Deputat moldovean: Il asteptam pe Basescu mai des la Chisinau. Gafele lui ii favorizeaza pe comunisti

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2010, 15:07 Actualitate | Diasporă

„Traian Basescu a comis o serie de gafe in cadrul vizitei sale in Republica Moldova, printre care confuziile „Kabul” in loc de „Cahul” si „ministru” in loc de „presedintele Parlamentului”. Astfel, il invitam pe Basescu sa vina mai des la Chisinau, deoarece incercarea lui de a oferi sprijin pentru Alianta pentru Integrare Europeana va avea efect invers si va favoriza comunistii", a declarat deputatul comunist Grigore Petrenco", potrivit Unimedia.

„Nu avem nimic impotriva proiectelor comune cu Romania, deoarece suntem state vecine. E important ca suma de 100 de milioane de euro, donata Republicii Moldova de catre Romania, sa fie gestionata corect”, a mai spus Petrenco, in cadrul unei emisiuni televizate la NIT, un post de televiziune apropiat partidului comunistilor.

Comunistii au criticat dur vizita presedintelui roman la Chisinau, aminteste Unimedia. Vladimir Voronin a catalogat-o ca fiind „o vizita nedorita”, iar deputatul comunist Mark Tkaciuk a declarat ca Basescu este „un criminal intors la locul faptei” (referindu-se la protestele din 7 aprilie 2009 – n.r.).

In cadrul vizitei, Traian Basescu a anuntat ca Romania va oferi  Moldovei un sprijin financiar nerambursabil de 100 de milioane de euro, destinat proiectelor educationale si comunitatilor locale.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1445 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    confuziile „Kabul” in loc de „Cahul” si „ministru” (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:44)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Nu sunt nici gafe nici confuzii
    Orice om poate gresi. Important este ca a venit in Basarabia si ca a facut ce trebuia facut !
    Intr-adevar România şi Basarabia sunt state vecine. Iar statul moldo-basarabean a fost foarte mult timp gubernie a Rusiei ţariste, Rusiei sovietice şi recent sub oblăduirea Moscovei !
    Ca stat vecin nu trebuie să uităm apetitul Maicii Rusia pentru teritorii !
  • +4 (6 voturi)    
    Comunistii (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:48)

    Ionela [anonim]

    Comunistii sunt ultima relicva a unei istorii care ne-a dezbinat si indepartat....
    • 0 (0 voturi)    
      confuzii peste confuzii, capitalisti = comunisti (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 21:50)

      Jolly Roger [anonim] i-a raspuns lui Ionela

      daca ma gandesc bine, se instaleaza si in germania un fel de comunism, un stat dictator din mai multe partide care au acelasi scop:
      sa ajunga la conducere, sa-si impuna pozitia si s-ai spuna cetateanului platitor ce are de facut, ce-i azi drept este maine infractiune.
      nu prea mai stiu unde este diferenta daca esti controlat la doi pasi si numai ai nici un drept, esti fotografiat si filmat peste tot, ti se inregisteaza numarul automobilului pe autostrada, la pasaport ti se imprima amprentele, la aeroport te imbolnavesc cu roentgen....la multi ani cetateni "liberi" incatusati de capitalcomunisti...
  • -9 (11 voturi)    
    Base (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:53)

    costi [anonim]

    Romania e pe butuci si Base da bani moldovenilor. Bravos "gaspadin" presedinte. Relatiile cu Republica Moldova nu vor aduce Romaniei nimic bun si eu personal nu pot vedea in acest sprijin al Romaniei decat o tentativa de a nu mai fi catalogati drept saracii UE si sa cedam astfel locul "fratilor de peste Prut". Peste cativa ani poate i se nazare domnului presedinte sa ne si unim cu Moldova si sa ne numim "Regatul Unit al Romaniei si Moldovei rusificate", bineinteles cu dansul rege, Ioana si EBA printese, Nuti Udrea mare dregatoare la palat si Voronin usier la poarta castelului.
    • +3 (5 voturi)    
      Costi? (Miercuri, 3 februarie 2010, 17:22)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui costi

