HARTA INTERACTIVA Cine sunt noii parlamentari cu probleme in justitie / Ce nume de urmariti penal, trimisi in judecata sau condamnati au trimis partidele in noul Parlament

de Victor Cozmei, Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 16 decembrie 2016, 17:20 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Harta parlamentarilor cu probleme in justitie
Foto: Hotnews
Douazeci dintre cei 465 de parlamentari alesi pe 11 decembrie au probleme cu legea, unii fiind urmariti penali sau trimisi in judecata, in timp ce altii au si fost deja condamnati. HotNews.ro a inventariat parlamentarii "penali" de la partidele care au intrat in Parlament si i-a pus pe harta Romaniei in judetele unde vor cere votul alegatorilor. PSD conduce topul cu nu mai putin de 11 parlamentari cu probleme penale, in frunte cu liderul partidului Liviu Dragnea - condamnat definitiv, iar ALDE e pe locul doi cu sase parlamentari urmariti penali, trimisi in judecata sau condamnati. PNL a trimis in parlament doi parlamentari penali, la Cluj si la Galati.


HARTA INTERACTIVA - Noii parlamentari cu probleme din justitie din parlament:


- Click pe fiecare simbol de pe judetel din harta pentru detalii despre parlamentarul cu probleme in justitie din judetul respectiv.



---

PSD

Liviu Dragnea - Teleorman - Camera Deputatilor:

    - condamnat definitiv la doi ani de inchisoare cu suspendare
    - trimis in judecata intr-un alt dosar

Catalin Radulescu - Arges - Camera Deputatilor: condamnat definitiv la un an si sase luni de inchisoare cu suspendare de Inalta Curte de Casatie si Justitie in decembrie 2016
Victor Ponta - Gorj - Camera Deputatilor: trimis in judecata
Ecaterina Andronescu - Bucuresti - Senat: urmarita penal
Radu Oprea - Prahova - Senat: trimis in judecata
Lia Olguta Vasilescu - Dolj - Camera Deputatilor: trimisa in judecata
Radu Preda - Dolj - Senat: trimis in judecata
Mircea Draghici - Arges - Camera Deputatilor: trimis in judecata
Niculae Badalau - Giurgiu - Senat: urmarit penal
Titus Corlatean - Dambovita - Senat: DNA a cerut urmarirea penala, cererea DNA a fost respinsa de senatori
Eugen Bejinariu - Suceava - Camera Deputatilor: UPDATE DNA a cerut urmarirea penala, cererea DNA ar fi trebuit votata in plen pe 28 noiembrie; s-a amanat de doua ori, este posibil sa se voteze din nou in urmatorul parlament

PNL

Marius Nicoara - Cluj - Senat:
trimis in judecata
Victor Paul Dobre - Galati - Camera Deputatilor: in 2012 DNA a cerut inceperea urmaririi penale, Camera Deputatilor a respins solicitarea.

ALDE

Remus Borza - Brasov: Camera Deputatilor. Condamnat definitiv la 1 an de inchisoare cu suspendare pentru conflicte de interese
Calin Popescu Tariceanu - Bucuresti - Senat: trimis in judecata
Varujan Vosganian - Iasi - Camera Deputatilor: DIICOT a cerut urmarirea penala, Senatul a respins cererea
Ilie Nita - Suceava - Senat: urmarit penal
Eugen Durbaca - Galati - Camera Deputatilor: urmarit penal


*Caz special: Steluta Cataniciu - Cluj - Camera Deputatilor: decizie definitiva de incompatibilitate; are interdictie de a mai ocupa o functie eligibila pana in 2019

UDMR

Tanczos Barna - Harghita - Senat: urmarit penal


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

18487 vizualizari

  • +5 (19 voturi)    
    bravo (Vineri, 16 decembrie 2016, 18:20)

    bobyrou [utilizator]

    bravo acestor doua partide care nu a trimis niciun penal in parlament: PMP si USR.
    • -7 (27 voturi)    
      STOP minciunii (Vineri, 16 decembrie 2016, 18:39)

      Simplu123 [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      La Bucuresti PMP l-a trimis pe Traian Basescu care are la fel de multe dosare cat multi din ceilalti candidati la un loc.
      Trisct ca USR si PMP desi au si ele penali sunt protejate de acest site, ar trebui sa scrieti undeva ca artcolul a fost platiti de cineva de la aceste partide
      • +6 (14 voturi)    
        Esti bolnav (Vineri, 16 decembrie 2016, 23:11)

        UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Simplu123

        Esti bolnav. Alte cuvinte sunt de prisos.
      • 0 (0 voturi)    
        condamnat ? (Luni, 19 decembrie 2016, 14:50)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Simplu123

        nu ? .... vezi la Dragnea diferenta...
    • +1 (11 voturi)    
      rosu-culoarea infractiunii (Vineri, 16 decembrie 2016, 22:06)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Din pacate boborul roman in intelepciunea sa milenara nu da doi bani pe cinste ,integritate,decenta ci pe galeti de plastic,faina si ulei.O natie de gastropode ,amorala,asistata social.
    • +1 (1 vot)    
      bravo si alegatorilor (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 14:10)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      ardelenii au trimis in parlament doar 4 penali, iar moldovenii 5. cum de unii pot iar altii nu?
  • -1 (17 voturi)    
    STOP minciunii (Vineri, 16 decembrie 2016, 18:34)

    Simplu123 [utilizator]

    dar mihai gotiu , care a fost urmarit penal de ce nu apare ?
    de ce nu a aparut in lista de candidati cu probleme penale ???
    de ce dobrev care vota in locul lui nicusor dan in consiliul capitalei nu a fost criticat de acest site ???
    de ce penalii din usr sunt ignorati de acest site ???????????????

    iar la pmp vedeti ca aveti alesi care au colaborat cu securitatea !
    • 0 (0 voturi)    
      USR (Luni, 19 decembrie 2016, 17:20)

      eugenflorin [utilizator] i-a raspuns lui Simplu123

      Aveti vreun link ceva cum ca Mihai Gotiu a fost urmarit penal?
      Sau stiti de la Romania TV.
      Dobrev si a dat demisia dupa 2 zile.
      Turcescu si consilierul PSD care au facut exact acelasi lucru... nu ca nu si=au dat demisia. dar presa nici nu a rasuflat ceva despre ei.
      Asa ca stai jos- nota 4!
      Ramai in mocirla in care te ai obisnuit inca 4 ani..ca iti prinde bine!
  • -9 (15 voturi)    
    diferenta de opinie (Vineri, 16 decembrie 2016, 19:26)

    demaGOCU [utilizator]

    Poporul roman vede ca "justitia" persecuta un adversar politic. Mai ales ca rata de condamnare a inculpatilor e precum cea de pe vreme vanatorii de vrajitoare. Daca poporul roman nu vota PSD aveam un nou regim de tip stalinist. E drept ca se foloseau alte sloganuri, alte etichete, etc, dar in esenta e tot aia. Cei care au trait pe vremea comunismului au identificat repede sursa ciumei.
    • 0 (6 voturi)    
      Adversar politic? (Vineri, 16 decembrie 2016, 21:32)

      extrapolat [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Ce adversar politic? Coruptii sunt in toate partidele, sunt o fraternitate, despre ce adversari vorbesti tu? Sunt frati penali, toti, fara deosebire de partid. Doar ca Dragnea vrea sa incalce legea pe fata si isi arata dispretul fata de justitie. In PSD si ALDE sunt concentrati cei mai multi detractori ai justitiei, dar coruptii sunt in toate partidele.
      Teza cu politia politica nu merge, a plecat de la varan si a fost preluata de toti mafiotii care sug tara asta de resurse, nu ne mai plictisi. Fortza DNA! Justitita libera este ultima sansa a Romaniei in fata mafiei transpartinice.
    • +5 (7 voturi)    
      Vai de capul meu (Vineri, 16 decembrie 2016, 23:37)

      UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Daca ai fi avut vreo ruda apropiata care sa fi avut "onoarea" sa faca o vizita prin gulagurile lui Stalin, nu cred ca puneai asa usor semnul de egalitate intre Romania 2016 si URSS 1950. Mai nou, cam orice incult isi insuseste niste termeni despre care nu are nici cel mai mic habar, apoi se apuca sa le imprastie prin mediul online. Halal situatie.. aparent daca incep sa fie condamnati hotii din tara asta, sunt persecutii politice. Suntem o natie de tembeli...

      Singurele partide unde cei cercetati penal mai sunt inca la conducerea partidului sunt, ai ghicit, PSD si ALDE (in sprijinul corectitudinii adaugam si PMP, cu toate ca aici nu sunt dosare pe rol, INCA). Bineinteles, aici este vorba in totalitate de dosare politice. Daca in 2-3 ani o sa vina "ceilalti" la rand sunt ferm convins ca o sa afirmati pe aici cu toata convingerea ca sunt meritate pe deplin. In final reiterez concluzia din paragraful intai.
  • -7 (11 voturi)    
    pe bune? (Vineri, 16 decembrie 2016, 20:40)

