Sau cat valoreaza In Belgia asigurarea medicala facuta in Romania

Nu va imbolnaviti in strainatate daca nu aveti cash

de     HotNews.ro
Joi, 28 decembrie 2006, 0:00


Vin Sarbatorile si ma hotarasc, cu eforturi financiare pe masura sa imi chem parintii in vizita in micul apartament in are locuiesc cu sotul meu in Bruxelles. Pentru siguranta si ca sa fim acoperiti din punct de vedere legal, indeplinesc toate procedurile cerute. Chemare legalizata la Ministerul de Externe, asigurare medicala pe perioada sederii in valoare de 50.000 de euro, totul ca la carte.

Am sentimentul lucrului bina facut si ma simt in siguranta. Parintii mei ajung cu bine in Belgia si petrecem un Craciun fericit in familie. Insa, nenorocire : a doua zi de Craciun, iesim la plimbare si mama se impiedica si cade, fracturandu-si mana. De urgenta la spital, este controlata, i se fac analize si radiografii in urgenta. Concluzia medicului este fara echivoc : trebuie operata.

La admiterea in spital insa ni se spune ca trebuie sa platim toate costurile de spitalizare, de operatie, de anestezie in avans. O suma pe care nu ne-o putem permite. Drept care ne intoarcem spre casa de asigurari la care platim cotizatii trimestriale usturatoare. Ne gandim ca, din moment ce avem toate actele legale, casa de asigurari va plati costurile interventiei de urgenta.

Eroare ! Casa de asigurari ne da o veste urata. Romania nu a raspuns la invitatia de colaborare cu sistemul de asigurari medicale European. Drept care, nu putem fi rambursati.

La Consulat nu raspunde nimeni (desi sunam o ora incontinuu in timpul programului de lucru). Ambasada se spala pe maini repede: „ Nu va putem ajuta. Mergeti si va certati cu asigurarea din Romania”.

Asigurarea din Romania, cea oligatorie de calatorie, ne raspunde fara chef ca trebuie intai analizat dosarul si ca daca se va constata necesitatea unei rambursari, vom fi anuntati - dar asta doar dupa completarea dosarului: analize, documente de spitalizare, concluzii, circumstantele accidentului, etc.

Deci dupa ce noi vom fi platit toate acele mii de euro necesare desfasurarii in bune conditii a tratamentului de care mama are nevoie urgenta pentru a-si mai putea folosi vreodata mana.

Nu ni se ofera din nicio parte niciun sprijin si suntem lasati sa ne descurcam cum stim. Si asta in conditiile in care parintii mei sunt platitori de taxe, impozite si asigurari in Romania, iar noi, eu si sotul meu, suntem platitori de impozite, taxe, cotizatii, asigurari in Belgia.

Bine ati venit in UE dragi Romani. Dar incercati sa nu va imbolnaviti sau sa aveti accidente in afara tarii daca nu aveti destui bani. Romania a avut grija sa ne lase fara acorduri de cooperare europeana in domeniul sanatatii!

Ingrid Laura, Bruxelles















188 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    asigurare (Miercuri, 27 decembrie 2006, 21:16)

    cristian [anonim]

    cea ce ati patit dvs. ar trebuii publicat si aflat si de ce asigurator este vorba....deoarece exista din cate stiu si o comisie de supraveghere a asiguratorilor, exista si un opc... iar de ambasada nu ma mira nimic....
  • 0 (0 voturi)    
    nu e chiar asa (Miercuri, 27 decembrie 2006, 22:02)

    Tim [anonim]

    Din pacate nu e chiar asa. Pe asigurarea dvs nu aveati cum plati si e logic(nu inteleg cum ati putea pretinde asta). Pe taxele platite de parinti in Ro inca nu pana dupa 1 pentru ca nu sintem considerati europeni(si atunci doar anumite lucruri se pot plati)...iar despre faptul ca platiti banii si apoi se recupereaza aici in Romania pe baza asigurarii platite inainte de calatorie asta e regula...asa se intampla tot timpul...chiar daca situatia e cat se poate de nasoala nu vad unde s-a gresit...poate doar ca au raspuns la consulat...sper totusi ca veti gasi o solutie...
  • 0 (0 voturi)    
    asigurare - esti obligat doar sa cotizezi nu sa si beneficiezi! (Miercuri, 27 decembrie 2006, 22:06)

    ioan [anonim]

