Elvetia nu va ridica restrictiile pentru muncitorii romani si bulgari la 1 ianuarie 2014

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 decembrie 2013, 15:55 Actualitate | Diasporă

Libera circulatie a fortei de munca provenite din Romania si Bulgaria nu va intra in vigoare in Elvetia la 1 ianuarie 2014, contrar situatiei din statele membre ale Uniunii Europene, informeaza vineri ziarul local Le Nouvelliste, citat de Agerpres.

Restrictii privind permisul de sedere in Elvetia, care nu este membra a UE, sunt posibile pana in 2016, iar clauza de salvgardare poate fi activata pana in 2019. Aceste masuri au fost adoptate in 2009 prin vot popular.

Croatia, care a aderat la UE la 1 iulie 2013, va trebui sa astepte intre cinci si sapte ani pentru a beneficia total de libera circulatie cu Elvetia, conform unui proiect al Consiliului Federal supus consultarii in luna august.

Pentru o perioada de cel putin 10 ani, Elvetia va putea restrictiona unilateral imigratia provenita din Croatia. Elvetienii ar putea fi chemati la urne dupa "unda verde" data de Parlament acestui protocol aditional acordului privind libera circulatie cu UE.

Clauza de salvgardare a fost pe de alta parte activata de Consiliul Federal in aprilie 2012 impotriva a opt din cele 10 state care au aderat la UE in 2004. In 2013, ea a fost extinsa pentru un an catre celelalte tari ale UE.

























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

6820 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    Cred (Vineri, 27 decembrie 2013, 16:02)

    Porcurorul General [utilizator]

    Ca romanii se inghesuiau sa munceasca in Elvetia. O sa fie tristete mare.
  • -3 (25 voturi)    
    Bravo Elvetia! (Vineri, 27 decembrie 2013, 16:45)

    Ciubaka [utilizator]

    Atat
    • -2 (4 voturi)    
      bas-ist (Vineri, 27 decembrie 2013, 19:17)

      La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui Ciubaka

      Atat
    • +6 (6 voturi)    
      Elvețienii au jucat safe (Vineri, 27 decembrie 2013, 20:14)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Ciubaka

      Acum industria ceasurilor este salvată de la invazie :-)
      • 0 (2 voturi)    
        elvetienii (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 10:06)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        nu cedeaza, cand e vorba de ..calitate.

        si nu's nici prea darnici, caci sunt ocoliti de rrromanii nostrii. nu iese mare lucru din ..produs. tzintele raman franta si britania.

        mai usor la shutit biciclete, in america.
        mari boi, sa shuteasca bicicleta de la un negru, in texas, unde toti au arme.
        oricum, tre' sa ridice cortul, ca in neighborhoodul ala li s;a cam incheiat ...afacerea.

        revenind, elvetia are o politie excelenta ! :))
  • +6 (18 voturi)    
    Sunt inteligenti! (Vineri, 27 decembrie 2013, 17:16)

    JohnR [utilizator]

    Inseamna ca in Elvetia o sa mearga doar cei care nu vor sa munceasca... ;D
  • -10 (16 voturi)    
    tara membra UE doar pe hartie, (Vineri, 27 decembrie 2013, 17:25)

    radiola [utilizator]

    Ce sa cautam noi acolo ,nu ne place intre miliardari plini de fite.
    Hai sictir Elvetia!
    • 0 (10 voturi)    
      Va inselati (Vineri, 27 decembrie 2013, 19:13)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui radiola

      Elvetia este printre altele si o mare masina de spalat. Bani, nu haine. Si asta si cu acordul tacit al UE.
      • 0 (4 voturi)    
        aha (Vineri, 27 decembrie 2013, 20:03)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        Şi ce-are asta de-a face cu subiectul articolului de faţă? Aha, am înţeles, noi n-avem nicio problemă, ci elveţienii, la fel ca englezii, francezii, olandezii, norvegienii, suedezii, lituanienii, canadienii, americanii... Unii spală bani, alţii-s homosexuali, alţii-s în pragul colapsului, etc, doar noi, tadaaam, oferim o intruchipare la nivel macrosocial a preacuvioasei Monica....
        • -1 (1 vot)    
          Ati inteles (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 11:08)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

          Gresit. Nu am scris asa ceva in text. Elvetia, ca orice alta tara europeana are si bune si rele. Restul textului l-ati completat cu niste fantezii probabil, care ma depasesc.
    • +4 (4 voturi)    
      ??? (Vineri, 27 decembrie 2013, 20:24)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui radiola

      Elvetia NU este membra U.E. si NU are REGE( nici macar al tiganilor , apropo de sictir ) ! buna dimineata madam udrea! La fel ca si Norvegia este doar membra a acordului Schengen !
    • +2 (2 voturi)    
      CH (Vineri, 27 decembrie 2013, 22:57)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui radiola

