Mediafax: Comisia Europeana cere pasi urgenti Guvernului si Parlamentului pentru angajamentul fata de statul de drept - proiect al raportului pe MCV

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 17 iulie 2012, 13:23 Actualitate | Esenţial

Comisia Europeana recomanda ca Guvernul si institutiile cheie din Romania sa isi demonstreze angajamentul fata de pietrele de temelie indispensabile ale statului de drept si independentei justitiei, printr-o serie de "pasi urgenti", conform proiectului raportului CE privind MCV obtinut de Mediafax.

"Cel mai important pas pe care vor trebui sa il faca Guvernul si institutiile cheie din Romania va fi sa isi demonstreze angajamentul fata de pietrele de temelie indispensabile ale statului de drept si independentei justitiei. Aceasta necesita un numar de pasi urgenti pe care vor trebui sa ii faca Guvernul si Parlamentul", se arata in proiectul raportului care urmeaza sa fie dezbatut si aprobat miercuri de Comisia Europeana.

Conform proiectului, CE face o serie de recomandari care vor rezuma reformele specifice de care este nevoie pentru a se mentine progresul inregistrat sub MCV.

Astfel, pentru respectarea statului de drept si a independentei justitiei, Comisia invita Romania sa ia urmatoarele masuri:
  • sa adopte imediat si sa publice o ordonanta de urgenta care sa anuleze Ordonanta de Urgenta nr. 38/2012 (OUG privind modificarea Legii de organizare si functionare a Curtii Constitutionale - n.r.)
  • sa adopte imediat si sa publice o ordonanta de urgenta care sa anuleze Ordonanta de Urgenta nr. 41/2012 (OUG privind modificarea Legii de organizare a referendumului - n.r.)
  • sa respecte conditiile constitutionale de emitere a ordonantelor de urgenta pe viitor
  • sa asigure publicarea imediata a tuturor actelor in Monitorul Oficial, inclusiv a deciziilor Curtii Constitutionale
  • sa le ceara tuturor partidelor politice si autoritatilor guvernamentale sa respecte independenta justitiei; cu angajamentul de a pedepsi orice membru al Guvernului sau al vreunui partid care submineaza credibilitatea judecatorilor criticand deciziile justitiei sau punand presiune pe institutiile judiciare
  • sa numeasca un Avocat al Poporului care sa se bucure de sprijinul tuturor partidelor, printr-un proces obiectiv si transparent, care sa conduca la selectarea unei personalitati cu o autoritate, integritate si independenta necontestate
  • sa introduca un proces transparent de nominalizare a Procurorului General si al procurorului sef al Directiei Nationale Anticoruptie. Aceasta ar trebui sa includa aplicatii deschise bzate pe criterii de expertiza profesionala, integritate si cu realizari in domeniul combaterii coruptiei. Nicio nominalizare nu trebuie facuta in timpul actualei presedintii
  • nicio gratiere nu trebuie facuta in timpul actualei presedintii
  • sa nu numeasca ministri cercetati pentru integritate, ministrii aflati in astfel de situatii trebuie sa demisioneze
  • sa adopte proceduri clare care sa ceara demisia membrilor Parlamentului cu decizii finale de incompatibilitate si conflicte de interese sau condamnari finale pentru coruptie la nivel inalt.

In plus, Comisia Europeana ar putea adopta in acest an un nou raport MCV privind Romania care sa analizeze daca ingrijorarile legate de respectarea statului de drept si independenta justitiei au primit raspuns adecvat, precum si daca este respectata separatia puterilor in stat.


"Avand in vedere incertitudinile actuale, Comisia va adopta un nou raport in cadrul MCV privind Romania pana la sfarsitul anului 2012. In acest raport se va constata daca ingrijorarile exprimate privind respectarea statului de drept si independenta sistemului judiciar au primit raspuns adecvat si daca respectarea principiului democratic al separarii puterilor in stat a fost restabilita. Comisia va monitoriza progresele cu atentie, prin intermediul unor misiuni regulate, dar si printr-un dialog strans cu autoritatile din Romania si din statele membre", se arata in proiectul raportului.







Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "I-am caftit pana am obosit si eu". Educatoarele care isi dadeau sfaturi pe Facebook despre cum se snopesc orfanii

Apar acuzatii extrem de grave la adresa unor educatoare din Constanta, banuite ca ar fi snopit in bataie cativa orfani dintr-un centru de plasament. Femeile au intrat in atentia ''Directiei pentru Protectia Copilului'' dupa ce pe un site de socializare ar fi vorbit, fara frica, despre tratamentele socante aplicate elevilor.








7732 vizualizari
  • +58 (58 voturi)    
    noroc (Marţi, 17 iulie 2012, 13:28)

    Egres [utilizator]

    Norocul nostru ca suntem acum in Uniunea Europeana si nu mai pot face orice isi doresc politicienii disperati dupa putere si bani nemunciti.
    • +30 (32 voturi)    
      Dar, (Marţi, 17 iulie 2012, 13:46)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Egres

      Voiculescu a pus mana pe agricultura Romaniei si deja apar stirile ca 90 la suta din recolta e compromisa!!!!!Nu vi se pare ciudat? Vom pierde fonduri europene si ne vom imprumuta la dobanzi cosmice.La toamna si la anul va fi apocalipsa in ERomania daca castiga USL si chiar daca castiga Basescu si USL pierd parlamentarele o sa trecem din nou prin austeritate multzumita urmasilor securitatzii. Dupa apocalipsa vor aparea USL la tv si ne vor spune si atunci ca Basescu e de vina...
      • +23 (23 voturi)    
        :) - idei de declaratii pentru dr.Ponta (Marţi, 17 iulie 2012, 14:51)

        0m [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        'Cine mai e și Comisia Europeană?'
        ||
        'Noi nu suntem o colonie a Comisiei Europene'
        ||
        'Băsescu nu apare în document. E o dezinformare'
        ||
        'Asta e de fapt lista pregatita de Băsescu și dictată la telefon Comisiei Europene'
        ||
        'Acest anunț e de fapt un draft. Nu e oficial'
        ||
        'Comisia nu poate trece de Parlamentul României. Aceasă listă trebuie adoptată mai întâi'
        ||
        'Publicarea acestei liste face foarte mult rău României. Băsescu se face direct responsabil'
        ||
        'Comisia vrea să influențeze alegerile. Îi reamintim că România e stat suveran'
        ||
        'Guvernul va trimite un răspuns în draft Comisiei cât de curând'
        ||
        'Avem informații că această listă a fost transmisă prin EBA. E posibil ca mesajul să fi fost recepționat greșit de către d-șoara parlamentar'
        ||
        'Diseară, în direct la Antena 3, voi da o declarație privind starea națiunii'
    • +10 (10 voturi)    
      Teama lui Ponta de Felix (Marţi, 17 iulie 2012, 15:26)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Egres

      E de domeniul evidentei, Ponta se teme mai tare de VOICULESCU decat de BAROSSO . Pentru liderii USL, demiterea presedintelui e miza viitorului lor politic, numaia sa vor acapara JUSTITIA! Crin Antonescu si-a anuntat deja retragerea din politica in caz de esec (desi din PNL au inceput deja nuantarile), iar Victor Ponta stie ca daca rateaza demiterea va avea soarta lui Mircea Geoana. Pt. Ponta si Crin dar si pt. stapanul lor Voiculescu, nu are importanta ca România ar putea rămâne fără drepturile de stat membru UE.( Die Welt ).Oricum,maica Rusia asteapta nerabdatoare sa ne stranga pana la sufocare la pieptul ei iubitor.
      Deci, dragi romani, comportati-va inteligent pe 29 iulie, nu va lasati imbratisati de Rusia, haideti sa ramanem in Europa Mare! Pe 29 sa eliminam bolsevismul USL! Pucistii sa plece si sa lase Romania europrana in pace! JOS cu mafia, bolsevismul, baronii, proxenetii, penalii din USL!!!
      ht tp://ww w.facebook.c om/pages/Flac%C4%83ra-Democra%C5%A3iei/377300949002504
      • +5 (5 voturi)    
        asa sa fie! (Marţi, 17 iulie 2012, 16:49)

        tigan2012 [utilizator] i-a raspuns lui bobobobo

        Doamne ajuta!
  • +34 (40 voturi)    
    UPS ..... (Marţi, 17 iulie 2012, 13:30)

    anonim1234 [utilizator]

