Corespondenta din Germania

Un roman a murit intr-un container, in timp ce incerca sa fure haine vechi

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Marţi, 19 august 2008, 15:40 Actualitate | Diasporă

Container-capcana
Foto: Hotnews
Un roman de 52 de ani a murit, pe cand incerca sa fure haine vechi dintr-un container in care se aduna donatiile de textile pentru Crucea Rosie germana. Trecatorii au descoperit trupul neinsufletit duminica, la ora 8:50, potrivit Politiei din Winsen (Saxonia Inferioara), citata de Hamburger Abendblatt. Cel mai probabil, omul s-a aplecat prea mult, prin clapa de deschidere, in interiorul containerului, care nu era plin, si nu a mai putut iesi.

La venirea pompierilor din Winsen, Salvarea si Politia constatasera deja decesul barbatului. Pompierii au taiat intai containerul in partea inferioara, pentru a stabili pozitia capului victimei, iar apoi au taiat cu bonfaierul clapa de inchidere a containerului, pentru a extrage corpul decedatului.

La prima vedere, s-a crezut ca omul si-a frant gatul, insa autopsia a stabilit ca moartea sa a survenit in urma unui infarct. Frica sau efortul prelungit de a iesi din containerul-capcana? Nu vom sti niciodata care dintre cele doua au cauzat moartea romanului venit la cules pe plantatiile din Harburg.

Politia germana a instiintat consulatul roman asupra decesului, urmand ca oficialii romani sa ia legatura, la randul lor, cu rudele victimei, in vederea procedurilor de repatriere.

Cazul nu este singular in Germania. Containerele cu haine vechi au fost, in toata perioada imigratiei de dupa 1990, tinta borfasilor si a oamenilor saraci. Daca, la inceput, aceste containere erau mai putin securizate, cele noi seamana cu o cursa de soareci in care, daca ai intrat, cu greu mai poti iesi.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3518 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    De unde capsunar? (Marţi, 19 august 2008, 15:55)

    spanac [utilizator]

    Exista capsunari in Germania? Exista doar mentalitatea romaneasca. Aceste containere cu haine au fost si vor fi o curiozitate pentru toti romanii ce le vad prima data din singurul motiv ca la ei la tara nu au vazut asa ceva si in plus romanul daca nu-i marlan sa puna mana sa devasteze, sa fure atunci nu se simte bine. Cunosc romani cu "pretentii" ce au vazut containerele si s-au aratat interesati.
  • +1 (1 vot)    
    - (Marţi, 19 august 2008, 15:56)

    rontzaila [utilizator]

    asa merg lucrurile.
  • -1 (9 voturi)    
    Rusine Hotnews !!! (Marţi, 19 august 2008, 16:15)

    Ovidiu [anonim]

    Italienii scuipa pe romani, spanioli scuipa pe romani... te-ai astepta ca macar romanii sa se abtina sa nu scuipe pe conationalii lor ce lucreaza in afara.

    Rusine hotnews, va apreciez articolele, dar am impresia ca titlul " Un capsunar a murit" mi se par de toata jena, sub conditia noastra de oameni...

    Nu stiu cine e Daniel Rockhoff acesta si daca el a ales titlul... dar vad ca ziarele din RO lovesc cu mult mai multa sete in romanii care muncesc cinstit in afara tarii decat in politicienii care fura viitorul tarii aparandu-se intre ei..

    Dlor jurnalisti... Democratia moare in Romania... MOARE.. se aude??? Comisia Europeana...adica Strainii..dlor Jurnalisti.. STRAINII sunt mai interesati decat CONDUCATORII de soarta Romanilor...

    Mi se rupe inima cand vad ce ajunge aceasta tara...cand vad aceeasi clovni facand maraton la toate televiziunile...spunand aceleasi ineptii...

    Cum ma doare pe mine, ii doare si pe altii..dlor Jurnalistii.. si pe unii i-a durut atat de tare, incat au trebuit sa plece pentru a pune paine pe masa copiilor...sa munceasca care pe unde si ce pot.. la cules capsuni, in constructii..

    Cei ce culeg capsuni FAC MAI MULT BINE TARII decat un Voiculescu cu toate antelene lui, decat Vacaroiu, sau Nastase sau Vadim..si ar trebui sa ii respectati..nu sa scuipati pe ei..