      Nu este membra a UE!
  • -1 (17 voturi)    
    @Ciubaka (Vineri, 27 decembrie 2013, 17:35)

    swolf [utilizator]

    Eu nu am sa inteleg niciodata de unde atata ura si dispret fata de poporul din care faci sau ai facut odata parte!... De ce esti atat de incantat ca suntem in continuare considerati "de mana a doua" in Elvetia? Castigi ceva din chestia asta? Iti justifica anumite alegeri personale? Daca nu esti pentru, in cel mai rau caz fii neutru... Dar impotriva?!
    • +4 (12 voturi)    
      Si totusi... (Vineri, 27 decembrie 2013, 17:54)

      anar1975 [utilizator] i-a raspuns lui swolf

      ... Inteleg punctul de vedere al lui Ciubaka: romanii au "exportat" multe din obiceiurile autohtone, pana la limita legalitatii: doar pt a avea un loc mai bine platit decat in Romania, au acceptat sa lucreze "la negru" (deci fara plata contributiilor la asigurarile sociale); au acceptat salarii mult sub cele corespunzatoare calificarii si vechimii in munca. Daca stii ca esti bun in domeniul in care te-ai pregatit, nu faci compromisuri de genul acesta!! Te respecti si iti ceri drepturile. Poate e de inteles de ce celelalte tari membre UE ne urasc ca le "luam" locurile de munca prin coborarea nivelului salarial....
    • +13 (23 voturi)    
      E simplu (Vineri, 27 decembrie 2013, 18:00)

      Ciubaka [utilizator] i-a raspuns lui swolf

      Desi nu iti va placea ce o sa citesti in continuare, asta e parerea mea si posibil a multora dintre noi, romanii. Imi este rusine cu majoritatea acestui popor. Nu suntem de mana a doua, ci de mana a treia din pacate. Multi insa nu vor sa zica cu voce tare acest lucru.
      Cine este capabil poate fi recrutat si poate lucra in orice tara din lume in acest moment. Isi poate cauta chiar singur de munca oriunde si daca dovedeste ca merita se va reloca fara probleme in tara respectiva. Astfel in acele tari ajung oameni care au totusi ceva in cap. Nu este normal sa mergi prin Europa si daca esti roman sa fii catalogat drept ...... (insereaza aici ce expresie peiorativa vrei tu). Si putem sa zicem noi orice, dar concetatenii nostri ne-au adus renumele de care ne "bucuram". De asta doresct reintroducerea vizelor si control strict la vama astfel incat vacantele de 6 luni la cort la periferia oraselor europene sa dispara.
      • -5 (7 voturi)    
        un necesar remember (Vineri, 27 decembrie 2013, 18:25)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ciubaka

        daca te referi strict la tigani ca vinovati pentru imaginea noastra jalnica, iti reamintesc ca grosul porcariilor in Vest le comit, totusi, rrominii; mai exact, cei proveniti din zonele sarace ale Moldovei si basarabenii.
        • +5 (5 voturi)    
          ... (Vineri, 27 decembrie 2013, 19:05)

          Sakura [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Îmi amintesc, ca fapt divers, la una din emisiunile România în Direct ale lui Moise Guran, la Europa FM, pe o temă asemănătoare a intrat în direct un român care a povestit că s-a dus în vest "la muncă" ca şofer pentru o bandă de spărgători ţigani români. A fost cea mai inedită situaţie de care am auzit.
        • +7 (7 voturi)    
          Poate aveti dreptate (Vineri, 27 decembrie 2013, 19:16)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Insa la politie nu te intreaba nimeni de etnie. Te intreaba de cetatenie. Si cat timp pasaportul este eliberat de Romania, esti roman. Cu cati de r vreti Dvs. Asa cum un afro-american este cetatean al SUA inainte de a fi negru in fata oricarei autoritati.
        • +6 (8 voturi)    
          nu cred ca numai la tigani se refera (Vineri, 27 decembrie 2013, 19:30)

          Orizont [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          40-60 la suta din romani sint la fel ca tiganii
        • +2 (2 voturi)    
          Rectificare (Vineri, 27 decembrie 2013, 19:58)

          Ciubaka [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Nu, nu m-am referit strict la tigani. Am dat doar ca exemplu o situatie stiuta de toata lumea.
        • +1 (1 vot)    
          Afirmația dvs. e confuză... (Vineri, 27 decembrie 2013, 20:33)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          ...probabil din cauza unei erori de tastare. Termenul "rrominii" nu este unul asociat de regulă cu moldovenii.
          Totuși, dl. Ciubaka nu vorbește despre "porcării", ci despre "vacanțele la cort", ceea ce mă trimite cu gândul mai mult la o problemă de imagine decât la una legală.
          • +2 (2 voturi)    
            porcarii (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 12:55)

            Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

            Egal furturi mici insa cu efect. Deci ilegalitati. Deci este o problema legala.

