De ce ne-a fost frica nu am scapat. Nationala noastra de fotbal a avut la Erevan o evolutie jalnica si nu a reusit decat un penibil rezultat de egalitate, care ne indeparteaza mai mult de Campionatul Mondial din 2006, unde speram sa ajungem. Nimic, dar absolut nimic din ceea ce ne doream de la aceasta echipa a Romaniei nu am regasit in partida cu Armenia.

O echipa ravasita si lesinata, lipsita de vlaga, fara nici o initiativa si acea dorinta de afirmare de care s-a vorbit atat inaintea meciului. O echipa care, chiar si in noua ei alcatuire, a jucat cum a taiat-o capul, condusa prost de pe margine de antrenorul Anghel Iordanescu. O echipa dominata copios in multe momente ale meciului de modesta, dar ambitioasa formatie a Armeniei.

Un meci pentru care, oricat am incerca scuze, ele nu pot fi luate in consideratie. O evolutie jalnica in care trebuie sa zicem Doamne, ajuta ca am scapat asa usor!

Tricolorii au plecat la cabine cu avantajul de un gol, dar scorul putea sa fie 1-1 sau 2-1 pentru gazde. Dupa reusita lui Marica din minuntul 30, echipa Armeniei se afla mai mult ca noi in atac, apararea in linie a echipei noastre fiind usor depasita, mai ales pe partile laterale.

Stelea joaca de multe ori rolul de liberou si reuseste o interventie de exceptie, salvand un gol ca si facut din picioarele lui Voskanian. Tricolorii incearca sa combine si sa deschida jocul pe margini, dar cei care raman mai periculosi sunt tot armenii. Doua lovituri de colt in numai trei minute, o noua interventie salvatoare a lui Stelea si dupa 45 de minute avantajul este de partea noastra.

Un avantaj fragil, pe care il avem de aparat si care ne da emotii. Jocul sters a lui Caramarin il obliga pe Iordanescu sa faca o schimbare. Jucatorul lui FC National este inlocuit cu Dica. Limpezim putin jocul la mijlocul terenului, dar nu reusim sa ne asiguram superioritatea, in conditiile in care gazdele nu renunta la ofensiva si devin tot mai agresive.

Apararea noastra pare depasita de eveniment si gazdele reusesc egalarea prin Dohoian printr-un sut care-l invinge pe Stelea. Au mai ramas 20 de minute in care echipa noastra incearca sa intoarca rezultatul in conditiile in care armenii renunta la jocul combinativ. Suntem mai mult prezenti in careul gazdelor, dar sigurul om periculos din atacul nostru este Marica.

Iordanescu renunta la Paraschiv si-l arunca in lupta si pe Bratu, dupa ce cu cateva minute inainte il inlocuise si pe Cernat cu Maldarasan.

Jocul echipei noastre este precipitat, pierdem multe mingi la mijlocul terenului, nu se leaga nimic, gresim pasele, iar majoritatea mingilor expediate spre atacantii nostri ii gasesc pe acestia in pozitia de ofsaid. Am jucat prost si nu meritam mai mult. Armenia a dominat si a fost la un pas de a invinge Romania, dupa o evolutie penibila a reprezentativei noastre.