    Toata lumea stie ca in Romania cand e vorba ca statul sa te ajute mai bine te lipsesti, exemplu fiind inundatiile din primavara lui 2006 de care nu se mai aude nimic iar saracii oameni stau vai mama lor. Ce pretentii mai avem ca statul roman sa-si ajute cetatenii plecati in vacanta in strainatate? Statului roman trebuie sa-i dai bani nu sa-i ceri, ca se face ca ploua. Mai se si lauda ministrul finantelor ca are excedent de bani in conturi si nu stie ce sa faca cu ei. Vai de noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Pozitie oficiala (Miercuri, 27 decembrie 2006, 22:24)

    Andrei [anonim]

    M-ar interesa o pozitie oficiala referitoare la cazul acesta si nu de genul intram in UE si se rezolva toate, fiindca zilele astea plec si eu in afara. Sau cel putin daca mai sunt oameni care au trecut prin situatii asemanatoare, sa dea un semn...
  • 0 (0 voturi)    
    pt. Tim (Miercuri, 27 decembrie 2006, 23:36)

    vlad [anonim]

    Omule,ce limba vorbesti? Nu am inteles nimic din exprimarea ta!!! ="Pe taxele platite de parinti in Ro inca nu pana dupa 1 pentru ca nu sintem considerati europeni(si atunci doar anumite lucruri se pot plati)...iar despre faptul ca platiti banii si apoi se recupereaza aici in Romania pe baza asigurarii platite inainte de calatorie asta e regula...." esti total agramat si confuz! Invata sa folosesti semnele de punctuatie!
  • 0 (0 voturi)    
    asigurare (Miercuri, 27 decembrie 2006, 23:41)

    Marius [anonim]

    Nu mai ma mira nimic si eu am patit-o in vara lui'96 in Franta noroc ca nu a fost grav si am folosit asigurarea unor francezi pt medicamentatie,cu aia din Romania ma puteam sterge undeva.Acum sint in Calgary,Canada dar din punct de vedere medical lucrurile nu sint departe. In Montreal unde am trait 2 ani e jale,numai bolnav sa nu fi ca mori cu asigurarea in brate.Acolo vorba unui prieten rus majoritatea se vindeca ca Isus dupa ce asteapta vreo zi la coada la medic si nu ajung.Asa ca mare grija la cine vrea sa vada Quebecu.
    Cat despre companiile de asigurari sint toti niste evrei care te jumulesc de bani si cand iti rupi degetu mare iti spun ca tu de fapt plateai asigurare pt ala mic.V-am pupat fratilor aveti grija de voi mai ales aia care merg la ski ca si eu trebe sa deschid bine ochii prin Rockies.
  • 0 (0 voturi)    
    asa este sistemul (Joi, 28 decembrie 2006, 0:34)

    sorin [anonim]

    Imi pare rau pentru mama dumneavoastra insa depinde de societatea de asigurare daca are sau nu contract cu spitalul respectiv sau daca are parteneriat cu o societate de asigurari mai mare care este recunoscuta de spitalul respectiv. Daca cititi clauzele contractului sint sigur ca sint explicate procedurile care trebuie indeplinite in cazul unei imbolnaviri. Uneori platesc ei totul si dumneavoastra nu aveti griji in plus insa uneori dumneavoastra trebuie sa acoperiti costurile spitalizarii urmind ca ulterior sa recuperati banii.
    Si eu a trebuit sa platesc din buzunar o investigatie de apendicita (nu mi-au cerut banii inainte totusi) insa ulterior societatea de asigurari mi-a platit inapoi pina la ultimul leutz, inclusiv taxiul pina la spital si inapoi. Sfatul meu este sa pastrati toate chitantele si sa le trimiteti societatii de asigurare. Nu uitati sa faceti copii dupa toate chitantele pentru ca nu se stie niciodata ...
  • 0 (0 voturi)    
    lumea este politizata si numai pe business (Joi, 28 decembrie 2006, 0:41)

    vasy [anonim]

    nu peste tot e la fel. dar directia este clar catre business si mai putin catre omenire. sintem prea multi si cind mai veniti si cu amprenta binecuoascuta de romani in europa ....sa nu ne mire. unii ar faca scandal. de ce nu ati facut? e tratament diferentiat or doar asta e procedura? poate intra pe un program pentru oameni cu resurse reduse? ma refer la pensie sau ce venit ar fi..? am un ex. din US unde chiar daca nu ai venit tot intri pe un program care sa sustina interventiile medicale de ce natura ar fi. programe ale fundatiilor, etc.
    sa speram ca altele ar fi conditiile dupa 1 ianuarie dar atentie marita la ce asigurare apelati si intrebarile necesare trebuiesc puse inainte de nefericitul eveniment. in rest multa bafta si am auzit ca linga foisor in bucurestie e un spital bun...
  • 0 (0 voturi)    
    Asigurare medicala (Joi, 28 decembrie 2006, 1:31)

