Ambasadorul SUA in Romania, Nicholas Taubman, a donat 15 milioane de dolari unui muzeu din Virginia

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 4 ianuarie 2008, 14:21 Actualitate | Cultură


Fostul presedinte al companiei Advance Auto Parts si actual ambasador al SUA in Romania, Nicholas Taubman, impreuna cu sotia sa, Jenny, a oferit 15 milioane de dolari noului Muzeu de Arta din vestul Virginiei, au confirmat oficialii muzeului, citati de publicatia The Roanoke Times.

Familia Taubman a devenit astfel cel mai important donator pentru proiectul in valoare de 66 de milioane de dolari.

Directorul executiv al institutiei de cultura, Georganne Bingham, a declarat ca familia diplomatului ia in considerare oferirea de fonduri suplimentare pentru muzeu.

Ziaristii de la The New York Times au afirmat duminica ca familia Taubman ar fi donat 25 de milioane de dolari proiectului, insa Bingham a precizat ca, pana in prezent, diplomatul american si sotia au oferit 15 milioane de dolari.
 
Jenny Taubman este copresednta a Comitetului pentru donatii importante al muzeului, iar familia diplomatului a contribuit cu mai mult de 5 milioane de dolari catre muzeu in perioada 2003-2005, potrivit documetelor fiscale.

Cuplul a promis sa ofere cele 15 milioane de dolari inca din urma cu patru ani, iar fondurile au fost donate in transe anuale, a precizat Bingham.

Publicatia americana afirma ca donatia de 15 milioane de dolari facuta de sotii Taubman este cea mai mare dintre sumele donate muzeului si alimenteaza speculatiile potrivit carora institutia de cultura va primi numele lor.

Pana in prezent, muzeul a primit peste 52 de milioane de dolari din partea a circa 200 de donatori.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















657 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine (Vineri, 4 ianuarie 2008, 15:26)

    Anonim [anonim]

    ii dona unei opere de binefacere (copii ai strazii si/sau bolnavi, batrini bolnavi si nejutorati) din Romania
    • -1 (1 vot)    
      corect, dar... (Vineri, 4 ianuarie 2008, 16:12)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Da, corect! Ar fi donat si in Romania, dar decat sa stie ca isi fac cativa case cu ei si copiii aia tot "vai de mama" lor vor ramane, cred ca s-a abtinut...
  • 0 (0 voturi)    
    o eroare (de traducere, probabil) (Vineri, 4 ianuarie 2008, 15:44)

    Stefan Harda [anonim]

    Nu este vorba de vestul Virginiei ci de statul Virginia de Vest (in eng West Virginia)...
    • +1 (1 vot)    
      Nu e greseala de tipar (Vineri, 4 ianuarie 2008, 20:31)

      Sebastian Chirila [anonim] i-a raspuns lui Stefan Harda

      Statul este Virginia, iar zona la care se refera ii, de fapt, partea de vest a statului, partea care are in vecinatate statul Virginia de Vest sau West Virginia. Expresia Western Virginia inseamna ceea ce traducatorul a scris in reportaj. Apropo, muzeul va fi construit in Roanoke, care este in Virginia, nu in Virginia de Vest)
    • 0 (0 voturi)    
      Virginia (Vineri, 4 ianuarie 2008, 21:13)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui Stefan Harda

      Pentru ca am crezut ca si Stefan ca e vorba de traducere proasta am cautat sa vad despre ce e vorba si unde e de fapt locul. Muzeul in cauza se numeste Art Museum of Western Virginia si se afla in Roanoke, statul Virginia (nu in West Virginia). Dl Taubman s-a nascut in orasul respectiv. Omul a dat bani pentru un proiect in comunitatea din care vine. Indiferent de cati bani a dat (in alt articol am gasit ca a dat 25 mil$ nu 15) mi se pare ridicol sa ii spui ce era mai bine sa faca.
  • -1 (1 vot)    
    "Mai bine ii ..." (Vineri, 4 ianuarie 2008, 16:20)

    ALex [anonim]

    Erau banii lui si cred ca fiecare este liber sa faca ce doreste cu proprii bani.

    Romania este patria lui Becali, Nastase, Tariceanu si Columbeanu. Iar dintre acestia cred ca numai doi au idee despre ce inseamna "muzeu". Asadar pana sa numaram cati bani are in buzunar un american, mai bine numaram cati bani ne curd din buzunare pentru cei cvartetul mai sus mentionat.
    • -1 (1 vot)    
      Erata (Vineri, 4 ianuarie 2008, 18:42)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui ALex

      "mai bine numaram cati bani ne curd din buzunare pentru cei cvartetul mai sus mentionat"

      se va citi

      "mai bine numaram cati bani ne curg din buzunare pentru cei din cvartetul mai sus mentionat"
  • 0 (0 voturi)    
    Nu doneaza degeaba (Vineri, 4 ianuarie 2008, 19:13)

    Alex [anonim]

    In USA nu platesti impozit pe venit in citeva situatii, una dintre ele fiind si donarea unei anumite sume de bani catre fundatii de interes public.
    Pentru cetatenii USA se acorda o diminuare a impozitului pe venit pentru sumele obtinute pe teritoriul oricarui stat federal pentru cetatenii care au muncit peste doi ani in afara granitelor.
    Inseamna ceva reducere la impozite, nu ?
    Totul este doar o chestiune de bani.
  • 0 (0 voturi)    
    Why not donate to Romania? (Duminică, 6 ianuarie 2008, 22:39)

    Anon [anonim]

    I wonder why an ambassador to Romania, a country in so much need gives to a US museum that already has many supporters. Why is Taubman not donating to the museums in Romania, or the schools, or the children, or the elderly? Why does he not show his support here?