Iranianul Habib Bastam, condamnat la moarte pentru apostazie, a primit azil in Romania

de R.M>     HotNews.ro
Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:22 Actualitate | Esenţial


Oficiul Roman pentru Imigrari (ORI) i-a acordat azil, vineri, iranianului Habib Bastam refugiat in Romania, condamnat la moarte de un tribunal din Teheran pentru apostazie, au declarat, pentru agentia Mediafax, surse judiciare.

Acuzatia de apostazie (adica renuntarea publica la o anumita credinta religioasa; renegarea unei doctrine sau conceptii) adusa lui Habib Bastam "se fundamenteaza pe faptul ca acesta s-a nascut din parinti musulmani, iar la varsta maturitatii a acceptat Islamul, conformandu-se preceptelor acestuia, pentru ca apoi sa declare verbal si prin fapte renuntarea de Islam, ocupandu-se totodata de organizarea de intruniri evanghelice, chemand si pe altii sa imbratiseze crestinismul, formand o biserica in casa, desfasurand ceremonii de botez, predicandu-si credinta in crestinism in fata adunarii formate din vecini de-ai sai si negand preceptele islamice", potrivit hotararii prin care a fost condamnat la moarte.

"Date fiind cele de mai sus, dupa analizarea dosarului, a declaratiilor procurorului si a vecinilor care au depus marturie, precum si a rapoartelor intocmite de organele de judecata a investigatiilor si interogatoriilor desfasurate, acuzatul nefiind prezent pentru a se apara pe parcursul investigarii dosarului, instanta considera vinovatia acuzatului ca fiind evidenta. Pe baza decretului adoptat in unanimitate de expertii in jurisprudenta islamica, a art. 3 din Codul de Procedura al Tribunalelor Generale si Revolutionare, a art. 205 din Legea Sanctiunilor Islamice, a decretului Imamului Khomeini si Ayyatollahilor Seyyed Mohammad Reza Golpayegani, Safi Golpayegani, Makarem Shirazi, Bahjat Foumani si a Oficiului Liderului Suprem, sus-numitul este condamnat la moarte pentru apostazie. Hotararea este emisa in absenta acuzatului si poate fi reanalizata de Curtea Suprema in termen de douazeci de zile de la data comunicarii", se arata in hotararea din 2009 a tribunalului din Teheran, depusa la dosarul lui Habib Bastam.

Cazul lui Habin Bastam se afla si in atentia Oficiului pentru Comunicare Internationala si Drepturile Omului - Human Rights & International Communication - HRICO/OCIDO, care a fost sesizat de fratele condamnatului, Assadollah Masoud Bastam - cetatean britanic de origine iraniana, si el condamnat, in lipsa, pentru apostazie in Iran.

Assadollah Masoud Bastam a venit in Romania si s-a adresat mai multor institutii pentru protectia drepturilor omului, inclusiv Reprezentantei Comisiei Europene si Parlamentului, cerand sprijin pentru salvarea vietii fratelui sau, Habib Bastam, in varsta de 29 de ani, "refugiat in Romania din cauza persecutiilor politice si religioase la care a fost supus in tara sa natala, Iran".

"Situatia familiei Bastam s-a agravat in Iran pe masura ce mai multi membri ai sai, avand convingeri democratice si convertindu-se la crestinism, au fost rand pe rand persecutati politic si religios, in primul rand de autoritati. Toate acestea au culminat cu condamnarea la moarte sub acuzatia de apostazie - in anul 2001 a lui Assadollah Masoud Bastam - caruia la scurt timp autoritatile britanice i-au acordat protectie si statutul de azilant, devenind ulterior cetatean britanic, onorabilitatea sa fiind sustinuta si de unul din principalele partide politice britanice, pe ale carui liste electorale a candidat la alegeri locale in 2006. Persecutiile s-au accentuat asupra membrilor familiei Bastam, unii dintre acestia fiind implicati in campania lui Mir Hossein Moussavi (fost contracandidat al presedintelui Iranului, Mahmoud Ahmadinejad, in 2009). Ulterior, prin interventia unor parlamentari britanici si americani, a unor organizatii, ceilalti doi frati ai lui Assadollah Masoud Bastam si Habib Bastam au ajuns in Marea Britanie si SUA, unul dintre ei, Yadollah Bastam, primind deja azil politic in Marea Britanie. De asemenea, si parintii celor patru frati se afla in acest moment in Marea Britanie solicitand azil politic", spune organizatia pentru apararea drepturilor omului.

