Danone recunoaste ca a retras de pe piata loturi de iaurt, Selgros confirma

de D.Comache, A. Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 22 august 2007, 0:00


Danone Romania a retras de pe piata iaurturi cu fructe, din cauza suspiciunii privind contaminarea cu dioxina a gumei guar provenind din India, se arata intr-un comunicat al companiei.

Potrivit Milenei Nedelcu, director de comunicare Danone, compania a primit alerta de la ANSVSA in data de 15 august.

Compania anunta ca, pe data de 17 august, "s-a efectuat identificarea cantitatilor de produs care au avut legatura cu alerta", in timp ce ANSVSA (Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor) anunta intr-un comunicat oficial ca alerta privind contaminarea a fost primita in 14 august.

Ce s-a intamplat in cele trei zile scurse de la momentul primirii alertei si pana la oprirea comercializarii iaurturilor? ANSVSA refuza sa ofere orice raspuns.

„Produsele suspecte au fost blocate imediat ce s-a primit notificarea de la ANSVSA. Unele au fost blocate in magazine, iar altele in depozitul nostru. Noi am efectuat o analiza a acestora ce nu a evidentiat existenta dioxinei, iar autoritatea a trimis probe spre analize la un laborator independent”, a declarat pentru HotNews.ro Milena Nedelcu.

„Nu am informatii sa fi fost vandute produse din lotul suspect, insa, oricum, lotul nu este semnificativ, comparativ cu vanzarile pe o zi”, a mai spus reprezentantul Danone.

Selgros spune ca sesizarile primite se refereau numai la anumite produse Danone

Oficialii Selgros au declarat pentru HotNews.ro ca saptamana trecuta au primit sesizari de la ANSV in legatura cu alerta europeana privind existenta dioxinei in guma de guar si ca singurele sesizari faceau referire numai la anumite produse ale furnizorului Danone.

Este vorba despre doua loturi de produse Danone respectiv iaurt delicios visine-fructe de padure 4x125g- lotul cu data expirarii 20.08.2007 si 11.09.2007 -iaurt delicios caspuni-caise 4x125g lotul cu data expirarii 20.08.2007.

“Saptamana trecuta am primit de la cateva magazine Selgros sesizari de la ANSV cu privire la o alerta europeana legata de existenta dioxinei in guma de guar.

Singurele sesizari faceau referire numai la anumite produse ale furnizorului Danone a carui raspuns oficial a concluzionat ca exista o suspiciune referitoare la prezenta dioxinei in gumei de guar in 2 loturi de produse Danone si anume: -iaurt delicios visine-fructe de padure 4x125g- lotul cu data expirarii 20.08.2007 si 11.09.2007 -iaurt delicios caspuni-caise 4x125g lotul cu data expirarii

20.08.2007”, a declarat pentru HotNews.ro, Pia Krauss, Marketing Manager Selgros Romania.

Oficialii Selgros sustin ca "in prezent nu mai exista marfa cu problemele identificate, deoarece aceasta a fost retrasa de la vanzare incepand cu data de 18.08.2007".

Alerta europeana

In editia de miercuri a Evenimentului Zilei se arata ca autoritatile sanitar-veterinare din Bucuresti au decis, la finele saptamanii trecute, sa retraga din magazine doua tipuri de iaurturi produse de Danone Romania, deoarece acestea ar putea contine dioxina.

Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA) a primit in data de 14 august o notificare prin Sistemul Rapid de Alerta pentru Alimente si Furaje, referitoare la prezenta gumei de guar, posibil contaminata cu dioxina, in iaurturi cu fructe.

Potrivit unui comunicat al Danone Romania, pe 17 august, ANSVSA a identificat cantitatile de produs care au avut legatura cu alerta europeana. Intreaga cantitate de produse se afla acum blocata, sub controlul ANSVSA, in depozitul Danone si in mai multe puncte din reteaua de distributie.

Autoritatea a prelevat probe de la un lot de produse Danone care avea ca data de expirare 11 septembrie 2007, probe trimise la un laborator european de referinta. Rezultatele testelor de laborator vor fi disponibile saptamana viitoare.

Danone sustine ca produsele sale sunt sigure

”Lotul cu data expirarii 20.09.2007, citat in articol, a fost fabricat recent si nu are nici o legatura cu alerta europeana”, se mai arata in comunicatul Danone.

Potrivit reprezentantilor Danone, „in acord cu recomandarile Comisiei Europene, imediat ce alerta europeana a fost lansata, Danone a luat masuri pentru oprirea utilizarii preparatelor de fructe continand guar suspect si pentru analiza in laborator european acreditat a mai multor loturi de produs fabricat.

Toate rezultatele analizelor sunt bune, conforme cu prevederile Regulamentului CE 1881/2006 privind limitele reziduale maxime admise”.

Compania mai precizeaza ca nu utilizeaza in mod direct guma de guar, aceasta fiind un ingredient al unor preparate de fructe fabricate in Cehia si utilizate in unele iaurturi cu fructe. In iaurt, guarul se regaseste in cantitati foarte mici (0,02 g intr-un pahar de 125 g).

Ce este dioxina si guma de guar

In prezent, in Europa, institutiile insarcinate cu siguranta alimentului efectueaza investigatii in legatura cu alerta europeana privind prezenta unei contaminari cu dioxina in guma guar provenind din India.

Dupa investigatiile efectuate in Elvetia, la firma distribuitoare de guar, si Cehia, unde se produc unele preparate din fructe ce contin guma guar, acestea au fost extinse in numeroase tari europene, printre care si Romania.

Guma de guar este un preparat natural, obtinut dintr-o tufa de fasole indiana care se cultiva in India, Pakistan, sudul Statelor Unite, utilizat in industria alimentara ca aditiv cu functii de agent de ingrosare, stabilizator si emulgator pentru diverse produse.

Cea mai intalnita problema de sanatate legata de expunerea la dioxina este acneea severa, care se manifesta prin leziuni care apar in special la nivelul fetei si partii superioare a corpului.

Alte efecte ale expunerii la o cantitate mare de dioxina sunt iritatii ale pielii, cresterea excesiva a parului pe corp, depigmentarea, deteriorarea lobului mijlociu al ficatului sau aparitia cancerului la adulti.

In urma studiilor efectuate pe animale, privind expunerea la niveluri scazute de dioxine, pe o perioada indelungata de timp, s-a concluzionat ca pot declansa efecte negative in ceea ce priveste dezvoltarea si reproducerea.





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO O masina a lovit un avion in Romania. Nu e o gluma, e "reusita" unui sofer care a incercat o manevra pe aeroportul Baneasa

Incident grav pe aeroportul international Aurel Vlaicu din Bucuresti. O masina a lovit un avion VIP, aflat in zona hangarelor. Accidentul a fost produs de un angajat al firmei de handling, care a procedat romaneste.



6245 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Bun si totusi, ce e dioxina? (Miercuri, 22 august 2007, 15:31)

    un nenica [anonim]

    Tot articolul asta vorbiti de dioxina. In ultimul capitol ne amenintati ca ne spuneti ce e dar nu o faceti. Se poate sa google ca sa aflu dar atunci scoateti ultimul subtitlu.

    Cred ca e foarte important sa specificati ca dioxina este cumplit de toxica , ca provoaca in mod sigur cancer. Danone a recunoscut deci de ce va mai feriti?
  • 0 (0 voturi)    
    Ordinari si Danone si institutiile statului. (Miercuri, 22 august 2007, 15:44)

    Emil [anonim]

    Eu ii dadeam copilului meu de 4 ani cate un iaurt Danone in fiecare zi. Ce au asteptat criminalii astia sa anunte din 14 pana azi 22.08.2007 Au trecut 8 zile. Am inteles ca si-au sigilat depozitele dar zilele astea s-au mai vandut in magazine produse posibil contaminate. Autoritatile romane au tacut si ele 8 zile. Cineva ar trebui sa faca puscarie pentru asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Tot iaurtul facut la tara ramane mai sanatos (Miercuri, 22 august 2007, 15:51)

    Adian [anonim]

    Sper ca intr-o zi si copilul celor raspunzatori sa manance asa ceva sa traiasca pe pielea lor sentimentul.
  • 0 (0 voturi)    
    hai,ca ma enervez rau de tot... (Miercuri, 22 august 2007, 15:53)

    x1 [anonim]

    In ultimele luni intreaga mea familie minca in draci iaurt cu fructe DANONE....cel putin un iaurt/persoana.

    pai, sa nu te apuce spumele?

    acum ce sa facem? sa verificam daca ne apare acnee, ne creste par mult sau chiar cancer???

    Ce ni se mai recomanda?
  • 0 (0 voturi)    
    remember Viktor Iuscenko (Miercuri, 22 august 2007, 15:55)

    viox [anonim]

    "Dioxina este un termen general, care descrie o clasa de sute de substante chimice, aflate, in mare parte, in natura, iar contaminarea, pe cale alimentara, a populatiei este de 95%. Cel mai toxic component al dioxinei este TCDD, care a provocat desfigurarea sau acneea clorica a lui Iuscenko. Dioxina, toxina pe baza careia a fost elaborat Agentul Portocaliu, ierbicid dezvoltat de armata americana pentru razboiul din Vietnam, poate provoca boli cardiovasculare si chiar cancer."
  • 0 (0 voturi)    
    ce este dioxina (Miercuri, 22 august 2007, 16:08)

    mandea [anonim]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Dioxin
  • 0 (0 voturi)    
    JOS DANONE (Miercuri, 22 august 2007, 16:15)

    JOS DANONE [anonim]

    !JOS DANONE!
    Haideti sa nu ii mai imbogatim pe nesimtitii astia ca sa ne imbolnavim noi!!!
    JURAMANT!
    - ma jur ca de acum inainte nu voi mai consuma produse DANONE!!!
    Vreau sa aud cine se mai jura, cine nu va mai cumpara asemena cacaturi!!!!!!!


    de fapt nu voi mai cumpara nici un fel de iaurt! imi aduce cineva de la tara , ala e cel mai bun!
  • 0 (0 voturi)    
    mare companie!!! (Miercuri, 22 august 2007, 16:18)

    nelu [anonim]

