Exemple de subiecte la bac si teste nationale

de L.A.     HotNews.ro
Luni, 15 ianuarie 2007, 0:00


Cerinte de bac: Scrie patru expresii/ locutiuni care sa contina substantivul apa; Mentioneaza cate un sinomim pentru fiecare dintre urmatoarele cuvinte: treiera, vapaie, muchie, brazda . Pentru a trece cu bine proba de limba si literatura romana, un elev de clasa a XII-a trebuie sa aiba capaitatea de analiza si sinteza si sa stapaneasca bine cuvintele si sensul lor.

Ministerul Educatiei a elaborat 12.000 de subiecte pentru bacalaureat - cate 100 de variante pentru fiecare disciplina de examen. Pentru testele nationale, numarul acestora este de 500, cate 100 de subiecte pentru fiecare materie.

Iata cateva exemple de subiecte:

Limba si literatura romana: Scrie patru expresii/ locutiuni care sa contina substantivul apa cere unul dintre subiecte. De asemenea, elevii se vor confrunta si cu subiecte de tipul Mentioneaza cate un sinonim pentru fiecare dintre urmatoarele cuvinte: treiera, vapaie, muchie, brazda. Cele de recunoscut figuri de stil si de comentat texte literare nu vor lipsi la examen.

Anglofoni si analisti politici la 18 ani

Write an argumentative essay on the following topic. Emigration means lack of patriotism, se arata intr-una dintre variantele de subiect pentru proba de Limba Engleza.

De asemenea, apare si cerinte cum ar fi :Translate into english: Marc seamana cu tatal lui; Cand imparteam aceeasi camera, el intotdeauna deschidea fereastra in plina noapte... La franceza se poate discuta despre tehnologia moderna: Imaginez un conversation entre un partisan et un adversaire des nouvelles technologies.

Candidatilor care vor sustine examenul de istorie le pot pica subiecte de genul Scrieti pe foaia de examen literele corespunzatoare urmatoarelor fapte isorice ordonandu-le cronologic:
a) Sfarsitul regimului parlamentar prin instaurarea monarhiei autoritare in Romania.
b) Represiunea politica in Romania comunista
c) Participarea Romaniei la primul Razboi Mondial
d) Opera reformatoare a lui Al. I. Cuza


De asemenea, una dintre variante cere si un eseu despre etnogeneza romaneasca si formarea statelor medievale din spatiul romanesc. La geografie, elevii trebuie sa stice care sunt tarile vecine, in vreme ce la biologie una dintre intrebarile tip grila cere sa se spuna ce fel de glanda este tiroida: ancinoasa, mixta, endocrina sau tibuloasa.

Testele Nationale, caracterizari si cifre

Unul dintre subiectele de la limba si literatura romana pentru absolventii de clasa a VIII-a cere candidatilor la testele nationale: Scrie o compunere in care sa caracterizezi personajul principal dintr-o nuvela studiata de tine la scoala. Mai sunt si cerinte de genul:Desparte in silabe cuvintele: toamna, zadar, expresiv, dumneavoastra.

La matematica se pun intrebari cum ar fi : Care este rezultatul calculului 323 + 121 ? , dar se cere si rezolvarea unor probleme de geometrie . La istorie se cere o buna cunoastere a datelor la care s-au petrecut evenimente istorice importante, dar si „ cine a fost imparatul roman care in 106 a transformat Dacia in provincie romana.

Cum s-a ajuns la publicarea testelor pe internet

Reamintim ca anul trecut, atat la examenul de bacalaureat, cat si la testele nationale, autoritatile s-au confruntat cu evenimente neplacute. Pe langa faptul ca doi ziaristi au reusit sa faca rost de subiectele de testare inainte ca acestea sa aiba loc, s-au constat mai multe alte nereguli in ceea ceea ce priveste desfaurarea examenelor.