Despre cazul Bastam Amnesty International a fost sesizata in 5 noiembrie 2009 de un parlamentar britanic.

In anul 2010, la Teheran, Habibo Bastam a fost condamnat la moarte, de catre Tribunalul Revolutionar Islamic, pentru apostazie. El s-a refugiat in Romania, sotia si copilul sau ramanand in Iran. Cat a stat in Radauti, Bastam a frecventat biserica penticostala Betel, pastorita de Vasile Piscuc.

"Cazul Habib Bastam trebuie reconsiderat si prin prisma informatiilor recente, de notorietate publica, privind deteriorarea grava a relatiilor dintre Iran si Marea Britanie: atacarea ambasadei Marii Britanii la Teheran in 29 noiembrie, retragerea personalului diplomatic britanic de la Teheran, plecarea de la Londra, in 3 decembrie, dupa ultimatumul dat de autoritatile britanice, a personalului diplomatic iranian. In conditiile actuale, simpla comparatie cu cazul fratelui sau caruia un alt stat membru al UE i-a acordat protectie si statut de azilant, pentru motive cel putin similare, conduce la concluzia ca si statul roman trebuie sa procedeze in mod similar, acordandu-i protectie, in mod plenar si urgent. Spre deosebire de alte cazuri de refugiati din Iran unde persecutia se mentine numai la nivel politic, aici este argmentata si la nivel religios, fapt ce presupunea si cerea o abordare speciala, inclusiv prin cazarea separata chiar de alti conationali cu care nu este si coreligionar. In numele drepturilor omului, acestei persoane, Habibo Bastam, ii trebuie acordate o asistenta competenta si protectie, deopotriva. Dosarul domniei sale trebuie examinat cu suficienta atentie si maxima intelegere de cei care au aceasta misiune si prerogativa tinand cont de toate datele si informatiile de ultima ora, incidente", noteaza organizatia citata, intr-o scrisoare adresata ORI, Guvernului, Parlamentului, Ministerului Afacerilor de Externe, Delegatiei Comisiei Europene, Avocatului Poporului, Ambasadei Marii Britanii, Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Iranianul Habib Bastam a solicitat azil Centrului Regional de Cazare si Proceduri pentru Solicitanti de Azil Radauti al Oficiului Roman pentru Imigrari, cererea initial fiindu-i respinsa. Bastam a contestat decizia ORI in fata instantei.

Judecatoria Radauti consemneaza, in decizia sa din 14 iulie 2011, faptul ca daca Bastam s-ar intoarce in tara de origine, ar fi spanzurat, insa, in lipsa altor motive de persecutie, nu ii poate acorda statulul de refugiat, astfel ca i-a respins cererea de azil.

Migrantul s-a adresat apoi mai multor institutii ale statului roman, intre care si Ministerul Afacerilor de Externe.

MAE a precizat, in 27 decembrie 2011, ca nu are temeiul legal pentru a se pronunta sau a interveni in cererile de azil aflate pe rol, acestea fiind exclusiv in competenta Oficiului Roman pentru Imigrari. "Solutionarea cererilor privind acordarea de azil in Romania sunt de competenta exclusiva a Oficiului Roman pentru Imigrari, organ de specialitate al administratiei publice centrale, aflat in subordinea Ministerului Administratiei si Internelor. Admiterea sau respingerea unei cereri de azil se face prin hotarare a ORI", a comunicat MAE.

Ministerul a precizat ca, in consecinta, nu are temei legal pentru a se pronunta sau a interveni in cererile de azil aflate pe rol, respectiv prelungirea formelor de protectie pe care le acorda statul roman.

La scurt timp insa, cazul iranianului a fost reanalizat de Centrul din Bucuresti al Oficiului Roman pentru Imigrari (ORI), strainul fiind audiat de autoritatile de la Bucuresti.