    Danone, ca si alte mari companii se lauda mereu cu ,,minunatele" lor produse care sunt nemai....
    Dar, in goana lor dupa profit calca de multe ori pe cadavre.
    Am lucrat pt Coca Cola si am vazut cu ochii mei cum se schimbau capacele la PET urile de 2 lt expirate ca sa se raporteze cat mai putine pierderi, la indicatia directa a directorului de fabrica(roman).Sunt absolut ferm convins ca si alte companii fac acelasi lucru cu schimbarea etichetelor sau cu ascunderea adevaratei compozitii ale produselor lor.Numai noi putem alege ce-i mai bun pt sanatatea noastra care-i de nepretuit, regretele fiind de cele mai multe ori tardive.
  • 0 (0 voturi)    
    Noul Dadnone (Miercuri, 22 august 2007, 16:31)

    Dan [anonim]

    Noul Danone cu Dioxinus Esensis... si nu te mai simti balonat(a).
  • 0 (0 voturi)    
    Spaga (Miercuri, 22 august 2007, 16:33)

    Florin [anonim]

    Spaga la nivel inalt ATAT
  • 0 (0 voturi)    
    Guma de guar e peste tot ... (Miercuri, 22 august 2007, 16:44)

    Carcotasu' [anonim]

    Daca veti avea curiozitatea sa analizati continutul alimentelor pe care le cumparati, scris cu literele acelea mici, mici de tot, veti vedea ca guma de guar, guma arabica si alte chestii care se incadreaza in E-uri se gasesc peste tot. Deci, daca mancati preparate care au termen de valabilitate mai mare de 7 zile (pate, salam, icre, maioneza etc.), ati mai luat o portie de ceva "naspa" ! Pe cand retragerea de pe piata si a celorlalte alimente care contin guma de guar din lotul contaminat ? Poate cineva sa spuna la ce procesatori de alimente a ajuns productia de la fabrica indiana ? Danone e doar prima victima cunoscuta, ceilalti, din toata lumea, care s-au "fript" cu guma contaminata au scos-o "pe sest" din productie sau tac ca sa nu piarda marfa si sa iasa in pierdere.
  • 0 (0 voturi)    
    Iar isterie? (Miercuri, 22 august 2007, 16:53)

    sile [anonim]

    Hai mai fratilor, nu va cumparati cosciuge inca.
    Scrie clar in articol ca 'lotul nu este semnificativ, comparativ cu vanzarile pe o zi'. In plus, e blocat prin depozite. Si analizele efectuate pana acum n-au gasit nici urma de dioxina.
    Sa mai continui: suspecta de contaminare e guma de guar care se gaseste in cantitate foarte mica in iaurt - 0.02g intr-un pahar de 125g. Chiar daca ar fi iaurtul contaminat, cata dioxina credeti ca ati mancat? Are cineva idee care e cantitea de dioxina de la care incepe sa devina periculoasa? Ca numa' de la plutoniu cred ca mori de la 0.02g...

    Sau citim in diagonala si sarim direct la concluzie?
  • 0 (0 voturi)    
    demisia Nicolaescu! (Miercuri, 22 august 2007, 17:03)

    Strulli [anonim]

    Scandalul in Ungaria si o parte din UE era imens, cu cateva saptamani in urma. Atunci DSP si MS a declarat ca in Romania nu exista nici substanta otravita, nici produse care sa contina aceasta substanta. Astazi DSP retrage de pe piata 2 iaurturi Danone. Cica DSP nu va aduce publicitatii marca iaurturilor otravite! Cum adica!? Danone iese cu un comunicat, "noi suntem". Intrebare: MS, Nicaloescu si ceva sefi din DSP nu cumva ar trebui acum sa-si dea demisia sau sa fie dati afara pentru incopetenta si punerea in pericol a sanatatii cetatenilor romani?!
  • 0 (0 voturi)    
    dezamagire (Miercuri, 22 august 2007, 17:08)

    violeta [anonim]

    si noi mancam zilnc cate un iaurt, doua pe zi de la danone...sunt tare dezamgita!
  • 0 (0 voturi)    
    Danone (Miercuri, 22 august 2007, 17:19)

    Lucian [anonim]

    Si credeti ca numai guma guar ar fi problema la produsele Danone ? Dar despre fermentii minunati pomeniti in reclame ce parere aveti ? Nu cumva si aia sunt otrava curata... Alegeti iaurturi cu termen de garantie cat mai mic, si veti avea produse mai aproape de cele naturale...
  • 0 (0 voturi)    
    sile (Miercuri, 22 august 2007, 17:24)

    mihaela [anonim]

    subscriu; chiar ma indoiesc ca in iaurtul ala exista atata dioxina incat sa ne imbolnavim toti; dar, ca si client danone si consumatoare de iaurturi.. ma intreb: cum naiba le puteati da, fratilor, copiilor vostri, iaur cu fructe?! sincer, ati citit vreodata cate E-uri contin si, mai ales, ati observat ce gust de chimicale au???
  • 0 (0 voturi)    
    asta-i motivul ! (Miercuri, 22 august 2007, 17:29)

    zax [anonim]

    Asta-i motivul pentru care politicienii nostrii sunt grasi si frumosi: ei mananca numai rahat !
  • 0 (0 voturi)    
    Danone? Iaurt? (Miercuri, 22 august 2007, 17:30)

    zugu [anonim]

    Mai oameni buni, eu nu mai mananc iaurt Danone de doi ani. Voi ati vazut in ce hal se prezinta? Ala nu e iaurt natural, e plin de toate porcariile.

    Consumati Covalact sau Napoca, sa va aduceti aminte ce gust si consistenta are iaurtul natural.

    Iar mamele care dau Danonino copiilor ar trebui sa intrebe orice medic pediatru daca este bine ce fac, s-ar putea sa fie uimite de raspuns.

    Danone, cea mai mare mancatorie pe baza de marketing din cate au existat in industria alimentara de la noi.

    Cititi aici sa vedeti cum sunteti fraieriti cu Lactobacillum Casei si Biffidus "Essensis"

    http://www.bifidusdigestivum.com/
  • 0 (0 voturi)    
    Cine manca Danone nu se uita ce mananca (Miercuri, 22 august 2007, 17:43)

    gogu [anonim]

    Pentru ca in Romania consumatorul cumpara dupa publicitate si dupa pret, in trecut se cumpara ceea ce este ma ieftin - vezi bauturile carbogazoase cu indulcitori si tot felul de E-uri de la European Drinks, acum lumea s-a "europenizat", au crescut ca din pamant salariile, sunt cozi si cosuri pline ochi la toate hypermarkaturile, lumea cumpara si de mancare ce este trendy, chestii frantuzesti, scumpe, dupa brand si publicitate. Deci si Danone. Nu ati vazut pana acum cum arata un iaurt Danone ori simplu ori cu fructe fata de altele - simplu facut in Romania de firmele cu traditie precum Napolact, sau cele cu fructe facute in Germania - de Zott de exemplu? Cititi fratilor eticheta si vedeti continutul de fruct la toate iaurturile si pe urma cumparati. Nu citit eticheta, cumparati dupa publicitatea de la televizor si pe urma sunteti surprinsi ca marea si minunata companie Danone pune prostii in iaurturi. Asa fac toate marile companii de produse alimentare, folosesc cele mai ieftine ingrediente, care sunt chimicalele, si cei mai puternici conservanti ca sa tina produsul cat mai mult in rafturi daca nu cumpara melteanul rapid, ca sa se inbogateasca in Romania, ca de aceea au venit aici, nu sa faca caritate. Prin urmare cred ca trebuie sa va ganditi inainte sa cumparati, si nu mai fiti snobi si cumparati made in romania, cel putin la alimente trebuie sa fiti mult mai in siguranta cu cele produse la noi decat de cele facute de multinationale.

    Sanatate si minte tututor!!
  • 0 (0 voturi)    
    N-ati stiut pana cum ca Danone e de plastic? (Miercuri, 22 august 2007, 17:44)

    gogu [anonim]

    Pentru ca in Romania consumatorul cumpara dupa publicitate si dupa pret, in trecut se cumpara ceea ce este ma ieftin - vezi bauturile carbogazoase cu indulcitori si tot felul de E-uri de la European Drinks, acum lumea s-a "europenizat", au crescut ca din pamant salariile, sunt cozi si cosuri pline ochi la toate hypermarkaturile, lumea cumpara si de mancare ce este trendy, chestii frantuzesti, scumpe, dupa brand si publicitate. Deci si Danone. Nu ati vazut pana acum cum arata un iaurt Danone ori simplu ori cu fructe fata de altele - simplu facut in Romania de firmele cu traditie precum Napolact, sau cele cu fructe facute in Germania - de Zott de exemplu? Cititi fratilor eticheta si vedeti continutul de fruct la toate iaurturile si pe urma cumparati. Nu citit eticheta, cumparati dupa publicitatea de la televizor si pe urma sunteti surprinsi ca marea si minunata companie Danone pune prostii in iaurturi. Asa fac toate marile companii de produse alimentare, folosesc cele mai ieftine ingrediente, care sunt chimicalele, si cei mai puternici conservanti ca sa tina produsul cat mai mult in rafturi daca nu cumpara melteanul rapid, ca sa se inbogateasca in Romania, ca de aceea au venit aici, nu sa faca caritate. Prin urmare cred ca trebuie sa va ganditi inainte sa cumparati, si nu mai fiti snobi si cumparati made in romania, cel putin la alimente trebuie sa fiti mult mai in siguranta cu cele produse la noi decat de cele facute de multinationale.

