Barroso avertizeaza ca Irlanda va pierde postul de comisar, daca respinge tratatul de la Lisabona

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 17:34 Actualitate | Comisar European

Presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, a avertizat sambata ca daca irlandezii voteaza "nu" la cel de-al doilea referendum privind ratificarea Tratatului de la Lisabona, in 2 octombrie, tara lor va pierde dreptul de a desemna un comisar european, relateaza AFP.

"Singura modalitate pentru Irlanda de a-si asigura un comisar european este sa voteze "da". In caz contrar, bineinteles, va trebui sa reducem numarul comisarilor. Acest lucru este prevazut in tratatele actuale si suntem obligati legal sa o facem", a explicat Barroso, care efectueaza o vizita in Irlanda.

"Ca sa vorbim sincer, exista numeroase semne de intrebare privind situatia Irlandei in viitor. Mai multe persoane m-au intrebat: 'Va parasi Irlanda UE?' Pentru a asigura increderea investitorilor, este important ca viitorul Irlandei in Uniune sa fie sigur", a adaugat el.

In cadrul primului referendum, in iunie 2008, irlandezii au respins tratatul cu 53,4%, provocand o veritabila unda de soc in Europa. Irlanda este singura tara care este obligata prin constitutie sa organizeze un referendum asupra ratificarii Tratatului.

UE a oferit Dublinului mai multe garantii pentru a raspunde ingrijorarilor irlandezilor in mai multe domenii, precum neutralitatea militara a tarii, sistemul fiscal, interzicerea avorturilor si nominalizarea unui comisar la Bruxelles.

Potrivit unui sondaj publicat vineri, tratatul are sanse sa fie aprobat, in conditiile in care 53% dintre irlandezi spun ca vor vota "da".

Barroso a anuntat sambata deblocarea unui ajutor de 14,8 milioane de euro pentru 2.400 de muncitori care au fost concediati de producatorul american de computere Dell. 


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1135 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    era o data ca niciodata... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 17:47)

    and-me [anonim]

    ...si democratie in Europa ...
    • +4 (6 voturi)    
      Golaneste: santaj si..UE (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 19:37)

      Democratia europeista [anonim] i-a raspuns lui and-me

      E o agresivitate mare sa faci astfel de declaratii chiar inainte de vot, e un amestec nesimtit in procesul de decizie al electorilor irlandezi.
      Nici macar nu se jeneaza sa ii ameninte cu iesirea din UE, pierderea unor avantaje, criza, etc.
      Intr-un cuvant, votati cum vrea Bruxelles, ca altfel va ia dracu de halitori de cartofi udati cu bere..

      Alte guverne din UE procedeaza si mai ordinar: pur si simplu refuza sa organizeze referendum, refuza orice consultare populara pe tema asta. Poporul sa isi vada de treaba lui, ca masoneria se ocupa de "bunul mers" al; distrugerii europenilor.
      Nu-i asa ca merita apreciati, respectati si iubiti acesti birocrati de UE?
      • -2 (6 voturi)    
        sau... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 20:12)

        tu [anonim] i-a raspuns lui Democratia europeista

        pai daca nu iti convine sa faci ca UE poate ar trebui sa iesi. dar irlandezii sunt si mai ordinari, ei vor sa faca ca ei dar sa profite de UE, un fel de romani asa.
        • 0 (0 voturi)    
          e dreptul lor! (Duminică, 20 septembrie 2009, 11:49)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tu

          Tratatul acela nu e un "dat" de la nu'sh ce zeitate - daca tratatul nu le convine, e dreptul lor sa solicite rediscutarea lui, pana cand termenii din tratat or sa le convina!
          Ce face Barrosso e santaj ordinar!
  • +3 (7 voturi)    
    Ticalosul (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 17:56)

    Nicu [anonim]

    Ticalosul!!!!. CUm poate sa faca asemenea afirmatii? Mi se pare foarte murdar felul in care pune problema. Cum adica sa incerci sa impui tu unei natiuni sa voteze tratataul de la lisabona incercand sa manipulezi? Raman dezamagit de atitudinea lui Baroso. Eu mi-as dori si as vrea ca fiecare tara a UE sa fie obligata prin constitutie sa organizeze un referendum asupra ratificarii Tratatului, nu sa fie aprobat de parlametarii tarii respective fara sa se consulte cu populatia. Rusine Baroso!!!
  • +4 (8 voturi)    
    "Tratatul" de la Lisabona e o porcarie! (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:07)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Si argumentez foarte scurt de ce:

    - vedem cu totii la ce a dus in Romania articolul 115 din Constitutie, care permite delegarea legislativa si a facilitat avalansa asta de ordonante de urgenta, cu tot balamucul aferent;

    - ei, in cazul acestui asa-zis "tratat", care se vrea un fel de constitutie europeana, lucrurile stau mult mai rau: articolul 48 permite de fapt ceva mai rau decat delegarea legislativa, si anume un fel de delegare constitutionala - practic, "tratatul" va putea fi modificat ulterior adoptarii fara nici un fel de consultare a cetatenilor!