    Incep sa cred ca incepem sa fim condusi ce niste copii mici, ne invata pas cu pas ce sa facem. Ups !!
    • +29 (29 voturi)    
      Norocul nostru (Marţi, 17 iulie 2012, 13:51)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui anonim1234

      Spune Ponta ca justitia este independenta, este si este principalul merit al "dictatorului", daca nu l-ar trage UE de maneca n-ar mai fi pentru mult timp.
    • +20 (20 voturi)    
      Din fericire, Europa ne ajuta! (Marţi, 17 iulie 2012, 14:03)

      333 [utilizator] i-a raspuns lui anonim1234

      Ne ia cu pasi marunti, ne tine de mana, ne indruma, si daca trebuie, pentru binele nostru, le trage si desteptilor si atot-stiutorilor nostri guvernanti una peste fund, fiindca noi, poporul, nu am fost in stare sa ne alegem in 22 de ani guvernanti care sa ne conduca bine, sa fim si noi in rand cu tari mai rasarite.

      Cati am iesit in strada sa protestam ca statul de drept intr-o tara din UE a fost atacat intr-un mod cinic si brutal? Cateva sute, si restul activisti de partid!

      Pai, daca noua nu ne pasa ca suntem batjocoriti in halul acesta de dragii nostri conducatori, UE are doua optiuni - ori sa ne dea afara din Uniune, ori sa ne ajute, ca noi suntem neajutorati, dupa cum se vede! E vai de capul nostru. Fara UE am fi nimic!
    • +16 (16 voturi)    
      Problema cea mai mare cu USLmanii (Marţi, 17 iulie 2012, 14:16)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui anonim1234

      e ca nu au pic de obraz si de mandrie.E imposibil sa faci un nesimtit sa se simta,nu?Se demostreaza peste tot ca a plagiat ,iar el zambeste si ne explica c-af fi peste puterile noastra sa intelegen situatia.Singura faza buna in toata tragicomedia e prezenta UE.Baietii au fost intr-adevar la scoala ,au promovat pe bune si-s in stare sa vada adevarul si fara Antena3.Intr-o tara cat de cat civilizata , Ponta si Antonescu ar ajunge dupa 29.07 acolo unde merita: la puscarie.Hai sa dovedim ca suntem civilizati!!
    • -7 (7 voturi)    
      Da, dar ai sesizat nuanta? (Marţi, 17 iulie 2012, 16:28)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui anonim1234

      Acum o saptamana-doua ne tragea de urechi ca face modificari prea rapid, invocand faptul ca rapiditatea poate duce la derapaje (excplicandu-ne ca daca faceam totul lent, analizand, mestecand, intreband in stanga si-n dreapta, adica in mod, zic ei, democratic). Acum ne obliga sa facem..."pasi urgenti"! Sa inteleg ca daca procedam in acelasi mod, dar la sugestia lor, nu mai exista pericol de... derapaje? Cand este consecventa UE?
      • +3 (3 voturi)    
        defect de citire sau de intelgere? (Marţi, 17 iulie 2012, 17:15)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        cand o faci boacana, repararea trebui facuta " catinel" ???
        • -1 (1 vot)    
          Defect temporal (Marţi, 17 iulie 2012, 18:10)

          finutza [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

          Cei de acum fac pe dos decat ce au facut predecesorii lor inainte. Adica... pun minus in fata! Cu alte cuvinte, repara boacana celorlalti...
  • +48 (48 voturi)    
    CE si CAND (Marţi, 17 iulie 2012, 13:30)

    Finlandezul [utilizator]

