Perechea romana, formata din Andrei Pavel si Horia Tecau, a invins, duminica, cu scorul de 2-6, 6-2, 6-3, 7-5, cuplul Hyung-Taik Lee / Hee-Seok Chung, intr-un meci care a durat doua ore si 51 de minute.

Partida dintre Romania si Coreea de Sud, din barajul pentru mentinerea in Grupa Mondiala a Cupei Davis, a fost intrerupta aproximativ o jumatate de ora, din cauza ploii, dupa ce romanii pierdusera primul set, conduceau cu 2-0 in setul al doilea, iar coreenii aveau minge de break.

La conferinta de presa desfasurata imediat dupa meci, Horia Tecau a declarat ca Andrei Pavel a incercat tot timpul sa-l incurajeze, chiar si atunci cand facea greseli. "Pauza m-a ajutat. Cand a inceput ploaia eu eram la serviciu, iar in timpul intreruperii meciului m-am mai linistit, am primit sfaturi de la antrenori si mi-au mai trecut emotiile.

Din cauza presiunii pe care am simtit-o asupra mea, am facut greseli pe care in mod normal nu le-as fi facut", a adaugat Tecau.