Sondaj Gallup: Peste 60% dintre romani vor retragerea din Irak

de M.C.     HotNews.ro
Joi, 6 iulie 2006, 0:00





Documente:
Raport Gallup - Opinia publica despre retragerea trupelor din Irak
(06.07.2006) PPT

Aproximativ 62 la suta dintre romani cred ca tara noastra ar trebui sa-si retraga trupele din Irak, reiese dintr-un sondaj Gallup dat publicitatii joi. Majoritari sunt si cei care considera ca Romania a avut putin de castigat de pe urma participarii militare in Irak.

Conform datelor Gallup, circa 23 la suta dintre romani ar vrea ca tara noastra sa se retraga imediat din Irak, acelasi procent e de parere ca retragerea ar trebui realizata pina la sfirsitul anului, in timp ce 16 la suta ar fi de acord cu o retragere pina la sfirsitul anului 2007.

Numai 27 la suta dintre romani nu sunt de acord cu renuntarea la participarea militara in Irak.

Din sondaj mai reiese ca 40 la suta dintre romani cred ca tara noastra a avut de castigat putin sau foarte putin din trimiterea trupelor in Irak in timp ce 31 la suta sunt de parere ca beneficiile au fost mari si foarte mari.

Romanii (in proportie de 34%) cred ca retragerea trupelor nu ar afecta in nici un fel relatia Romaniei cu Uniunea Europeana, aproximativ o treime crede ca relatia ar avea de suferit, in timp ce 22% sunt convinsi ca ar fi mai buna.

In ceea ce priveste parteneriatul cu Statele Unite, majoritatea crede ca retragerea militarilor romani ar avea efecte negative, in timp ce 47% dintre repondenti sunt de parere ca CSAT a facut bine ca a respins propunerea liberalilor. Din sondaj mai reiese ca 60 la suta dintre romani ar vrea o dezbatere publica pe acest subiect.

Sondajul Gallup a fost realizat in perioada 3 - 5 iulie, prin interviuri telefonice, pe un esantion de aproape 850 de persoane, iar marja de eroare este de +/- 4 la suta.

Sondajul a fost comandat de Fundatia „Societatea Civila”.


















47 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sigur a avut de.. (Joi, 6 iulie 2006, 19:00)

    de departe [anonim]

    sigur Romania a avut de cistigat trimitind trupele dar,intrebati pe conducatori vostri in car buzunare au intrat ca la cei"multi"categoric NU .Toate tarile care au trimis trupe au avut de cistigat .
  • 0 (0 voturi)    
    Era de asteptat (Joi, 6 iulie 2006, 19:47)

    Dezolat [anonim]

    Asta-i firea romanului: dupa ce se vede cu sacii-n caruta, nu-i mai pasa de promisiuni, angajamente, onoare. Cand am fost primiti in NATO, trebuia sa le spunem cinstit, fratilor, intram, dar nu participam la nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Comanda politica "Pro D." (Joi, 6 iulie 2006, 20:08)

    Amadeo [anonim]

    Smecherii ieftine tipice pentru patricienii liberali si slugoii lor {alde Parvulescu.... sa. analisti veleitari}.
    Culmea ironiei un PSD-ist Cristian Diaconescu este mai rational si echilibrat.
  • 0 (0 voturi)    
    iraq (Joi, 6 iulie 2006, 21:23)

    pinte [anonim]

    retrageti trupele romanesti din iraq,...cat mai repede cu putinta,....deoarece nu au ce cauta acolo, ,...iraq-ul nu reprezinta nici o amenintare pt Romania, iar integrarea in UE se poate realiza shi fara acest sprijin militar.!!!
  • 0 (0 voturi)    
    iraq (Joi, 6 iulie 2006, 22:31)

    johnnie [anonim]

