Cu 5 zile inaintea Congresului Extraordinar al PSD

Sorin Oprescu ataca dur conducerea PSD

de D. Mihai     HotNews.ro
Marţi, 5 decembrie 2006, 0:00

Foto: MixMedia.ro

Presedintele PSD Bucuresti, Sorin Oprescu, si-a lansat, marti, oficial, candidatura la sefia partidului, la Congresul din 10 decembrie. El a atacat, intr-o conferinta de presa, actuala conducere a PSD, subliniind ca aceasta nu a reusit sa recastige increderea electoratului si "trage partidul in jos".

Mai mult, Sorin Oprescu l-a acuzat pe presedintele acestei formatiuni politice, Mircea Geoana, ca "deruteaza propriul electorat si isi anuleaza propriile declaratii. Obligatiile domnului Geoana l-au transformat in prizonierul diverselor grupuri de interese. PSD a devenit un partid cvasiparalizat" - a adaugat Oprescu.

Oprescu i-a imputat lui Geoana ca lasat partidul in mana acelorasi strategi ai lui Adrian Nastase care au dus partidul la 17-20% in sondaje, practic la jumatate de la ultimele alegeri. El a avertizat ca Geoana promite tot felul de functii in schimbul prelungirii mandatului sau la congres si ca in acest ritm, pesedistii vor deveni sefi peste "o ruina".

Sorin Oprescu s-a referit si la motivele care l-au determinat sa candideze la sefia PSD: scaderea continua a popularitatii PSD, faptul ca - in opinia sa - partidul nu se comporta ca unul de opozitie, precum si "greselile politice majore" ale actualei conducerii a PSD, care se repercuteaza asupra filialei Bucuresti.

Totodata, Oprescu a declarat ca a luat in calcul si faptul ca el are o cota de incredere de 33%, fata de Mircea Geoana, care ar detine doar 26%.

Declaratiile presedintelui PSD Bucuresti au fost transmise in direct de televiziunile romanesti de stiri.

Pentru functia de presedinte al PSD si-au anuntat candidatura Mircea Geoana, Sorin Oprescu si Antonie Iorgovan. Desemnarea liderului PSD urmeaza sa aiba loc pe 10 decembrie, in cadrul Congresului Extraordinar.


















93 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Marţi, 5 decembrie 2006, 14:12)

    Hasken [anonim]

    Doctorul a ramas probabil printre ultimii care mai poate readuce psd-ul la putere, deoarece este o personalitate care nu este atacabila si asupra careia nu planeaza vreo umbra de suspiciune.

    Desi nu sunt un simpatizant al psd-ului, ar fi interesant ca Oprescu sa castige alegerile interne ale acestui partid.
  • 0 (0 voturi)    
    Succes (Marţi, 5 decembrie 2006, 14:45)

    Virgil P [anonim]

    SInt plecat de mult din Romania , nu am nici o legatura cu vreun partid politic dar pot spune urmatoarele:
    Dr. Sorin Oprescu este un om deosebit , inteligent , o capacitate . Sint convins ca este singura personalitate PSD care poate aduce acest partid la guvernare . Pe Dr. Oprescu il cunosc inca din Facultate. Personal ii urez succes si sper sa cistige. Va fi spre binele Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    MULTA BAFTA (Marţi, 5 decembrie 2006, 15:01)

    ANA [anonim]

    CRED CA DOCTORUL SORIN OPRESCU AR REUSI SA SCOATA PSD-UL DIN MOCIRLA IN CARE SE AFLA ACUM SI II UREZ CHIAR MULT SUCCES SI POATE REUSIM SA SCAPAM DE CEI AFLATI ACUM LA PUTERE CA N-AU FACUT NIMIC, CI DOAR VORBE GOALE DE CARE ROMANUL E SATUL DE APROAPE 17 ANI DE LA REVOLUTIE.SA SPERAM CA NU O SA NE DEZAMAGEASCA SI, PERSONAL II UREZ MULTA BAFTA IN LUPTA PE CARE O DUCE!!
    SA FIE INTR-UN CEAS BUN CANDITATURA DUMNEAVOASTRA, DOMNULE DOCTOR!
  • 0 (0 voturi)    
    nu te lasa doctore (Marţi, 5 decembrie 2006, 15:23)

    mircea [anonim]