    Sanatate si minte tututor!!
  • 0 (0 voturi)    
    industria de surogate (Miercuri, 22 august 2007, 17:52)

    alimentare [anonim]

    trebuie pusa de catre consumatori sub un embargou la sange. Cu atat mai mult cu cat in tara se produc alimente dupa retete traditionale. Ma uit la cele trei soiuri de "Condimente pentru mititei" primite din tara si mi se intoarce stomacul. Sau "Borsul" din bucataria de chemicale ale unor firme de teapa Knorr. Clientul detine o putere napraznica dar numai daca o si aplica!
  • 0 (0 voturi)    
    BAIIIIIIIII (Miercuri, 22 august 2007, 18:29)

    pentru toti papaciosii de danone [anonim]

    vcoi toti care amncati Danone oare nu va dadeati sema nici pana acum ca are o gramada de kkturi in el??..se simte la gust parca are faina in el...acu v-ati trezit...
  • 0 (0 voturi)    
    OMFG (Miercuri, 22 august 2007, 18:34)

    Clonatu\' [anonim]

    ... colegu de apartament a mancat ala cu visine. Moare?
  • 0 (0 voturi)    
    Multinationala (Miercuri, 22 august 2007, 18:44)

    Arpad [anonim]

    Sunt totusi surprins de atitudinea lui Danone. Alarma a fost trasa inca de la inceputul lunii august. Imposibil sa nu fi stiut ce anume folosesc (si mai ales din ce sarja de guma guar!!!) si cand anume.
    S-au luat masuri la 3 saptamani dupa declansarea alarmei. Trist, cum o multinationala se poate compromite. Iresponsabili! Si ei vorbesc de responsabilitatea sociala. Sa la fie rusine.
  • 0 (0 voturi)    
    @ 21 pt. Gogu (Miercuri, 22 august 2007, 19:05)

    Mirela [anonim]

    Gogule tu lucrezi pentru cei de la Napolact cumva? Danone tot "made in Romania" este... Este un concern reprezentat in toata lumea...
    Cine stie or fi toti prosti, numai tu si alti ametiti de mai sus sunteti destepti cu comentariile voastre aiuritoare! Pana acum ai inghitit tot felul de porcarii si acum te dai lebada-n lighean si zici ca mananci doar iaurt de la coada vacii! Crezi ca cei de la Napolact fac caritate?! Nu tot societate comerciala sunt? Folosesc cele mai scumpe ingrediente cumva? Publicitatea nu functioneaza si in cazul lor? Treba ta daca vrei sa boicotezi produsele Danone, dar nu bate campii!
  • 0 (0 voturi)    
    Imi cumpar vaca si o tin in sufragerie... (Miercuri, 22 august 2007, 19:43)

    alexander the great [anonim]

    Cineva ,care a avut treaba pe la fabrica lor,spunea ca la Danone intra o cisterna de lapte si ies 7 de iaurt, 5 de smantana etc....De atunci am renuntat sa mai cumpar de la Danone.
  • 0 (0 voturi)    
    JOS cu DANONE!!!!! (Miercuri, 22 august 2007, 19:58)

    anonim [anonim]

    Deci nu voi mai manca nici eu un iaurt de la danone.....am citit ce face guma de guar...eu sunt copil...deci sunt putin usurat...dar sper sa nu imi apara acnee sau par escesiv....sau probleme de crestere.....JOS cu DANONE!!!!!e ceva f dezamagitor!!!!SA VA FIE RUSINE DANONE!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    chimicalele din alimente (Miercuri, 22 august 2007, 20:50)

    Bejan ariana [anonim]

    In aproape toate alimentele sunt chimicale ( aditivi, conservanti,coloranti etc) Cind citesti etichetele nu mai iti vine sa cumperi nimic caci ajungi la concluzia ca te vei otravi. Cred ca pina si laptele dulce are conservant benzoatul de sodiu dar nu-l mai scriu pe punga. Noi oamenii ne facem rau noua prin introducerea acestor chimicale nu numai in alimente dar si in agricultura( ingrasamintele chimice).Europa de mult "striga" STOP CHIMICALE SI NOXE.Ca intotdeauna Romania se trezeste la urma dar bine ca se trezeste.
    INTREBAREA ESTE DACA DE POT PRODUCE ALIMENTE FARA CHIMICALE!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    porcarii DANONE (Miercuri, 22 august 2007, 21:17)

    cineva [anonim]

    Danone?!! N-am pus gura pe porcariile astea decat odata si m-am lecuit. Otravuri pline de E-uri bune sa ne intoxice ficatii...
    Personal consum lactate Napolact. Recomand la toata lumea!
  • 0 (0 voturi)    
    N-au retras tot lotul (Miercuri, 22 august 2007, 21:40)

    io [anonim]

    tocmai vroiam sa desfac unu' din cele sus mentionate

    Da acu : vind produse sus mentionate + bon fiscal achizitie =
    necesar dat in judecata producatorul Danone (de ce nu si supermarketul)..in caz de se confirma....

    ..aur! ; sa se invete minte!
  • 0 (0 voturi)    
    Am mancat de'ala cu caise (Miercuri, 22 august 2007, 21:50)

    olteanu [anonim]

    Jos iaurtu'!!!!
    Io personal beau cate 2 pe zi. Mici, sa nu imi strice. Naturale. Pruna curata. Da le trec prin paine inainte, asa, pentru aroma....
  • 0 (0 voturi)    
    Fidel (Miercuri, 22 august 2007, 22:01)

    Crosslock [anonim]

    Eu cel putin sunt un cumparator fidel al produselor Campina. Nu stiu poate le-am ales pentru ca imi place iaurtul de baut cu fructe si ala era singurul in trecut. Sper sa nu de auda nimic si despre Campina. Nu stiu in ce masura se cumpara dar mie imi plac. Nu au gustul ala de plastic de danone de care tot aud.
  • 0 (0 voturi)    
    Laptele o fi bun? (Miercuri, 22 august 2007, 22:18)

    dudu [anonim]

    dar laptele danone e bun?
    eu beau doua pe zi, de 1 litru fiecare.
  • 0 (0 voturi)    
    produsele Napolact sunt super naspa (Miercuri, 22 august 2007, 22:35)

    re porcarii DANONE [anonim]

    produsele Napolact sunt super naspa
    laptele numai apa
    samantana faina
    samd
  • 0 (0 voturi)    
    pt dudu (Joi, 23 august 2007, 0:18)

    gabi [anonim]

    pt linistea ta: un amic la un amic de-al meu din bacau care sta pe langa danone i-a povestit ca acolo nu a vazut niciodata intrand cisterne cu lapte :-j
  • 0 (0 voturi)    
    Afacerile concernelor alimentare (Joi, 23 august 2007, 0:33)

    mr [anonim]

    In Germania, primul mare scandal cu dioxina ("Numele generic dat produselor de compusi clor-organici oxigenati, extrem de toxici, a caror principala sursa este incinerarea deseurilor," Dict. Larousse, 2005) a fost 1998. S-au descoperit firme care amestecau cantitati mari de dioxina cu furaje , apoi oua care contineau aceasta substanta. Produse astfel mai ieftin, pe pielea consumatorului.
    Marile concerne alimentare nu sunt "victimele" arierate ale unor producatori din India sau altundeva, ci finantoarele laboratoarelor oficiale ale Uniunii Europene, de pilda la EFSA.
    De la cereale mofificate genetic (soia, porumb) ale caror efecte nocive pe animale sunt testate si se cunosc (pe om, nimeni n-a testat...) se trece acum la introducerea "nano-tehnologiei" in alimente. Peste 200 de concerne mondiale testeaza introducerea acestei tehnologii-cheie: Nestle, Unilever, HJ Heinz, Hershey Food, Henkel, Bayer. Primul a fost Kraft . In 1999 a infiintat un consortiu "Nanotek" in 15 universitati, pentru dezvoltarea tehnologiei in alimentatie. Unde se utilizeaza tehnica? De pilda in produsele de ciocolata,se pot introduce particule infime de dioxid de titan, care se pot recunoaste numai cu microscopul.. Protejeaza suprafata ciocolatei., lasand-o si dupa luni/ani de zile sa para proaspata. Firma SUA Mars a patentat o inovatie in domeniul nano-tehnologiei. Pana in prezent, particule de dioxid de titan erau introduse in creme solare. Nimeni nu a testat (sau publicat) ce efecte produc pe termen lung in pielea expusa la soare...Tehnologia particulelor nano creste termen de expirare al produselor. Cel tarziu in 2015, productia cu nono-tehnologie va fi functionala. Agricultura si industria alimentara se pregatesc intens in acest sens. Syngenta, BASF, Bayer Cropscience si Monsanto au aruncat de mult un ochi pe aceasta tehnologie rentabila.
  • 0 (0 voturi)    
    @25 , Mirela (Joi, 23 august 2007, 0:47)

    Xerxes [anonim]

    ... " Danone tot "made in Romania" este... Este un concern reprezentat in toata lumea " ... Asa e, si cu cat producatorul este mai de "renume mondial" si i s-a urcat celebritatea la cap, cu atat isi permite mai multe chestii pe spinarea clientilor... Ca doar daca apar probleme la o sucursala, nu face nimic, compenseaza celelalte, si compania nu iese in pierdere...Nici eu nu ma dau in vant dupa produsele Danone, sau dupa oricare alte produse alimentare care sunt valabile cu lunile de zile (adica colcaie de conservanti, aditivi, amelioratori de gust, etc) ... Si intr-adevar, produsele Napolact sau Milli nu se compara cu Danone, incearca-le si te vei convinge si tu... Pe astea nu scrie ca expira in cateva luni... Sunt scoase pe piata azi si expira in cateva zile... Astea mai arata a iaurt proaspat ... Producatorii mici, care nu poseda "tehnologia" de a face alimentele nemuritoare sunt mai siguri decat "liderii de piata"...