    fratii mei, daca ne retragem din iraq, si din alte state (gen SUA, Marea Britanie etc) din Golf, s-ar putea sa ne trezim cu un pret al petrolului IMENS! si cum doar 75% din produsele pe care le folosim zilnic (incepand de la banalele pix-uri, si pana la maieuri, camasi etc...) au la baza petrolul, ganditi-va ce ar insemna acest lucru! si inca un amanunt total nesemnificativ: vreti ca nepotii nostri sa se roage la alah? nu as dori sa devin patetic, da' vreau sa am libertatea sa-mi aleg nu numai religia, dar si modul de viata... chiar nu m-ar atrage ca femeile noastre sa umble in plina vara invaluite pana-n ochi, peste 15-20 de ani... asa ca, hai sa ne gandim mai atent la ce vorbim, si pe cine injuram. stramosii nostri, aveau un proverb: EX MALIS, ELIGERE MINIMA. adica pe limba stramosilor nostri, hunii :)), asta ar insemna: din doua rele, alege-l pe al' mai mic! asa ca, dintre democratia occidentala, reprezentata de SUA, si fundamentalismu' islamic, aleg prima. asa ca...
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu asta e chiar inteligent (Joi, 6 iulie 2006, 23:58)

    Adrian B [anonim]

    Basescu asta e chiar inteligent

    La inceput de mandat a avut grija sa aiba serviciile de informatii de parte lui si sa il tina la curent cu tot ce misca ; de acolo stie de toate afacerile necurate si atrage atentie Guvernului si "grupurilor neligitime"

    Dupa accea de abia acum aflam ca a propus R.Moldova sa intre in UE alaturi de noi;acest lucru nu ar fi adus decat disensiuni si poate chiar atentate cu asa numita Rep.Transnistria;cum sa intervina in astfel de situatii ... prin respectarea angajamentelor fata de NATO si impicit de SUA .. ar fi avut sprijun din SUA si poate UK in fata unei implicari a Rusiei .


    Asa ca tind sa cred ca tot acest gest de respectare a promisiunior are ca efect acest lucru ... garantarea siguritatii (mai mult decat pactul nord atlantic prevede daca se poate spune si asa) in urma unei eventuale intregiri .. fie ea si un UE
  • 0 (0 voturi)    
    Trupele noastre ! (Vineri, 7 iulie 2006, 11:44)

    Stefan Petre [anonim]

    Ma tot mir de ce nu apare, mai clar, in discutiile noastre faptul ca TRUPELE ROMANE MERG IN IRAK PLATITE, VOLUNTARE; ca-sa-zic-asa (Nene Iancule) DE BUNA VOIE !
    Ba chiar se pare ca exista o anume concurenta la obtinerea locurilor. Niciunul dintre ei nu este soldat in termen.
    Asa ca, vedeti Du=omniile Voastre ...
    Majoritatea dintre acesti ostasi castiga bani.
    Din pacate, unii mai mor.
    Odihneasca-se in pace.
    Doamne Ajuta !
    Fereste-ne de manipulare ... Ca este interesata !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Da unde e miliardu (Vineri, 7 iulie 2006, 12:03)

    kontrol [anonim]

    Din cate ami amintesc, Irak-ul avea 1 miliard datorie fata de romania, pe acre am fi putut sa al recuperam binishor daca tot am trimis trupe.
    Ce sa mai auzit de el ?
    Deci pierdere de inutile de oameni si bani...plus imagina de pupatori undeva a SUA in detrimentul opiniei unor tati cu o democatie mult mai serioasa din Europa.
    Si sa fim seriosi, in Irak sa intrat pe un motiv fals.
    Daca e sa aleg inter rarerea SUA si ce a a majoritatii europei, eu sunt Pro Europa, ca de ei tinem pana la urma.
  • 0 (0 voturi)    
    Pro Europa de Est sau care? (Vineri, 7 iulie 2006, 13:49)

    Sputin [anonim]

    Daca tu crezi ca noi intram in UE ca asa au vrut europenii, te inseli amarnic... Europenii ne-au folosit ca moneda de schimb toata istoria noastra... ba ne-a vandut turcia la austria si rusia , ba invers...
    Suntem mici si prosti, asa ca de ce sa nu incercam sa ne facem prieteni puternici in afara Europei care oricum nu da 2 bani pe noi?
  • 0 (0 voturi)    
    Sondaj Gallup: Peste 60% dintre romani vor retragerea din Irak (Luni, 10 iulie 2006, 1:16)

    Mincu Virgil [anonim]

    De ce oare nu s-a facut un sondaj cu procentul de romani de acord cu trimiterea trupelor in Irak la inceputul conflictului in timpul gucernarii Nastase? De ce oare nu s-a dorit retragerea trupelor din Irak atunci cand au fost rapiti ziaristii? Ce s-a schimbat din acele momente si pana acum?