Ministerul Sanatatii propune pedepse de pana la 12 ani de inchisoare pentru cei care agreseaza personalul medical aflat in activitate

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 13 septembrie 2011, 18:03 DoctorH - DoctorH Actualitate

Ministerul Sanatatii pune in dezbatere un proiect de lege prin care propune sanctiuni drastice pentru cei care agreseaza personalul medical aflat in exercitiul functiunii, pedeapsa maxima pentru vatamare corporala grava fiind de pana la 12 ani de inchisoare.

Ministerul Sanatatii lanseaza in dezbatere publica, incepand de marti, Proiectul legii de modificare a Legii 95/2006 privind reforma in domeniul Sanatatii, informeaza un comunicat al MS.

Conform proiectului de act normativ, amenintarea savarsita nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directa contra unui medic, asistent medical, sofer de autosanitara, ambulantier sau orice alt fel de personal din sistemul sanitar, aflat in exercitiul functiunii, va putea fi pedepsita cu inchisoarea de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda.

De asemenea, reprezentantii ministerului propun orice acte de violenta, ca de exemplu lovirea, savasite impotriva cadrelor medicale sa fie sanctionate cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani, iar vatatmarea corporala sa poata fi pedepsita cu inchisoare de la 6 luni la 6 ani. Vatamarea corporala grava se va pedepsi cu inchisoare de la 3 la 12 ani.

"Ministerul Sanatatii a mai atras atentia asupra problemelor de siguranta cu care se confrunta personalul medical. Astfel, anul trecut am inaintat un amendament la Legea privind unele masuri pentru accelerarea solutionarii proceselor, care insa nu a fost adoptat. Astazi, daca o persoana loveste un medic intr-un spital poate sa fie sanctionata cu inchisoare de la 3 luni pana la 2 ani, sau cu amenda, dupa caz. Noi propunem inasprirea pedepselor. Astfel, agresorul va putea fi sanctionat cu inchisoare intre 6 luni si 12 ani, in functie de gravitatea faptelor. Prin noile masuri urmarim descurajarea celor care nu respecta corpul medical aflat in exercitiul functiunii si munca depusa de angajatii din sistem. Si, din nefericire, au existat in ultima perioada unele cazuri ingrijoratoare", a declarat ministrul Sanatatii, Ritli Ladislau, potrivit sursei citate.


Citeste mai multe despre   



















620 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    JUST (Marţi, 13 septembrie 2011, 18:19)

    Tom Macaragiu [anonim]

    in felul acesta poate nu vom mai vedea satre de tigani care agreseaza personalul medical care nu poate repara cate un tigan macelarit de alti tigani.
    • +1 (3 voturi)    
      aha (Marţi, 13 septembrie 2011, 20:08)

      reahtsydt [anonim] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

      din pacate, la noi e nevoie de legi pentru orice... lipsa de civilizatie si de bun simt impun pedepsirea explicita a scuipatului pe strada, a vorbitului cu glas tare a cersetoriei... in alte tari, aceste lucruri sunt de la sine intelese...
    • 0 (0 voturi)    
      Si care nu platesc un ban taxe! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 1:08)

      Lalaila [utilizator] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

      Dar beneficiaza de sistem la fel ca oricare cetatean cu program de munca si cu taxele la zi.
      Eu ca sa vand o masina trebuie sa dovedesc ca am platit taxele la zi. Nu pricep de ce nu se cere asa ceva si la sectia de votare.
      • 0 (0 voturi)    
        Decimarea populatei (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:12)

        Protectie de urgenta [anonim] i-a raspuns lui Lalaila

        Medicamentele din ultimii ani sunt mai mult otravitoare decat benefice.Oamenii isi dau seama de asta si devin agresivi cand constata ca sunt victime. Atunci nu o sa mai poata face nimic cu noua lege:nici macar sa se planga.Medicii au devenit unelte de decimare a populatiei. De asemenea in cazul asa zisei "morti cerebrale" cand inima omului inca functioneaza, ei pot recolta organe fiind protejati de aceasta lege fata de rudele bolnavului.
  • +1 (3 voturi)    
    De acord (Marţi, 13 septembrie 2011, 18:23)