    Asadar, Raportul va mentiona foarte clar CE trebuie sa faca acesti would-be criminals.
    Cred ca este la fel de esential sa se mentioneze la fel de clar CAT DE RAPID trebuie luate aceste masuri practice si de bun simt.
    Mi se pare crucial ca UE sa ceara implementarea lor inainte de 29.07.
    Altfel, ne vom stinge incet, sufocati de minciuna, manipulare, simulare, limbaj dublu.
    • +20 (20 voturi)    
      Eu cred, (Marţi, 17 iulie 2012, 13:49)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Finlandezul

      ca data ce vine Ponta il va trimite de buna voie pe Basescu la EU ca sa scape de trasul de urechi.Daca va fi totusi Ponta trecut pe lista o va modifica ilegal (oricum sunt deja expertzi)doar sa scape.
    • +18 (18 voturi)    
      Asadar, (Marţi, 17 iulie 2012, 14:13)

      shutu [utilizator] i-a raspuns lui Finlandezul

      astea nu mai sunt "intrebari" la care CE doreste lamuriri, dupa cum sustine ponta, ci sunt solicitari, formulate clar, ca, de altfel, si celelalte 11, folosind verbe de actiune (la modul conjunctiv, avand ton imperativ ): sa adopte, sa numeasca, sa ceara, etc, etc
  • +18 (18 voturi)    
    ne-au... (Marţi, 17 iulie 2012, 13:35)

    Laurentiu78 [utilizator]

    ciuruit...

    Pai ce mai face USL...la invatamant chiar nu mai are cine sa vina daca pleaca si ambramburica...

    I-au rupt pe astia...
  • +24 (24 voturi)    
    astia nu sunt (Marţi, 17 iulie 2012, 13:37)

    lucyan [utilizator]

    normali ori sunt cumparati de basescu, aproape ca recunosc si ei ca a fost o lovitura de stat, sau institutiilor statului...
    mai trebuia un lucru cerut: CC sa se pronunte clar daca blaga a fost sau nu demis constitutional, nu conform unui regulament intern al parlamentului facut dupa cheremul nu stiu cui, acel regulament trebuie sa respecte constitutia...
    daca nu a fost demis corect, atunci toata procedura de suspendare a lui basescu are de suferit iar interimatul este asigurat de o persoana care nu are ce cauta acolo (legislativ vorbind, ca oricum competente nu are )
  • +23 (23 voturi)    
    stati un piculet (Marţi, 17 iulie 2012, 13:39)

    MirceaA [utilizator]

    ca iese acum Fat Frumos Crin, da cu pantoful in masa si cu privirile in zare va declama ca "legile le facem NOI".
    • +9 (9 voturi)    
      A dat deja cu el in masa (Marţi, 17 iulie 2012, 14:48)

      Baba.Ana [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Cred ca l-au trezit cu noaptea in cap special pentru asta, auzi, cica "acolo apar, daca vor aparea, niste referiri la teme si decizii care exced nu doar MCV, ci chiar atributiile Comisiei Europene".
  • +22 (22 voturi)    
    Batalie politica? (Marţi, 17 iulie 2012, 13:45)

    prompt [utilizator]

    Cetatenii care formeaza majoritatea tacuta nu au cerut o asemenea batalie! Dupa toata isteria lansata de USL, eu cred ca majoritatea va intoarce spatele tuturor politicienilor si va spune NU referendumului nesolicitat si care ne-a adus numai necazuri atat in tara cat si pe afara. Domnule Ponta va doresc mult insucces in batalia politica, dar va cer sa va vedeti de guvernare, ca nu va impiedica nimeni si tara are mare nevoie!
    • -21 (21 voturi)    
      cred ca.. (Marţi, 17 iulie 2012, 14:19)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui prompt

      cred ca multi dintre cei tacuti vad in referendum un mod excelent de a scapa de unul dintre cei pe care ii uraste cu mare sinceritate.. ca aruncand la gunoi un politician corupt, cu un limbaj si un comportament de mahala, majoritatea tacuta da un semnal pt a arata ca totul are o limita.. incercati sa vb de cei care v-au spus ca pdl=usl= aceasi mizerie cand veti fi parte si nu cand sunteti sustinator al lui basescu sau al lui ponta+antonescu
      • +7 (7 voturi)    
        cred ca... (Marţi, 17 iulie 2012, 15:15)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Ar trebui sa taci.
        Ai devenit nihilist.
        Binele este un termen relativ. Lucrurile pot fi mai bune sau mai rele. Iar ca in orice sistem complex si in politica exista parti bune si parti rele ale aceleiasi organizari.
        "Democraţia este un sistem politic prost, cel mai bun, însă, dintre cele pe care omenirea le-a inventat până acum." [Winston Churchill]
        Nihilismul este o prostie pur si simplu.
  • +19 (21 voturi)    
    No... (Marţi, 17 iulie 2012, 13:54)

    skeptica [utilizator]