            Vacanta la cort = campare in loc nepermis, de exemplu intr-un parc. Nepermis = ilegal.
            • 0 (0 voturi)    
              E obișnuit ca fiecare... (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 17:19)

              Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

              ...să aibă propria interpretare asupra unui text confuz. Până la urmă, se poate stabili o legătură între oricare două lucruri.

              Rezultatul este că, într-un final, nimeni nu mai are bască, fără ca cineva să verifice dacă afară plouă.

              De pildă, când se dau ca exemplu "vacanțele la cort", se răspunde că cei mai mulți infractori ar fi moldoveni, ceea ce nu are sens.

              Ca o paranteză, vorbind de aceste vacanțe, mă îndoiesc că termenul se referă la simple campări, care prin definiție au un caracter temporar.

              Problema vizelor mi se pare ceva mai puțin sofisticată: pentru ridicarea lor au fost purtate niște negocieri, în are toate părțile au oferit câte ceva. Ar fi normal ca înțelegerile să fie respectate iar, dacă apar elemente noi, acestea să fie negociate separat. Nici România, nici restul UE, nici țările Schengen nu pot avea pretenția să li se rezerve doar avantaje.

              Despre culpabilizarea unei întregi națiuni ca urmare a comportamentului unor indivizi ce n-au nici în clin nici în mânecă cu valorile acelei națiuni am scris mai jos.
              • 0 (0 voturi)    
                Cateva explicatii (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 18:13)

                Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

                Sunt de acord si cu puntul Dvs de vedere.

                Problema vizelor insa cand s-a discutat s-a discutat in necunostinta de cauza. De ambele parti. Tocmai din lipsa de informare obiectiva.

                Cat despre culpabilizare, ea este cel mai usor mecanism si va fi folosit de catre politicienii de ambele parti. Ai nostri deja canta aria cum ca UE e rea, ca ne fura resursele, ca ne mareste preturile, ca ne impune iar ai lor ca romanii sunt hoti, etc. E cel mai simplu mecanism ca asa e la criza: cineva trebuie sa fie responsabil si doar politicienii nu vor iesi sa spuna: NOI. Vor da vina pe altii. Mecanismul acesta s-a mai aplicat cu succes in istorie.
                • 0 (0 voturi)    
                  E într-adevăr o melodie... (Duminică, 29 decembrie 2013, 5:51)

                  Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

                  ...cântată până la epuizare. Iar mulți încă mai dansează pe ritmurile ei manelizate.

                  E regretabil că acordurile i-au molipsit și pe câțiva politicieni de la Bruxelles. Și spun asta gândindu-mă că pentru mulți români aderarea la UE a însemnat în primul rând accesul la o societate bazată pe adevăr, corectitudine și respect. Dând înapoi în fața greutăților, arată că principiile nu sunt chiar atât de solide nici în această societate.

                  Dincolo de discuții însă, UE pare că și-a respectat angajamentele, iar circulația forței de muncă a fost liberalizată. Este dreptul fiecărui stat să-și ia măsuri de protecție împotriva abuzurilor, iar cooperarea dă șansa de a controla acest flagel.

                  Este șansa celor care criticau de la distanță România să-și demonstreze practic argumentele. Este și oportunitatea României să-și valorifice experiența în lupta de gherilă cu infracțiunea.

                  Asta judecând la nivelul instituțiilor executante și a celor care într-adevăr vor o societate sănătoasă.
                  Deocamdată, până la maturizare, clasa politică nu intră în această ecuație decât ca o frână.


                  Aveți dreptate în privința mecanismelor machiavelice. Din păcate, conducătorii noștri par tot mai orientați spre practici care și-au dovedit eficacitatea prin forța distructivă. Un exemplu sunt crimele și ilegalitățile comise de comuniști în România sau URSS, după acapararea puterii. Alt exemplu șocant este din țara noilor prieteni ai guvernanților noștri: http://epochtimes-romania.com/news/noua-comentarii-despre-partidul-comunist---10
      • -1 (9 voturi)    
        Pentru Ciubaka (Vineri, 27 decembrie 2013, 18:49)