    Europeni, vi se pregateste ceva!

    Irlandezii au facut foarte bine cand au respins acest "tratat", iar repetarea referendumului e o inadmisibila desconsiderare a principiilor de baza ale democratiei, dar pe care niste asa-zisi "maestri", "intelepti", sau ce mai pretind ei ca sunt o fac cu nerusinare!

    Iar comicarul BarRusu, prin santajul pe care il practica, nu face acum decat sa confirme ca ramane acelasi totalitarist care a fost si in tinerete, si ca numirea lui ca presedinte al Cpmisiei Europene a fost o greseala.

    Jos "Tratatul", jos "Rex Deus" - de BarRusu nu mai zic nimic, si-asa i-am dat prea multa atentie!

    NO, YOU CAN'T!
  • +1 (5 voturi)    
    hmm (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:07)

    Sakura [utilizator]

    Numai mie-mi miroase a santaj? Alternativa ar fi fost să se analizeze de ce o bună parte a europenilor nu sunt de acord cu tratatul şi să facă ajustările corespunzătoare. Dar s-a preferat metoda sovietică...
    • -3 (5 voturi)    
      sau... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 20:14)

      ti [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      santaj?
      Problema e simpla, daca vrei sa ai cuvant de spus in UE(comisar) atunci trebuie sa respecti regulile, pentru toti e la fel sau poti foarte frumos sa te retragi.
  • +1 (5 voturi)    
    Noua Ordine Mondiala (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 20:14)

    AlterPater [anonim]

    Baietii incep sa-si piarda rabdarea ca goimii le intarzie miscarile.
    Pierdera drepturilor constitutionale, noul Codex Alimetarius, noile chip-uri din acte si implanturile cu chip-uri RFID precum si altele precum 666 din codurile de bare, toate acestea sunt stiute numai ca putini le pun cap la cap ca sa vada cat de bine se imbina si sa realizeze unde duc ele.
    Ne iau fatza cu Criza pe care tot ei au provocat-o si acuma chipurle incearca sa-i gaseasca o solutie, cu maimutoii ridicati la rand de lideri politici si cu atatea altele ca sa nu ne dam seama , decat cad o fi prea tarziu ca ne-au varat in Matrix.
  • 0 (2 voturi)    
    Cine numara voturile in Irlanda? (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 20:51)

    Axul [anonim]

    Aceasta e intrebarea!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Referitor la Tratatul de la Lisabona (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 21:13)

    MT [anonim]

    S-a intrebat cineva inainte, poate, de beneficiile primite de IE odata cu intrarea in UE din 73 (fonduri, investitii...); oare IE era sau nu la actualul nivel de trai fara UE. Eu propun sa ne uitam putin in gradina vecina, adica la Islanda......
    La final sa vorbim de noi ORDINE MONDIALE...

    Oricum ii "ghideaza" UK.
  • 0 (2 voturi)    
    dar se pare ca logica e rara avis (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 21:23)

    logic ar fi sa fie demis barosso [anonim]

    obscurul gheseft sa traisca,
    mituiala sa-nfloreasca.
  • 0 (4 voturi)    
    rusine irlanda !!!! (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 21:28)

    turistul [anonim]

    o tara care a fost scoasa din saracie de UE se opune reformarii acestei institutii !!!
  • +1 (3 voturi)    
    avantaje (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 21:39)

    donache [anonim]

    Tot felul de avantaje care ni se tot arata. S-ar putea ca la un moment dat dezavantajele sa ingroape complet orice avantaj initial...
  • -2 (4 voturi)    
    Ipocrizie fara minte (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 22:08)

    swolf [utilizator]

    Eu nu pot sa-i inteleg nici in ruptul capului pe irlandezii eurosceptici, decat prin prisma unei execrabile lipse de recunostinta si cultura democratica, ambele deplorabile.

    Irlanda este puterea economica de astazi numai prin prisma ajutorului european. Pana sa il primeasca, irlandezii erau o populatie migratoare mai numeroasa ca pondere decat cea romaneasca, de examplu, cu milioane de irlandezi prin SUA, Australia...

    Acum, dupa cateva decenii de investitii masive si sustinere a deficitului bugetar prin imprumuturi europene, capra raioasa irlandeza tine coada pe sus. Acest lucru este dovada suprema de ipocrizie si prostie a speciei umane, atat de bine reprezentata de euroscepticii irlandezi.

    Parerea mea este ca, daca vor spune iarasi nu, EU sa-i scoata din Uniune si sa ii trateze ca pe romanii nostri de peste Prut, cu o politica asemanatoare de "buna vecinatate". Sa vedem in cati ani ajung precum Islanda si o sa se roage sa fie reprimiti.