    LaurentiuCatrina1 [anonim]

    vedeti ca johannis s-a intalnit cu penalii basescu si tariceanu.
    vedeti ca johannis o acopera pe infractoarea mov kovesi. pardon, plagiatoarea mov... aia care a furat decat 5 la suta...adica cinci din suta de pagini analizata, nu din toata lucrarea ca s-ar putea sa fie 50 de pagini plagiate dar smecherii care isi zic profesori universitari si care au analizat lucrarea de doctorat sunt doar niste smenari.
  • +2 (4 voturi)    
    Parlament PeNaL (Vineri, 16 decembrie 2016, 21:07)

    extrapolat [utilizator]

    Trebuie schimbata legea astfel incat sa nu mai permita celor cercetati, inculpati sau judecati sa candideze pentru demnitati publice. Abia dupa ce si-au terminat procesele sa aiba voie sa candideze si doar daca nu au primit condamnari.
  • -3 (7 voturi)    
    "Noii" castigatori Basescu si Udrea din PMP (Vineri, 16 decembrie 2016, 21:59)

    jackalphonse [utilizator]

    Ambii au dosare penale. I-ati uitat.
    • +1 (3 voturi)    
      Nutzi nu a intrat in Parlament (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 14:12)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Iar Basescu e urmarit de PSD din negurile istoriei. Nu inteleg de ce le-a luat atata timp sa termine niste dosare! Sau poate nu exista faptele? Pana una alta Basescu, cu toate pacatele lui, a fost singurul parlamentar care si-a data demisia pentru a se pune la dispozitia Justitiei.
  • -1 (5 voturi)    
    E vreo surpriza ca psd domina? (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 5:12)

    Wanheda [utilizator]

    Sau ca zona TeleOlt si imprejurimile colcaie?
  • -2 (4 voturi)    
    Eu zic sa invatam din vot! (I) (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 10:50)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Chiar daca discursul meu poate parea transinstitutional si antenist eu imi expun parerea si daca unul imi da + este un castig. Restul va rog inca de acum sa minusati in frenezia voastra!
    Votul de 50% dat PSD-ului este un vot de blam pentru Iohannis, pentru PNL, chiar si pentru USR nu e excelent dar cel mai important, un vot anti-DNA! Da, veti zice ca romanii sunt schizofrenici ca 50% sustin DNA, dar nu este asa. Trebuie vazut cum impacam si capra (poporul) si varza (DNA).
    In Romania s-a furat ca in codru 25 de ani - 1990-2015. Automat, cum pestele se impute de la cap, caile descendente de la "elite" s-au pus pe jaf. A furat ministrul de interne, fura ceva si generalii, apoi si capitanii si la sergenti daca nu au ce fura din buget, bat palma cu interlopii. A furat Ministrul Sanatatii? Atunci fura si secretarii si sefii din spitale si medicii nu mai au ce. Nu-i nimic, atunci cer spaga. Dar asistentele? Pai cer si ele daca nimeni nu le baga in seama post-apocaliptic. Si asa mai departe, majoritatea populatiei Romaniei, post apocaliptic (=disparitia justitiei+intronarea borfasimii), ca sa supravietuiasca, intr-o masura mai mare sau mai mica, A FURAT! Deci dupa 50 de ani in comunism in care demagogia si "descurcatul" (a se citi furatul) erau la rang de calitati ce pati poporul roman? Fu servit cu o perioada de post-Apocalipsa in care aceleasi calitati erau necesare supravietuirii!
    Acum pe situatia asta alipiti un discurs extremist justitiar combinat cu executii in piata publica aproape ca ale ISIS ale unor infractori din 2015, 2012, 2009, 2007 dar si 2001, 2002, 2004! Da, sunt corecte, da au furat dar problema votantilor PSD+ALDE e alta: "ba dar si eu in 2011 am luat spaga"! "Ba da si eu in 2007 l-am lasat pe interlopul ala in pace cand a fost problema aia"! Ba da si eu in 2001n-am platit taxele pentru ca am zis ca am cumparat o bazaconie pe factura falsa! Discursul extremist-justitiar a fost continuat si post Colectiv cu accente de nebunie.
    • -1 (3 voturi)    
      Le iau pe rand (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 11:59)

      UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      2014 - ~11.5 mil voturi <-> 2016 - ~7.2 mil voturi

      PSD a adunat ~3.2 mil. voturi, in timp ce 4.3 mil au decis sa stea acasa. Nu 50% dintre romani sunt anti-DNA sau anti-PNL samd, ci 18%. Majoritatea sunt scarbiti, de toti. Asta nu justifica absenta de la vot, dar poate intelegi matale ca poporul a ales, majoritar, sa nu mearga la vot, nicidecum sa voteze PSD.