    Ponta, iar ai tema de casa! N-o mai da in bara si de data asta, vezi sa nu ti-o manance cainele sau ce stii ce scuza mai gasesti...
  • -11 (15 voturi)    
    bun (Marţi, 17 iulie 2012, 14:13)

    catalin_mattei [utilizator]

    ma bucur ca exista aceste cerinte ferme si ar fi fost foarte bine sa fi existat inca din perioada in care M Macovei isi permitea sa mute numirea Procurorului Sef si a sefului DNA de la CSM catre zona politica... forma initiala asigura independenta procurorului fata de politic si era o cerinta a UE catre Guvernul Nastase. Cred ca orice presiune a UE asupra guvernelor nationale sunt bune caci am vazut ca altfel nu se poate
  • +17 (17 voturi)    
    Ei ... (Marţi, 17 iulie 2012, 14:22)

    renegatul [utilizator]

    asta e chiar culmea!
    Sa ne zica Comisia Europeana ce sa facem!?!?!
    Doamne, cum e posibil!!!!
    Eu zic ca acest Berliner al "nostru" ar trebui sa ia atitudine imediat ! Sa bata cu pumnul in masa, ca asa nu se mai poate ... se baga "acolitii" astia ai lui Base in fiecare zi in ciorba noastra!
  • +19 (19 voturi)    
    MCV (Marţi, 17 iulie 2012, 14:25)

    TDragos [utilizator]

    Cel mai bun lucru care se poate intampla pentru Romania este prelungirea MCV pentru Romania pe o perioada nedeterminata.

    Poate asa mai scapam si noi politruci gen Severin, Voicu & Co.
  • -18 (20 voturi)    
    Constat ... (Marţi, 17 iulie 2012, 14:33)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... ca se insista cu aceste "recomandari" din care multe sunt ridicole. Gen "invita Romania ... sa-si dea demisia X". Sau garagata cu "asigurarea publicarii in Monitorul Oficial". Acum inteleg ca au mintit Macovei si Basescu de au inghetat apele dar pana acum trebuia sa-si dea seama si Comisia Europeana ca s-a publicat totul in MOF si ca sunt doar minciuni.

    Ma mir ca nu apare nimic gen "sa nu fie arestati membrii Curtii Constitutionale". Sau "sa nu mai fie sesizat ANI in legatura cu posibila incompatibilitate a membrilor CCR pentru ca numai membrii guvernului sau ai parlamentului pot fi incompatibili".
    • +5 (5 voturi)    
      of of... (Marţi, 17 iulie 2012, 15:10)

      skeptica [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Mai, tu le jignesti inteligenta si serviciile secrete ale liderilor UE :P Tu crezi ca ei deschid gura la prima dezinformare sau barfa cum zice Antonescu? Sau crezi ca citesc hotnews? nu! Au oameni care se informeaza, verifica si ras-verifica orice informatie inainte sa ia o pozitie oficiala!
    • +2 (2 voturi)    
      Constat ca esti un fin analist (Marţi, 17 iulie 2012, 17:24)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Te rog sa ne faci si o analiza a raspunsului lui Ponta catre Comisia Europeana. Multumesc anticipat.
  • +13 (13 voturi)    
    Suficienta data de insuficienta (Marţi, 17 iulie 2012, 14:54)

    pichu [utilizator]

    Ma uitam la Antonescu cu cata suficienta vorbeste de la tribuna Cotrocenilor , a uitat ca este doar interimar ,dar cand esti ud de placere iti vine sa certi toate cancelariile europene pentru ca-si baga nasul in tactica de distrugere a USL-ului. Basescu cu toate defectele lui este totusi un om normal si mi se pare straniu ca el sa fie vinovat pentru tampeniile pe care le fac astia ,, in tara asta merge totul prost din cauza lui Basescu '', oare sunt normali la cap de ne jignesc inteligenta in asemenea hal? Io zic sa-l mai punem 2 ani presedinte sa-i puna la punct pe astia. Doamne cat sunt de ipocriti si cred ca si mitomani incurabili !
  • +12 (12 voturi)    
    Lucrurile sunt limpezi (Marţi, 17 iulie 2012, 14:57)

    vasile78 [utilizator]