Vineri, ORI a decis acordarea statutului de azilant, au declarat, pentru Mediafax, surse judiciare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13087 vizualizari

  • +5 (41 voturi)    
    bravo PDL (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:34)

    gogu [anonim]

    bravo boc
    bravo PDL

    daca erau uslasii la guvernare il trimiteau imediat in iran la executie
    • +3 (15 voturi)    
      Nu va legati de Jud Radauti (Vineri, 27 ianuarie 2012, 18:06)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Sunt cei mai buni judecatori din tara. RADAUTI CEL MAI TARE ORAS DIN ROMANIA! Face suceava si falticeni la orice
      • +11 (11 voturi)    
        pai si n-au avut dreptate radautenii? (Vineri, 27 ianuarie 2012, 18:20)

        alecu [anonim] i-a raspuns lui Dan

        doar clar au zis in 2011: la ce sa-i dea azil, doar iranienii aia vor sa-l spanzure nu sa-l persecute.
      • +10 (10 voturi)    
        WTF?! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 23:52)

        ION I [anonim] i-a raspuns lui Dan

        "Judecatoria Radauti consemneaza, in decizia sa din 14 iulie 2011, faptul ca daca Bastam s-ar intoarce in tara de origine, ar fi spanzurat, insa, in lipsa altor motive de persecutie, nu ii poate acorda statulul de refugiat, astfel ca i-a respins cererea de azil."
    • -4 (28 voturi)    
      Rusine (Vineri, 27 ianuarie 2012, 18:19)

      cosmin2509 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Mesaj pentru PDL-isti .
      Sunt cetatean independent si impartial. Lingaii dumneavoastra imi jignesc inteligenta ...Chiar asa de prosti ne credeti ? Nu va este rusine ? Apreciez anumite persoane din gurven ca doamna Anca Boagiu dar nu pot sa nu remarc si incompetenta la multi altii.
      Orice lucru bun se intampla Boc si Basescu sun tari orice lucru rau se intampla Ponta si Antonescu(pe care nu ii simpatizez) sunt vinovati... Nu-i nicio diferenta dintre voi si laturile de la antene. Suneti la fel ! Rusine sa va fie. Imi este scarba.
      • +9 (17 voturi)    
        tu cam intelegi gresit.... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 18:54)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui cosmin2509

        tu n-ai auzit sintagma devenita moto :Basescu e de vina? e folosita pe scara larga la pe toate televiziunile lingailor USL-asi chiar si cand se cauta vinovat pentru vremea de afara?
        Daca a aparut vreunul mai exaltat iarta-l ca e singurul loc unde nu e judecat Boc si Basescu 24 din 24 si i s-a parut ca e un loc unde sa-si strige si el naduful fara sa ia borduri in freza ....daca aia ce striga de dimineatza pana seara sloganuri cu Chiorul, pituicul, javra ordinara nu te deranjeaza , atunci de ce te-ar deranja nishte opinii pozitive, fie ele si exagerate? aveai totusi ceva de comentat totusi despre articol si ti-ai pierdut ideea ?
      • +2 (2 voturi)    
        g (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 11:19)

        Dani [anonim] i-a raspuns lui cosmin2509

        Si mie imi este scarba de scarba ta .Un apolitic
    • 0 (10 voturi)    
      ZAU ???!!! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 19:24)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Priveste rogu-te acest articol Hotnews:
      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11037992-iranian-condamnat-moarte-teheran-pentru-trecut-crestinism-cere-azil-autoritatilor-romane.htm

      Cam la aceasta se reduce "responsabilitatea" guvernului Boc si a PDL... Decizii, cand inepte, cand de-a dreptul criminale, pe care, dupa ce se revolta o lume intraga - inclusiv organizatii internationale! - le revoca...

      N-ar fi mai simplu sa aibe si ceva oameni competenti, de buna vointa si de bun simt in preajma?
      Sau, chiar, e imposibil asta la PD!
    • +3 (3 voturi)    
      Felicitari !!!! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 21:38)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Avem un DiKtator pe cinste si un harnic Prim-Ministru ! Avem onoare...poate ca avem si Istorie Contemporana...!!
  • +17 (19 voturi)    
    ... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:38)

    gigel [anonim]

    in sfarsit, o veste buna
  • -23 (27 voturi)    
    Americanii ne-au presat sa-i dam azil politic (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:38)

    palade [anonim]

