Steaua a avut nevoie de penaltiuri pentru a trece in semifinalele Cupei Romaniei. Ros-albastrii au avut o evolutie slaba in prima repriza, doar intrarea lui Bostina la pauza schimband jocul campioanei. Galatenii au deschis scorul si apoi au impins meciul in prelungiri, cu un gol din penalti in ultimul minut.

Cate o reusita de fiecare parte in prelungiri si meciul a ajuns la lovituri de departajare unde eroii Stelei au fost brazilianul Andrey, care a parat un penalti si francezul Thereau autorul golului decisiv.

"Ma bucur ca, in ciuda greselilor, am revenit de fiecare data si am avut puterea, psihic, sa marcam toate penaltiurile. Ma bucur pentru Andrey, care a avut un debut fantastic, in schimb nu sunt multumit de jocul echipei. Nesu a fost schimbat, pentru ca se vedea ca este depasit. A venit dupa sapte luni de absenta si s-a vazut acest lucru."

Cosmin Olaroiu - antrenor Steaua

Mihaita Nesu a fost pentru prima data titular la Steaua dupa o lunga perioada de inactivitate cauzata unei accidentari, dar evolutia sa a lasat de dorit, Olaroiu inlocuindu-l in minutul 35.

"Sunt dezamagit doar de rezultat. Nu a fost sa fie, daca eram mai pragmatici, puteam transa in primele 90 de minute acest meci. Am ratat mult, iar o echipa ca Steaua nu te iarta. Ma bucur enorm ca am demonstrat ca jucam cu adevarat fotbal si nu cred ca Steaua a fost mai buna decat noi. Pot sa spun cu mana pe inima ca sunt mandru de aceasta echipa."

Marius Stan - presedinte Otelul

Sud-coreeanul Kim Gil Sik a deschis scorul in minutul 21, cu un sut la coltul lung de la 10 metri lateral stanga. Mingea centrata de pe dreapta de Szekely a traversat careul stelist, ajungand la asiatic, acesta trimitand un sut plasat, fara sansa pentru Andrey.

Banel Nicolita a restabilit egalitatea in minutul 62 cu o lovitura de cap din 7 metri.

Steaua a preluat conducerea dintr-un penalti transformat de Gabriel Bostina in minutul 79. In prealabil, Nicolita a fost faultat in careu de Dorin Semeghin, dar in ultimele secunde ale timpului regulamentar, galatenii au egalat tot din penalti, Daniel Stan impingand partida in prelungiri.

Aici, primii care marcheaza sunt galatenii. Gheorghe Boghiu reuseste un gol superb in minutul 102 cu un sut din voleu care s-a dus in coltul lung, facand plonjonul lui Andrey ineficient.

3-3 devine din minutul 108, cand Ovidiu Petre puncteaza pentru Steaua cu un sut din interiorul careului mare, trimis langa bara portii lui Vatca, portarul galatean fiind lasat fara replica.

Dupa 120 de minute egale, au urmat loviturile de departaje. Pentru Steaua au marcat Bostina, Nicolita, Gigel Coman, Vali Badea si Thereau, in timp ce Daniel Stan, Gabriel Paraschiv, Boghiu si Szekely au transformat pentru Otelul. Singura ratare i-a apartinut lui Ramses Gado, sutul sau fiind respins de Andrey.

Steaua ajunge prima data dupa cinci ani in semifinalele Cupei Romaniei, ultima oara fiind eliminata in 2002 de Dinamo. Ultimul trofeu al Stelei in aceasta competitie a fost castigat in 1999, cand a invins la penaltiuri pe Rapid.

In ciuda evolutiei mai slabe a echipei in partidele disputate in debutul acestui an, Cosmin Olaroiu nu-si simte postul de antrenor amenintat. "Nu este nicio presiune pe mine in acest moment. Atentia este asupra noastra, chiar daca alte echipe joaca mai slab decat noi. Cei care vorbesc sunt oameni care nu au facut nimic in viata, asa ca nu am cum sa simt o presiune asupra mea.

Am reusit o calificare in semifinalele Cupei UEFA, am adunat 5 puncte in Liga Campionilor, am castigat campionatul si Supercupa Romaniei si acestea sunt performante pe care cu greu cineva le poate egala. Cand va reusi cineva, atunci voi vedea daca este sau nu presiune asupra mea", a declarat Olaroiu dupa calificarea in fata Otelului.

Celelalte echipe calificate in semifinalele competitiei sunt Rapid Bucuresti, Pandurii Targu Jiu si Poli Timisoara.