Mark Gitenstein: Vorbesc des despre statul de drept din Romania pentru ca m-a instructat presedintele SUA

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 8 decembrie 2011, 20:01 Actualitate | Esenţial

Ambasadorul SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein, a declarat, joi, ca se refera foarte des in discursurile sale la statul de drept si la mediul de afaceri din Romania deoarece a primit instructiuni in acest sens de la presedintele american, relateaza Mediafax.

"Oamenii ma intreaba deseori aici, in Romania, de ce vorbesc atat de des despre statul de drept si despre mediul de afaceri de aici. Vorbesc pentru ca presedintele SUA mi-a solicitat sa fac acest lucru", a spus ambasadorul american intr-un discurs rostit la o conferinta de presa la Parlament.

El a spus ca un alt motiv pentru care se refera frecvent la situatia din Romania este existenta unui parteneriat strategic intre cele doua tari.

Gitenstein a amintit ca acest document fixeaza ca prioritati pentru Romania consolidarea statului de drept, dar si promovarea unui mediu de afaceri mai sanatos.

"Parteneriatul strategic pe care tarile noastre tocmai l-au incheiat in septembrie fixeaza ca prioritati pentru Romania consolidarea statului de drept, promovarea unui mediu de afaceri mai sanatos, inclusiv cu mai multa transparenta si integritate publica", a spus el.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1997 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    traducere la repezeala (Joi, 8 decembrie 2011, 20:15)

    ginel din adancata [anonim]

    instructat / instructed.

    what about ..m'a instruit presedintele ..?
    • 0 (0 voturi)    
      nu-i asa (Joi, 8 decembrie 2011, 20:49)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui ginel din adancata

      intamplator, este corect cum scrie acolo, e a instructa-a primi instructiuni, nu a instrui. a instrui inseamna a invata
  • -1 (3 voturi)    
    Mda... (Joi, 8 decembrie 2011, 20:44)

    sentenced [utilizator]

    Tu de fapt ai primit instructiuni de la alti "steini", "bergi", "er" si "vsky"... Ca si cei care au fost inainte in functia dvs (vezi Alfred Moses).
    Iar mediul de afaceri, evident, trebuie sa mearga in mainile cui trebuie, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Bingo!... (Joi, 8 decembrie 2011, 23:30)

      vigilante [anonim] i-a raspuns lui sentenced

      ...sau:"Punct ochit, punct lovit!"
  • +1 (1 vot)    
    vreau (Joi, 8 decembrie 2011, 20:55)

    ady [anonim]

    sa vad la fiecare colt de starda un Starbuck langa alt Starbuck
  • 0 (6 voturi)    
    CHIAR ESTE NAIV? (Joi, 8 decembrie 2011, 21:09)

    relu [anonim]

    Domnul Ambasador, chiar este naiv cand asteapta, ca dupa ce le vorbeste politicienilor romani despre valori fundamentale, sa se intample ceva concret in sens pozitiv?
  • +3 (5 voturi)    
    normal (Joi, 8 decembrie 2011, 21:13)

    dorel [anonim]

    e ceva normal, trebuie sa ne impinga cineva de la spate, altfel nu mai iesim din mocirla asta
  • -1 (1 vot)    
    vizele... (Joi, 8 decembrie 2011, 23:12)

    n [anonim]

    Domnule ambasador... monika golumbeanu are viza sua! o gramada de penticostali au vize si muncesc ilegal in azilele americane ... cand acordati vizele corect si nu la toti ratatii? si nu va mai pierdeti timpul .. comunismul romanesc dispare in 50 ani nu 20!si .. romania e buna sa dea soldati dar in rest?
  • -1 (1 vot)    
    e adevarat (Vineri, 9 decembrie 2011, 12:04)

    bozo [anonim]

    Asa este, presedintele SUA da o atentie deosebita Romaniei si se preocupa intens de stadiul democratiei pe plaiurile mioritice.

    Am aflat 'pe surse' ca e deja o traditie a presedintilor americani sa intre in fiecare dimineata pe Hotnews si sa comenteaze in favoarea lui Daniel Morar, premierului Boc, a presedintelui Basescu, a reformelor statului roman samd.

    Am inteles ca a tot stafful Casei Albe are datoria sa comenteze pe aici, ceea ce explica faptul ca uneori abunda in postari de genul explicat mai sus.

    Unele surse mi-au declarat ca presedintii americani sunt chiar mai interesati de Romania decat de marea majoritate a statelor SUA. Romania este pe agenda lor undeva imediat dupa California si Texas, si in mod cert cu mult inainte de Ohio, Indiana si Carolina de Sud.
  • 0 (0 voturi)    
    Gitenstein bolsevic (Duminică, 11 decembrie 2011, 10:36)

    cvbcvb [anonim]

    Ogoranu i-a asteptat pe americani luptanad in munti.Daca i-ar fi vazut cum au devenit mai bolsevici decat bolsevici s-ar rasuci in mormant.