        AAAAAAAAAAAAAA [utilizator] i-a raspuns lui Ciubaka

        Mie unul imi e rusine cu indivizi de genul Ciubaka. De regula acestia se numesc parveniti si le ajungi cu greu la nas...E numai un alt personaj din "atlasul de mitocanie urbana".
        Unii au un dram de "noroc" si ajung sa aiba un loc de munca in alta parte, pe un salariu sub medie de cele mai multe ori, si din momentul in care pleaca ii afecteaza imediat
        "sindromul Raducioiu".
        Incepe sa le puta tot ce inseamna Romania/romaneste/romanesc, adica se fac ei insisi vinovati de exact atitudinea pe care o blameaza la fostii lor compatrioti.
        Le e rusine sa spuna ca sunt romani si atunci cand vin in tara se afiseaza cu "masini bizonice", sau daca este un pic mai rasarit o sa-l vezi intotdeauna intr-un avion
        de linie continental, de cele mai multe ori low-cost, citind primele pagini dintr-o carte musai in engleza. In timpul zborului de 2-3 ore o sa reuseasca sa citeasca aproximativ 3/4 dintr-o pagina...Aceleasi randuri le va citi si la intoarcerea in tara adoptiva.

        In fine, astfel de personaje nu merita prea multa atentie, dar deranjeaza vizibil un dialog civilizat, pe care noi romanii incercam sa il avem sau sa il citim.

        Asa ca "domnilor" emigranti parveniti, va rugam sa cititi ziarele din tara adoptiva, deconectati-va de la realitatea din tara de unde ati plecat, si tineti-va replicile pentru cei care va accepta ideile voastre unsuroase.

        Multumim pentru intelegere!
        • 0 (0 voturi)    
          Va lasam, va lasam (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 20:49)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui AAAAAAAAAAAAAA

          ...in cocalarimea voastra.
      • 0 (4 voturi)    
        Si mai simplu (Vineri, 27 decembrie 2013, 19:29)

        La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui Ciubaka

        Daca doar competenta conteaza ce-ti pasa tie ce expresie peiorativa folosesc alti ca sa te caracterizeze? Dupa tine si altii ca tine, de exemplu elvetieni, conteaza locul unde hazardul sau destinul sau D-zeu a hotarat sa te nasti. Pentru elvetieni se pare ca locul unde esti nascut conteaza mai mult decat competenta, pentru ca intertictia se refera la locul nasterii a oamenilor si nici o vorba despre competenta sau ce ar avea in cap. Apropos, tu ce ai?
      • +3 (3 voturi)    
        Cu un lucru nu sunt de acord... (Vineri, 27 decembrie 2013, 20:29)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Ciubaka

        ...și anume cu folosirea cuvântului "majoritatea". Acesta mi se pare exagerat.
        În rest da, sunt probleme și ar fi fost de preferat ca ele să nu fie exportate.
        Elveția amână ridicarea restricțiilor. Este dreptul lor. Țările UE vor trebui să o facă, potrivit legii. Problema este deja europeană și a fost din momentul în are s-a decis lărgirea Uniunii spre est. Originea problemei o găsesc în minciuna practicată ca politică de partid și de stat, nu la majoritatea românilor, obligați să trăiască și să se adapteze acestei minciuni.
      • +1 (5 voturi)    
        E si mai simplu (Vineri, 27 decembrie 2013, 21:43)

        ciprian.c [utilizator] i-a raspuns lui Ciubaka

        Eu m-as bucura ca toti "romanii" aia de care ti-e rusine tie si noua tuturor, sa emigreze peste tot in UE si sa ne lase pe noi romanii aia ramasi in tara, care nu le e rusine ca sunt romani, si care doresc sa traiasca in Romania, sa traim linistiti si sa punem umarul impreuna la evolutia tarii noastre. Sa dea Domnul sa se care toti astia care sunt satui de tara asta, si sa ii integreze pe toti cine o vrea, fie ei francezi, englezi, olandezi sau cine or mai vrea.
      • +2 (6 voturi)    
        simplu?! (Vineri, 27 decembrie 2013, 23:27)

        ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui Ciubaka

        Ciubaka nu vezi ca zici total pe dos?
        Cum adica ,daca vrei esti recrutat usor oriunde? Ai incercat vreodata? Habar nu ai ce vorbesti. Pe langa cazul unor persoane foarte apropriate stiu si cazul unei persoane din afara UE care a incercat sa se angajeze la noi la firma si nu a reusit din cauza hartogariei. Nu vorbesc de femeie de serviciu aici...
        Faptul ca nu le dau drept de munca, dar le dau drept de libera circulatie inseamna ca acolo se incurajeaza tocmai practicile de care vorbesti!! Vor merge doar cei la furat si cei care se angajeaza la negru.
        Cat despre parerea ta , nu dau doi bani pe ea. La fel si pe cei care sunt de acord cu tine. Tu fie faci parte din categoria oamenilor care au plecat si acum vazuti cu sacii in caruta arunca cu noroi in cei care au ramas pe jos , fie dintre cei carora le place sa dea vina mereu pe altii pentru ca le merge prost si nu pe propria lor neputinta.
        Daca ai plecat deja si gandesti asa despre noi si le spui tuturor acelasi lucru te rog doar atat: uita de romani , uita ca esti roman si nu mai vorbi deloc de noi. Pana la urma de lucrurile de care tie scarba te feresti.
        Daca nu ai plecat: Drum bun baiete! . Odata plecat ia aminte la ce ti-am zis mai sus.