    Dlor Jurnalisti... aceasta este meseria dvs... sa paziti democratia... Daca colegi de-ai dvs nu s-ar fi lasat cumparati ( nu ma refer la HOTNEWS , care e una din putinele surse de stiri impartiale ) poate alta ar fi soarta acestei tari....

    Dlor Jurnalisti... NU MAI SCUIPATI PE ROMANI !!!

    10-15% din poporul roman e in afara tarii deoarece sunt atatea gunoaie in Parlament..

    Cu stima,
    Ovidiu
    • +4 (4 voturi)    
      Care munca cinstita ?? (Marţi, 19 august 2008, 17:03)

      gica [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ''.. dar vad ca ziarele din RO lovesc cu mult mai multa sete in romanii care muncesc cinstit in afara tarii decat in politicienii care fura viitorul tarii aparandu-se intre ei.. ''
      Parerea mea este ca nici nu ai citit acest articol. De ce spun asta ? Pentru simplu fapt ca se specifica foarte clar ca respectivul roman a murit in timp ce incerca sa FURE !
      Asa ca fara suparare, nu pune semn de egalitate intre cei care au plecat din RO sa munceasca si cei care sunt acolo la furat.
    • +1 (1 vot)    
      eu vad ca scrie un roman... (Marţi, 19 august 2008, 17:56)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      si nu un capsunar...
      • +1 (1 vot)    
        DOH!! bubui de destept ce esti... (Marţi, 19 august 2008, 18:30)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui marlene

        ... ti-a trecut prin cap ca poate au schimbat ceva la articol?
    • -4 (4 voturi)    
      pt ovidiu (Marţi, 19 august 2008, 18:21)

      roxana [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Va suparati degeaba...ei pentru ASTA sunt PLATITI sa-i "scuipe" pe romani si pe tot ce au mai scump/valoros etc. ...asta li se dicteaza, asta fac caci sunt doar legume.

      Cat priveste autorul acestui articol, nu este prima data cand jigneste fara obraz romanii,eu zic sa-si jigneasca nemtii lui. Italieni, spaniolii ne jignesc pentru ca le e frica de noi, de asta, pe altii din est ii considea prea prosti.
  • +5 (5 voturi)    
    Stupid (Marţi, 19 august 2008, 16:33)

    ionut [anonim]

    Cea mai stupida faza pe care am auzit-o pana acum :))))
    Sper sa se mai repete si cu alti hoti imputiti
  • 0 (4 voturi)    
    Titlu tampit (Marţi, 19 august 2008, 16:54)

    Scientician [anonim]

    Hainele din containerele alea n-au nici o valoare. Cei care le arunca, isi iau altele noi de zeci de euro, si se gandesc ca decat sa le arunce la gunoi pe cele vechi mai bine le colecteaza in speranta ca cineva le va folosi. Ceea ce omul respectiv a vrut sa faca. Intr-adevar exista societati care fac lucrul asta pentru ei. Dar omul respectiv era probabil prea disperat si lovit in conditia sa umana incat sa se gandeasca la societati de binefacere. E insa prea mult sa-l numim hotz, cand boarfele respective daca nu ajungeau in container ajungeau pe foc. Dar altii care fura milioane de dolari sunt greu de numit hoti pt. ca au avocati (avocatii care apara rechini cum s-or numi?).
    • +2 (2 voturi)    
      e f. adevarat ce spui... (Marţi, 19 august 2008, 17:59)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui Scientician

      ca acele haine sunt donate..numai ca ele sunt donate unor anumite organizatii. Daca ele le dau la saraci, la cine anume..e problema lor. Cand vom invata oare ca ce nu este al nostru nu ne apartine? Chiar trebuie sa ne face de ras prin toata europa? Daca era asa de amarat..ce cauta in Germania..nu mai bine statea la el in tara si eventual se apuca de lucru?
      • +1 (1 vot)    
        Hainele alea sunt aruncate (Marţi, 19 august 2008, 20:11)

