UPDATE Iohannis, intrebat daca vreun politician a creat emotie: Poate provoc eu acea emotie adresandu-ma romanilor

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 8 decembrie 2016, 10:21 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
¬"Campania la final mi se pare ca si la final, cam linistita", a spus joi presedintele Klaus Iohannis. Intrebat daca vreun politician a creat emotie, Iohannis a spus zambind ca "poate provoc eu acea emotie, poate adresandu-ma romanilor si indemnandu-i sa iasa la vot".

"Dragi romani mergeti la vot.  Este un drept greu castigat in decembrie '89. Mergeti la vot si nu lasati pe altcineva sa hotarasca in locul vostru. Daca simpatizati cu un partid, mergeti si il votati. Daca nu v-ati hotarat inca, ganditi-va bine si mergeti si votati. Daca va enrveaza toti politicienii, mergeti sa votati. Este tara noastra, nu lasati pe altul sa decida in locul vostru", a declarat Iohannis.

Iohannis si-a incheiat scurta declaratie in fata ziaristilor spunand "Romani, mergeti la vot".

Declaratiile pentru presa au fost facute in urma sustinerii unui discurs la Palatul Parlamentului, in cadrul Simpozionului national "Traditii, prezent si perspective ale constitutionalismului romanesc", dedicat implinirii a 25 de ani de la adoptarea Constitutiei din 8 decembrie 1991.

"Au fost momente in trecut in care multi erau convinsi ca votul lor nu conteaza, cred ca am depasit acea perioada de scepticism", a declarat Iohannis in discurs.

"Cetatenii romani trebuie sa stie ca votul lor conteaza si ca ei decid, prin alegeri, viitorul lor si al Romaniei", a adaugat Iohannis, precizand ca cetatenii au datoria de a vota, dar nu fata de vreun politician sau altul, ci fata de democratia castigata in 1989.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

8315 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Votul lor conteaza, dar mare lucru nu decid (Joi, 8 decembrie 2016, 10:32)

    jackalphonse [utilizator]

    Dupa ce s-au perindat pe la guvernare cam toate culorile politice de la stanga la dreapta, am vazut ca tot atat avem sau chiar mai putin.
    Oricum ar fi, eu ma duc la vot.
  • -3 (11 voturi)    
    Asta-i din filmul "Uite cine vorbeste", (Joi, 8 decembrie 2016, 10:39)

    xrogo [utilizator]

    Robocop nu prea poate face asta!
  • -2 (12 voturi)    
    iohannis (Joi, 8 decembrie 2016, 10:48)

    bobyrou [utilizator]

    el are impresia ca cineva va mai vota puturosul romaniei sau peneleul lui plin de tradatori. 2 ani de zile n-ai fost in stare decat sa constati.
  • +2 (8 voturi)    
    Da,dom' Presedinte,dar.... (Joi, 8 decembrie 2016, 11:08)

    gigiN [utilizator]

    ...emotiile create pot fi pozitive sau negative.Va este clar la care categorie va..integrati ??
    • -1 (7 voturi)    
      unii sunt mai emotivi.. (Joi, 8 decembrie 2016, 12:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      stiti cum simti cand cineva casca pe langa tine si te apuca si pe tine cascatul? daca aia e emotie, pe mine ma cam incearca emotiile cand vorbeste presedintele Johannis.
  • +5 (5 voturi)    
    Are dreptate (Joi, 8 decembrie 2016, 12:03)

    pustiul [utilizator]

    Daca nu va place nici un partid, mergeti si anulati votul. Mai bine decat sa nu votati.
  • -4 (4 voturi)    
    MALAI VODA (Joi, 8 decembrie 2016, 12:10)

    CataiDaniel [anonim]

    Acest MALAI VODA cere romanilor ceva.? Un Basescu copiat.
  • 0 (2 voturi)    
    voi cand va luati liber? (Joi, 8 decembrie 2016, 12:13)

    nick24 [utilizator]

    azi e sarbatoare, nu aveti liber?
  • +2 (6 voturi)    
    LOL :)) (Joi, 8 decembrie 2016, 12:22)

    cinevatus [utilizator]

    Iohannis are aceleasi sanse de a mobiliza electoratul ca Dragnea sa ma convinga sa votez PSD.
  • +1 (5 voturi)    
    Moartea pasiunii (Joi, 8 decembrie 2016, 12:34)

    Mustata lui Dragnea [anonim]

    mai bine taci .
  • -3 (5 voturi)    
    anunta ca da casele inapoi? (Joi, 8 decembrie 2016, 12:38)

    king david hotel [utilizator]

    atunci m-as emotiona!
    • +5 (5 voturi)    
      Lasă că-ți dă ALDE! (Joi, 8 decembrie 2016, 14:22)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Nu vezi ce scrie pe afișele lor?"Restituim România .....".Îți dai seama că dacă restituie ai lui Tăriceanu tot ce au furat,ne îmbogățim.Sincer,nu cred-că o vor face și afișul a apărut pentru-că a făcut careva mișto de ei.
  • +2 (6 voturi)    
    el imi trezeste emotie numai cand il vad. (Joi, 8 decembrie 2016, 14:09)

    om simplu din multime [utilizator]

    imi vine sa plang ca l'am votat.
    dar, promit ca nu se va mai intampla.
    solemn.
    votati pmp, base la senat !!
    • -2 (2 voturi)    
      pmp? base? (Joi, 8 decembrie 2016, 15:06)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Niciodata!!! Ne-a fraierit 10 ani cu lupta anticoruptie, in timp ce Udroaica si Cocos si caprele lui cu gineri cu tot furau de stingeau!!!
      • +2 (2 voturi)    
        au luat si ei ce'au mai gasit (Joi, 8 decembrie 2016, 18:40)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui revo

        dupa marele jaf produs pe vremea lui ilici si a premierilor sai.
        jaaf despre care nu se face nicio cercetare, ingropat, ca si dosarele lovirutiei/loviturii de stat si mineriadelor/aceasi lovitura de stat.
        toate ingropate prrin sertarele procurorilor generali ai raspublicii, dintre care una a fost partial doktora kodrutza, dragutza.
        in 2005 se mai putea face ceva despre fabricili si uzinili lui al batran, vandute la fier vechi.
        despre banii lui al batran, al caror disparitie n'a fost niciodata anchetata, dar au aparut miliarderii rosii, fosti securei, ca varanu sau bulibasa niculai.
        jaf national si crime impotriva umanitatii, ingropate, probabil, pt. totdeauna.

        voi va legati de udrea si cocos, care au ciordit ce mai ramasese, ramasite.
        asa cum a zis base, in cazurile eads si microsoft au fost luati cei ce au luat mita, fara a fi anchetati cei ce'au dat. caci, coruptia incepe cu ...donatorii.
        hai sa fim seriosi.
        vremea lui base a fost cea in care s'au pus fraie coruptiei, frane cu nume ca morar si kobesi.
        pe care voi o pupati unde puteti, care cum puteti...
        toata jena pt. asa zisa dreapta romaneasca.
        si sa fim clari, salvatorii sorosei ai romaniei sunt internationalisti fara frontiere, omul super nou, universal.
        aia nu au nici stanga nici dreapta.
        fara limite, fara frontiere, aia sunt asa zisii salvatori...