        Intr-o zi lucrurile se vor schimba si eu cred ca nu va mai fi mult pana atunci. Trebuie doar schimbate mentalitatiile astea de tata Leana de pe ulita satului care tot timpul se vaieta dar niciodata nu face nimic. Ba si cand face ceva voteaza cu turma ca asa a fost invatata.
    • +3 (5 voturi)    
      uite-aici (Vineri, 27 decembrie 2013, 18:25)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui swolf

      Two officers among injured after stolen bike dispute turns into brawl
      http://www.youtube.com/watch?v=_F9U7SxhxHA

      Explicaţia o găseşti pe EVZ:
      http://www.evz.ro/detalii/stiri/romii-au-incins-un-oras-din-america-chiar-de-craciun-1074300.html
      • +1 (3 voturi)    
        Nasol de aia daca-i starnesc pe texani (Vineri, 27 decembrie 2013, 19:03)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Aia la furie mai intai trag si dupa aia discuta.
        Am mai intalnit romani veniti in vizita care la iesirea din supermarket voiau sa arunce in cos niste pepeni din cutiile alea mari de afara. A trebuit sa duc munca de lamurire pret de cateva minute cu ei, sa-i conving ca sunt camere de luat vederi si-i paste expulzarea.
      • +2 (2 voturi)    
        Amuzant (Vineri, 27 decembrie 2013, 19:20)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Chiar foarte amuzant. Sunt curios cum au ajuns pana acolo ca din cate stiu biletul de avion nu e tocmai ieftin iar viza e viza. Dar mai scapa si prin filtre. Si SUA sunt stiute ca au o imagine chiar buna despre romani, spre deosebire de UE.

        Si e amuzant pt ca au ajuns si negrii sa se refere la "tuciurii".
      • +2 (4 voturi)    
        Am insa o speranta (Vineri, 27 decembrie 2013, 19:27)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Ca la urgenta au fost preluati si cativa romani si ca ei nu aveau asigurare medicala. Sper din tot sufletul sa le vina o nota de plata pt urgenta in stil american.

        Una dintre intervievate nici macar nu vorbea engleza. Cum naiba au trecut astia de interviul pt viza, ca doar nu suntem in Visa Waiver.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu prea are legătură (Vineri, 27 decembrie 2013, 20:41)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Dealtfel, și articolul din Evz este un talmeș-balmeș, amestecând un caz punctual întâmplat în SUA cu declarații generale privind imigrația în UK.
        În privința Elveției, și-au exercitat un drept. Dacă asta e motiv de felicitări, fie.
        • +2 (2 voturi)    
          Eu cred ca ceva legatura este (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 11:53)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

          Pentru ca daca in SUA, repet in SUA, ai nostri au reusit o astfel de isprava de zile mari, in ziua de Craciun, in SUA unde nu intri ca in UE, nu poti ajunge cu masina si unde nu exista low cost si unde ai nevoie de viza, atunci ce asteptari sa ai de la aceiasi indivizi intr-o tara unde, daca vor, ajung si pe jos...

          Eu unul recunosc am fost socat. Ma asteptam la orice: la o bomba pusa de un arab, la un masacru intre niste hispanici, la o bataie cu negri, dar nu la o bicicleta si la tigani romani. Evident, asta cu bicicleta este floare la ureche (comparativ cu atentatele de la WTC de exemplu) insa loveste unde e mai rau: direct pe om si totodata arata si nivelul coruptibilitatii la noi, adica mizer. Este exact ce vezi si la TV: primarul X a luat mita 200 de Euro. Inteleg sa ia 2 milioane si sa isi schimbe viata, dar cu 200 nu arati decat faptul ca valoarea ta este ... 200 de Euro.
          • +1 (1 vot)    
            Mi se pare că e ipocrit... (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 16:54)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

            ...să punem accentul pe lucrurile de însemnătate redusă.
            - contează - mai ales pentru autorul infracțiunii - faptul că e Crăciun?
            - e mai grav că s-a manifestat în SUA decât dacă ar fi făcut-o în România?
            - e într-adevăr furtul bicicletei mai rușinos decât, să zicem, împușcăturile în școli?
            - am vreun motiv să-l consider "de-al nostru" câtă vreme reprezintă tot ce-am disprețuit mai mult încă din vremea comuniștilor? (a nu se înțelege greșit, disprețul nu e legat de etnie)
            - dacă nu îl consider "de-al nostru" de ce aș accepta anatema aruncată asupra numelui de român? Poate pentru că unii dintre noi se simt cu musca pe căciulă?