        Scientician [anonim] i-a raspuns lui marlene

        Nu sunt chiar donate. Mai degraba aruncate. In zonele in care nu exista Salvation army sau alte asociatii de genul asta, oamenii isi arunca hainele direct la tomberon. Altii le pun langa tomberon. Daca le ia cineva sau daca gunoierul le arunca in gunoi conteaza mai putin. Practica e extinsa peste tot in lume. Americanii isi arunca canapele, televizoare, fotolii etc. langa gunoi ca e mai usor decat sa doneze (tomberonul e mai aproape).
        Eu nu zic ca omul respectiv e un exemplu de urmat. Un caz nefericit. Ca peste tot in lume. Dar nu trebuie sa facem caz de asta. Chiar si cele mai bogate tari din lume au cersetorii lor. Nu trebuie sa le exporte Romania. Dar cum am zis, omul respectiv ar fi putut fi mai onest decat multe specimene din viata publica.
  • +4 (4 voturi)    
    cea mai eficienta metoda... (Marţi, 19 august 2008, 17:05)

    L'ucid [anonim]

    .... poate ca ar trebuii montate si pe la noi
  • 0 (0 voturi)    
    dar cum l-or fi descoperit trecatorii? (Marţi, 19 august 2008, 20:32)

    nev [anonim]

    @ autorul articolului: trecatorii l-au descoperit pe la 8,50, in dimineata zilei de duminica sau asa ceva... dar cum?

    @ovidiu: 10-15% dintre romani spuneti ca au plecat din tara din cauza celor din Parlament, adevarat. dar reiese ca restul romanilor sint complicii acestora din urma, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      cum? (Marţi, 26 august 2008, 18:50)

      dani [anonim] i-a raspuns lui nev

      O fi ramas in unghi drept, jumatate inauntru, jumatate afara (pe care au vazut-o trecatorii). Politia nu precizeaza.
  • +1 (1 vot)    
    . (Marţi, 19 august 2008, 22:01)

    Mda [utilizator]

    de ce intotdeauna langa cuvantul "furt" se afla si cuvantul "roman"? in halul asta am ajuns....
  • +1 (1 vot)    
    Lipsa de educatie (Miercuri, 20 august 2008, 0:10)

    emigrantul [anonim]

    In Spania la mine in cartier vad uneori tiganci care in tara probabil se cred mari patroane scotand hainele cu un carlig, eu parchez masina in apropiere zilnic. Partea urata care arata nulul simt civic (si ca nu diferentiaza binele de rau, sau poate ca si ei sunt rasisti cu majoritatea), este ca dupa ce aleg cateva haine care prezinta interes lasa restul aruncate pe jos in strada. Am trecut pe acolo in zile de poaie si am vazut peste tot haine pe trotuar. Ce-or zice oamenii din cartier care s-au deranjat sa le duca acolo si isi vad munca aruncata?
  • -1 (1 vot)    
    :):) (Miercuri, 20 august 2008, 4:51)

    Raven88 [anonim]

    super tare faza!!
    asa-i trebuie. la mai multi :):)
  • 0 (0 voturi)    
    orice meserie .... (Miercuri, 20 august 2008, 9:03)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Nu prea exista meserie fara riscuri. S-a vazut acuma in Germania, s-a vazut in cazul Primavarii cu Romanita Iovan ........
  • 0 (2 voturi)    
    e negustor cinstit (Miercuri, 20 august 2008, 10:08)

    hotul prins [anonim]

    politia germana, precum toate agentiile nationale de mentinere a ordinii publice de pe glob, stie foarte bine sa profite de pe urma imbecilitatii populatiei.
    precum in acest caz.
    oare nu putem presupune ca omul a fost pur si simplu aruncat in container de catre altii? de pilda, pentru a nu duce grija repatrierii corpului acestuia, sau din stiu io ce alte motive?
    numai niste retardati precum romanasii nostri cinstiti de pe forum pot crede cu mina pe inima ce re-scrie senzationistu dani, la a n-a mina.
    stiti cum e, mortului i se pot pune toate in circa, dar obiceiul zice sa n-o facem.
  • +1 (1 vot)    
    la furat de vechituri (Miercuri, 20 august 2008, 15:56)

    Rick [anonim]

    Pai au furat prin West pana si ditamai profesori universitari din Romania. Nenorocitul asta mai era si idiot pe deasupra.
    Sunt convins ca va apare o interpelare in Bundestag pentru schimbarea tehnicii acestor containere pentru a se evita pe viitor astfele de incidente.
    Constructorul nu a luat in calcul astfel de idei.