    ... Cat despre laptele pe care scrie UHT (Ultra High Temperature), ala ambalat la Tetrapak de expira prin 2008/2009 , fie el Danone, Dorna sau oricare altul , e apa de ploaie ca valoare nutritiva, chiar daca e gustos (si adevarul este ca e). Ala nu e pasteurizat, e sterilizat de-a dreptul prin fierbere, in urma careia proteinele s-au denaturat, la fel si vitaminele liposolubile (A,D,E,K-care apar in mod normal si in lapte), iar din flora microbiana ("fermentii" care ajuta la digestie) au mai ramas doar cadavrele... Singurul avantaj e ca-l poti lua cu tine in calatorii, ca nu se strica... Insa multa lume il consuma din snobism, ca doar e "de firma" si e de vreo 2 ori mai scump decat laptele "de rand" , si-i face reclama la TV , aspect foarte important la romani ... Nu esti "trendy" daca nu consumi toate porcariile la care se face reclama la greu ... Constatarea e valabila si pt. alcool, tigari, snacks-uri ,Mc Donald`s-uri, si asa mai departe ...
  • 0 (0 voturi)    
    bravo natiune de la gripa aviara la guar (Joi, 23 august 2007, 2:51)

    cornelia [anonim]

    CE DESTEPTI SUNTETI PAI CE ATI MANCAT PANA ACUM?!A!!! ATI AUZIT LA TV SI VA APUCAT DISPERAREA ,LA FEL A TI FOST SI CU AVIARA! S AU DAT GRATIZ PRODUSELE DANONE>?VOI ATI CUMPARAT,!CE SA SPUN TOTI DINTR O DATA MANCATI SANATOS NUMAI BIO! CATI A TI MULS VACA IN ULTIMUL AN>?O SA VA INBOLNAVITI DE EUROPROSTEALA ROMANEASCA>
    DANONE CUMPARA DIN CEHIA SMANTANA ,DIN POLONIA LAPTELE IAR FRUCTELE DIN FRANTA.NU LUCREZ LA DANONE! SANATATE SI LASATI PROSTIA! V AU MAI DAT O TEMA DE DISCUTIE SA UITATI LIPSA MEDICAMENTELOR,SCUMPIREA PAINI ,RIDICAREA CHIRIILOR SI PRETULUI LA CASE!!!
  • 0 (0 voturi)    
    propunere (Joi, 23 august 2007, 7:05)

    dumbrava edy [anonim]

    pe cheltuiala firmei D. ar trebui anuntat timp de trei zile prin toate mijloacele media, ca toti cei care au ingerat produsul suspect, sa intre intr-un program de observatii medicale, analize, stabilit de ministerul sanatatii (evident pe aceeasi cheltuiala);
    apoi, in functie de rezultate firma fie sa fie data in judecata fie
    (in caz fericit) inlaturata de pe piata.
    Pur si simplu o astfel de firma NU ARE CE CAUTA PE PIATA.
  • 0 (0 voturi)    
    Danone??? (Joi, 23 august 2007, 7:28)

    Cata [anonim]

    ...lasati bai dioxina la o parte...mai bine ganditi-va la guma guar in sine:
    " Autoritatile sanitare din Ungaria au avertizat populatia sa nu consume nici un produs alimentar care contine aditivul E 412 cunoscut si ca, guma guar.
    Riscurile de imbolnavire sunt uriase. Substanta este de obicei folosita in procesarea carnii, ca agent de omogenizare in paine, patiserie si lactate, ca stabilizator in bauturile cu gust de ciocolata si alte sucuri.
    E 412 poate insa contine dioxina, o substanta foarte daunatoare care provoaca malformatii la nou nascuti si despre care se crede ca este si o cauza a cancerului. Autoritatile ungare vor permite folosirea gumei guar numai daca firmele pot dovedi ca aceasta nu contine dioxina. Pana atunci insa, orice comercializare a aditivului este interzisa.
    Nici fermele nu mai au voie sa puna E 412 in mancarea animalelor. "
    Danone ne da mancare ce in Ungaria nici animalele nu au voie sa o manance.....
  • 0 (0 voturi)    
    Danone (Joi, 23 august 2007, 7:55)

    andrushca [anonim]

    Firma e Danone din Romania cu muncitori si stuff din romania .Insasi produsele sunt romanesti.Ce vine de afara sunt numai retetele. Ingredientele din 100 de iaurturi cu tot cu dioxina sunt mult mai sanatoase decat cele dintr-o singutra tigara pe care multi o savureaza si nu mai comenteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Cascati ochii ! (Joi, 23 august 2007, 8:25)

    Neintoxicatul [anonim]

    Hideti sa va spun ce fac eu, referitor la produsele alimentare:
    in primul rind nu cumpar nici un produs caruia i-se face o reclama accentuata si agresiva prin mijloacele media,si nu m-am pacalit pina acum.
    Doi: fiecare poate sa faca un test simplu, luati orice aliment si lasatil in conditii normale (temperatura oxigen) cu cit se strica mai repede cu atit e mai aproape de conditiile naturale ale alimentului.
    De ce? pentru ca bacteriile care produc degradarea nu sunt "proaste" sa se dezvolte intr-un mediu toxic, deci daca nu e toxic pentru bacterii nu va fi toxic nici pentru noi. In fond si ele si noi suntem organisme vii.
    Nu cumpar nimic din produsele multinationalelor gen Danone,Coca-cola, Mcdonald, etc sunt otravuri curate,cititi de ex etichete de la Coca -cola si veti vedea ca printre alte porcarii contine acid fosforic.Inca o data nu cumparati alimente carora li se face o reclama exesiva de fiecare data aceasta ascunde porcariile pe care incearca sa ni le vinda.
  • 0 (0 voturi)    
    Aberatii (Joi, 23 august 2007, 8:34)

    ticu [anonim]

    Cate comentarii stupide. Voi scrieti ca sa nu va plictisiti, sau de ce? Inainte de a face afirmatii proaste mai informati-va si pe urma tastati.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Mirela de la 25 (Joi, 23 august 2007, 8:49)

    dan [anonim]

    Mirela cred ca lucrezi pentru Danone...am vaga impresie.....tii cu nesimtitii aia de la Danone.....am lucrat cu ei mai demult ca, contractor.....duceti-va la grupurile lor sanitare sa vedeti ce pute acolo.La fel si la grupurile sociale unde se strang muncitorii.Dezastru !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    guma guar (Joi, 23 august 2007, 8:54)

    cristi [anonim]

    Nu numai Danone are guma guar in compozitie, Prigat-ul are vreo 40% guma guar in compozitie, daca nu ma insel .... sincer, cred ca o sa trec pe apa plata, iar despre mancare, mai bine ma opresc pe marginea drumului si iau o bucata de branza de la un taran de-al nostru .... Companiile astea, niciodata nu vor spune adevarul despre compozitia exacta a produselor lor, doar vor profit, normal ca nu vor recunoaste lucrurile mai putin placute .... Ma gandesc totusi, ce fel de oameni conduc aceste companii, incat tolereaza fel de fel de chestii periculoase pentru populatie ....
  • 0 (0 voturi)    
    danone .. bun sau rau ? (Joi, 23 august 2007, 9:29)

    cornel [anonim]

    Cred ca firma are un prestigiu imens , eu tin minte reclamele pe care le vedeam l aiaurturile cu fructe cand aveam cablu piratat dupa revolutie , si-mi ziceam :Doamne cum or fi astea ? era visul meu sa manans asa ceva ..si iata ca incet incet ,..visul s-a inplinit si...unde am ajuns !! , La revedere Danone !, eu cred ca o sa aiba de suferit mult la noi in tara firma ! sau poate nu ..o sa fie ceva de moment , ca noi romanii uitam repede ..ce nu trebuie sa uitam
  • 0 (0 voturi)    
    Danone (Joi, 23 august 2007, 9:31)

    Cristina Sacarea [anonim]

    In timp ce mancam un iaurt danone ma suna tata si imi spune ca e otrava..Ce bine ca tocmai terminasem o cutie de 400g si chiar cu visine..Nu vreau sa devin isterica dar nu ma simt prea bine la gandul ca l-am savurat si acum cel mai probabil pe baza de subconstient nu mai am chef de nimic si nu pot simti decat dezamagire. In ceea ce priveste Coca-Cola nu cred ca mai conteaza daca e expirat sau nu, cred ca oricine stie cat e de daunator.
  • 0 (0 voturi)    
    @25 Mirela, tx Xerxes (Joi, 23 august 2007, 9:54)

    gogu [anonim]

    Mirela nu trebuie sa aperi Danone nici sa spui ca acum m-am trezit sa mananc "de la coada vacii", eu chiar nu mancam Danone pentru ca ma uit ce mananc. A spus cineva mai sus ca toate produsele alimentare contin chimicale, este bine ca din cand in cand in Romania se creaza astfel de discutii, cum a fost acum cativa ani cu E-urile, asta s-a diluat pentru ca au fost obligati sa le scrie pe ambalaj numai ca nu le scriu toti ca E-uri ci pun o denumire, ca "guma de guan" care este tot un E. Romania evolueaza, din pacate cultura, infrastructura si altele care tin de populatie, inclusiv mentalitatea, nu evolueaza asa cum ar trebui, mai intai cresc preturile, au ajuns de mult europene, mai sunt de crescut salariile, care nu vor creste niciodata la nivelul european pentru ca noi nu avem productivitate pentru ca nu avem fabrici romanesti ci doar straine care platesc mai jos ca sa-si ia ei profitul, vom ajunge si noi sa avem doua tipuri de produse, unele ieftine cu chimicale si unele "organice" ca in statele unite. Rusine pentru chestia asta, dar e mai simplu sa vinzi o fabrica sau o ferma decat sa o gestionezi, pentru ca romanul e lenes, in schimb se pricepe la toate, la fotbal, la masini, si uite ca se pricepe si la comentarii pe forum si la iaurturi :)
  • 0 (0 voturi)    
    Cititi postarea nr. 37 (Joi, 23 august 2007, 10:03)

    silvia [anonim]

    are perfecta dreptate...
    eu a incetat de cativa ani buni sa-mi mai cumpar salamuri, mezeluri de tot felul, toate au conservanti si chimicale cu duiumul. am gasit alternativa in carnea afumata sau sarata, unde pe eticheta scrie doar: ingrediente - carne, sare, sau, daca nu pot evita, unu doi conservanti, dar nu un carnat lung de amelioratori,. coloranti samd.
    la fel si cu iaurturile... nu-mi mai iau decat de la firme roamnesti, si fara sa fie cu fructe sau alte prostii, ci simple... in spceial kefirul e foarte bun pentru ca are niste microorgansime foarte sanatoase...
    fiti mai atenti cu ce mancati si mai selectivi... informati-ve despre ce inseamna toate chimicalele ce le vedeti scrise pe produse
  • 0 (0 voturi)    
    Frumos.... (Joi, 23 august 2007, 10:19)

    Ani [anonim]

