BAC 2012 Sesiunea speciala pentru olimpici: 20 de elevi au fost dati afara pentru frauda din examenul scris la Limba romana

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Luni, 28 mai 2012, 17:17 Actualitate | Esenţial


Prima proba scrisa din sesiunea speciala a Bacalaureatului 2012 - examenul la Limba si literatura romana - s-a incheiat cu 20 de elevi dati afara din salile de examen pentru tentativa de frauda, informeaza Ministerul Educatiei. Acestia au incercat sa copieze cu telefoane mobile, casti si alte materiale ajutatoare.

In cele doua centre de examinare au fost prezenti 878 de candidati, absolventi de liceu participanti la loturile nationale largite ce se pregatesc pentru olimpiadele si concursurile internationale sportive sau pe discipline. Anul trecut, in sesiunea speciala au fost in jur de 600 de elevi inscrisi.  

"Neregulile au fost descoperite atat cu ajutorul sistemului de camere de supraveghere din salile de examen, cat si cu ajutorul profesorilor supraveghetori", informeaza Ministerul Educatiei. Marti, 29 mai, va avea loc proba obligatorie a profilului. In urmatoarele zile, respectiv, miercuri 30 mai, si joi, 31 mai se vor desfasura proba la alegere a profilului si specializarii si proba la limba si literatura materna. Afisarea primelor rezultate este prevazuta pentru data de 31 mai (pana la ora 18.00), iar depunerea contestatiilor va avea loc in cursul aceleiasi zile, in intervalul orar 18.00 - 22.00. Vineri, 1 iunie, vor fi solutionate contestatiile si vor fi afisate rezultatele finale.

Lista elevilor care pot participa anul acesta la sesiunea speciala a Bacalaureatului si olimpiadele si concursurile la care sunt inscrisi:
Lista Candidatilor Bac Special 2012


Motivul organizarii acestor sesiuni speciale de Bacalaureat, in fiecare an, il reprezinta faptul ca olimpiadele si concursurile internationale se desfasoara, in majoritatea cazurilor, in lunile iunie si iulie; in aceasta perioada se organizeaza si se desfasoara prima sesiune de Bacalaureat. In consecinta, elevii din clasele terminale de liceu care fac parte din loturile nationale pentru olimpiadele internationale sau pentru concursurile internationale nu pot participa la aceasta prima sesiune de bacalaureat, iunie - iulie 2012, respectiv, la examenul de admitere in invatamantul superior 2012, se arata intr-o nota a MECTS. 


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9500 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Uffff (Luni, 28 mai 2012, 17:37)

    Ion [anonim]

    Am crezut ca este o gluma proasta, insa de fapt in acest grup de olimpici sunt considerati si sportivii. Este sugestiv cum statul ii baga in aceeasi oala pe toti elevii...pai unu care a facut sport tot anul, cat de bine ar fi pregatit pentru bacalaureat? Sa inteleg ca fara bacalaureat nu mai poti continua sa faci sport? Sa facem o legatura cu sportul de performanta, acutualmente muribund ?
    • +4 (6 voturi)    
      Mai e de lucru cu elevii la capitolul "cinste" (Luni, 28 mai 2012, 18:55)

      greu cu cinstea si cu munca [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Daca 2,5% dintre olimpici au incercat sa fraudeze (motivele conteaza mai putin, probabil e vorba de materii la care nu se pregateau in mod special..) va dati seama ca or fi fost de vreo 4 ori mai multi cei care au incercat.
      Nu e rau ca macar 90% dintre ei si-au vazut de treaba..

      Dar ce va fi la Bac-ul pt "normali", cam cati vor fi tentati sa fraudeze desi stiu ca sunt camere de supraveghere? Cu siguranta, mai mult de 10%.

      Si ce garantie avem cavor fi corecti profesorii de la anumite scoli sau din judete unde traditional sunt probleme (Harghita si Covasna, din motive etnico-ideologice nu au avut camere video anul trecut doar pt a trece cat mai multi copii de secui sa mai schimbe "ponderea etnica" pe la facultatile din Tg. Mures..) ?

      Camerele video instalate trebuie sa filmeze sala si supraveghetorii, nu usile si ferestrele, cum s-a intamplat adesea anul trecut.