            Văd în acel articol un fapt divers care, dacă e real, va fi tratat cum trebuie de justiția americană.

            Iar despre faptele noastre diverse, pot să spun că încă văd oameni care se luptă cu ele, spre deosebire de cei care s-au blazat și critică de la depărtare. Mi-ar fi rușine de acești oameni, care nu și-au pierdut încrederea în viitor, să vorbesc împotriva românilor.
            • +2 (2 voturi)    
              E grav si urat (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 21:08)

              Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

              Poate din Romania nu pare asa, dar pe aici iti lasi in fata casei in iarba diverse chesti. Aia s-au gandit ca daca nu e pazit un lucru....poate fi insusit, ca-n armata.
              Cand nu iti incui casa sau masina toata viata si deodata iti dispar lucruri care o viata au stat aruncate aiurea in jurul casei....poti sa reactionezi destul de aprig.
              Poate ai o imagine hollywoodiana despre North America. Si nu-s aia singurii stai linistit. Macar nu-si fac de cap pe aici ca in Europa.
              • 0 (0 voturi)    
                Am despre America... (Duminică, 29 decembrie 2013, 4:32)

                Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

                ...la fel ca și despre România imaginea pe care mi-am format-o petrecând ceva timp acolo.
                Da, e grav și urât. Care e aici vina românilor care-și văd de treaba lor? A-i blama pentru încă una din găștile de retardați sociali pe care le au pe cap e, la scară redusă, echivalent cu a arunca cu avioane în clădiri populate.
  • 0 (6 voturi)    
    @Ciubaka si anar1975 (Vineri, 27 decembrie 2013, 18:34)

    swolf [utilizator]

    In primul rand nu toti romanii sunt dintre cei care lucreaza pe bani putini si la negru, chiar daca vina pentru cei care sunt in situatia asta este mai degraba a angajatorilor decat a angajatilor. Tocmai prin ridicarea restrictiilor de pe piata muncii, cetatenii romani se pot bucura de aceleasi drepturi ca si restul cetatenilor UE si in felul acesta numarul celor care fac sau sunt obligati sa faca "dumping" va fi mai redus.

    In legatura cu vizele si controlul la frontiera, cred ca este o abordare retrograda. In loc de progresul natiei, oricat de lent si frustrant ar fi, tu doresti regresul ei. Eu nu pot fi de acord cu acest punct de vedere, chiar daca nici eu nu locuiesc in Romania. Eu nu sunt direct afectat de decizia elvetienilor, dar ma uimeste sa vad atata incrancenare din partea paturii "educate" a poporului roman. Daca pasoptistii aveau aceeasi atitudine, nu cred ca aveam astazi o tara sa se numeasca Romania.

    Intr-un final, romanii nu sunt deloc atat de inapoiati pe cat ii descrii, cetateni de mana a treia. Probabil ca nu ai vazut prea multe prin lumea asta, te asigur ca facem parte dintre cei mai civilizati si educati primi 25% ai planetei.

    Oricum, daca nu esti multumit cu statutul tau de roman, nimeni nu te opreste sa aplici pentru schimbarea cetateniei. Este un proces mai lung decat cel pentru permis de munca, dar intrutotul posibil. Succes!
    • +2 (2 voturi)    
      Statistica (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 11:47)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui swolf

      "ca facem parte dintre cei mai civilizati si educati primi 25% ai planetei"

      Da. Absolut corect, numericeste vorbind. Acum cata populatie procentual (din totalul locuitorilor planetei) locuieste in Europa? Conform Wikipedia in UE in 2012 traiau 7.3% din populatia lumii. Deci da, suntem in primii 25% dar mult in spatele UE. Daca ne comparam cu Africa, da, just, stam mult mai bine. Dar are sens o astfel de comparatie?!?

      "With a combined population of over 500 million inhabitants, or 7.3% of the world population."
      • 0 (2 voturi)    
        Binenteles ca da! (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 13:07)

        swolf [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        Pentru niste defetisti asa cum sunt multi dintre romani, orice comparatie pozitiva este extrem de necesara. Cand se folosesc superlative de genul "noi romanii suntem cei mai prosti, cei mai corupti, cei mai needucati" sau oricare alt peiorativ mentionat si de Ciubaka mai sus, nimeni nu adauga un asterisc "din UE". Toata lumea cu astfel de pareri ignora faptul ca pe planeta Pamant coexista cu romanii aproape 80% de semeni care invalideaza superlativele folosite.

        Asa ca da, are sens sa te raportezi la intreaga populatie a Pamantului, ca sa iti dai seama de cat de norocos ai fost pana la urma sa te nasti roman si sa mergi mai departe de drumul tau cu o atitudine pozitiva si mandra.