    Citeam afirmatiile, parerile tuturor, si am ajuns la cea care spune ca si Prigatul contine cam 40% guma de guar.Si......ghiciti ce savuram?Un minunat Prigat de Portocale rosii.Ce frumos,nu?Nu am sa spun k nu am sa mai consum niciodata aceste produse, dar acum am un gust amar.....o fi de la guma guar?!?!?
  • 0 (0 voturi)    
    Danone (Joi, 23 august 2007, 10:20)

    andreya [anonim]

    Danone cu fructe era cel mai bun iaurt...manacam aproape in fiecare zii..si acum sa aud ca e contaminat X-(
  • 0 (0 voturi)    
    ganditi-va mai bine (Joi, 23 august 2007, 10:45)

    ela [anonim]

    mai da sunteti culmeaaaa, ce tot atacati atata doar Danone, toate au E-uri, inclusiv bunica cand face branza pune ”cheag”, deci nu mai gasesti nimic natural, poate alea care au valabilitate 12 ore.
    nu ma omor cu iaurtul, dar stiu ca danone se straduie sa multumesca consumatorii, iar in privinta scandalului asta cu iaurturi infestate de la guma de guar, ei au fost primi care au avut initiativa sa retraga produsele de pe piata, nu ca ar fi infestate ci sa fie siguri ca nu vor fi probleme, nu le-a impus nimeni, cine altcineva care are si iaurt cu fructe a mai retras sau care foloseste guma de guar ?????????? ''tac malc''
  • 0 (0 voturi)    
    Acelasi Danone (Joi, 23 august 2007, 10:57)

    FAQ [anonim]

    Este extrem de trist ca educatia se face numai cu exemple de acest gen . Cea mai mare parte a consumatorilor nu au vederea suficient de agera ca sa distinga mizeria care se ascunde in lista de ingrediente a produselor pe care le pun pe masa iar dintre cei care pot citi o mare majoritate nu are capacitatea de a intelege despre ce e vorba. Este bun avertismentul de la TV cu alcoolul , zaharul si sarea dar mai bine ar face TVR 1+2 o campanie adevarata de educare a maselor . In loc de publicitatea agresiva la cine stie ce produs celebru (sau obscur) ar trebui sa aduca oameni credibili care sa explice despre ce e vorba . In "pastile" de maxim 1-2 minute . Mai ales ca le dam bani (2 din 3 surse de finantare sunt "banii nostri" - abonamente + subventie de la buget).
    Iar despre Danone (si nu numai) nu pot decat sa le dau dreptate celor care evita produsele dubioase . E cateodata extrem de "toxic" (la buzunar , evident) sa mananci cat mai aproape de natural dar merita . Cine nu are rabdare sa testeza altfel poate incerca o metoda extrem de rapida : se ia o pisica/un pisoi , i se ofera produsul de testat si daca animalul mananca inseamna ca e bun si pentru om . Daca nu , nu .
  • 0 (0 voturi)    
    Natural sau artificial (Joi, 23 august 2007, 11:10)

    Ana [anonim]

    Sunt o mamaica proaspata, fetita mea are 4 luni si am inceput de vreo 2-3 sapt sa`i dau Danonino. Oricum, ea bea lapte de vaca de o luna de zile. M`a speriat foarte tare tot balamucul asta + ca mai am in frigider inca 10 paharele...Cred ca nu o sa i le mai dau, oricum. Noi stam "la tara" dar nici asa nu poti fi sigur ca tot ce consumi e si natural. Eu iau lapte mai mult si imi fac iaurt, dar de acum am sa-i fac si bebicii cu fructe pasate.
  • 0 (0 voturi)    
    99% o apa si-un pamant (Joi, 23 august 2007, 11:29)

    alin [anonim]

    credeti ca ceilalti nu folosesc ? toti folosesc, numai ca sunt mai destepti si au grija la dozaj.
    Ma mir sa vad ca f multa lume nu stie de faima proasta a lui DAN......E
    Au avut f multe astfel de scandaluri.
    Altceva.
    Stiti voi oare ce se pune in bere? Pe langa acele cereale care e musai sa fie in compozitie, restul e ABSOLUT TOT, chimic. 100%. Daca vedeti cam cum arata substantele chimice care se baga, va spun sigur ca nu mai puneti gura. Si asta o fac aproape toti. Sincer, nu sunt din domeniu, dar un cunoscut, e director de productie la o fabrica cu mare renume.
    Recomandare: NU categoric berii la doza, max. 330ml bere / sapt si daca e posibil, dintr-alea ieftine doar cu cateva zile termen de valabilitate.
    Asta nu inseamna ca nu mai bem si mancam nimic ! e nevoie doar de cumpatare si putina atentie la ingrediente. Nu c-am intelege ce inseamna toate alea !

    Sanatate va doresc si mai subtire cu alcoolul, Mc D..., KF... si altele asemenea.
  • 0 (0 voturi)    
    Iaurt (Joi, 23 august 2007, 11:41)

    Overmind [anonim]

    Aata nu-i iaurt. E o bataie de joc cu gust de ceva reciclat si indulcit.
    Cum dracului puteti manca un iaurt care e roz ?
    WTF ?
    Duceti-va frumos in locuri mai clasice si luati iaurt de la tarani sau de la alimentara. Iaurt normal, nu otravuri, chimicale indulcite.
  • 0 (0 voturi)    
    ?????!!!!! (Joi, 23 august 2007, 11:56)

    iuliana [anonim]

    fratilor cele mai bune produse sunt cele de la 'LaDORNA"!.Am incercat toate produsele si sunt foarte multumita.Fara conservanti si e-uri.
  • 0 (0 voturi)    
    noi vrem pamant! (Joi, 23 august 2007, 11:57)

    unu'altu' [anonim]

    asa ca... ne luam una bucata de pamant si insamantam in ea tot ce vrem... numai natural sa fie, luam si una bucata vaca... numai lapte sa dea si tot asa, si ne mutam pe Luna sau Marte mai nou, caci cu iaurturile dano, guma :mad:, poluare si incalzirea globala toti ne ducem la :mad:
    chiar daca-ti cumperi vaca s-o tii in sufragerie, t'at nu e bine;
    poluare incalzire globala...
    ce mai, ne ducem fratilor...
  • 0 (0 voturi)    
    am uitat... (Joi, 23 august 2007, 12:01)

    unu'altu' [anonim]

    si eu dau iaurtel cu vitamina D copilului... :-((((((((((
    sunt taaaaare in urma cu scandalurile de la d.
    nu mai e nimic naturel... astia pot scrie pe etichete tot ce vor ca sa ne suceasca mintile...
    mai stii acum ce e bun si ce nu??? :mad:
  • 0 (0 voturi)    
    cine vrea termen de garantie mare, sa stie ca va muri mai repede (Joi, 23 august 2007, 12:05)

    Rale [anonim]

    oameni buni, mancati de 17 ani toate prostiile, respirati un aer poluat, va lasati prostiti de reclame si de politicieni, ce mai conteaza ?!
    e un mecanism urias la nivel mondial care nu mai poate fi oprit.
    ce folos sa bei laptele direct de la tata vacii, daca iarba pe care a pascut-o este deja contaminata cu ingrasaminte pe care taranul le pune dublu, ca deh!, sa fie...
    cat despre Danone consider ca au procedat de bun simt si ca vor iesi la liman cu aceasta lovitura de imagine.
    in Vest se poarta produsele cu o eticheta verde pe care scrie "BIO" (cu un pret mai marisor), dar cine poate garanta ca sunt cu adevarat curate?
    deci... cine vrea termen de garantie mare, sa stie ca va muri mai repede.
  • 0 (0 voturi)    
    Paradoxurile calitatii (Joi, 23 august 2007, 13:19)

    Ciprian [anonim]

    Danone a mai facut acum ceva timp subiectul unui scandal de presa. Atunci era vorba de gelatina pe care ei o foloseau pentru coagularea iaurturilor si pentru evitarea fenomenelor de sinereza (atunci cand apa se separa de iaurt si in cutiuta de plastic nu ramane decat o bucata branzoasa plutind in zer). Gelatina fiind produs de origine animala este supusa unor reguli extrem de stricte si folosirea ei pentru fabricarea iaurturilor poate fi considerata o tentativa de falsificare. Acum , chestia asta cu dioxina este interesanta pentru ca dioxina provine din guma guar care este folosita pe scara larga ca agent de ingrosare in toate preparatele din industria alimentara care au aspect de pasta (de la gem pana la pate si nu numai). Lotul de guma guar incriminat provine din Asia si majoritatea aditivilor utilizati in industria alimentara provin de acolo (sunt mai ieftini dar sunt obtinuti in conditii de siguranta si trasabilitate incerte). Prin urmare, alerta europeana este dovada faptului ca in ciuda sistemelor de calitate implementate pe bani grei, siguranta alimentelor este o vorba in vant. Controlul inocuitatii materiilor prime care intra in alimentele noastre nu se face decat superficial iar, daca un control de rutina al autoritatilor gaseste ceva in neregula, se intampla numai pentru ca de fapt totul este in neregula.
  • 0 (0 voturi)    
    plastic! (Joi, 23 august 2007, 13:45)

    una_dintre_ei [anonim]

    ***
    dragele mele mame cu copii mici, ce este in mintea voastra in momentul in care le dati puilor sa manance danone?
    (postul meu n'are nicio legatura cu scandalul "dioxina"!!!!! )
    produsele lor imi par a fi "alimente" de PLASTIC... si nu le'as consuma nici eu daramite sa "hranesc" cu ele niste pui de om nevinovati si NESTIUTORI.
    cu atat mai mult cu cat nu este un produs care se consuma o data la luna ci aproape ZILNIC!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ATENTIE (Joi, 23 august 2007, 13:59)

    Hei [anonim]

    IN ARTICOL SPUNETI DE DOUA ORI 20.08 CA DATA DE EXPIRARE IAR DANONE SCRIE IN COMUNICAT DE 20.09!
  • 0 (0 voturi)    
    doamne cat sunt de creduli romanii (Joi, 23 august 2007, 14:14)

    Terje Bakken [anonim]

    am citit stupefiat unele posturi ... cum inghit unii tot ce se da la tv si prin reclame.auzi "iaurtel cu vitamina D" :))

    cred ca unii nici nu stiau ca e interzis sa dai danone la copii pana la varsta de 2 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    De unde a provenit dioxina in faina de guar? (Joi, 23 august 2007, 15:40)

    Manola Romalo [anonim]

    Ziarul "Die Welt " scria pe 8 august 2007:

    "Potrivit ministerului Agriculturii din Landul Baden-Wurttemberg (Stuttgart), provenienta dioxinei se explica astfel: in India, boabele de guar, infectate cu ciuperci, au fost tratate cu fungicidul "pentachlorphenol" (PCP), infestat de dioxina.