      Era un rus Kosighin. Costi e cumva pseudonimul acelui rus? Ai scris ca un potentat , mare sef in K.G.B. nu ca un roman. Nu cred ca te cheama Costi si nu cred ca esti roman. Esti UN DUSMAN al Romaniei. Scoate-ti masca!
    • +1 (1 vot)    
      e greu (Joi, 4 februarie 2010, 15:22)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui costi

      ai probleme majore la mansarda, amice. obesia voastra cu basescu e deja o boala. basescita asta are simptome extrem de nasoale, pe langa salivatii excesive si crize acute de isterie. am inteles ca se fac studii pentru un tratament, da' psihiatria nu a atins nivelul la care sa poata gasi o cura. partea buna a lucrurilor e ca afecteaza doar caracterele slabe si nu e contagioasa. stiu ca ai nevoie de ajutor, daca aflu detalii in privinta medicamentatiei, te tin la curent.
  • +5 (7 voturi)    
    este bine pntru democrati (Miercuri, 3 februarie 2010, 16:26)

    ion [anonim]

    Sunt multi cei care urasc pe romani si tot ceea ce vine din Romania, dar nu sunt mai mult de 30%.

    Majoritatea sunt pentru Romania si Europa, dezvoltare si libertate.
  • +5 (7 voturi)    
    bey activistu' lu' peste (Miercuri, 3 februarie 2010, 16:37)

    cosmin [anonim]

    basescu a facut "o vizita nedorita", dar in acelasi timp looseri comunisti ca tine vor ca banii dati de Romania "sa fie gestionati corect". Mult tupeu si nesimtire mai aveti, ///!(editat de HotNews.ro)
  • -4 (8 voturi)    
    Dar la ce se asteptau basarabenii...? (Miercuri, 3 februarie 2010, 16:42)

    jay [anonim]

    Ca vine un intelectual? Ca le va tine un discurs elevat? :))

    Pai asta e vocabularul uzual al lui Base: Kabul si Bagdag, ministri si pasarici, Jack si Jim...

    Bine ca nu a confundat Chisinau cu Cernauti. Ar fi fost o confuzie absolut asteptata...
    • +1 (1 vot)    
      adevarul e ca... (Miercuri, 3 februarie 2010, 19:52)

      Alex-AP [utilizator] i-a raspuns lui jay

      chiar a tinut un discurs fara cusur la universitatea din cahul. si n-o fi el un erudit, dar daca se intereseaza de o chestie, o intelege bine.
  • +2 (4 voturi)    
    Hei Grigore Petrenco!! (Miercuri, 3 februarie 2010, 17:08)

    adrian88000 [utilizator]

    Cand ai folosit ultima data betisoare igienice sa te cureti in urechi? Cred ca deja trebuie sa mergi la un ORL-ist. Nu mai auzi bine si le potrivesti. A spus CAHUL si nu Kabul.
    Urgent la ORL!!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Moldova consolidarea independentei este (Miercuri, 3 februarie 2010, 19:20)

    Eneas [anonim]

    ...cel mai important scop politic! Transnistria trebuie adusa la ordine !
  • +2 (2 voturi)    
    a citit Kabul (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:47)

    arno [utilizator]

    in loc de Cahul din pricina tipografiei...si a unei anume inocente... asadar, no problems, oricum si Kabul si Cahul, tot oameni suntem, lumea e un mic sat si literele nu pot sa impiedice fraternitatea; oricand litera be se poate confunda cu litera has mic, nu e semnificativ.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu mai mor odata ? (Miercuri, 3 februarie 2010, 21:50)

    unu [anonim]

    Mai dar comunistii acestia nu mai mor odata?

    Basarabia sa vina acasa la fiica ei.
    • +2 (2 voturi)    
      Ti-am dat un plus (Joi, 4 februarie 2010, 17:00)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui unu

      Dar sa vina acasa la MAMA ei nu la fiica ei.