Dinamo este ultima echipa calificata in "optimile" Cupei. "Haita" s-a impus in Cotroceni, in fata Progresului, prin golurile reusite de Bratu si Chiacu. "Am vazut lucruri bune la fotbalisti care nu au jucat prea mult in acest sezon.

Suntem linistiti, ceea ce ne trebuie pentru a pregati cum trebuie meciul de la Cluj, cu CFR (duminica, 20,30, Liga 1)", a spus Zenga dupa meciul din Cotroceni.

Filmul jocului

Cristi Munteanu - a limitat proportiile scorului

Elevii lui Walter Zenga au inceput partida din Cotroceni foarte motivati. Izvoranu (9) s-a vazut singur cu balonul in careu, insa a sutat pe langa poarta lui Munteanu, iar Ropotan (11) s-a aflat la randul lui foarte aproape de gol.

Lipsita de o mare parte din titulari, Dinamo nu prea a reusit sa puna in pericol poarta lui Cristian Munteanu, care a avut o seara extraordinara. In minutul 27, Catalin Munteanu a fost servit ideal de Bratu, insa portarul bancarilor a avut o interventie de zile mari si a pastrat scorul egal!

Catalin Munteanu, aproape de gol

Cinci minute mai tarziu, centralul dicteaza penalty la o cadere a lui Ropotan in careu. Florin Bratu si-a asumat responsabilitatea executarii si a sutat imparabil. Macinati de semi-esecul cu Elfsborg si recentul scandal cu suporterii, elevii italianului Zenga erau "obligati" sa obtina victoria joi seara.

In cea de-a doua repriza, Denis Serban (antrenor Progresul) a mers pe cartea atacului si le-a ordonat jucatorilor sa puna presiune pe poarta lui Romanovs. Totusi, diferenta de valoare dintre cele doua loturi si-a spus cuvantul, gazdele nereusind sa aibe ocazii clare de gol.

Stapinul "haitei", inainte de joc

Surpriza a venit in minutul 71, cand Progresul a primit un penalty care ar fi putut aduce egalarea. Ilin a executat slab, iar Romanovs s-a opus golului si a pastrat avantajul fragil pentru Dinamo.

Din acel moment, bancarii nu au mai contat in joc, pentru ca pe final Hristu Chiacu (83) sa puncteze pentru 2-0, dupa un corner executat de Catalin Munteanu, intr-o partida in care campionii en-titre nu au aratat mare lucru.