Dinamo continua seria rezultatelor si a evolutiilor neconvingatoare, ajungand la al treilea egal consecutiv. A fost nevoie de intrarea pustiului Liviu Ganea pentru ca Dinamo sa ia un punct de la Arad, dupa ce Boban Stojanovic deschisese scorul in minutul 26. Distanta dintre Dinamo si urmaritoare s-a mai micsorat. CFR Cluj are 12 puncte, Steaua si Rapid fiind la 14 puncte distanta.

"Nu mi-e teama ca pierd campionatul, ma deranjeaza numai atitudinea jucatorilor. Dupa cum am jucat, nu aveam cum sa castigam si nici nu ar fi fost drept."

Mircea Rednic - antrenor Dinamo

"Sunt suparat pentru ca puteam sa marcam noi primii si alta era situatia. Liviu Ganea este fotbalistul nostru de viitor si usor-usor o sa-si spuna cuvantul. Sunt dezamagit, dar nu ma gandesc la masuri."

Cristi Borcea - director general Dinamo

"Ma bucura reactia jucatorilor dupa rusinea din meciul cu Rapid, dar si eforturile pe care le-au depus pe teren. Cred ca rezultatul a fost echitabil. Nu imi explic ce s-a intamplat in repriza a doua, la 1-0 ne-am retras prematur si asa au aparut cele doua parti diametral opuse ale meciului."

Marius Lacatus - antrenor UTA

Rednic a inceput din nou cu cuplul N&D in avanposturi, Danciulescu insa ramane in pasa proasta prin care trece in 2007, iar Niculescu aducand pericol doar la loviturile libere.

Dinamo a avut primele ocazii de gol, Catalin Munteanu si Danciulescu, la singurele evidentieri ale lor in acest joc, sutand spre poarta aradeana, dar Tudor a fost de fiecare la post.

Boban Stojanovic deschide scorul in minutul 26 cu o lovitura de cap deviata de Blay, in urma unei lovituri de colt de pe partea stanga. Bogdan Lobont a fost surprins de devierea fundasului sau.

In repriza secunda, UTA s-a retras in aparare, permitand lui Dinamo sa domine teritorial. Rednic face rapid toate cele trei schimbari, Ropotan, Vranjkovic si Liviu Ganea fiind trimisi in teren.

La primul contact cu balonul, tanarul Liviu Ganea, 19 ani, aduce egalarea. In minutul 74, Ganea prinde un sut de la marginea careului mare, care loveste transversala si intra in plasa.

Cosmin Moti este eliminat in minutele de prelungire, pentru doua cartonase galbene.

Pentru ca ambele echipe au aceleasi culori: alb-rosu, Dinamo a trebuit sa adopte un echipament diferit si a jucat in tricouri galbene si sorturi negre.