      In final afirmati, in esenta, ca poporul roman e un popor de hoti si descurcateti si ca a votat in consecinta. Si aici nu pot decat sa va dau dreptate. Cu mentiunea ca cei care au stat acasa n-ar fi votat PSD niciodata. Altfel ar fi mers la vot. Ei asteapta probabil vreun semn divin.
  • -2 (4 voturi)    
    Eu zic sa invatam din vot! (II) (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 11:09)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ziceam ca post-Colectiv reactiunea capata accente de tembelism. A ars un bar plin cu bureti de la artificii de exterior in interior? Inchidem toate barurile, discotecile, barzarurile, cinematografele si teatrele! Poate domnul Tapalaga, Pantazi si niste elite ale corectitudinii din Romania, pe care nu le stiu, dar hai sa il bagam aici si pe Mircea Cartarescu, deci poate ei orgasmau la ce se petrecea. Erau fericiti ca se razbuna pe incorectitudine! Dar la piata, in provincie, oamenii sopteau otravit impotriva noului regim!
    Actiunile astea corecte au atras de data asta de partea lor si o buna parte din publicul de dreapta. Cu totii stim ca inspectorii in Romania efectiv trec si iau taxe de protectie. Orice ai face, daca esti un mic investitor iti vor gasi nod in papura. Si vei avea de ales intre o amenda imensa sau spaga. Multinationalele sau unitatile creptocratiei prin care se fura niciodata nu vor fi verificate. In principiu, fiecare om de dreapta (prin asta nu includ hipsterii progresisti care nu au avut o afacere in viata lor), deci fiecare om de dreapta stie ca este in ilegalitate, desi a functionat 27 de ani fara o problema pentru clientela. Nu a murit nimeni de la mancarea lui, nimeni nu a facut toxinfectie, nimeni nu a luat foc, dar totusi inspectorii-taxatori de protectie ii arata ca in Romania permanent esti in ilegalitate. Prin urmare, o buna parte din publicul de dreapta de data asta de frica ultra-justitiei, au votat cu PSD. Am mai vorbit de problemele astea, si la timpul lor, normal ca oamenii erau pe val, nu prevedeau ce si-o vor lua!
    Solutia: exact ca si in cazul lui Dragnea, care este acuzat ca a pus oameni in autobuz cand TOTI faceau asa solutia este un pas inapoi.
    S-a luat pe o cale gresita. Nu poti avea azi debandada post-apocaliptica si maine justitie ca in SUA! Stop joc! Alegerile sunt chiar un semnal! Fie ideea de justitie re-dispare, fie pentru a se implementa justitia vine un regim dictatorial +/_ militar.
  • -2 (4 voturi)    
    Eu zic sa invatam din vot! (III) (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 11:24)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Au aparut clar 2 fronturi: poporul (da, corupt pentru a supravietui post-apocalipsa) si justitia care are potential de a incrimina practic pe oricine! Lucrurile nu le vad sa mearga spre bine asa!
    Solutia mea ar fi o linie trasa, pierderea pentru tara a verilor furate cu conditia platii unui impozit si acceptarea realitatii ca post-apocalptic toti se descurca cum pot! Noi nu realizam ca a fost un razboi aici timp de 20 de ani care a depopulat tara mai mult decat cel din Siria!
    Tragem o linie, de azi inainte fie respectati legea, fie mergeti la inchisoare altfel varza de aplicare plus neaplicare pentru ca nu poti sa-i sanctionezi pe toti, va duce la colapsul total al dreptei!
    Inca 4 ani de discurs idealist-ultra-justitiar si in Parlament mai intra: PSD, ALDE si UDMR!
    Chiar si daca se trage o linie, trebuie ulterior legislatia adaptata la realitatile din teren. Ca altfel iar inspectorii pot cauta noduri in papura si iar toti sunt vinovati si iar voteaza impotriva ordinii. Mai putine acte, mai multa raspundere proprie. Drama Colectiv este total incorect tratata: acolo raspunderea trenuie sa fie strict a Patronilor, ISU nu are nimic de-a face cu asta! Dar sa fie un exemplu pentru altii care pot sa-si pericliteze angajatii sau clientii! Nu va mai legati de afacerile care nu va fac probleme! Cu foi, acte, stamplile si parastamplile! Nu a luat foc 15 ani? Nici nu-i trebuie autorizatia lui Peste, dar daca arde ceva si pateste ceva cineva atunci in piata publica cu el!
    • +1 (1 vot)    
      o singura intrebare (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 14:24)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Despre ce Apocalipsa si post-apocalipsa vorbesti? Apocalipsa dupa Voiculescu, dupa Nastase, dupa Iisus?
      PS cum adica Justitia are potential de a incrimina practic pe oricine? Chiar pe oricine?