      Rezultatele de la Bac sa nu fie publicate oficial pana nu se verifica la inspectorate inregistrarile video, cateva zile e suficient, doar cat sa vada ca au filmat clasa si elevii, nu peretii !
  • +12 (12 voturi)    
    olimpici ? ce-i aia ? (Luni, 28 mai 2012, 17:37)

    c [anonim]

    Ma asteptam ca olimpicii sa fie copii deja doxa de carte, macar intr-o disciplina(matematica, chimie, informatica, fizica....). Vad totusi in lista de mai sus ca 90% sunt sportivi. Mi se pare aiurea sa-i bage intr-o singura oala pe castigatorii olimipiadei nationale de matematica si pe castigatorii campionatului national de biliard, sau ai campionatului de box ....:)
    • -1 (5 voturi)    
      asa este... am vazut cu totii unde duce boxul!! (Luni, 28 mai 2012, 18:03)

      marius [anonim] i-a raspuns lui c

      nu mai esti in stare sa te apleci dupa carpe colorate pe jos!!

      se pare ca este o adevarata crima asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Traditie (Marţi, 29 mai 2012, 14:50)

      sase sase [anonim] i-a raspuns lui c

      Cu sportivii asa a fost intotdeauna.Am avut in liceu o colega selectionata in nationala de tineret la volei.era jucatoatre de baza.Ulterior a jucat si in nationala de senioare.Era pe dinafara la orice materie si era plin catalogul de 2 si 4 in dreptul ei.Nu a ramas corigenta niciodata iar bacalaureatul l-a luat din prima fara probleme.Si pe vremea aia bacalaureatul era examen ,nu formalitate.Dar cei cu pile ,si mai ales sportivii nu isi faceau probleme cu acest examen.Pe undeva ,nu era problema mare,intrucat ei urmau dupa liceu,cea mai mare parte institutul de educatie fizica,unde nu prea ii intreba nimeni de limba romana sau de teorema lui Fermat.La alte facultati unde se cereau cunostinte serioase si se intra pe baza uneui sever examen de admitere nu aveau succes .Poate unii care intradevar reuseau sa imbine invatatura cu sportul,dar acelea erau exceptii si erau foarte rare.Astazi insa cu asemenea exemplare te poti intalni la orice facultate unde sunt locuri cu plata si te trezesti ca ies niste licentiati cu lucrari copiate de pa internet despre care nu sunt in stare sa spuna mare lucru.Ma mir cum de le sustin in fata profesorilor.Sau poate si asta se face prin corespondenta.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu cred ca mira pe nimeni. (Luni, 28 mai 2012, 17:51)

    Amad [anonim]

    Pai baietii petrec noapte de noapte pana pe la 2, cel putin cei cazati la NV Karpen. Si urla ca descreieratii. Doar politia ii mai linisteste. Si ... poate notele.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce rușine (Luni, 28 mai 2012, 17:55)

    SmarandaN [utilizator]

    Sau e de preferat să te considere lumea necinstit, decît slab pregătit? Mai bine hoț (și prost, pe deasupra), decît leneș?
  • +6 (6 voturi)    
    Bac Olimpici (Luni, 28 mai 2012, 18:31)

    andyv [anonim]

    Eu am dat bacul asta special (acum multi ani). A fost efectiv o joaca. Imi pare totusi bine ca se mai schimba lucrurile.
  • +4 (6 voturi)    
    ...lasă (Luni, 28 mai 2012, 19:21)

    kappa_cj [utilizator]

    că iasă Ponta diseară la TV și anunță că cei care au fost prinși fraudând erau de la PDL. :)))))
  • +1 (1 vot)    
    Se mai naște românul poet? (Luni, 28 mai 2012, 19:35)

    Timantius Raptor [anonim]

    Sau mai degrabă hoț...?
    Dacă îți începi așa cariera, e interesant de văzut cum o vei continua - ușile partidelor sunt mereu deschise, iar tinerii promițători sunt așteptați cu brațele deschise!
    • +1 (1 vot)    
      Tot romanu' e poet (Luni, 28 mai 2012, 20:50)