    In felul acesta US creaza inca o tensiune suplimentara, in dosarul iranian, care se adauga la multele de pina acum. Intentia, in cazul Habib Bastam, este invrajbirea Romaniei cu Iranul.
    • +10 (10 voturi)    
      :)) (Vineri, 27 ianuarie 2012, 18:34)

      Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui palade

      idiotule, omul ala era condamnat la moarte. dar ce stii tu...
    • +2 (2 voturi)    
      orzu' si gastele... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 23:33)

      lenedelogat [anonim] i-a raspuns lui palade

      Explica dom'ne pe inteles oamenilor...bre!!!...asta marinelu' e un fel de Chuck Norris da' pe negativ!!!!
  • -4 (20 voturi)    
    Nimic nou sub soare (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:47)

    infocorect [anonim]

    Toate religiile au fost impuse sau sunt impuse cu forta.
    Din pacate si crestinismul are crimele lui in spate. Punerea la indoiala a aiurelilor spuse de biserica, multe demontate stiintific ulterior, se numea erezie si nu de putine ori a fost pedepsita cu moartea.
    • +4 (8 voturi)    
      bine vorba nu sfarsi ... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 18:14)

      jimmy yckx [anonim] i-a raspuns lui infocorect

      here, you go again !
      se putea sa n'apara si ...liber cojitatoru' ?
      tu esit, bre ylici ?!

      cam poticnita decizia, mai fura pe hn, un articol care vorbea se niste autoritati romanesti, cam reluctante la ..azil.
    • +3 (5 voturi)    
      Diferenta (Vineri, 27 ianuarie 2012, 19:05)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui infocorect

      Atunci ar trebui sa recitesti ce ai scris... tu insuti ai folosit timpul trecut cand te-ai referit la crestinism.
      • 0 (0 voturi)    
        Diferenta (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:01)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        Diferenta consta in faptul ca Biserica a fost scoasa de la putere, altfel lucrurile ar fi stat la fel. Biserica ar pedepsi si azi blasfemia daca ar putea, sa nu mai vorbim de apostazie.
        Societatea moderna a evoluat in ciuda crestinismului, nu datorita lui. Asta trebuie tinut minte inainte sa acordam merite false din nestiinta.
        Problema musulmanilor nu va putea fi rezolvata decat cu o voce din interiorul societatii asa cum a fost si la noi Iluminismul. Altfel, nu o sa se trezeasca niciodata la realitate.
        Trebuie sa constientizem faptul ca motivul unui al 3-lea razboi mondial poate fi determinarea prietenului imaginar cel mai puternic.
    • +3 (5 voturi)    
      hai nu zau (Vineri, 27 ianuarie 2012, 20:12)

      ws [anonim] i-a raspuns lui infocorect

      chiar asa? deci in ultimii 10 ani islamistii ucid sute de mii de oameni, mult mai mult decat inchizitia in cateva sute de ani.

      si se trezeste infocorect, imbuibat de noul progresism corect politic, la un articol despre un om care a fost condamnat la moarte pentru apostazie in islam, sa ne dea cu toate stereotipurile despre crestinism pe la nas.

      aferim, monser, si la mai mare.

      ws
    • +2 (2 voturi)    
      Si de ce incepi cu... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 21:42)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui infocorect

      ...citate din Biblie ???
  • +5 (15 voturi)    
    cf legilor Sh ri a care se aplica la ei (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:52)

    sl [anonim]

    In zona aia se aplica legile sh ri a si cei care se leapada de islamissm is omorati, din pacate fanatism-ul acolo atinge cote incredibile. Ce ar fi daca si noi am aplica legile ortodoxiei ?(jale) Pacat de societatea aia care a fost deschisa la minte pina la revolutia islamica.pacat si de alte natii spalate asa pe creier. ce-i si mai grav e ca traiesc si printre noi si noul lor jihad e sa asimilze populatia locala prin numar crescand, pt. ei nu exista (vb ca nici macar inginerii nu gandesc) prea multi oameni, doar ca america e de vina pt. tot ce se-ntampla(ca asa le zice imam-ul lor) .pacat, mare pacat., cea brainwahsing asemanator se practica si la tembeliziunile A3 sau irealitati
    • +2 (6 voturi)    
      zau? (Vineri, 27 ianuarie 2012, 19:42)