    Luca [anonim]

    Parerea mea e ca intrarea in UE va aduce un plus de informare occidentala ceea ce va face ca astfel de articole sa nici nu existe. Oriunde mergi in calatorie in lume procedura e de a plati pentru urgente medicale din banii tai si apoi pe baza documentelor medicale vei fi despagubit de compania de asigurare. Ar fi stupid sa fie invers ... daca stai si gandesti putin ... adica trimite-mi 25.000EU sa imi rezolv urgenta si apoi iti arat eu ce problema am avut ... LoL sa vezi atunci fraude. De multe ori asigurarea acopera doar anumite interventii, au anumite limite etc. Ma dezgusta "stalpii forumurilor" care imediat au sarit ca e de vina ambasada, statul, firma de asigurare ... think and then talk, you know ... Sa stiti ca asa e peste tot eu sunt in Canada si am avut asigurarea prin 2 firme de asigurare mari si procedura e la fel nu conteaza unde calatoream, SUA sau Europa. Eu cred ca in cativa ani de UE ne lamurim, hai noroc in UE.
  • 0 (0 voturi)    
    Din pacate nu e nimic deosebit (Joi, 28 decembrie 2006, 5:28)

    florin [anonim]

    Din pacate, asa functioneaza sistemul de asigurari de calatorie. Eu am fost la doctor in RO cu asigurare de calatorie facuta in Germania si procedura a fost identica: am platit doctorul din buzunar si asigurarea mi-a inapoiat suma de-abia cind m-am intors in Germania.

    Acelasi lucru cind am fost in SUA cu asigurare de calatorie din Germania. La doctor am platit din buzunar, iar in Germania asigurarea mi-a inapoiat suma pe baza facturii de la doctorul american.

    Realizez ca una e sa vii din Germania si sa platesti doctorul din RO, si alta e sa vii din RO si sa platesti doctorul din Vest. E intr-adevar extrem de costisitor si neplacut, dar din pacate nu e nimic iesit din comun.
  • 0 (0 voturi)    
    dumneavoastra gresiti domnule Tim (Joi, 28 decembrie 2006, 6:11)

    Ingrid Laura [anonim]

    In conditiile unei invitatii legale, persoanele invitate sunt in totala grija a gazdei, beneficiind de toate conditiile de care gazda dispune pe teritoriul tarii respective. Pentru aceasta este necesar un singur lucru si anume: acorduri semnate la nivel de tari. Din pacate, desi institutiile belgiene in cauza au trimis in Romania contractul standard folosit si semnat cu toate celelalte tari partenere, Romania nici macar nu s-a sinchisit sa dea un raspuns oarecare(negavit/pozitiv/ne mai gandim noi/etc..). Ceea ce ma ingrijoreaza teribil este ca, daca era vorba de un copil si era un accident mai grav, iar parintii ar fi trebuit sa plateasca anticipat 20.000 de euro... ar fi fost o adevarata tragedie.
    Ca un punct pozitiv, asigurarea de calatorie luata inainte de plecare pare sa isi faa treaba in mod serios. Vom vedea.
  • 0 (0 voturi)    
    Asigurarea de sanatate (Joi, 28 decembrie 2006, 12:32)

    Giulietta [anonim]

    Citind comentariile de mai jos, nu pot sa nu ma intreb: oare oamenii chiar confunda asigurarea de sanatate cu una de tip RCA?????
    Mi se pare aberant sa sustii k este normal ca in cazul unui accident in afara tarii, tu sa iti platesti din banii tai consultatia, tratamentul, spitalizarea, samd, urmand ca apoi sa fii despagubit de Societatea de Asigurari. Logic vorbind, cum te poti astepta ca un turist sa aiba asupra lui cash (sau chiar card de credit) cu sume de cateva mii de euro (asta pentru o accidentare usoara....) pentru a putea acoperi costurile respective???? Asigurarea de calatorie in strainatate acopera costuri medicale de pana la 50.000E; in caz de accident, mi se pare NORMAL sa anunti societatea de asigurari si apoi sa mergi la spital (eventual unul pe care S.A. ti-l recomanda), unde sa prezinti asigurarea de calatorie; in baza acesteia, spitalul va efectua tratamentul, dupa care va factura costurile societatii de asigurari... Logic, simplu si eficient. Si nici nu intrezaresc asa pericole iminente de fraude... cum sustinea foarte indignat Luca.... "think and then talk, you know "...
  • 0 (0 voturi)    
    Teapa e belgiana, nu romaneasca (Joi, 28 decembrie 2006, 16:55)