      Cetatean [anonim] i-a raspuns lui Timantius Raptor

      Asa se intampla daca nu se schimba curricula scolara (adica mentalitatea celor care decid soarta invatamantului preuniversitar romanesc). In Romania toti absolventii de liceu sunt tratati ca potentiali absolventi de filologie. De ce trebuie un viitor atlet sau un viitor matematician sa stapaneasca literatura la acelasi nivel cu un viitor scriitor atunci cand termina liceul? Acest lucru este o aberatie care incarca programa scolara si ii indeparteaza pe elevi de scoala.
  • -1 (1 vot)    
    De unde atatia campioni???... (Marţi, 29 mai 2012, 0:58)

    ???????? [anonim]

    Bacul olimpicilor este o afacere a lui alin paunescu din mects.
    La acest bac se prezinta cel mult 80 de componenti ai loturilor pe discipline non sportive.
    Credeti ca sunt 700 de sportivi de 18 ani care vor participa la sfarsitul lui inie la campionate mondiale sau la olimpiada.
    Este o afacere strict uslas0- sindicalista
  • 0 (0 voturi)    
    Bataie de joc (Marţi, 29 mai 2012, 16:49)

    Anamaria [anonim]

    Eu sunt foarte revoltata privind problema fraudei. Am inteles, ia prins copiind pe elevi dar de aici la a face militarie in salile de examen...mi se pare absurd...am si eu un absolvent de clasa a 12-a si mi-a povestit ca intra seful comisiei de supraveghere si striga in sala cine copiaza, sau si mai rau, sa faci circ de genul: descalta-te, dezbraca-te, am gasit o bricheta intr-un buzunar, cu ea copiezi. Este un caz real care s-a intamplat luni,28.05.2012 intr-una din salile de examen de la Bacau. Cei trecuti de de etapa Bacalaureatului stim ca sunt niste emotii, nervi, stres prin care treci in astfel de momente, examenul maturitatii; cinstit si onest mi se pare sa verifice elevii inainte sa intre in sala de examen, daca tot se lauda ca sunt dotati cu aparaturi de depistat tot felul de sisteme de a copia. Sincer mi se pare penibil si sunt profund revoltata de felul cum au reactionat. Este vorba de un examen, nu de razboi. De civilizatie, nu de jandarmi care sa intre in sala de examen. Unde mai este invatamantul romanesc, ce se invata la scoala? De unde vreti sa scoateti oameni capabili de a face ceva? Mi se pare atac la morala si la psihicul elevilor. Nu se poate asa ceva. Elevii au nevoie de liniste pentru putere de concentrare in astfel de momente, nu de tipete si amenintari...
    • 0 (0 voturi)    
      jale (Miercuri, 30 mai 2012, 17:08)

      baaaa!!!!! [anonim] i-a raspuns lui Anamaria

      ma toti comntati in necunostiinta de cauza..toti sunteti buni critici care nici nu stiti ce aia munca sa reprezinti tara sa te dedici sa aperi aceste culori nationale si tara sa iti raspunda cu spatele
      de asta in tara asta nu se ace nimic,aici e vb de niste sportivi nu de niste elevi care fumeaza si chiulesc de la ore,sa fiti pentru o zi in pilea uni sportiv sa alergati km sau sa luati bataie intr-un ring si apoi sa va vad daca va arde de carte
      sa va fie rusine ptr comentarii
      si ps acolo la bacau a fost politie si bataie de joc de elevi intrau in timpul examenului cate 3-4 prs si intimidau elevii cu tehnologii si alte porcarii de bruiaj alea se putau face la intrarea in sali nu se intrerupi examenul si sa vii sa faci instructii prin sali ca ai acolo nu ai voi cu geaca nu ai voie cu mana sub banca nu ai voie sa intorci capul
      o sa vedeti voi ce va fi.
      si va rog sa nu mai fiti critici pana nu analizati situatia
      • 0 (0 voturi)    
        Jale... (Joi, 31 mai 2012, 12:39)

        Anamaria [anonim] i-a raspuns lui baaaa!!!!!

        Ma bucur ca mai este cineva care imi sustine ideea...
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Vineri, 1 iunie 2012, 10:41)

          vlad [anonim] i-a raspuns lui Anamaria

          si eu ii da dreptate, eu pot confirma asta pe pielea mea, deoarece stiu cu e sa tragi ca nebunu 4ore pe zi si apoi sa nu ma fi bun de nimic, eu fac volei, am antrenment dimineta si serasi intre antrenamente am scoala, eu de cele mai multe ori la scoala eram mort, efectiv dormeam pe banca la orele de curs...
  • 0 (0 voturi)