Mircea Lucescu si-a atins aseara telul la Milano. Cu Rat si Marica titulari, iar Barcauan si Stoican rezerve, Sahtior nu s-a facut deloc de ris pe "San Siro", remizind onorabil (1-1).

Procentul la care antrenorul roman evalua sansele de calificare ale "minerilor", dupa esecul (0-2) din tur, s-a anulat rapid. Incurajata doar de o restrinsa galerie VIP (meciul s-a jucat cu portile inchise), in frunte cu patronul Moratti echipat in tricoul lui Recoba, Inter a si deschis scorul in minutul 12.

Recoba, inlocuitorul lui Martins, a speculat gafa lui Timosciuk, putin dupa ce ratase Elano, din centrarea lui Rat. Echilibrul s-a restabilit la mijlocul reprizei. Marica s-a razbunat pe Materazzi pentru o intrare dura din spate, pasindu-i ideal lui Elano, ce a pus latul. Remiza a fost pastrata de Lastuvka, atent la lovitura libera a lui Recoba (38).

Dupa pauza, Mancini a mizat pe Pizarro in locul lui Stankovici, si chilianul i-a dat mari emotii lui Lastuvka, care a respins cu piciorul (52). Inter nu s-a mai omorit prea tare cu firea si s-a menajat pentru campionat, Sahtior n-a putut mai mult.

Asa ca scorul a ramas 1-1, iar cei 2.000 de fani adunati in fata ecranului de linga stadion au sarbatorit calificarea in grupe.