cu mandat,apoi neavand mandat au intors-o,cica procurorul de caz s-a exprimat gresit,nu a fost perchezitie,calculatorul a fost luat si "doar"sigilat.
        Daca nici asta nu e baseala atunci ce dovezi mai concludente asteptati?
      • 0 (0 voturi)    
        DE MULT SE CONDUCE CU DOSARE (Miercuri, 6 martie 2013, 20:04)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui omidius

        Avem o armatà de securisti, care fac dosare.
        Cind se vace o numire, se cere acceptul securitàtii; normal. Dacà individul n-are "bube in cap", securitatea nu-i dà viza.
        Cind cei ce ne conduc, "fluierà in bisericà", se scoate dosarul.
        Da domnule "omidius", dosarul se face in 2012 si se scoate pe masà, cind este nevoie.
        Stat de drept; dreptul securistilor, de a ne conduce.
        Suntem tara cu cel mai mare numàr de securisti, pe cap de locuitor. In plus au salarii mari si ies la pensie devreme si cu pensii mult peste medie.
    • +4 (4 voturi)    
      borfas! (Marţi, 5 martie 2013, 17:44)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sau gainar! cunosti definitia? in tribunal e cea mai usor de demontat acuzatie, aia de delapidare. Dar cand ai scris, semnat si depus documente esti doar borfas. Cu o singura culoare politica: gainarie. De ce il aperi Gogule? ati impartit banii intre voi?
      • 0 (0 voturi)    
        CU ADJECTIVUL FOLOSIT MAI SUS... (Miercuri, 6 martie 2013, 20:09)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        ...au fost etichetati, milioane de cinstiti votanti.
  • +10 (10 voturi)    
    in aceasta seara, (Marţi, 5 martie 2013, 15:47)

    iulian-bz [utilizator]

    cel mai probabil, este invitatul special al latrinei 3,acolo va dezbate cu prietenii sai Gadea,Ciutacu si Ciuvica actiunea procuorilor DNA,in special a domnului Morar, ca fiind una politica,facuta la presiunea presedintelui TB,vor incepe iar un atac asupra DNA,ca fiind o institutie subordonata politic,bla,bla,bla...se adevereste un vechi proverb romanesc'' cine sapa groapa altuia,cade singur in ea''!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Adrian Neacsu.... (Marţi, 5 martie 2013, 16:20)

    andreesanu [utilizator]

    Ba tu esti vrincean dea lui oprisan,tu ai ajuns acolo ca scula nu ca judecator ,tu aveai un rol care nu l-ai invatat ,iar acu treci inapoi la Focsani unde se fac gainariile pe banda rulanta.
  • -2 (8 voturi)    
    Nedumerire... (Marţi, 5 martie 2013, 19:02)

    taticutu [utilizator]

    DNA-ul are sarcina sa verifice prezenta membrilor CSM,la servici ? Curios...
    Stiu din experienta,ca aceste probleme ,daca exista,se rezolva pe cale administrativa,de sefii directi,se fac imputari financiare pentru salarii nejustificate,etc,etc.
    Iar la acest Consiliu,este nevoie de o prezenta stricta de 8 ore zilnic,iar daca se depasesc aceste ore,se platesc suplimentar ?
    E posibil sa pun aceste intrebari si pentru ca nu prea imi este clara motivatia acuzelor,care mi se par mai mult de ordin administrativ,si nici pe departe de ordin penal...
    Multumesc pentru eventualele clarificari !
    • 0 (4 voturi)    
      documenteaza-te... (Marţi, 5 martie 2013, 19:54)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      pentru a te dumiri; acuzatia este de insusire a cca 66000 lei in mod fraudulos ,prin falsificarea actelor de prezenta la CSM.Sper ca nu este prea greu pentru tine sa pricepi ?
      • +2 (2 voturi)    
        Regret... (Marţi, 5 martie 2013, 22:55)

        taticutu [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

        Imi pare rau,nu mi-ai spus nimic...
        CSM-ul nu are Codul muncii,nu are control financiar intern,nu are compartiment financiar ? Au constatat ei frauda si au reclamat la Parchet ?
        Asa vreau sa raspunzi,la obiect !Multumesc !
      • 0 (0 voturi)    
        CUSUT CU ATA ALBA (Miercuri, 6 martie 2013, 20:24)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

        Domnilor:
        NicolaeA, omidius, foarte-curios, iulian-bz, andreesanu, incàlcati legea privind prezumtia de nevinovàtie?
        "Mafiot"
        "borfas"
        "gàinar"