    Lumea viitorului este satul global, sau ne vom autodistruge ca specie. Iar pentru romanii care se declara "eurosceptici", lipsa lor de intelegere a avantajelor pe care le are si le va avea Romania din apartenenta la EU ma ingrozeste. Sunt mult mai prosti ca euroscepticii irlandezi, macar aia au avut rabdarea sa primeasca banii de la EU si dupa aia sa faca pe caprele raioase. Ai nostri, ca brazii, probabil ca ar prefera bani de la rusi si "membership" CIS.
    • -2 (2 voturi)    
      Guzganii lojalii ataca! Le-a luat un pic, ... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 22:22)

      Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui swolf

      e weekend doar, dar ia uitati cum sar sa apere UE - da-i cu comentariu', da-i cu votu', si-nghite ou' cu totu'! Sau asta era caine, nu guzgan? A, da, Zdreanta!

      Mai guzganilor, nu UE e problema - problema e CINE, CUM si PENTRU CINE o face!

      Ori "tratatul" asta e inca o "hiclenie" care trebuie combatuta, si vor fi destui cei care o vor face, nu va mai agitati atata!

      "Poti sa minti un om tot timpul, poti sa-i minti pe unii un timp, dar nu poti sa-i minti pe toti tot timpul!" (guess who?)

      Hasta la vista!
      • 0 (0 voturi)    
        Vodka? (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 23:05)

        swolf [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

        Turmentarea asumata prin pseudonimul ales ti se targe de la vodka? Nici la Moscova iernile nu mai sunt ceea ce au fost, mai usor cu "hicleniile" pe scari.
        Ce ar fi daca ai combate tu UE de dincolo de Urali, te asigur ca spatiul de libertare si prosperitate nu va ajunge acolo prea curand. Te vei simti in elementul tau, "ne-integrat", alaturi de camarazii din Coreea de Nord si Iran.
        Din fericire, nu scrii prea bine in romaneste, mi-as fi facut probleme altfel. Dar, cum am mai spus, nici Frunze nu mai e ce-a fost candva!
        • 0 (0 voturi)    
          swolf - sau SSwolf? - fascist deghizat? (Duminică, 20 septembrie 2009, 6:24)

          Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui swolf

          Da, se poate ca unora sa li se para ca nu scriu prea bine romaneste, dar clar swolf nu e nume romanesc - ar trebui sa fie slupu, nu?

          Eu cred ca de fapt te cheama SS Wolf, si esti un nazist deghizat in pro-UEuropean ("nu deschideti, nu dechideti, nu-i mamuca!")

          Asa ca o sa-ti spun doar atat:

          First we take Manhattan, then we take Berlin!
          • 0 (0 voturi)    
            Cam pe-acolo... (Duminică, 20 septembrie 2009, 19:49)

            swolf [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

            Vad ca stai foarte bine in domeniul culturii pop, numai citate unul si unul din Terminator si Cohen; desi cu ultimul ai cam dat-o in bara. Stapanii tai din Piata Rosie au cam pierdut Berlinul, iar de Manhattan nici nu s-a pus problema "sa-l ia", dar ma rog... faci si tu ca-n bancul cu bicicleta de la Radio Yerevan.

            Ceva, ceva tot ai intuit, pseudonimul meu este legat de Germania, dar nu cum "infierezi" ca in orele de educatie politica de la Lomonosov. Iti dau un pont: are legatura cu un anume Herman.

            Intreaba-l pe mentorul partidului tau, Vanghelie, cum sa "goagaleste" si poate afli si ce este cu pseudonimul asta.

            Bafta la vanat hitleresti prin SIberia!
            • 0 (0 voturi)    
              Lupul de stepa? Mult hau-hau ... (Duminică, 20 septembrie 2009, 20:37)

              Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui swolf

              Stai linistit, nu-s nici PSD-ist, nici alt-ist, doar OM liber, ceea ce le doresc si altora - asa ai avantajul de-a spune ce gandesti TU, nu sabloane.

              Ma tem ca nu prea l-ai inteles pe Cohen, esti probabil, ca majoritatea, incantat estetic, dar nu intelegi mesajele lui profetice - da, a fost si este un profet!

              In rest, ramane cum am stabilit!
  • 0 (0 voturi)    
    Irlanda (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 23:14)

    Rhadoo [utilizator]

    Sondajele arata ca tratatul va fi votat cu "da"?
    Sa vedeti ce se vor schimba dupa aceasta declaratie iresponsabila a lui Barosso. O avea sau nu dreptate, omul trebuia sa se abtina de la amenintari si declaratii aiurea.
    Sunt curios cati dintre voi intelegeti ce inseamna Tratatul de la Lisabona? Vor fi castigatori si pierzatori in urma acestuia, iar timpul va dovedi asta. La noi a fost aprobat cu ochii inchisi... sa speram ca vom face parte dintre castigatori.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 23:52)

      Gigi Maybachistu' Imperialist [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

      Din câte se ştie din istoria recentă, nu prea se vota în "republicile unionale" cu "nu" împotriva deciziilor Sovietului Suprem... de ce ar fi lucrurile diferite pe partea astălaltă a Uralilor, 20 de ani mai târziu?.... :)))