Americanul Lance Armstrong a devenit ieri lider in Turul Frantei, intr-un final de etapa dramatic. Contratimpul pe echipe, intre Tours si Blois, desfasurat pe distanta de 67,5 km, a fost dominat de Discovery Channel, echipa lui Armstrong, care a terminat cu timpul de 1h10'40'', si de CSC Team, echipa lui David Zabriskie, detinatorul tricoului galben.

Pe ultimii doi km ai cursei, insa, Zabriskie a cazut in plina viteza si a pierdut trena coechipierilor sai, care au terminat la doua secunde in urma celor de la Discovery Channel. Pe locul 3, la 35 de secunde, a sosit T-Mobile, echipa germanului Jan Ullrich. La "general", Armstrong e urmat de coechipierul sau, George Hincapie (la 55''), si de Jens Voigt (CSC Team - la 1'04'').

Zabriskie, care a terminat cu o intarziere de 1'28'' fata de Armstrong, e pe locul 9 la "general". Azi e programata etapa a 5-a, Chambord - Montargis (183 km).