San Antonio Spurs a castigat si al doilea meci al finalei, 103-92 in fata lui Cleveland Cavaliers, si mai au nevoie de doua victorii pentru a cuceri a patra oara inelele de campioni.

Trioul Parker, Duncan, Ginobili a facut din nou jocurile pentru texani. Francezul Tony Parker a reusit 30 de puncte, veteranul Tim Duncan si-a trecut in cont 25 de puncte, 9 recuperari, 8 pase decisive iar argentinianul Manu Ginobili a incheiat jocul cu 25 de puncte marcate.

Texanii au dominat partida timp de trei sferturi si jumatate, avand in sfertul doi un avans si de 28 de puncte si s-au relaxat pe final, dar "Cavalerii" nu au reusit sa se apropie la mai putin de opt puncte.

Starul lui Cavaliers, LeBron James a crescut de la primul meci in care reusise 14 puncte, marcand acum 25 de puncte, la care a adaugat sapte recuperari si sase pase decisive. Echipa sa ramane insa fara victorie in finala, inaintea celor trei partide care se vor disputa in Cleveland.

Si in finala din 2005, San Antonio a avut acelasi start, doua victorii in primele doua meciuri, dar a castigat finala cu 4-3 in fata lui Detroit Pistons. In finala Conferintei de Vest din acest an, Cleveland a eliminat tot pe Detroit dupa ce "Pistoanele" castigasera primele doua jocuri.

Urmatorul meci al finalei NBA este programat marti, la Quicken Loans Arena din Cleveland.