      florin [anonim] i-a raspuns lui sl

      care-s legile alea fioroase ale ortodoxiei? sa dai de mancare la saraci, sa-ti iubesti aproapele?
      • +1 (1 vot)    
        mda (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 10:54)

        eu [anonim] i-a raspuns lui florin

        clar. in vechiul testament nu exista chestii de genul "Dacă un om oarecare blestemă pe tatăl său sau pe mama sa, să fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatăl său sau pe mama sa: sângele lui să cadă asupra lui.
        Dacă un om preacurveşte cu o femeie măritată, dacă preacurveşte cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea preacurvari să fie pedepsiţi cu moartea." sau "Dar dacă faptul este adevărat, dacă fata nu s-a găsit fecioară,
        să scoată pe fată la uşa casei tatălui ei; să fie ucisă cu pietre de oamenii din cetate, şi să moară"

        singura diferenta intre islammism si crestinism e ca in tarile crestine oamenii sunt ceva mai educati si nu mai aplica toate tampeniile religioasa scrise in biblie. altfel ar fi chiar trist
    • +3 (3 voturi)    
      incoerenta (Vineri, 27 ianuarie 2012, 22:51)

      jonni [anonim] i-a raspuns lui sl

      E o diferenta majora intre crestinism si islam.
      In crestinism, crimele si ororile care au fost comise sunt impotriva invataturii crestine(nu vei gasi nicaieri in Scriptura: omoara-l pe cel care nu vrea sa creada, dimpotriva, "iubeste-ti aproapele") pe cand in islam ele sunt argumentate de Mahommed.
      Mahommed si-a invatat ucenicii ca trebuie sa ii converteasca pe ne-credinciosi(cei care nu sunt islamici) prin orice mijloc iar in final daca acesta nu reuseste, puteau sa ii omoare.
      • +1 (1 vot)    
        Acces la informatie (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 9:14)

        infocorect [anonim] i-a raspuns lui jonni

        Poate am fost intelez gresit. Apreciez ca acel om a fost ajutat pana la urma. Cred ca lumea civilizata lupta prea putin impotriva crimelor comise in numele religiei. Legat de diferente, normal ca nu se punea problema in trecut de a se trece de la crestinism la alte credinte, oamenii (de rand adica marea majoritate) nici macar nu stiau ca pamanul e rotund dar sa mai stie ca exista alte credinte. Nu cred ca trebuie condamnate credintele ci acei extremisti putini dar care fac foarte mult rau.
      • +1 (1 vot)    
        da da da (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 10:58)

        eu [anonim] i-a raspuns lui jonni

        "Dacă fratele tău, fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau nevasta care se odihneşte la sânul tău, sau prietenul tău pe care-l iubeşti ca pe tine însuţi, te aţâţă în taină, zicând: "Haidem, şi să slujim altor dumnezei!" - dumnezei pe care nici tu, nici părinţii tăi nu i-aţi cunoscut,
        dintre dumnezeii popoarelor care vă înconjoară, lângă tine sau departe de tine, de la o margine a pământului până la cealaltă -
        să nu te învoieşti şi să nu-l asculţi; să n-arunci spre el o privire de milă, să nu-l cruţi, şi să nu-l ascunzi.
        Ci să-l omori; întâi mâna ta să se ridice asupra lui ca să-l omoare, şi apoi mâna întregului popor;"
        diferenta e ca in tarile crestine nu se aplica da sa o lasam mai usor cu nu scrie.
  • +31 (31 voturi)    
    What? (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:52)

    hollow [utilizator]

    "Judecatoria Radauti consemneaza, in decizia sa din 14 iulie 2011, faptul ca daca Bastam s-ar intoarce in tara de origine, ar fi spanzurat, insa, in lipsa altor motive de persecutie, nu ii poate acorda statulul de refugiat, astfel ca i-a respins cererea de azil"
    WTF??? Judecatorii aia din Radauti ar trebui parasutati in Afganistan cu niste pancarte pe care scrie "Fuck Islam!" in jurul gatului.
    • +10 (10 voturi)    
      Culmea este... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 19:28)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui hollow

      Ca nimeni nu raspunde!
      Si ca acea "stimata", dar putin stimabila judecatoare va continua sa-si exercite profesia cu aceeasi incompetenta criminala prin efecte.