    Acest raport este un mare dezastru pentru Romania, de care se fac raspunzatori 100% Crin Antonescu si Victor Ponta si cele 2 partide de la guvernare PNL si PSD.
    Cred ca in mod firesc, primul ministru al Romaniei ar trebui sa isi prezinte demisia, pentru ca se face raspunzator pe deplin de noile adaugari distructive la adresa noastra.

    Practic prin discursul aiuritor si incredibil de anti-european al lui Antonescu de vineri, in care acesta afirma ca nu exista nici o lista de cerinte si in care era consternat de tupeul celor de la Bruxelles, am putea zice ca il cam descalifica pentru totdeauna ca politician de nivel inalt. Se vor zice multe, dar acest dezastru este acum oficial si nu ramane decat ca poporul roman sa inteleaga pe deplin ceea ce se intampla si sa rejecteze fara drept de apel aceasta constructie anti-europeana si anti-democratica numita USL.
    • +4 (4 voturi)    
      pardon, sint 3 partide, chiar daca (Marţi, 17 iulie 2012, 15:45)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

      pc-ul lui voiculescu e mic de tot si nu se poate tine pe picioare.
  • +8 (8 voturi)    
    TRADARE DE TARA (Marţi, 17 iulie 2012, 15:19)

    MirceaIo [utilizator]

    Antonescu, Ponta, Voiculescu, Corlatean, Marga: trebuie URGENT arestati si acuzati de "tradare de tara". Se vede clar ca ei sunt reprezentanti unor grupuri mafiote si NU ii intereseaza alt ceva decat protejarea acestora. Nesimtire, Nerusinare, Minciuna, URA...
  • +6 (6 voturi)    
    Artizanii si paiatele (Marţi, 17 iulie 2012, 15:49)

    qverqvus [utilizator]

    Proiectantii-artizani ai facaturii numita USL sunt Iliescu-KGB,Nastase-PARNAIE si Felix-VARANU impreuna cu haitele de infractori puscariabili pentru care Presedintele T.Basescu este dusmanul de moarte.
    Paiatele PontaZAURUS si CrinPYTHECUS sunt varfurile de lance in mana adunaturii de calcatori de normalitate si facatori de faradelegi ajunsi sa puna mana pe toate parghiile puterii prin LOVITURA de STAT. Faptele vorbesc,restul sunt vorbe!
  • +4 (4 voturi)    
    Mesaj ptr Dormitescu si Poanta (Marţi, 17 iulie 2012, 16:47)

    tigan2012 [utilizator]

    Sunteti penibili si din pacate faceti rau unui popor intreg.Pacat de efortul facut de mamele voastre de a va da nastere.Ca n-au stiut saracele ce-o sa trimita in lume.
  • +4 (4 voturi)    
    Salut. (Marţi, 17 iulie 2012, 18:41)

    The Knight [utilizator]

    Mie îmi place să creez haos, cu toții o știți. Iar eu o recunosc cu demnitate. Mereu mă opun majorității. De aceea, toți mă înjurați pe aici. Mi-ați blocat accesul de multe ori pe HotNews, dar ați fost băieți de treabă și mereu ați ridicat restricția. Însă, cănd am început să critic anumite activități USL și antenele pe Mediafax, am primit ban nelimitat. Acolo, unde există un singur tembel care, din cauza unei vieți monotone, postează de unul singur mii de mesaje, propaganda e în floare. Aceasta se numește manipulare fraților. Am crezut că cei din USL sunt un pic mai deștepți în strategia politică și informare, dar s-au dat de gol: sunt niște fosile comuniste, cu mentalitate de moși. Nu-mi rămâne decât să votez împotriva lor. Pentru că sincer, nu merită. Îmi place democrația și spiritul tânăr.