    Doctorul Oprescu este cel mai bun pt a scoate PSD-ul din hasoul in care a ajuns si petru al readuce acolo unde ii este locul, in momentu lde fata PSD-ul sub conducerea lui Geoana ma iare un pic si retrogradeaza in Liga a II a.Bine a zis Iliescu despre geana ca e un prostanac, sa adeverit si acuma de cand e in fruntea PSD-ului ca n ua invatat nimik, sau poate a invata sa fie sluga la Basescu, ca dupa fata lui asa pare.
    Pesedisti daca n uva treziti din somnul pe care il aveti de la alegri si pana la Congres asa o sa dormiti si incontinuare, o sa aveti soarta taranistilor, poate mai rau.
    BAFTA DOCTORE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    SINUCIDERE (Marţi, 5 decembrie 2006, 15:46)

    Stefan [anonim]

    Continuarea PSD-ului cu "mircea geoana" in frunte, ne va
    oferii pe viu; cum se desfasura o sinucidere colectiva.
    Cata predectibilitate a avut Iliescu cand l-a caracterizat:
    PROSTANACU ?
    Te imploram domnule Oprescu, opreste-l, salveaza-l, trezeste-l, nu-l lasa sa va compromita total.
  • 0 (0 voturi)    
    Laude (Marţi, 5 decembrie 2006, 15:53)

    Vasile [anonim]

    Mi se pare mie sau antescriitorii mei sunt pusi de domnul Oprescu sa il cam laude. PSD-ul la drept vorbind e un partid cam terminat cu sau fara Oprescu. E un partid care tine de domeniul trecutului.
  • 0 (0 voturi)    
    nelamurire... (Marţi, 5 decembrie 2006, 16:08)

    sile [anonim]

    Sunt de acord ca trebuie schimbat ceva la varf in PSD pentru ca dupa cate se vede P.Geoana nu are forta necesara sa faca schimbarile necesare pentru a-i motiva pe membrii si simpatizantii partidului ,ca sa nu mai vorbesc de electorat.
    Dar am totusi o nelamurire.Ce l-a determinat pe un om descris aici ca inteligent sa-l sprijine pe Vanghelie si mai mult sa-i fie Director de campanie electorala la ultimele alegeri pe Capitala? Cred ca chestia asta ii cam slabeste pozitia in ochii unora.
  • 0 (0 voturi)    
    Oprescu - Geoana (Marţi, 5 decembrie 2006, 16:53)

    Gabriela [anonim]

    Domnul Geoana este dupa parerea mea singurul politician aflat in prezent "in scena" care are prestanta, inteligenta, diplomatia si clasa unui presedinte (de tara !).
    Am fost socata cand a fost ales Basescu presedinte si inca mai sper ca asta s-a intamplat doar pentru a "impiedica" putin PSD- ul care castigase deja alegerile si nu pentru ca ar fi un exponent al poporului roman.
    Domnul Oprescu nu a convins electoratul in trecut iar acum cu acest aer belicos "a la Basescu " ma indoiesc ca va castiga ceva.
    Fara asa multe functii de conducere in spitale s-a gandit sa faca niste valuri in partid....Asta arata insa ca in PSD exista democratie , nu ca in partidul lui .... "Traian Boc" !
  • 0 (0 voturi)    
    avem si noi o minte uneori! (Marţi, 5 decembrie 2006, 18:09)

    daniel [anonim]

    Stam si ne bucuram ca Oprescu candideaza la alegerile PSD si speram sa castige ca lucrurile "sa iasa mai bine", desi vedem PSD ca pe un partid de comunisti.