    Vizitiul [utilizator]

    Dar ce facem cu cei fara discernamant, gen WC Tudor? Camasa de forta?
  • +6 (6 voturi)    
    Urgente Clinicile noi Tm (Marţi, 13 septembrie 2011, 18:25)

    Slimerninja [anonim]

    Am o cunostinta care imi povesteste ce se intampla la Clinicile noi in Timisoara de exemplu:vin tot felul de mafioti impuscati, scandaluri, boschetari etc. baietii aia lucreaza pe 1500 lei /luna din care:chirie+cheltuieli+rate la credit(ca deh, avea salar cu 25% mai mare) si-n stres .Oamenii astia salveaza vieti...fara rachete, tancuri, calculatoare,iphone se poate trai, dar in caz de imbolnavire le arunci si te bazezi pe medici etc. sa-ti salveze viata nu?
    Eu sustin legea asta!
  • +3 (3 voturi)    
    de acord (Marţi, 13 septembrie 2011, 19:41)

    jean [anonim]

    insa pe cand si o lege pentru pacienti. Cand te duci la spital sau doctor esti tratat ca ultimul cersetor, ti se vorbeste in sila, esti tratat in scarba. Pe cand si o lege in care sa faca inchisoare daca nu esti tratat cum trebuie.daca nu ti se ofera mai multe optiuni la medicamente ( nu doar cele la care au ei comision) nu sa cumperi medicamente de 100 lei cand altul la 4 lei face acelasi lucru, sa numai stai la coada desi ti-ai facut programare cu 1 luna inainte pentru ca a venit o pila sau cunostiinta. Si lucrurile pot continua, oricum nu de legi ducem lipsa ci de APLICAREA lor.
    • 0 (0 voturi)    
      - (Miercuri, 14 septembrie 2011, 1:29)

      runa [anonim] i-a raspuns lui jean

      de acord desi astfel de fapte sunt incriminate deja de codul penal. totusi daca facem o lege speciala pentru personalul medical sa se stipuleze si pedepsele pentru faptele de vatamare corporala si ucidere din culpa savarsite de personalul medical plus neglijenta criminala etc.mai ales dupa ce s-a intamplat la maternitate cand prea putini au raspuns si acea criminala s-a intors de unde a plecat intr-un timp foarte scurt iar restul plimba halatele pe coridoare de la o tigara la alta.
  • -1 (3 voturi)    
    lege ptr hoti.............. (Marţi, 13 septembrie 2011, 21:19)

    tirtau [anonim]

    oare chiar au nevoie de asa ceva ....???? cum dracu sa nu te linseze pacientu ,cand el are cancer si tu nu.l bagi in seama ca ti.a dat prea putin.....????sau cum sa nu-i tai degetele unui doctor cretin, care spune ca el nici nu iese din cabinet pe 400 de lei spaga ,ca sa-i puna degetele taiate copilului tau...............oare chiar credeti ca ne mai pasa in cazurile astea ?.????mizeriile din tara asta au nevoie de legi ca sa.i apere .....
  • -2 (2 voturi)    
    corect, dar... (Marţi, 13 septembrie 2011, 22:19)

    resita31 [utilizator]

    dar si 25 de ani de inchisoare (si sa ii faca pe toti) pt cand nu trateaza corespunzator un pacient... daca nu ii permite tehnica din dotare, sa ii inmaneze pacientului un document justificativ si trimitere cu acea recipisa justificativa catre centrul pregatit corespunzator.
    s-au inmultit, dramatic, cazurile(nesanctionate) in care foarte multi pacienti au ramas cu sechele sau cu decese in familie din cauza unor vraci(ca nu-i pot numi medici).
  • 0 (0 voturi)    
    respect (Joi, 15 septembrie 2011, 12:20)

    aby [anonim]

    Da, dar ar fi util sa fie descurajat si “corpul medical aflat in exercitiul functiunii “ care nu respecta pacientii. Si noi, asiguratii din sistem, propunem sa fie prevazut si 12 ani inchisoare si ridicarea dreptului de practica pentru cadrele medicale care se dovedesc a fi incompetente sau pur si simplu nu au chef de lucru considerindu-se autosuficiente.