      Am zis responsabilitate?!?
      Iertare!
  • +26 (26 voturi)    
    mda (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:53)

    mda [anonim]

    deci sa inteleg ca dupa ce justitia iraniana l-a condamnat la moarte, si justitia romana den Radauti l-a condamnat si la moarte (indirect, neacordandu-i statutul de azilant). super tare
    propun ca judecatorul respectiv sa fie transferat la Teheran pt merite deosebiti
  • -17 (21 voturi)    
    mama ranitilor (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:58)

    Ari3s [anonim]

    Romania, are un dar anume, de a atrage toti scamatorii lumii, ori, poate ca nu suntem altceva decat tomberonul acesteia.
    Cred ca ar trebui sa ma gandesc serios la cum as putea sa-mi schimb...divinitatea.
  • +16 (16 voturi)    
    Judecatorul roman (Vineri, 27 ianuarie 2012, 18:01)

    Allah [anonim]

    Chiar si pentru un nespecialist e clar ca iranianul ar fi murit in scurt timp atarnat la capatul unei funii la Teheran.
    Dar cum probabil ca nu avea bani de spaga a fost trimis scurt si cuprinzator la plimbare. Daca nu s-ar fi zbatut din toate puterile, instantele judecatoresti romanesti, celebre pentru umanismul lor internationalist, ar fi avut inca un biet om pe constiinta. Evident, o sa mi se spuna: care constiinta, neamule? ...
  • +5 (5 voturi)    
    Judecatoria Radauti (Vineri, 27 ianuarie 2012, 19:12)

    Roman [anonim]

    "Judecatoria Radauti consemneaza, in decizia sa din 14 iulie 2011, faptul ca daca Bastam s-ar intoarce in tara de origine, ar fi spanzurat, insa, in lipsa altor motive de persecutie, nu ii poate acorda statulul de refugiat, astfel ca i-a respins cererea de azil."

    Daca este adevarat ce spune Hotnews , Judecatorul care a dat o astfle de decizie ar trebui sa raspunda penrtu "abuz in serviciu"

    Daca nu , macar CSM sa l cerceteze - astfel de oameni nu trebuie lasati sa imparta dreptatea.
  • +4 (6 voturi)    
    REGRETABIL SI PERICULOS (Vineri, 27 ianuarie 2012, 19:35)

    Aisha [anonim]

    Celor care au dat toate aceste detalii: nu ati auzit de principiul confidentialitatii?! Daca mai publicati si fotografia dlui devine o tinta sigura!

    Toate detaliile publicate ar fi trebuit sa ramana confidentiale - vezi Art 10 din legea 122./2006. Poate macar pe viitor veti renunta la senzational in favoarea protectiei!!!
  • +3 (3 voturi)    
    felicitari ORI (Vineri, 27 ianuarie 2012, 22:08)

    ion [anonim]

    fiecare OM are dreptul la credinta pe care SINGUR si-o alege. sunt de acord cu Aisha. trebuia sa ramana confidential.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo! (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 13:21)

    NL [anonim]

    Felicitari Romaniei!
    Acum, sa gindim in viitor: sintem pregatiti noi, ca tara, ca stat, sa prevenim eventualele atacuri teroriste?
    Sintem pregatiti noi, ca popor, ca gloata de indivizi, sa ne plingem victimele acestor eventuale atacuri?
    Si, in fine, sintem noi, fiecare din noi, ca individ, ca gloaba, sa continuam sa credem in aceste idealuri care ne fac acum sa aplaudam decizia asta?
    Multumesc, asa credeam si eu.
    • 0 (0 voturi)    
      Dar suntem pregatiti... (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 23:04)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui NL

      ...oare...sa fim oameni ?!
      Cu siguranta, draga NL, ca un cutremur devastator face cat 100 de atentate. Personal n-as vrea sa-l supar pe...
  • 0 (0 voturi)    
    Judecatoria rusinii (Duminică, 26 februarie 2012, 1:08)

    din Tara lui Drakula [anonim]

    "Judecatoria Radauti consemneaza, in decizia sa din 14 iulie 2011, faptul ca daca Bastam s-ar intoarce in tara de origine, ar fi spanzurat, insa, in lipsa altor motive de persecutie, nu ii poate acorda statulul de refugiat, astfel ca i-a respins cererea de azil."