    Nu conteaza pare-se deloc faptul ca apartenenta la o structura mafiota nu se poate face cu o constiinta ingenua.
  • 0 (0 voturi)    
    sorin oprescu (Marţi, 5 decembrie 2006, 18:52)

    neea [anonim]

    sorin oprescu este un avar,arogant,jucind bine rolul de hahalera!!!cele trei spitale le condus prin intermediari si audiente la miezul noptii.viata lui se desfasoara noptea,fiind diabetic isi permite tot felul de excentricitati.totdeauna se bazeaza pe prostime.cit a fost dan ioan popescu presedinte la psd bucuresti,sustinea pe alde vanghele,suruleasca si altii de aceeasi tagma.si la conducerea spitalelor isi alegea figuri sterse care sa fie doar executanti.
    nu cred ca este o solutie viabila pt psd,care are nevoie de viata,comunicare,lucrare cu membrii sai si nu in ultimul rind cu electoratul!in campania pt cistigarea primarii capitalei,sorin oprescu si a permis sa nu vina la anuntarea candidaturii lui,presedintele iliescu fiind pus intr o situatie jenanta!
    nu se poate conduce un partid,care teoretic ar trebui sa fie un oraganism viu,prin corespondenta.
    nu sint o sustinatoare a lui geoana.cind a fost ministru de externe a lasat impresia unui om capabil!!!cumplita dezamagire!!si el ca si altii care reperezinta saraca tara rominiasca si oamenii ei o fac si mai saraca!!cum sa cistigi cu oamnei de felul lui geoana???
    sint cu sutele in afara granitelor plini de ifose de diplomatii ce se cred si maninca banii nostri!!!!
    asa sintem ursiti sa ne reprezinte niste golani!!!unde sint oamenii care iubesc si rspecta tara lor?care respecta titulatura de diplomat?care cunosc nevoile acestui neam?
    de ce americanii si alte natii stiu sa se respecte?isi pun steagul lor in casa!!!noua de cine ne este rusine?cine asteptam sa folosesca si respecte simbolurile noastre???
    copiii nostri de la cine sa invete?de la sorin oprescu?geoana?gigibecali?sau vanghele??
  • 0 (0 voturi)    
    Oprescu, looser etern... (Marţi, 5 decembrie 2006, 19:29)

    freelancer [anonim]

    Preluand din mers "mecanismul infernal" creat de DIP la PSD Bucuresti , cu ciudatul triptic Marean Vanghelie - Aura Vasile - Doru Giugula (l-am uitat pe si mai ciudatul Victor Stan, soferetele, Consilier General la PMB cu lanturi -din aur- de vapor la gat), Oprescu si-a inchipuit cu aroganta tipica breslei fata de prostimea pacienta ca va calari la propriu tot "poporul pesedist".
    Motiv pentru care, ca un taliban pesedist autentic de orientare iliesciana ce este s-a si autopropus la functia de lider maximo, fara consultarea organizatiei de Bucuresti pe care o pastoreste si chiar fara sprijinul acesteia. O simptoma tipica de potential dictator politic frustrat, care si-a calcat astfel toate promisiunile din perioada premergatoare alegerii sale, imediat dupa puciul anti-DIP, cand a facut o risipa diareica de promisiuni populiste privind reformarea si democratizarea autentica a vietii pesediste bucurestene.
    Se vede clar ca Oprescu nu "joaca" in aceasta competitie decat pentru el, il doare in basca (cu mot) de partid, de interesele de reprezentare in partid ale PSD Bucuresti, este obsedat, ca orice egolatru, exclusiv de propriile sale interese.
    Il tradeaza mai ales faptul ca n-a miscat nici un deget , nici in perioada DIP si nici acum (cu asta ar fi trebuit inceput!), pentru indepartarea unor asa-zisi lideri tot autoimpusi, trista mostenire de la acelasi DIP, aceiasi Marean Vanghelie, Aura Vasile, Doru Giugula, Victor Stan s.a., care, prin simpla lor prezenta (ca sa nu mai vorbim de activitatea lor toxica) in conducerea organizatiei de Bucuresti "trag in jos si vor trage in continuare" intregul partid in optiunile electorale. Cum sa nu stea sub 20% un partid cu asemenea "mitici" la conducerea celei mai mari organizatii din tara, cu vizibilitate maxima in toate colturile Romaniei? Chiar este asa de greu de inteles?
    Numai cu retorica (prostesc triumfatoare, dar oricum schioapa si aceea) Oprescu nu convinge pe nimeni, indiferent cine l-ar "intoarce cu cheia.
  • 0 (0 voturi)    
    mocirla din psd (Miercuri, 6 decembrie 2006, 10:16)