Un jurnalist de la Adevarul a reusit sa ia din sediul Ministerului Educatiei subiectele la Istorie din cadrul testelor nationale. Nimeni nu l-a legitimat. De asemenea, si ziaristiii de la Gandul au reusit sa scoata la vedere subiectele de la Bacalaureat. O jurnalista de la cotidianul mai sus mentionat sustinea ca ar fi cumparat subiectele de pe strada.

De asemenea, nota Evenimentul Zilei „Elevii timisoreni au platit bani grei ca sa obtina note mari la Bacalaureat”. Jurnalistii sustineau ca liceenii din Timisoara au cotizat cu aproape doua milioane de lei vechi de persoana, pentru a trece examenul de bacalaureat cu note mari. Intermediari ar fi fost chiar parintii lor, care s-au constituit ad-hoc in grupuri de initiativa.

In urma acestor intamplari, ministrul a decis ca cel mai bun lucru care se poate face pentru a asigura egalitatea de sanse a elevilor, pentru o nota buna, ar fi publicarea subiectelor de examen pe internet.


















3312 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    subiecte pt. bacalaureat (Luni, 15 ianuarie 2007, 23:27)

    Argesanu Nelu [anonim]

    Este un lucru bun ce ati facut dar ar mai trebui sa puneti mai multe detali in legatura cu subiectele de ce:asa elevii se vor pregati din timp mai bine si nu sar ami ajunge la alte magari care o fac parintii pt. copiii lor.Dati mai multe detali si sa vedeti ca copiii nostri vor avea o mai buna pregatire fata de alti din alte tari ,parerea mea.Va multumesc .
  • 0 (0 voturi)    
    subiecte bacalaureat (Marţi, 16 ianuarie 2007, 9:04)

    Georgescu [anonim]

    Nu sunt de acord cu publicarea acestora. Un elev constiincios nu va avea niciodata probleme la bacalaureat, pe cand unul care ajunge din an in paste la scoala, cu siguranta va avea.
    Comentariul anterior, postat de Nelu Argesanu, dovedeste ca acesta a lipsit cam mult de la scoala.
    Mai mult, consider ca o persoana care nu stie sa scrie corect romaneste, nu ar trebui sa promoveze intr-o clasa superioara.
  • 0 (0 voturi)    
    stire prezentata trunchiat (Marţi, 16 ianuarie 2007, 12:14)

    ionescu [anonim]

    daca intram pe site-ul http://subiecte2007.edu.ro/ gasim primul exemplul prezentat de dvs. in contextul real si suna total diferit de ceea ce e prezentat de hotnews... lipsa de profesionalism sau tendinta de "imbarligare" specifica presei romanesti?
  • 0 (0 voturi)    
    subiecte pt. bacalaureat (Marţi, 16 ianuarie 2007, 15:52)

    critic [anonim]

    Foarte bine ca au fost publicate DA?! Si voi parinti de tocilari gata cu oftica. Cine n-are bani sa taca. Intelectuali ce au luat bacul in comunism!!!A
  • 0 (0 voturi)    
    la mate si romana (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 22:10)

    soare anca [anonim]

    in general persoanele care vor binele copiilor lor au tat felul de modalitati care din mai multe puncte de vedere.
  • 0 (0 voturi)    
    Subiecte BAC/TESTE (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 23:49)

    Alexe [anonim]

    Inca o prostie cat capul d-lui Hirdau.D-le ministru,v-ati aruncat ochii peste subiecte sa vedeti cum suna? Ca sa nu mai vorbim de structura,continutul si concordanta acestora cu programele scolare. Daca da,atunci se reconfirma faptul ca nu prea aveti tangenta cu invatamantul si va sfatuiesc sa mergeti in domeniul in care va pricepeti Dvs. mai bine. Ati face un mare bine sutelor de mii de elevi viitori candidati la BAC si TESTE.
  • 0 (0 voturi)    
    teste nationale (Joi, 18 ianuarie 2007, 9:51)

    patrascu iulian [anonim]

