Prefectul de Mures solicita scurtarea editiei aniversare a Festivalului Sighisoara Medievala pentru a nu fi afectata desfasurarea Referendumului

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2012, 15:29 Actualitate | Cultură

Prefectul de Mures, Alexandru Petru Fratean, a declarat miercuri ca va cere Consiliului Local Sighisoara sa ia o hotarare pentru scurtarea cu doua zile a celei de-a XX-a editii a Festivalului Sighisoara Medievala, anuntata pentru perioada 20-29 iulie, pentru a nu fi afectata desfasurarea Referendumului national pentru demiterea presedintelui Romaniei, transmite Agerpres.

"Cer acest lucru Consiliului Local pentru ca nu se poate organiza referendumul in conditiile in care festivalul se deruleaza in tot orasul. In acest an, festivalul va fi zece zile, din 20 iulie, si cred ca se poate renunta la ultimele doua zile (...) Ca prefect raspund de buna desfasurare a referendumului, intrucat, in ultima instanta, raspund de securitatea cetatenilor. Nu-mi dau seama cum vor proceda, dar trebuie sa se asigure accesul cetatenilor la vot (...) Eu voi propune, atributul Consiliului Local este de a aproba", a aratat Fratean.

Prefectul a subliniat ca in aceste conditii Consiliul Local Sighisoara poate accepta fie scurtarea perioadei festivalului, fie mutarea acestuia in luna august.

De cealalta parte, organizatorii sustin ca indiferent de varianta care va fi decisa - renuntarea la doua zile de program sau mutarea festivalului - hotelierii, turistii si artistii vor iesi in pierdere, intrucat rezervarile la hoteluri sunt deja facute, ca de altfel si biletele de avion.

In plus, in ultimele trei zile ale Festivalului Sighisoara Medievala participa - asa cum s-a intamplat si in ultimii doi ani - in jur de 30.000 de turisti, atunci fiind concentrate si majoritatea trupelor straine de muzica medievala si de teatru.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

968 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 11 iulie 2012, 15:32)

    decem [utilizator]

    Adaugati va rog, "prefectul numit in functie de catre USL".
  • +1 (1 vot)    
    de ce sa nu (Miercuri, 11 iulie 2012, 15:37)

    demaGOGU [utilizator]

    se tina urnele deschise toata luna August pana se atinge cvorumul
  • 0 (2 voturi)    
    Ce marsavie!!! (Miercuri, 11 iulie 2012, 15:39)

    Ronin [utilizator]

    De ce nu dau o Ordonanta de Urgenta prin care sa faca obligatoriu votu` la referendum???? Bolsevicii nu se dezmint!!! Fac ce stiu ei mai bine!!!
    • +1 (1 vot)    
      am ajuns a o vad si pe asta (Miercuri, 11 iulie 2012, 16:32)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui Ronin

      Cei care incurajeaza votul sunt numiti bolsevici. Bravo nea samurai! Iti multumesc pentru lectia despre democratie..
  • +1 (1 vot)    
    OUG (Miercuri, 11 iulie 2012, 15:46)

    DRG [utilizator]

    Propun ca Guvernul pONTA sa emita rapid o OUG prin care nimeni nu mai are voie sa plece in concediu in saptamana cu referendumul, toate restaurantele, carciumile sau orice alt loc de recreere vor fi inchise exceptand sectiile de votare unde barbatii vor fi primiti cu cate o bere iar femeile cu cate un trandafir rosu.
    Sictir USL, nu o sa ajungeti la 50% nici morti!
  • +4 (4 voturi)    
    sa il desfiinteze de tot (Miercuri, 11 iulie 2012, 15:49)

    rokerul beat [anonim]

    festivalul medieval sighisoara - vama veche a ardealului - e adevarat ca fara mare, dar atmosfera era una care nu se poate descrie in cuvinte

    desfintati-l ba de tot ca si asa v-ati batut joc de ce a fost odata.

    primele editii ale festivalului, si pana cand s-a introdus taxa de intrare in cetate, festivalul medieval si sighisoara a fost vama veche a ardealului

    mergem cu personalul teius brasov.
    in teius vinerea era plin de folkistii, de montaniarzii si de rokerii din oradea, cluj, turda, aiud, sighet, dej (din toate orasele din transilvania)

    in teius ne intalneam cu folkistii si cu rokerii din hunedoara, simeria, sebes, deva, sibiu, timisoara, alba iulia

    veneau apoi si fratii din blaj, medias si tarnaveni, dumbraveni, in copsa mica urcau alti sibieni.

    apoi ajungeam la sighisoara. cu concerte de muzica folk si medievala

    vinerea noaptea si sambata noaptea se statea la chitareala pana dimineata, beam tot

    duminca stateai si cate o ora sa iti cumperi bilet sa te intorci inapoi acasa.

    minusurile erau bineinteles, rokerii beti, si scandaluri izolate

    ce au facut...

    in loc ca jandarmii si poplitia sa isi faca treaba ei au facut urmatoarele:

    1. firma privata de asigurat linistea publica - platita cu bani frumusei
    2. taxa de intrare in cetate care in fiecare an se dubla

    aspecte pozitive - liniste in cetate, muzica medievala, teatru de calitate

    dar atmosfera nu mai era aceeasi si nu va mai fi niciodata.

    e plina cetatea de fitze care vin dimineata si pleaca seara, care se uita urat cand le vinzi o bratara facuta pe loc sau cand le vinzi niste schite de cladiri facute pe loc cu tus negru

    au vut ca prin festivalul de la sighisoara sa copieze organizarea de la peninsnula de la tg mures dar nu au facut decat sa ii alunge pe turistii care mergeau la sighisoara cu casa in spate, cu rucsacul si cu izoprenul.

    acest prefect idot ar fi gata sa desfiinteze de tot festivalul de la sighisoara si ar fi gata sa distruga si farama din ceea ce a fost candva vama veche a ardealulu
  • +1 (1 vot)    
    Da tovarase! (Miercuri, 11 iulie 2012, 15:52)

    mihnea [anonim]

    Si Guvernul sa dea o Ordonanta de Urgenta ca sa anuleze toate rezervarile la hoteluri si sejururile de asemenea; concediile bugetarilor sa se acorde exclusiv dupa data referendumului; si membrii cooperatori sa fie de asemenea prezenti la vot!
  • +3 (3 voturi)    
    Prefectul asta e baiat prea bun.... (Miercuri, 11 iulie 2012, 16:01)

    Claude [utilizator]

    ..... eu as fi solicitat sa fie dat un OUG care sa mute festivalul in decembrie.
    Sau poate nu-l mai fac deloc, nu avem noi spectacole suficiente pe scena politica? Nu avem sabii, cutite si saltimbanci destui prin Parlament.?