    Dupa o serie de scandaluri ecologice, substanta cancerigena PCP este interzisa in Germania din 1989.
    In iaurturile comercializate in Germania, in faina de guar s-au gasit pana la 156 picograme de dioxina pe gram de lipide.

    Valoarea limita permisa in UE este de 3 picograme (un bilion/ gram)
  • 0 (0 voturi)    
    vai de noi (Joi, 23 august 2007, 15:41)

    marean [anonim]

    Sariti! ne omoara!
    Se spun foarte multe ineptii pe astfel de site-uri si se spun, cum este firesc la romani, cu patima si frenezie. Pun pariu cu toti ca peste o saptamana vom afla ca rezultatele analizelor sunt negative, sau cel putin ca valorile se incadreaza in limitele admise legal.
    Dar pana atunci raul va fi facut si imaginea unei firme, dealtfel destul de serioase, va fi afectat iremediabil.
    Jur ca nu am de a face cu ei, dar nu imi place felul in care actioneaza autoritatile si nici semenii mei.
    Uitati-va pe wikipedia (google), la "dioxin", si veti vedea ca sursele principale de dioxina sunt, printre altele, fumul de la carbuni si fumul de la vehiculele diesel, dar si toate arderile in general.
    Si acum spuneti cu toti cate gratare si afumaturi ati mancat la viata voastra. In fripturile voastre au fost mai multe toxine cancerigene (datorate fumului) decat in sute de tone de iaurt Danone. Sau spuneti de cate ori ati stat intr-o statie de ITB si ati inhalat tonele de gaze de esapament din atmosfera minunatelor orase in care traiti. Si atatea altele........
    Toate camioanele si autobuzele vechi care sunt lasate sa circule, pt ca suntem prea saraci sa le scoatem din circulatie, ne omoara cu mult mai repede decat productia de guar gum mondiala.
    Dar acum, hai sa sarim pe ei, ca doar este mai simplu sa pui problemele pe seama altora.
    Va invit la un gratar......
  • 0 (0 voturi)    
    Nu va plangeti, lenea se plateste (Joi, 23 august 2007, 15:49)

    Raluca [anonim]

    Cei care cumparati iaurturi din comert nu va mai plangeti. Daca va este lene sa pregatiti iaurtul platiti pretul cu tot ce inseamna asta. Daca nu va este lene si tineti la voi si la cei apropiati voua pregatiti singuri iaurtul. Cumparati lapte care nu a fost prelucrat si pregatiti iaurtul singur. Pentru pregatire aveti grija sa pastrati cate putin iaurt sa nu ramaneti fara si folositi metoda 100% naturala de preparare. Nu faceti mofturi daca este putin mai acru sau mai lasa putin zer si nu are consistenta de gelatina a celui din comert.
    Doriti iaurt cu fructe? Curatati o piersica(sau urice alt fruct) proaspata, o taiati cubulete, o amestecati cu iaurtul pregatit de voi si se consuma proaspat. Nu veti obtine un iaurt cu fructe mai aromat si natural decat asta.
    Cand puteti evita usor problema nu stiu de ce va plangeti atat. Puneti mana si pregatiti singuri iaurtul. Sa nu credeti ca sunt absurda, dar nu este complicat sa pregatiti un iaurt daca nu va este lene. Alte lucruri sunt mai greu de pregatit dar asta este o alta problema.
    In concluzie, nu va mai plangeti, lasati lenea si puneti mana ... sau platiti.
  • 0 (0 voturi)    
    Pe firul fainii de guar (Joi, 23 august 2007, 15:56)

    gogu [anonim]

    Danone serveste romanilor iaurt cu fructe.
    Fructele sunt in procent mic si nu sunt proaspete, este un preparat de fructe.
    Danone aduce preparatul de fructe din Cehia.
    In preparatul de fructe se pune faina de guar ca sa stea teapan si sa nu piarda apa in iaurt.
    Faina de guar este cumparata de la un mare distribuitor elvetian de aditivi alimentari - UNIPEKTIN.
    Distribuitorul Unipektin importa faina din India, de la firma INDIA GLYCOL LIMITED.
    La moara firmei India Glycol Limited, unde se macina faina de guar, un indian nespalat a dat foc la PET-uri si cauciucuri fara sa-l bage nimeni in seama.
    Dioxina s-a asezat pe mormanul de faina si romanii au degustat iaurtul cu fructe.

    Nu era mai usor sa va luati un iaurt simplu si sa puneti fructe de zece ori mai multe decat va da Danone? Nu mai dati apa la moara globalizarii si a pietei globale.
  • 0 (0 voturi)    
    INDUSTRIA PUBLICITARA ..si societatea de consum (Joi, 23 august 2007, 16:19)

    Anonim [anonim]

    Lasati-ma sa va spun ca sunteti niste fraieri daca credeti ca Danone este sanatos. Iaurtul facut de bunica este intr-adevar sanatos, danone insa mai putin. V-ati lasat pacaliti de reclame. Fratilor, ei au bani si vor sa-si vanda marfa, chiar credeti in acele studii ? Nu contesc ca ele sunt reale, si rezultatele lor incredibile, insa modul in care este prezentata informatia in campaniile publicitare este foarte interpretabil. Nu va lasati pacaliti de reclamele de la televizor!
  • 0 (0 voturi)    
    pt FAQ no 53 (Joi, 23 august 2007, 16:21)

    alin [anonim]

    esti ok cu tot comentariul, dar o dai rau in bara cu testele tale.
    pai s-o dam pe hrana pt animale zici ? (ma rog, varianta de interpretare)
    da' spune-mi te rog; sa mananc din acelasi recipient cu pisica/catelul/hamsterul/pestele/etc, sau sa-mi pun separat ?
    incepe tu, si peste 1an si noi.
    personal, nu cred ca functioneaza cum spui tu.
    am vazut la pisici si caini baxand iaurt, salam si altele pline de E-uri !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu am vazut la Danone sa aduca lapte, numai E-uri (Joi, 23 august 2007, 20:37)

    valy [anonim]

    Am lucrat cateva luni la Danone si nu am vazut niciodata sa intre lapte pe poarta fabricii din Bucuresti.
    Aceasta spune totul.
    FARA ALTE COMENTARII
  • 0 (0 voturi)    
    produse naturale (Joi, 23 august 2007, 20:53)

    conytaac [anonim]

    produse naturale, iaurt, dioxina, oh pls.
    cineva mai sus spunea k mananca numai produse naturale.
    unde le gasesesti?!? cred k nu e cazul sa amintim k pamantul e ingrasat chimic, k "prod. naturale", nu mai sunt naturale de multi ani.
    nu vreau sa apar Danone, dar nu mai cititi printre randuri, "un lot suspect" inca in analize si deja dati verdicte!!
    daca va loviti cu tramvaiul 43 de o masina, nu mai umblati cu ratb-ul, ca face accidente si cine stie, poate muriti.
    pup pariu k 80% din cei care au scris aici sunt fumatori. ce ziceti tigara dauneaza?!?
    sau, hai sa oprim traficul in Bucuresti, polueaza...etc.
    dar ce sa-i faci, spiritul de turma inca nu a disparut
  • 0 (0 voturi)    
    danonalds (Joi, 23 august 2007, 21:05)

    pasteur [anonim]

    oricum produsele danone sunt ca burgerii de la mc`donalds: bune si toxice. cine nu stie inca, ala e.
  • 0 (0 voturi)    
    danonalds te umfla mereu! (Joi, 23 august 2007, 21:21)

    pasteur [anonim]

    nu m`ar mira sa aflam ca rezultatele testelor finale ce vor veni de la budapesta indica un nivel acceptabil de dioxina sau alte substante ciudate si ca totul a fost o alarma falsa.
    in acest caz felicitari regizorilor acestei manevre, pentru ca oricat se va incerca refacerea imaginii brandului danone, pierderea va fi una uriasa. oamenii vorbesc, vestile rele se imprastie mai rapid ca cele bune, se impregneaza mai bine in constiinta consumatorului si sunt mult mai greu de indreptat.
    reticenta la uitarea unei alarme false este mare si de obicei alarma ramane.
    eu pot sa inteleg ca se pot intampla incidente de acest fel cu orice produs, dar am o satisfactie rautacioasa, poate, pentru caderea vanzarilor acestui "junk jogurt".
    mancati produse din gradina, face`ti`va prieteni la tara, mutati`va la tara, iesiti dintre E`uri!
  • 0 (0 voturi)    
    suntem inconjurati numai de chimicale...... (Vineri, 24 august 2007, 0:14)

    felicia [anonim]

    s-a pomenit doar de iaurtul "delicios" de la danone........dar "frutisima" ? are vreo legatura cu toata nebunia asta?....eu nu sunt un fan al acestor chimicale, insa stiti voi cand isi baga dracusorul coada........chiar ieri am mancat un iaurt "frutisima " pentru ca m-a ispitit din vitrina..... care e facut tot de danone....deci......?
    cert e ca treaba asta ar trebui sa ne dea de gandit......si sa ne uitam mai bine la ceea ce mancam.
    deja se fac tot felul de studii... nimic nu mai e natural pe piata......mai bine ma retrag la tara....acolo mai ai sanse de a manca natural......
    aveti grija de voi!
  • 0 (0 voturi)    
    o tara de oameni \'harnici si destepti\ (Vineri, 24 august 2007, 10:47)

    danone si altii [anonim]

    fiecare maninca ce crede ca e mai sanatos. i-a lapte de la tarani ca ala e bun, e bun ca nu stie cum a fost obtinut, nu stie daca vaca e sau a fost bolnava, nu stie daca se afla sub tratament si ca toate antibioticele veterinare ajung in lapte, nu stie ca laptele a fost muls manual de propietar care tocmai poate a venit de la wc, ca a fost muls in recipiente care niciodate nu au fost dezinfectate,ci numai spalate cu apa rece, nu stie ca taranii folosesc aracet la smintana si brinza, ca pun bicarbonat in lapte sa nu se acreasca etc. "Lasa mama ca tie i-ti dau din asta bun, pe ala il vind miine la oras"
  • 0 (0 voturi)    
    Instinctul de turma... (Vineri, 24 august 2007, 14:36)

    anonim [anonim]

    una e sa iei lapte si alta danone ;) Si in plus, se stie ca taranii pe vremuri erau mult mai sanatosi decat suntem noi acum. Asa cum secole oamenii au mancat natural, atunci cand foarte multe boli de astazi nici nu existau, cu siguranta putem si noi!

