VIDEO Perchezitii ale politistilor la domiciliile unor vrajitoare: 7 persoane suspectate de santaj si inselaciune prin vrajitorie, aduse la audieri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 13 decembrie 2011, 10:33 Actualitate | Esenţial

Trei femei si patru barbati suspectati de inselaciune si santaj vor fi duse la sediul IGPR dupa ce au inselat patru persoane prin vrajitorie, a declarat, marti, pentru Mediafax, Christian Ciocan, purtatorul de cuvant al Politiei Romane. Potrivit acestuia, politistii desfasoara 13 perchezitii si sunt vizate sapte persoane din Bucuresti si din Chitila.

Dintre cele trei femei, doua sustin ca sunt vrajitoare, care prin intermediul mass-media au anuntat ca rezolva probleme de dragoste, cariera si sanatate. Comisarul Christian Ciocan sustine ca la inceput vrajitoarele cereau bani putini si obiecte de mica valoare, insa pe parcurs sumele cerute de la victime cresteau doar pentru una dintre cele patru victime, prejudiciul fiind de 450.000 de euro.

Cu toate ca isi dadeau seama ca sunt inselate, victimele erau santajate de cele patru persoane.

Printre cei pagubiti de vrajitoare s-ar afla si vedeta tv Oana Zavoranu, care ar fi fost prejudiciata cu 450 de mii de euro.

Actiunea este desfasurata de IGPR cu sprijinul Directiei de Investigatii Criminale si SPIR.






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1549 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    super (Marţi, 13 decembrie 2011, 10:53)

    roman [anonim]

    nu pot sa cred ca vad asa ceva, doamne ajuta!
  • +4 (4 voturi)    
    cata treaba (Marţi, 13 decembrie 2011, 11:35)

    mihai [anonim]

    nu pot sa cred ca exista oameni atat de prosti incat sa se duca la vrajitoare :)))))))))
    politistii ar trebui sa se ocupe de cazuri reale ... prostii care se duc la vrajitoare merita sa ramana fara bani sau si mai rau ...
  • 0 (4 voturi)    
    sa fie arse pe rug ! (Marţi, 13 decembrie 2011, 11:39)

    liberty [anonim]

    Ce idiotenie si cu legea vrajitoriei. Cum este posibil sa se gandeasca cineva la asa ceva? Doar nu suntem in evul mediu, mai trebuie sa le ardem pe rug si ne intoarcem in timp cu 500 de ani. Decat legi multe si proaste/inaplicabile (cum sunt la noi) mai bine putine si corecte. Pentru cine nu stie exista deja in codul penal "inselatoria" si se pedepseste ca atare. Ca nu are cine sa aplice legile si minunatul sistem de justitie functioneaza asa cum stim, e o alta "vrajeala" care ar trebui schimbata. Ba, mai mult decat atat, exista in codul penal ceea ce se numeste "munca in folosul comunitatii"!!! A auzit cineva sa se aplice??
    • 0 (0 voturi)    
      stai asa... (Marţi, 13 decembrie 2011, 12:39)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui liberty

      cererea formeaza piata !!! asta este o lege de baza in economie !!!
      asta inseamna nu ca ele au facut ce au facut ci ca au fost destui dobitoci care sa ceara aceste "servicii".
      deci - romania nu este inapoiata pentru ca avem vrajitoare ci pentru ca sunt multi tampiti care apeleaza la ele (auzi tu, sa dai 450.000 EUR pe nimic!!!)

      combaterea se poate face pe 2 cai: direct asupra celor ce ofera servicii (era o initiativa foarte bine gandita care oferea protectie prostului...ahh... celui ce "beneficia" de servicii prin returnarea valorilor platite in cazul in care "serviciile" prestate nu isi atingeau scopul); cealalta care este desteptarea "consumatorilor" prin diferite programe de informare, etc (aici u dau sfaturi pt. ca sunt destule persoane/asociatii care stiu foarte bine ce si cum)... desi, stau si ma gandesc, cum poate fi catalogat idiotul care a dat 450000EUR pt asa ceva ???? ca prost nu ar trebui sa fie (daca a avut atatia amar de bani sa dea pe nimic inseamna ca are mai multi, nu? si nu e chiar usor sa ai asemenea resurse).
  • +3 (3 voturi)    
    nici eu nu pot sa cred... (Marţi, 13 decembrie 2011, 11:41)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    ...ca cineva, oricat de disperat, ajunge sa puna in mana acelor cocalari 450000 cu credinta ca ii va ajuta in vreun fel.
    • +1 (1 vot)    
      Santaj (Marţi, 13 decembrie 2011, 12:51)

      zuperman [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      Prejudiciul ala e facut din santaj se pare.
  • +1 (1 vot)    
    Măsuri radicale împotriva vrăjitoarelor (Marţi, 13 decembrie 2011, 13:27)

    Nicolae Coman [anonim]

    Da, sunt de acord. Aşa merită cei care au încredere în nişte escroace, să piardă cât mai mulţi bani. Dar la astfel de individe mai apelează şi persoane aflate în situaţii limită şi de care ele ştiu să profite cu abilitate. Asta e chestia care mă indignează.
    Nu ştiu, totuşi asemenea practici ar trebui scoase în afara legii. Punct. Nu aş admite un strop de toleranţă la aşa ceva. Ce s-o mai luăm cu legalizarea? Ele vor merge în continuare nestingherite.
    Dar nu, cel mai important e actul de educare a populaţiei. Vrăjitoarele prosperă prin clienţii (era să zic ''fraierii'') care cred în aşa ceva. De vină e şi mass-media, mai ales televiziunile care promovează tot felul de chestii ezoterice, astrologice, magice, într-un cuvânt pseudoştiinţifice. Până la urmă, bag şi religia în aceeaşi oală. Religia este de fapt cea mai mare manipulare a maselor.

    Cred că politicienii actuali nu vor face mare lucru referitor la subiectul vrăjitoarelor. În primul rând, în mare parte sunt supuşi dogmelor religioase. Şi apoi cred că multora dintre ei le e chiar frică de ... ''blestemele'' lor. Să nu uităm că şi mulţi politicieni şi oameni de vază au apelat la ele, aşa că slabe speranţe de măsuri radicale, doar praf în ochi.
  • +1 (1 vot)    
    o singura intrebare (Marţi, 13 decembrie 2011, 13:58)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de unde are semitraseista zavoranu atitia bani de dat la vrajitoare? ANAF-ul ce zice?
  • +1 (1 vot)    
    stirile tv (Marţi, 13 decembrie 2011, 14:34)

    ginel marele vraciu [anonim]

    pe unele canale, dau printre clienti si pe actualul fost presedinte al romaniei, fondator a unui partid, nou.
    un partid esoteric. :-)

    fetele au dreptate. va mai amintiti cum au sprijinit alegerile, de flacara violeta ?

    pai la influenta asta, e obraznicie sa le mai ceara sa plateasca impozite.