    Circotasu' [anonim]

    Asigurarea medicala (de stat) din Romania NU ESTE valabila in Belgia. De ce ar fi?
    Nici asigurarile platite "trimestrial" in Belgia nu trebuie sa acopere invitatii pe care ii ai (cum se sugereaza in comentariul facut tot de autoarea asa numitului articol). Ca daca nu trebuie sa platesc nimic suplimentar invitam toata Romania pe aceeasi suma? Deci trebuia facuta o asigurare SPECIALA pentru invitat/invitati.
    Nu vad nimic specificat despre o asigurare medicala de calatorie cum se face de obicei. In schimb, in text se specifica ca s-a dus la firma de asigurari belgiana. Deci fie i-a platit p-aia pentru a asigura invitatii pe perioada "vacantei" si in acest caz e o teapa belgiana ca a pacalit-o pe autoare, fie nu i-a platit si atunci mi se pare normal ce s-a intimplat. De asemenea, se specifica ca femeia a mers la consulat!!! Ce treaba o avea consulatul roman cu niste firme (private) de asigurari? Abia dupa 1 ianuarie 2007 se poate pretinde ceva, ca cica vom fi "integrati".

    P.S. Vad ca in comentariul autoarei totusi se face referire la o asigurare de calatorie. Cred ca daca o arata p-aia la spital totul se rezolva fara probleme... Dar e greu sa gindesti! (oare de ce oi fi luat asigurarea aia? sa o pun in rama, da! Mmmm, mai bine incerc sa folosesc asigurarea-mi personala din Belgia sau merg la consulat...)
  • 0 (0 voturi)    
    esti carcotas sau doar idiot? (Joi, 28 decembrie 2006, 21:48)

    dan [anonim]

    Omule, esti carcotas sau doar idiot? Citesti pe sarite, apoi revii etc. Mai citeste o data sa vezi ce reclama fata asta in articol, apoi citeste-i si explicatiile din comentariu ca sa te lamuresti si tu, sa nu intri tot prost si insesnsibil la durerea altora si in anul care vine.

    ingrid ne pare rau ptr ce ti se intampla si-ti dorim un an nou, mai bun si fara probleme de acest gen. multa sanatate mamei tale
    dan
  • 0 (0 voturi)    
    Degeaba va ambalati (Joi, 28 decembrie 2006, 22:06)

    Florin [anonim]

    Nu stiu ce e asa greu de inteles. Nu e vorba de insensibilitate, ci pur si simplu de modul in care functioneaza o asigurare de calatorie.

    Asigurarea de calatorie din pacate nu functioneaza dupa aceleasi principii ca si asigurarile de sanatate. Am mai spus-o; cu o asigurare de calatorie din Germania trebuie sa platesti din buzunar doctorul in America, iar de-abia la intoarcere iti primesti banii inapoi. Asta e... Sigur ca ar fi bine sa se schimbe intregul proces de functionare, dar ceea ce relateaza autoarea articolului nu este nimic iesit din comun.

    Sotia mea a ajuns in spital in concediu in America. Pentru doua saptamini factura a fost de 40.000 de dolari, pe care i-au redus in mod generos la "doar" 12.000 de dolari pentru ca nu aveam asigurare de sanatate in America (evident ca n-aveam, eram turisti). Factura a venit pe numele si adresa gazdei de-acolo. Din fericire am discuta cu contabilitatea spitalului, am platit intii o parte din suma, ne-am intors in Germania, asigurarea ne-a dat banii iar noi am platit in America si restul.

    E evident ca e absolut crunt sa treci prin asa ceva, dar trebuie sa se inteleaga ca nu are nici o legatura cu RO, ci cu modul in care opereaza asigurarile de calatorie.
  • 0 (0 voturi)    
    Inca ceva... (Joi, 28 decembrie 2006, 22:18)

    Florin [anonim]

    Inca ceva. Autoarea scrie ca i s-a cerut sa plateasca "toate costurile de spitalizare, de operatie, de anestezie in avans". Daca e intr-adevar asa, e o mare magarie!

    In cazul sotiei melel nu i s-a refuzat absolut nici un tratament pentru ca nu avea asigurare americana. Factura a venit dupa iesirea din spital. De fapt, spitalele americane sint obligate prin lege sa trateze toate persoanele care ajung la camera de urgenta, indiferent daca au asigurare sau nu. Ma mir ca Belgia nu are nimic asemenator.
  • 0 (0 voturi)    
    Inca ceva... (Joi, 28 decembrie 2006, 22:37)

    Florin [anonim]

    Inca ceva. Autoarea scrie ca i s-a cerut sa plateasca "toate costurile de spitalizare, de operatie, de anestezie in avans". Daca e intr-adevar asa, e o mare magarie!