        Ciubaka vrea sa se inchida frontierele pentru romani, dar pe africanii care trec cu barca Mediterana sau pe musulmanii care vin in Europa in containere nu ii remarca. Se bucura ca Elvetia ne tine in afara pietii muncii pentru inca 4 ani, dar faptul ca Geneva este plina de magrebieni care vand droguri la Mont Blanc nu este o problema...

        Asa ca da, comparatia cu restul lumii, nu doar cu europenii, este extrem de importanta si relevanta pentru aceasta discutie
        • +1 (3 voturi)    
          La mine in casa (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 17:07)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui swolf

          sau pe proprietatea mea intra numai ala de-i dau eu voie. Eu imi aleg cine vine sa imi faca curatenie, sa repare ceva, etc.
          Cu alte cuvinte e dreptul meu sa las pe cine vreau eu sa se hraneasca din frigiderul meu.
          Daca vecinii mei fac altfel, e fix treaba lor, nu ma doare pe mine capul....atata vreme cat nu-s in cardasie cu ei.
          Got it?
          By the way, Mont Blanc e in Franta.
          Cat despre oameni si civilizatie, nu uita ca romanii fac parte din alt sistem sau s-au atasat la cel european...desi balcanismul i-ar defini excelent. Nu poti sa compari civilizatia europeana cu cea din SE Asia, pt ca sistemele de valori is diferite.
          Cand esti aratat cu degetul de catre toti, poate e bine sa iti pui niste intrebari, totusi.
          • 0 (2 voturi)    
            Podul (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 17:52)

            swolf [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            Mont Blanc. Geneva

            Nu cred ca ai inteles mesajul meu, din pacate. Probabil ca ai emigrat cu ura fata de Romania si iti place sa ii scoti in fata toate neajunsurile pentru a te refula. Eu am emigrat cu dor si de abia astept sa ma intorc acasa. Oricum ai simti, mult succes iti doresc
            • +1 (3 voturi)    
              Good luck (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 20:28)

              Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui swolf

              Si mai usurel cu assumption-ul, 'cause is the mother of all failures.
              Mesajul tau era ca se bucura romanii din afara ca-s tinuti aia din tara in afara pietii muncii in Elvetia...tara ne-membra UE.
              Eu cunosc romani in Elvetia care au trecut peste bariere si au joburi sanatoase/legale in Elvetia.
              Pe mine ma doare fix in pix daca aia dau liber sau nu...doar ca la mine acasa is eu ala care are un cuvant de spus, nu strainul.

              Succes cu intoarcerea, daca n-ai plecat de multi ani te adaptezi usor....daca au trecut ceva ani, adaptarea o sa fie mai lunga. Stiu destui care in maxim 6 luni s-au intors aici in Canada, au realizat ca nu mai pot trai in Romania.
          • +2 (2 voturi)    
            Am auzit (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 18:25)

            Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            Am auzit nu demult o definitie a Romaniei care mi se pare foarte potrivita: un stat sud-american ratacit in Europa. Sa nu uitam ca suntem latini si ortodocsi si ca suntem inconjurati de tari care nu sunt vorbitoare nici de limbi latine si nici germanice ca origine (Moldova nu se pune :))).

            Peste tot pe unde am calatorit, inclusiv in tara mea adoptiva (Cehia) m-am comportat ca un musafir. Consider ca eu trebuie sa ma adaptez locului si nu invers. Da, recunosc, din toata balcanizarea mea mi-a slujit un lucru: adaptabilitatea. Romanii sunt extrem de usor adaptabili situatiilor. Sa fie comunismul, sa fie modul nostru de a vedea lucrurile, nu stiu. La capitolele seriozitate si eficienta e de lucru insa e posibil ca ele sa fie antagonice cu adaptabilitatea, cine stie?!?

            Mont Blanc e in Germania. Ma refer la pixuri. Desi le prefer stilourile insa am de la Pilot. Japoneze.

            Suntem aratati cu degetul si de multe ori pe nedrept. Pentru ca prin micile fusarai pe care le facem reusim sa trezim ura. Nu pentru ca acele lucruri sunt grave ci pentru ca dor. Exact ce am spus si mai demult: romanii nu sunt teroristi insa hotii romani fura portofele sau pepeni sau biciclete. Iar portofelul disparut din buzunarul tau doare mai mult decat sotul uneia, mort intr-un atentat, despre care ai citit in ziar. Asa suntem noi oamenii: judecam mai aspru ceea ce ni se intampla personal.
            • +2 (2 voturi)    
              Adaptabilitatea e unul din atuurile (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 20:33)

              Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

              majore ale romanilor, cei care au prins vremurile comuniste in primul rand.
              Ne ajuta mult sa improvizam rapid, sa nu ne panicam in situatii critice sau in momente care cresc adrenalina si trebuie sa iei decizii rapide.
              Situatii de genul in care un strain se blocheaza daca nu are un deschizator de conserve, daca se poate si electric...iar romanul deschide conserva rapid cu un cutit. Asta metaforic vorbind, dar patrand proportiile asta ne ajuta la locul de munca, quick reaction and being proactiv.
              • 0 (0 voturi)    
                Pe de alta parte (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 22:50)

                Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

                Adaptabilitatea probabil ca implica superficialitate. Asta vad dupa mine ca exemplu :)
  • +4 (8 voturi)    
    Educatia ne tine departe, de lumea buna ! (Vineri, 27 decembrie 2013, 18:38)

    Plagarus [utilizator]

    O tara civilizata precum Elvetia vrea sa ramana " curata" ! Numai o scoala mai buna ne poate face dezirabili !
  • +1 (3 voturi)    
    tigani cu nume de rromi (Vineri, 27 decembrie 2013, 18:49)

    burebista [utilizator]

    Acest nume a fost dat tendintios pt ca noi romani sa fim confundati cu acesti rromi .Asta a facut Iliescu cu acest p ... roman anume treabacu bataie lunga pt defaimarea Romaniei.Sa faca ce vrea cu ei UE ca daca facem o interdictie sar ca arsi cu discriminare si ca suntem rasisti .Iar acesti vestici racoleaza doctori si oameni formati gata pt ca ei nu sunt in stare sa invete capetele luminate dela ei mai mult de jumatate sunt din alte tari .Aia sut ok. Niste netrebnici si rasisti de prima mina .Iar noi sa primim la noi tot felul de afaceristi sa cumpere ce vor .Unguri au dreptate mearga cu investitile lor unde vreau ca nu vin sa ridice nivelul de trai al romanului ci el sa se inbogateasca petrol aur cupru uraniu pamint fertil asta este ok.
    • +2 (2 voturi)    
      Eu cred ca (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 11:49)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      Atat timp cat fiecare isi vede de propriul bine, in limitele legii, de fapt mergem cu totii inainte.
  • -2 (4 voturi)    
    Adevarul e ca.. (Vineri, 27 decembrie 2013, 20:23)

    ipolitic [utilizator]

    elvețienii își protejează nevestele.
    Romanii si bulgarii sunt "gradinari" priceputi.
  • 0 (4 voturi)    
    :D (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 2:43)

    AlexandruMunteanu2 [anonim]

    nu conteaza, oricum Elvetia e super scumpa, trebuie sa ai salariu super mare ca sa poti plati chiria si alte alea...
    si joburi faine se gasesc si in tara, nu e musai sa mergi pana acolo si sa fii umilit ca esti roman si sa accepti orice job.
    sunt si firme straine in romania care platesc foarte bine, eu lucrez la o firma austriaca, hartl, am salariu super bun si vad si toata europa, ca sunt sofer pe tir
    asa ca... elvetienii sa stea linistiti, eu nu ma duc sa le iau locurile de munca :D
    • +2 (2 voturi)    
      Fiecare om (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 18:30)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui AlexandruMunteanu2

      Fiecare om cred ca isi defineste ceea ce e un "job super bun" prin propria perspectiva. Si e bine ca e asa. Eu ca sofer de TIR nu m-ati dori pe sosea: conduc execrabil, si asta o Ibiza, nu un camion.

      Si este de asemenea bine ca fiecare isi poate gasi un coltisor (un job) care sa ii placa si pe care sa il faca cu placere. Din nou ca sofer de TIR eu nu as vrea sa fiu.

      Din nou salariul "super-mare" este definit de fiecare dintre noi. Tim Cook, CEO al Apple a castigat in acest an 43 de milioane de USD. Comparativ cu el, cat face un salariu "super-mega" din Romania, ca valoare absoluta? Ah, va da cu virgula si cu multe zerouri. Da, asa e. Dar conteaza fiecare sa isi poata satisface nevoile si capriciile din salariu. Caci pe lumea cealalta nu luam nimic.

      Este loc pentru toti. Si asta este excelent. Insa binele unuia nu este echivalent cu binele tuturor. Sunt ferm convinsa ca pe acest forum gasim oameni fericiti cu un salariu mic si nefericiti cu un salariu mare. Dar in fond si la urma urmei conteaza ce simtitm noi insine.
  • +5 (5 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 9:06)

    Xorciser [utilizator]

    E dreptul lor, nu inteleg de ce tot comentati atata.

    Din cate stiu eu masurile astea se aplica si altor tari membre UE:

    "All EU nationals need a work permit to work in Switzerland. This restriction will expire on 31 May 2014 - but may continue until 31 May 2019 for nationals of Romania and Bulgaria".