    raluca [anonim]

    sorin oprescu s a balacarit in mocirla din org psd bucuresti,ii place sa vorbeasca vulgar,ii este usor sa comunice cu oameni de joasa speta ca aura vasile,o prostituata mai murdara decit cele de pe centura,cu soferul-mare consiler general,stan victor.
    tinerii din partid au privit la sorin oprescu ca la un intelectual,dar au descoperit in el un ratat,nu este doctor,nu este un om adevarat.daca acesti oameni din partid si mai ales alegatorii ar avea nevoie de hahalere,de vulgaritati,de mincinosi,de frustati s ar duce in strada in anumite cartire ale bucurestilui unde sint destui ca el.pentru ce sa vina la partid?in ce sa creada?in injuraturile aurei vasile?in agramatul de vanghele?in jalnicul victor stan?
    ce putem cistiga cu acesti ratati?cum sa furam?cum sa luam casele altora(ca aura vasile)?cum sa cistigam procese uzitind pilele din partid?
    ce au facut acesti indivizi pentru altii?ce proiect de lege a promovat aura vasile?wow.uitasem de alta imberba,rodicA NASSAR. aceasta faimoasa inculta si mare deputata la al diolea mandat in parlamentul rominiei ,nu a avut nici o interventie in acest form suprem!!!!de ce este acolo?pe cine reprezinta???interesele ei si ale sotului,care a venit cu 100 dolari in buzunare si a devenit mare afacerist datorita acesului la informatii prin intermediul dip-lui si nevestei lui.bravo,popor romin!plateste i pe toti acesti nenorociti sperind sa si aduca aminte de tine!!!sarac popor!!!!tot mai sarac!!
  • 0 (0 voturi)    
    Analiza PSD-ului (Miercuri, 6 decembrie 2006, 12:33)

    Andrei I [anonim]

    Amandoi candidatii sunt oameni care au reusit mai mult sau mai putin sa-si castige un sprijin si un respect in partid, dar care credeti ca va ramane la carma partidului?
    Un partid care se afla in ,,deriva'', de cand ,,tatucul'' Iliescu a pierdut conducerea , nu cred ca va putea fi redresat de catre un diplomat de cariera ci de un om care poate face o operatie foarte grea, de extirpare a celor care au o imagine patata.
    Cred ca ,,tatucul'' nu si-a spus ultimul cuvant si Oprescu poate avea un avantaj atragandu-l alaturi.
    Sper ca in urmatorul an PSD-ul indiferent de omul din fruntea sa sa devina o alternativa. Cred intr-un partid de stanga care poate oferi acestei tari o stabilitate si bunastarea de care are nevoie.
  • 0 (0 voturi)    
    Geoana e mai bun (Miercuri, 6 decembrie 2006, 13:34)

    inovex [anonim]

    Astia se cearta intre ei ...si celebrul Florin Iordache din psd olt-scandalul ANI isi depune candidatura pentru vicepresedinte...

    D-l Geoana plateste pentru indecizia sa.Sau pentru lipsa de curaj de face curat in partid , de a scapa de baroni.
    Sper sa cistige , D-l Oprescu neavind chiar atit de multa putere
  • 0 (0 voturi)    
    pe cine nu lasi sa moara .... (Miercuri, 6 decembrie 2006, 16:26)

    liora [anonim]

    Eminenta cenusie Oprescu plateste acum indulgenta din trecut cand a facut "educatie" cu Vanghelie secondandu-l in multe actiuni si recomandandu-l drept omul potrivit la locul potrivit ,adica organizatia PSD Bucuresti. Drept multumire acum acesta ii plateste cu varf si indesat bunavointa, cu acuze violete tipice si inexplcabile .Pe cine nu lasi sa moara nu te mai lasa sa traiesti. Pacat de dumneata dr Oprescu !
  • 0 (0 voturi)    
    Jenant (Miercuri, 6 decembrie 2006, 16:29)

    Rica [anonim]