    Din pacate suntem niste consumisti, niste animale care se ghideaza dupa instincte. Intr-o lume in care media ne guverneaza, aceasta industrie publicitare ne invata practic cum sa ne imbracam, ne spune de ce trebuie sa ne spalam pe cap cu "cel mai bun sampon creat vreodata". Ea ne dicteaza ce trebuie sa mancam, cum sa ne purtam..

    La om tendinta de a imita este instinctiva. Reclamele ne invata, mai mult - ne fixeaza in subconstient ideea ca TREBUIE sa cumparam ACTIVIA pentru ca E EXCELENT! Are bifidus essensis si alte cateva, vai ce bun ee!!

    Oameni buni, nu va lasati pacaliti de majoritate! Totul este facut ca VOI SA CUMPARATI ACEL PRODUS. Totul este campanie publicitara, plan de marketing. Daca ati stii cate cercetari au facut producatorii "cei mari", cati bani au investit pentru campaniile de publicitate. Ati fi surprinsi daca va spun ca motivul (90%) pt care ati cumparat ieri un anumit produs este ca l-ati vazut la televizor de atatea si atatea ori...
  • 0 (0 voturi)    
    mancare sanatoasa? (Vineri, 24 august 2007, 17:27)

    Gabriel [anonim]

    Scandalul cu iaurtul presupus a avea dioxina este o grea lovitura de imagine pentru Danone. Rezultatele analizelor oficiale le asteptam inca. Macar Danone-Romania a avut decenta sa retraga produsul suspicionat de pe piata. Ce m-a deranjat cel mai mult a fost atitudinea imbecila a lui Tariceanu si Nicolaescu carora li se parea de ras situatia! Adica proprii concetateni sunt supusi unui risc major, iar domniile lor nu au ce comenta! Grava este ca producatorii de alimente sunt lasati sa faca ce vor in absenta unui cadru legislativ coerent. Produsele lactate contin aditivi alimentari care nu s-a dovedit ca sunt sanatosi(amidon modificat genetic); taranii baga in branza pe care o cumparam de la piata benzoat de sodiu "ca sa tina"(conservant), si laptele "adevarat" este muls, depozitat si ambalat in pet-uri, in conditii de igiena precara sau inexistenta, caci nu-si iau masuri elementare de igiena; mezelarii injecteaza carnea cu saramura si vand mezeluri fierte cu peste 80% apa pe care o platitm ca atare, retururile de mezeluri nevandute se amesteca cu mezelurile proaspete(pt. pierderi minime) si folosesc grasime ranceda (produsele Aldis cu gustul pomenit)cumparata la preturi de nimic, iar profitul creste. Producatorii de bauturi racoritoare-sucuri cu coloranti/arome sintetici/e care numai sanatoase nu sunt. Producatorii de dulciuri si inghetata fac produse pentru copii si adulti cu aceeasi coloranti si arome sintetice "foarte bune" pentru ficat! Producatorii de paine si produse de patiserie-alti "de-ai nostrii"-folosesc mii de tone/an din amelioratorii si afanatori, in loc sa ia faina de calitate si sa faca o paine buna! Producatorii de legume si fructe, "delicios" stropite contra daunatorilor, hranite cu ingrasaminte chimice care se vor regasi pe masa dumneavoastra, in salata de legume, ciorba, tocanita si/sau desert! Oameni buni, treziti-va! Mancarea sanatoasa, astazi, cred ca este un eufemism! O figura de stil! Nu mai exista asa, decat, poate, cu ceva mai mult noroc.
  • 0 (0 voturi)    
    La pomul laudat cu ...............sacul (Vineri, 24 august 2007, 20:54)

    Iulian acad [anonim]

    Gata cu Danone, se duce la vale. La cat bani a investit in reclame - dintre cele mai plicitisitoare - de cel putin 1000 ori v-a pierde in urmatoarele ore nu zile sau luni. ....................................................Mai bine Lacta, sau iaurd de la Bistrita, din lapte adevarat ieftin si bun...............................
    Bine au patit-o.......................................
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Vineri, 24 august 2007, 21:05)

    Alina [anonim]

    Se face atata TAM TAM la tv si nu numai,dar degeaba.Faptul este consumat.Presupun ca macar 50% din populatia Romaniei consuma iaurturi danone(sau mai bine zis au consumat pana in momentul de fata),in cantitati mai mari sau mai reduse.Ar fi trebuit sa descopere cantitatea de dioxina inainte sa fie comercializat.Nu dupa ce mii de oameni l-au consumat.Iar ei ce veste buna ne mai dau ca putem sa si murim.MII DE MULTUMIRI PENTRU PROTECTIA CONSUMATORULUI!!!!!!!TINETI-O TOT ASA!CA VOM AJUNGE DEPARTE...............IN CERURI
  • 0 (0 voturi)    
    pt. Iulian acad (Vineri, 24 august 2007, 22:18)

    danone si altii [anonim]

    Tipic mentalitate romaneasca, apare in Romania un brand, toti spun ca au venit sa se imbogateasca, unu n-ar zice ca ofera de lucru zecilor, sutelor sau miilor de romani.Din cauza aversiunii fata de marile branduri,indiferent ca e Rompetrol, Pepsi sau in cazul de fata Danone, sarim in sus de bucurie cind auzim ceva prezentat negativ la adresa lor: "bine au patit-o". Nu sunt ei ingeri, dar platesc taxe si impozitela stat cit pentru sute de benzinarii, firme de cico si brinzarii .Ce nu stiu multi care i-si dau cu parerea, de fapt un sport national, ca nu poti ajunge un mare brand daca nu ai implementate norme de management al calitatii. de care celelalte au auzit la tv. A si apropo, din sursa sigura va pot spune ca laptele pe care il refuza Danone ca fiind neconform, ajunge pe la micii producatori sau la binecunoscutii tarani care vind produse naturale si ecologice, produse dupa datina strabuna.
  • 0 (0 voturi)    
    Marsavie pe fata (Sâmbătă, 25 august 2007, 0:26)

    giosi [anonim]

    Problema e ca pe unele produse Danone se scrie ca sunt ,,naturale''.
    Dar de fapt sunt pline de tot felul de gume, E-uri si alte kkturi.
    De ce nu sunt specificate in clar ce cantitate si ce fel de E -uri contine asa zisul iaurt ,,minune''.
    Problema e ca o sa murim lent din cauza maincarurilor ,,naturale'', dar nu acum ci peste citva ani, si nu mai poti face nimic atunci.
    E-ul acesta minune e folosit in alte multe produse.
    Ati gustat iaurt Zu-Zu ? Pe el se specifica ca are in compozitie lapte praf....de ce daca e natural?
    SUNT NUMAI 2 PRODUSE DANONE DEFECTE?
    Eu cred ca sunt mai multe......DANONINO(ptr. copii), Danete
    care au nevoie de guma de guar....sa nu ziceti ca le importa din India si le folosesc numai in doua produse?
  • 0 (0 voturi)    
    Rebranding Danone - prima posibilitate (Sâmbătă, 25 august 2007, 3:01)

    adimi [anonim]

    In cazul asta, propun rebrandingul Danone
    http://mironescu.blogspot.com/2007/08/rebranding-danone-prima- posibili tate.html
  • 0 (0 voturi)    
    Alarma falsa! (Sâmbătă, 25 august 2007, 8:59)

    anisoara stroe [anonim]

    cum ma asteptam: multa isterie pentru nimic. s-au analizat si rezultatele initiale spun ca produsele nu sunt deloc periculoase. o sa murim de la iaurturi? ma indoiesc taaare! in europa se consuma de zeci de ani acest produs (chiar de la danone) si nu s-au anuntat scaderi de populatie pentru asta. a, in romania se face iaurtul mai prost! am mai auzut si gogorita asta de nu stiu cate ori! iata ca suntem totusi in europa. am mai auzit-o si pe aia cu durata: cum poate un iaurt natural sa dureze 20 de zile? eu ma intreb cum o dura zacusca mamei o iarna intreaga? oare pune muuulte E-uri???hai sa gandim putin! sa bem lapte doar de la ugerul vacii? pai daca le-am putea creste la bloc, poate. da' eu de la piata nu iau lapte sau branza cu par in ele! ce solutie am? sa nu mai consum nimic? eu prefer danone, nu am patit nimic de la el, nu conosc pe nimeni care sa fi patit ceva. mai sunt si alte marci bune pe piata, dar eu am mai vazut danone si pe-afara, asa ca am incredere. nu isi pun ei in pericol numele pentru atat.
  • 0 (0 voturi)    
    Danone (Sâmbătă, 25 august 2007, 12:17)

    fluciano [anonim]

    ... dar la Kaufland din Timisoara tot se mai vinde.
  • 0 (0 voturi)    
    O noua isterie manipulatoare (Sâmbătă, 25 august 2007, 12:56)

    Ana [anonim]

    Reveniti-va din isterie!
    Daca analizele ies bine, ce veti spune atunci? Ca televiziunile au mintit, ca ziarele si stirile de pe internet au alarmat populatia de dragul spectacolului public?