    In cazul sotiei melel nu i s-a refuzat absolut nici un tratament pentru ca nu avea asigurare americana. Factura a venit dupa iesirea din spital. De fapt, spitalele americane sint obligate prin lege sa trateze toate persoanele care ajung la camera de urgenta, indiferent daca au asigurare sau nu. Ma mir ca Belgia nu are nimic asemenator.
  • 0 (0 voturi)    
    Inca ceva... (Joi, 28 decembrie 2006, 23:02)

    Florin [anonim]

    Inca ceva. Autoarea scrie ca i s-a cerut sa plateasca "toate costurile de spitalizare, de operatie, de anestezie in avans". Daca e intr-adevar asa, e o mare magarie!

    In cazul sotiei melel nu i s-a refuzat absolut nici un tratament pentru ca nu avea asigurare americana. Factura a venit dupa iesirea din spital. De fapt, spitalele americane sint obligate prin lege sa trateze toate persoanele care ajung la camera de urgenta, indiferent daca au asigurare sau nu. Ma mir ca Belgia nu are nimic asemenator.
  • 0 (0 voturi)    
    Asigurarea de sanatate (Vineri, 29 decembrie 2006, 9:36)

    emil [anonim]

    Am lucrat ca inspector de asigurari pentru o mare societate de asigurari din Romania, neoficial asigurarile obligatorii cum sunt cele de sanatate in afara tarii, sau RCA in tara, sau cum va fi cea de locuinte, sunt considerate asigurari pe care le platesti si in caz de dauna nu beneficiezi de absolut nimic, deoarece se considera ca societatea de asigurari a incasat "prea putim" fata de valoarea daunei. Asta neoficial, oficial or sa ceara o gramada de acte, pentru care va trebui sa va intoarceti in Belgia si care oricum nu le veti obtine, poate nici nu se emite asa ceva, la RCA se scade uzura masinii, deci daca ai o dacie din 1990 cu dauna de 50%, vei primi vreo 1000 Ron, la asigurarea de locuinta nu se face inspectia de risc si daca se produce o vor zice ca asa era dinainte.
  • 0 (0 voturi)    
    multumesc (Vineri, 29 decembrie 2006, 18:18)

    Ingrid Laura [anonim]

    Buna seara, am tinut doar sa multumesc pentru incurajari si sa va spun ca, intr-adevar, tot ce a fost de platit (TOTUL), mi s-a cerut in avans. Nemultumirea mea initiala era datorata faptului ca, desi s-ar fi putut ca mama sa aiba parte de toate serviciile medicale pentru ca era asigurata de catre noi la autoritati (asa cum au aici congolezii, marocanii si majoritatea tarilor EU) acest lucru a fost imposibil din cauza faptului ca nu exista acordul Ministerului Roman. Fara acest acord, ca intram in EU sau nu, situatia nu se va schimba si cred ca e important sa se stie asta. Acesta a fost si motivul pentru care am apelat la Consulat/Ambasada, spunandu-mi ca daca Romania nu se sinchiseste sa semneze acordurile necesare bunei stari a cetatenilor ei in strainatate, poate ofera alte solutii pe care eu nu le stiu... si nu ne lasa chiar de izbeliste, din moment ce sunt platiti din taxele si impozitele date de fiecare dintre noi.

    In fine, greul a trecut... asigurarea de calatorie isi face treaba in mod admirabil pana in prezent si se pare ca vom fi rambursati.

    Ptr 'Carcotasu' - va doresc sa fiti impreuna cu familia dvs mereu sanatos, ca sa nu aveti a trece prin ce trec eu de cateva zile..
    Ptr Dan - MULTUMESC !

    Va doresc din suflet un an SANATOS !

    Cu stima si respect ptr echipa Hotnews,
    Ingrid Laura
  • 0 (0 voturi)    
    Domnul Nicolaescu e ocupat cu altele acuma (Marţi, 2 ianuarie 2007, 11:30)

    altcineva [anonim]

    Ar fi vrut dansul sa o faca si pe asta dar vedetzi dvs. a fost foarte ocupat cu tot felul de propuneri de acte normative sa reglementeze ce sa facem noi acasa cu animalele de companie. Ca oricum, spitalele sunt ok, medicamentele compensate - problema rezolvata - si mai era si chestia asta cu acordul, dar trebuie sa il iertam, i-a scapat. E si el om. Probabil. Oricum ma bucur ca vi se rezolva problema, multa sanatate mamei dvs.