Premiile Senatului si nominalizarile pentru Premiile Galei UNITER 2013

de D.S.     HotNews.ro
Miercuri, 6 martie 2013, 17:39 Actualitate | Cultură

Uniunea Teatrală din România anunta că a XXI-a ediţie a Galei Premiilor UNITER va avea loc luni, 13 mai 2013, la Sala Mare a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” din Iaşi.

In conformitate cu statutul UNITER,  în şedinţa din data de 4 martie 2013, Senatul UNITER a acordat următoarele premii:

- Premiul de excelenţă: Teatrului National Bucuresti pentru conceperea si realizarea exceptionala a programului 'Caragiale 2012'

- Premiul pentru întreaga activitate:
Actor  Matei ALEXANDRU
Actriţă: Leni PINŢEA-HOMEAG
Regizor: Alexandru COLPACCI
Scenografie: Axenti MARFA
Critică şi istorie teatrală: Constantin PAIU

- Premiul special pentru teatru de păpuşi şi marionete se acordă domnului Liviu BEREHOI.

- Premiul special pentru muzică de teatru se acordă domnului Tibor CÁRI.

- Premiul special pentru o viaţă dedicată poeziei autentice se acordă domnului Tudor GHEORGHE.
 
Pentru a XXI-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, Senatul Uniunii a hotărât ca juriul de nominalizări să fie alcătuit din criticii de teatru: Mircea Morariu, Ion Parhon şi Maria Zărnescu.

Nominalizările pentru Gala Premiilor UNITER 2013 sunt următoarele:
 
Debut
- Vlad Bîrzanu pentru rolul Flaut, cârpaci de foale din spectacolul Visul unei nopţi de vară la Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
- Rareş Florin Stoica pentru rolul Claudio din spectacolul Băiatul din ultima bancă la Teatrul Naţional Bucureşti
- Silvia Török pentru rolul Iris dinspectacolul Fetiţa din bolul peştelui auriu la Teatrul German de Stat Timişoara
 
Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic
- Cei din urmă vor fi cei din urmă, scenariul şi regia artistică Gavriil Pinte, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
- D’ale carnavalului, adaptarea radiofonică şi regia artistică Alexandru Darie, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
- Suzana, scenariul şi regia artistică Ilinca Stihi, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
 
Cea mai bună scenografie
- Dragoş Buhagiar pentru scenografia spectacolului Călătoriile lui Gulliver la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
- Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Viaţa e vis la Teatrul Naţional Timişoara
- Helmut Stürmer pentru scenografia spectacolului Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti
 
Cel mai bun actor în rol secundar
- Bányai Kelemen Barna pentru rolul Florin din spectacolul Beznă de mină la Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Tompa Miklós”
- András Hatházi pentru rolul Judecătorul Brack din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
- Marius Manole pentru rolul Povestitorul din spectacolul Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti
 
Cea mai bună actriţă în rol secundar
- Enikő Györgyjakab pentru rolul Doamna Elvsted din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
- Ofelia Popii pentru rolul Sofia Egorovna din spectacolul Platonov la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
- Olga Török pentru rolul Sylvia din spectacolul Fetiţa din bolul peştelui auriu la Teatrul German de Stat Timişoara
 
Cel mai bun actor în rol principal
- George Costin pentru rolul Maiorul din spectacolul Familia Tót la Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti
- Lari Giorgescu pentru rolurile din spectacolul D’ale noastre la Teatrul Naţional Bucureşti
- Nicu Mihoc pentru rolul titular din spectacolul Platonov la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
 
Cea mai bună actriţă în rol principal
- Emilia Dobrin pentru rolul Capra din spectacolul Capra cu trei iezi la Teatrul ACT Bucureşti
- Imola Kézdi pentru rolul titular din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
- Tania Popa pentru rolul Fata din spectacolul Fata din curcubeu la Teatrul Naţional Bucureşti
 
Cea mai bună regie
- Radu Afrim pentru regia spectacolului Năpasta la Teatrul Naţional Bucureşti
- Alexandru Dabija pentru regia spectacolului Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti
- Silviu Purcărete pentru regia spectacolului Călătoriile lui Gulliver la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
 
Cel mai bun spectacol
- Călătoriile lui Gulliver, exerciţii scenice inspirate din opera lui Jonathan Swift la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
- D’ale noastre de Gigi Căciuleanu la Teatrul Naţional Bucureşti
- Platonov de A.P. Cehov la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
 
Premiul pentru critică teatrală
- Oltiţa Cîntec
- Cristina Rusiecki
- Octavian Saiu


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

516 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Vineri