    Sper ca Danone va fi suficient de destept sa faca mare zgomot atunci ca va avea rezultatele... daca acestea sunt bune.

    Ne vom simti toti ca niste oi manipulate de prostia si interesele mass-media...
  • 0 (0 voturi)    
    Inacceptabil (Duminică, 26 august 2007, 19:09)

    Cristina [anonim]

    Am mancat intr-o zi Danone Activia cu bifidus essensis. O PORCARIE. Pur si simplu mi-a venit rau la stomac si am vomitat zile intregi a trebuit sa tin regim. Nu mai vreau sa mananc asa ceva. Niste mincinosi toti cu "bunatatile" lor. Si am auzit ca unele pliculete din acelea cu capuccino contin soda caustica. Nu stiu acum cat de adevarat este, dar deja e bataie de joc!! Mai bine mancam numai ce e din natura, facut in casa! Nu o avea gustul ala ce vrajeste pe toata lumea, dar este de mii de ori mai bun!
    JOS CU DANONE!!! Cineva chiar ar trebui sa ia masuri drastice!!!
  • 0 (0 voturi)    
    face-ti iaurtul si laptele batut ca cel de dinanite de 1989 (Luni, 27 august 2007, 14:47)

    niculita [anonim]

    vrem iaurt adevarat simplu din lapte curat de vaca cum se facea inainte de 1989 nu cu fructe nu cu ciocolata nu cu nimic, il vreau pe cel de la borcan de sticla caci plasticul schimba gustul pana si laptelui; acel iaurt era adevarat te racorea la o boala, asta se simte la gust fainos nu are nici un gust de iaurt sau lapte batut acru, de ce , unde sunt retetele adevarate , acela se taia cu cutitul, si mai ales dupa cele auzite nu mai avem incredere in produsele danone
    pe mine ma baloneaza iaurtul natural danone ba mai mult imi face chiar indispozitie in ciuda faptului ca numai cuvantul iaurt te racoreste, danone nu este ca cel pe care il stiu eu reteta de dinainte de 1989, cand puneam banii in borcan si ne serveam singuri cu lapte si iaurt caci nu-i fura nimeni banii
  • 0 (0 voturi)    
    treziti-va!!!! (Marţi, 28 august 2007, 11:59)

    laurentiu [anonim]

    terminati mai oameni buni cu prostiile si nu mai acuzati atat compania danone,eu nu tin cu ei ca nu am nici un castig dar ar trebui sa va dati seama ca asta e o lupta intre marile compani producatoare de produse similare, naturale ar trebui sa stiti cu toti ca nu sunt, dar fratilor nu se mai gaseste nimik natural,NU MAI EXISTA PRODUSE COMESTIBILE NATURALE si nu vb prostii ca am casa la tara si merg acolo sa-mi cultiv unele produse (despre care ma gandeam io o sa fie naturale 100%) prostii!!! pui cartofi in pamant si ii scoti tot cum i-ai pus(daca nu pui azot=ingrasamant chimic) daca nu ii stropesti ii mananca gandacul de colorado asta la cartofi, dar sa sa trecem si la altele sa zicem rosi ardei vinete si toata gama asta cresc le uzi in fiecare zi natural apoi vine o ploaie dupa ploaie parca mi le-a stropit cineva cu vreo substanta acida fug la un expert si intreb care-i problema si zice ce frate tu nu le-ai stropit imporiva manei :|,nu ploua o perioada lunga de timp cad vinetele pe jos(chiar daca le uzi) mergi din nou la specialist oo pai seceta asta favorizeaza paianjenul care roade chiar coditza fructului nu le stropesti le pierzi pe toate si as putea sa continui pt fiecare leguma pe care o am in gradina si cultiv pt mine deja de 10 ani nu vb prostii, evident sun putin mai naturale decat cele din magazine dar NU 100% naturale,cum zicea cineva mai sus si pasunile vacilor sunt stropite altfel nu ar avea ce manca deci laptele... fructele la fel aaaa si apropo v-ati intrebat vreodata ce se afla in merele alea de un kg de pe piata? asa ca nu mai loviti in da *** e ce folosesc ei pt fabricarea produselor nu sunt sanatoase dar dvs le mancati in fiecare zi in alte alimente asa ca nu mai faceti ata caz toate firmele folosesc chimicale altfel nu li s-ar merita nimik, ati incercat sa faceti acasa o paine fara amelioratori??? bafta!! e trist dar ne-am imultit asa de mult incat nu mai putem fi hraniti pe cale naturala :| o zi buna
  • 0 (0 voturi)    
    ati pus botu (Marţi, 28 august 2007, 18:21)

    PICA [anonim]

    mie jena de romani cit de rapid pun botu daca intrebai 100 de mamici ce le dai copiilor de halealacu adevarat bun si delicios? 98% spuneau ca danone.acum tot 98% au muscato
    F R A I E R I I I...
  • 0 (0 voturi)    
    aparent cel mai bun... (Vineri, 7 septembrie 2007, 18:15)

    mireb [anonim]

    danone si hochland sunt aparent bune la gust...contin numai prostii......cum se poate manca asa ceva?????????????????
    mai bine renunti la lactate in caz ca nu ai pe cineva care sa iti furnizeze produse in stare naturala de la tara...adevarat ca nu prea se mai gasesc produse 100%naturale,dar nici sa consumi iaurt cu termen de valabilitate de o luna...si ceva.
    incearca si pune un pahar cu lapte de la bunica pe masa si lasa-l acolo o zi...poti sa il pui si in frigider daca vrei...daca nu e fiert se branzeste(asta e natural)....deci cum rezista iaurtul danone o luna fara sa se strice???????o luna??????????????si pe deasupra mai fac si sampling prin hipermatket-uri...probabil cu produsele gata sa expire.....jale!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    DANONE = CANCER ! (Joi, 13 septembrie 2007, 19:57)

    rentzo [anonim]

    Danone , Coca Cola , Salam sasesc , ........... Suntem fraieri rau ! Nu mai cumparati asa ceva. Taranul daca iti da lapte ti-l da indoit cu apa. Lamai in piata sunt ? Ce mai asteptati ? Faceti o limonada. Carne la cuptor in loc de nenorocirile de salamuri. Si o sa va simtiti mai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    NUMBER DAN-ONE ACROSS THE NATION (Sâmbătă, 15 septembrie 2007, 10:36)

    Iolanda Sulfurache, cercetator la DIOXINONE [anonim]

    Nu consum nici un fel de Danone. Din mai multe motive:

    1.O companie care cheltuieste o groaza de bani pentru difuzarea reclamelor, dar nu promoveaza decit reclame ieftine si proaste este dubioasa din start. Mai ales ca multinationalele nu au decit morala cistigului, cu orice pret. Iar pe scara moralei, Danone e foarte jos. A avut mai multe momente critice, cu scandaluri in presa straina, escamotate (sau ignorate) de preacinstitele noastre media mass.
    2.Am incercat si eu produsele Danone, ca toata lumea. Din nefericire (sau fericire), Domnul mi-a daruit simturi ascutite, indeosebi gustul si mirosul. Iar cind am incercat diverse produse Danone, gustul chimic m-a facut sa le arunc repede la cos.

    Nu e de mirare ca in postarile precedente se gasesc aparatori inversunati ai firmei Danone, mercenarii se platesc, nu-i asa? Sint unii care arunca praf in jur, poate nu se mai distinge dioxina. Ba ca tigarile sint mai nocive, ba ca toate iaurturile sint la fel de chimizate (fals), ba ca isterie, ba ca rezultatele unguresti sint bune (aici sint mari semne de intrebare), ba ca firme concurente etc.

    Dioxina e o otrava cumplita si se acumuleaza, se elimina foarte greu. Este imens mai nociva decit E-urile curente (si acelea nocive).

    Cumparatorii informati si atenti ar trebui sa poata elimina de pe piata o firma care nu respecta nici o regula. Si lasati-i pe aparatorii Danone sa se otraveasca singuri. Poate mai scapam de idioti si de nemernici.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul despre iaurtul danone (Duminică, 29 aprilie 2012, 21:11)

    oana [anonim]

    Mai toata lumea cumpara vestitele iaurturi “probiotice” de când capitalismul salbatic ni le-a adus în magazine, crezând ca-si fac un bine sanatatii. În plus copiilor le plac reclamele hazoase si gustul lor dulceag, cu fel de fel de arome, naturale evident!
    Iata însa ca în vreme ce producatorul francez Danone a trebuit sa plateasca $35,000,000 pentru a închide procesul aflat pe rol în SUA împotriva sa, la noi afacerile lor sunt cât se poate de prospere. Nu asta ma supara în sine, ci faptul ca ni se vinde în continuare asa ceva:
    Putina lume stie ce manânca. si mai putina lume citeste ambalajul la ce manânca. Iar si mai putina lume are notiuni de microbiologie.
    Iaurturile probiotice “ inventia concernelor americane “ spre exemplu, contin bacterii care nu au fost folosite înainte niciodata în alimentatie.
    Una din aceste bacterii este specia “Bifidobacterium bifidum”. Aceste bacterii se gasesc de fapt de obicei în flora vaginala, în rect, si în tractul uro-genital, în excremente de porci si alte animale. Aceste bacterii nu sunt prezente în mod normal niciodata în intestinele subtiri, în stomac sau în gura, în afara ca omul a facut contact direct cu cele de mai sus.
    Aceste bacterii bifide nu supravietuiesc de regula acidului din stomac atunci când sunt ingurgitate pentru a nu periclita flora intestinala, în special din cel subtire.
    Concernele nu numai ca ni le-au introdus în iaurturi, însa le-au si modificat genetic ca sa supravietuiasca acidului din stomac. De aici se poate deduce reauavointa si perversitatea celor care le-au destinat pentru consum, constienti fiind de inconstienta umanitatii moderne.
    Prin intermediul iaurtului “probiotic” folosit ca un cal troian microbiologic, aceste bacterii vaginale si fecale modificate genetic ajung în intestinul subtire al omului, acest lucru ducând la tot felul de probleme ulterioare, caci prin ele se schimba automat flora naturala care este înlocuita cu o flora tipic vaginala. Danone & Co creeaza deci un fel de flora vagin