    Multi vorbesc aici despre aceste alegeri de partid de parca ar fi alegeri parlamentare sau prezidentiale.
    Mare deruta in electoratul PSD. Greu cu politica asta.
    Se fac, de fapt, alegeri intr-un partid ajuns la 20% tocmai din cauzele prezentate aici. Deci se cunosc cauzele, se stiu oamenii si este clar ca partidul nu este reformat si nici nu se poate reforma din interior. PSD vorbeste despre coruptii lor, marlanii lor, derbedeii lor si mocofanii lor, de parca poporul ar fi vinovat ca ei stau in partid. Daca soferul, curva, hahalera si impotentul stau in partid, este normal ca ei sa-si urmareasca interesele, ca doar d-aia au intrat in politica. Nu au intrat de dragul celor de pe strada lor si de grija copiilor din parc.
    Natiune membra PSD, maturizeaza-te! Vrei ca poporul sa decida pe cine tineti si onorati in partid? Atunci dati poporului votul uninominal! Pana atunci, fiecare defileaza cu proprii colegi.
    Alegerile astea nu vor rezolva nimic. Stie cumva, cineva, care sunt ideile PSD pentru un eventual program de guvernare? - asta in cazul in care ajungem la alegeri anticipate - sau toti membrii PSD spera sa fie rapid mesterita o noua "locomotiva" care sa ascunda in fum lipsa de ideologie a PSD?
    Chiar, spune-ti-mi ce credeti, Geoana, Iorgovan si Oprescu se vor bate in programe strategice de redresare a PSD sau se vor bate in calomnii, denigrari si acuze, asa cum i-a invatat partidul in 15 ani de existenta?
    Evident, intrebarea este retorica...
  • 0 (0 voturi)    
    ce-ti doresc eu tie...psd in agonie! (Miercuri, 6 decembrie 2006, 17:15)

    iancu [anonim]

    Ce inteligenta politica a lu' peste are d-l Oprescu? Atentie inteligenta politica nu are multe de-a face cu inteligenta profesionala. Sa fii inteligent politic este sa mananci rahat si sa nu puta in jur! Adicalea sa nu puta pentru prostime.
    Oprescu nu este decat un purtator de papuci (si aspirine) pentru Iliescu.
    Dar Iliescu, Becali, Basescu,..astia inteligenti politici!
    Geoana mananca rahat si tot capsunaru il simte!
    Dar Iliescu, monser, alta calitate de politician: un ateu care a castigat respectul unei turme care pretinde ca cea mai mare incredere o are in biserica (sic!). Iar rahatul pe care l-a mancat Iliescu, este incomensurabil. Iar nasul amaratilor nu l-a simtit defel.
    In rest toate bune pentru psd. Sa-si mai schimbe numele, culoarea, si sa sa-si scoata ochii.

    S-auzim de bine dar fara psd.
  • 0 (0 voturi)    
    speranta (Joi, 7 decembrie 2006, 16:02)

    cocos vasile [anonim]

    Rugati-va fratilor sa iasa cel mai bun. Rugati-va sa se schimba intreaga optica si practica din sistemul politic romanesc, nu de alta dar vrand-nevrand suntem condusi de politicieni. Daca v-ati saturat sa fie rau si sa hotarasca altii pentru voi, daca v-ati saturat de scursurile securiste care inca sunt omniprezente, nu asteptati sa vine votarile ci intrati in politica, in orice partid va dicteaza constiinta (dar toate sunt la fel, credeti-ma). Intrati si luptati, intelegeti mecanismele din interior si numai asa vor fi schimbati "EI". "EI" nu au mila de voi, nu au constiinta, nu au morala, sunt sculele diavolului pe pamant. Daca politicieni trebuie schimbati, schimbatii voi, ei singuri nu se vor schimba NICIODATA. Deci terminati cu critica si luptati cu adevarat, nu ca babele pe langa gard, doar cu gura. Si in tabara lui Geoana si a lui Oprescu, zama de putori si gunoaie este nelipsita. De ce? Pentru ca astia au intrat in politica ca sa traiasca, altfel mor de foame. Ei sunt parazitii sociali. De paraziti nu scapi cu tratamente din 4 in 4 ani ci cu bai zilnice.