    am incercat sa printez variantele de subiecte la testele nationale,dar nu ies bine,nu se vede mai nimic.aceeasi problema o au toti colegii fiului meu si profesorii.orice altceva incerc sa scot la imprimanta iese perfect,indiferent cat de mic ar fi scrisul.are cineva idee ce se intampla?cred ca e site-ul lor de vina.va rog din suflet,daca cineva are idee care e problema sa ne dea si noua un raspuns.multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    subiecte de capacitate (Marţi, 23 ianuarie 2007, 20:10)

    andrei [anonim]

    stie cineva unde pot gasii subiectele de capacitate din 2007????????????????????????????
  • 0 (0 voturi)    
    la romana (Duminică, 11 februarie 2007, 17:23)

    diana [anonim]

    mie mi se pare ca la clasa a XII ca sa scrii un eseu structurat iti trebuie mai mult de 3 pagini asa cum mentioneaza in subiecte...pana si la capacitate se scriau 4 pagini unde se presupune ca nu se cunosteau atat de multe lucruri ca acum.
  • 0 (0 voturi)    
    lb romana (Marţi, 13 februarie 2007, 20:32)

    raluk [anonim]

    va rog frumos sa ma ajutati! caut k disperata subiectele de anul acesta de teste nationale. pur si simplu se lauda k au fost afisate dar un elev trebuie sa le caute foarte mult. as vrea sa stiu si eu de unde le pot lua pentru k timpul trece, si testele se apropie, nu pot sa le gasesc
  • 0 (0 voturi)    
    bac 2007 (Marţi, 20 februarie 2007, 21:29)

    gigel [anonim]

    D-le Hardau dvs. stati comod pe scaunul de piele al Ministerului, si probabil in noua achizitie o masina de lux stil limuzina, pe cand NOI ELEVII stam pe bancile scolii si tragem pt un viitor mai bun si asteptam pe zi ce trece sa vedem ce aberatii mai puteti nascoci . Locul dvs. e in agricultura dupa cum reiese si din studiile dvs. Din partea mea si a sutelor de mii de elevii da-ti-va demisia ca nu a-ti facut nimic altceva decat sa ne bagati intr-o imensa ceata. Ganditi-va si la noi nu numai la dvs si imaginea dvs in Europa ca ministru al acestei tarii. Sunt convins ca daca v-as pune sa rezolvati 1 varianta de clasa a 8 a nu de clasa a 12 a nu a-ti fi in stare. V-as spune eu mai multe dar timpu ma preseaza .
  • 0 (0 voturi)    
    Bacalaureat 2007 (Sâmbătă, 24 februarie 2007, 12:26)

    Basa Robert [anonim]

    La inceput am ezitat sa comentez, pt ca stiu ca nu o sa ma ia nimeni in seama.Examenele de anul acesta reprezinta cea mai mare bataie de joc, de la revolutie si pana astazi.De elevii din ziua de azi nu mai pasa la nimeni.Toti vor sa scoata bani cat mai multi pe spatele lor.Inclusiv domnul ministru dl Hardau.SI VA MAI INTREBATI DE PLEACA TINERII DIN TARA.... Am 19 ani si tara asta imi provoaca SILA. MI-E RUSINE CA M-AM NASCUT IN ROMANIA. SINCER.
  • 0 (0 voturi)    
    bac 2007 (Duminică, 25 februarie 2007, 15:53)

    Pop Marius-Vasile [anonim]

    au facut foarte bine ca au dat subiectele dar trebuia sa le dea mai repede ca poate sa fie si campion olimpic la oricare dintre materie si nu le termina daca le face in scris.oricum un elev nu doar invata cu zi cu noapte ca mai are si alte treburi numai eventual daca parinti sunt putrezi de bagati.si pe deasupra au schimbat si regulile privitoare la vocabularul limbi romane.IN CONCLUZIE ISI BAT JOC DE NOI ca si cum esti invatat sa tai cu ddrepta si acuma trebuie dintr-o data sa schimbi mana
  • 0 (0 voturi)