Goluri: Didi 32,33, Semedo 84 - Mazilu 15, Zicu 49

Repriza I

Clujenii deschid jocul in forta: doua situatii bune in primele minute, cu Surdu si Semedo depasind linia avansata a apararii rapidiste.

Contra a giulestenilor ('6) cu sutul lui Zicu peste poarta, de la marginea careului. Mazilu ('12) are o executie mai reusita - torpila sa gaseste cadrul portii, insa Stancioiu scoate de linga bara.

Rapid deschide scorul in minutul 15: centrare Badoi, reluare cu capul, din 6 metri, a lui Mazilu, mingea intra in plasa!

Rapidul a "absorbit" bine presiunea exercitata de clujeni in debut, marile emotii fiind provocate de propriul portar - Edel a ratat citeva iesiri simple! Este inspirat in minutul 30 cind a plonjat la picioarele lui Semedo, scapat singur spre poarta.

CFR egaleaza! Minutul 32 - Manuel Jose centreaza din flancul drept, Didi reia imparabil din 8 metri: 1-1! La un singur minut distanta, acelasi Didi rastoarna situatia si isi aduce echipa in avantaj - trimite (tot cu capul) de linga Constantin si pe linga Edel care nu a stiut cum sa stea la aceasta faza...

Repriza II

Ianis Zicu egaleaza in minutul 49 - scapat singur in careu, trimite un sut violent in Stancioiu, apoi arunca in plasa balonul respins de portarul clujean!

Clujenii se arunca peste adversar - Surdu nimereste bara transversala, dupa o actiune prelungita ('54)!

Joc pe contre - ambele echipe trec peste faza de constructie si cauta direct poarta adversa. Zicu si Semedo rateaza cite o situatie buna de a inscrie.

Clujeanul Toma este la un pas de inscrierea unui autogol ('71)! Coechipierul sau Oliveira gaseste poarta "corecta" in minutul urmator - sut puternic de la 25 de metri; portarul Rapidului Edel respinge peste transversala - si-a revenit!

Mazilu nimereste bara in minutul 78! Lucescu jr. il trimite in joc, pentru ultimele minute, pe Viorel Moldovan.

Semedo declanseaza un sprint devastator in minutul 84 - ramine singur cu Edel (care nici acum nu a fost hotarit!) si inscrie: 3-2 pentru Cluj!

Avancronica

Ardelenii au incercat sa linisteasca apele si i-au rechemat ieri la prima echipa pe Jula, Coroian si Anca - fotbalisti exclusi din lot dupa infringerea cu Steaua. Cei trei nu vor intra astazi pe lista oficiala a meciului.

"Nu a spus nimeni din conducere, in niciun moment, ca ii acuzam pe cei trei ca nu si-ar fi aparat sansele contra Stelei! Acestea au fost scenarii SF nascocite de la Bucuresti. Au jucat prost si am fost dezamagiti, pentru ca aveam mari asteptari de la ei..." - declara Iuliu Muresan, presedinte CFR Cluj.

Rapidul se deplaseaza la Cluj cu obiectivul obligatoriu al victoriei. "Este un joc pentru locul 3. Steaua are oricum cele mai mari sanse la pozitia secunda", a declarat Lucescu jr, ironizind metodele finantatorului din Ghencea de a-si sensibiliza adversarii in acest final de stagiune.