Nicusor Dan: Un partid infiintat in urma cu 6 luni care ajunge sa fie pe locul doi in preferintele bucurestenilor, este un rezultat bun

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Duminică, 5 iunie 2016, 21:47 Actualitate | Alegeri locale 2016. Bucuresti

Nicusor Dan si echipa sa de campanie
Foto: Hotnews
Nicusor Dan, candidatul USB la Primaria Capitalei,  a declarat, duminica seara, dupa ce exit-poll-urile realizate la iesirea de la urne l-au clasat pe locul doi, dupa Gabriela Firea, ca acest rezultat este unul bun, fiind vorba de un partid infiintat in urma cu 6 luni. Nicusor Dan a facut declaratiile la Green Hours, fiind insotit de seful sau de campanie, Matei Paun, si de candidatii la sectoare, Antoneta Bugner, Roxana Wring, Dumitru Dovrev si Mihai Danes. Marea absenta a fost Clotilde Armand, candidata de la sectorul 1, care  nu a mai ajuns la conferinta, ci imediat dupa. O parte dintre sondaje o arata pe aceasta castigatoare la sectorul 1.

"Un partid infiintat in urma cu 6 luni care ajunge sa fie pe locul doi  in preferintele bucurestenilor, este un rezultat bun.  Am avut mai multe obiective, este ca in viata", a declarat Nicusor Dan.

Acesta nu a avut niciun sondaj realizat, urmarind exit-poll-urile realizate de televiziuni.

Acesta le-a multumit cetatenilor care l-au votat si au donat in campanie.

"Vreau sa multumesc bucurestenilor care ne-au votat, care au votat USB. Vreau sa ii asigur ca suntem constienti de responsabilitatea pe care ne-o transmit. Ne vom bate ptentru transparenta si corectitudine, pentru opri jaful din bani publicici si pentru o primarie corecta cu cetatenii. Nu vom face niciun compromis. Vreau sa multumesc colegilor de la USB, echipei de campanie, personalitatilor publice care ne-au sprijinit, sutelor de oameni care ne-au donat bani. Faptul ca bucurestenii au aflat de USB li se datoreaza si vreau sa le multumesc. USB este format din oameni care nu au mai facut politica, care sunt competenti in meseria lor si au facut un sacrificiu fata de cariera lor intrand in politica pentru a apara binele public. Nu vrem functii publice, nu facem asta pentru bani, o facem pentru binele comun, pentru ca actuala clasa politica ne-a dezamagit atat de mult ca nu se mai putea. ", a declarat Nicusor Dan.

Acesta a declarat ca pentru alegerile parlamentare USB va deveni Uniunea Salvati Romania.

" Lipseste o forta politica care sa reprezinte cetatenii care s-au saturat de un anumit mod de a face politicaTocmai de aceea USB devine Uniunea Salvati Romania si va lupta pentru locuri in Parlament la alegerile parlamentare din acest an. Avem usile deschise pentru partidele politice noi, pentru toate grupurile de cetateni care au incercat sa lupe cu sistemul si speram sa aducem in Parlament o forta politica care sa ii reprezinte pe  cetatatenii care s-au saturat de un anume fel de a se face politica", a declarat Nicusor Dan.


Acesta a declarat ca in Consiliu General USB va avea in jur de 10 consilieri, depinde de rezultatele finale,  dar nu va face alianta cu partidele politice.
"De saptamana viitoare vom avea niste mandate de consilieri in cele 7 primarii din Bucuresti si ne  vom bate acolo pentru transparenta pentru oprirea jafului din bani publici si pentru o relatie corecta cu bucurestenii. Vom vota pe proiecte, da pentru proiectele bune pentru bucuresteni si nu pentru proiectele rele. Partidele politice de acum nu sunt la situatia in care sa facem alianta cu ele", a declarat Nicusor Dan.










2631 vizualizari
  • +1 (9 voturi)    
    Sa ne traiesti! (Duminică, 5 iunie 2016, 21:58)

    dexpropriat [utilizator]

    Mai coopteaza si cativa independenti de incredere de prin alte orase ale tarii, iar la toamna faci guvernul.
  • +1 (9 voturi)    
    bravo !!! (Duminică, 5 iunie 2016, 22:01)

    ijohn [utilizator]

    bravo, bravo, bravo.
    Daca bucurestenii mai tineau minte ceva din Colectiv, ieseau la vot, nu lasau ciuma rosie sa castige iar.
  • +2 (8 voturi)    
    . (Duminică, 5 iunie 2016, 22:15)

    adi.i [utilizator]

    Andrei Postolache IT-istul de la „Pentru Iasi” a luat un 7%. E super ok și Nicușor Dan are dreptate: trebuie altfel de politică. De fapt nu trebuie să fie altfel, trebuie să fie una onestă, nu coruptă sau coruptibilă.

    Abstenteismul a caracterizat aceste alegeri. Acești oameni sunt sătui de politică. Dacă Nicușor Dan și USB vor face treabă bună la parlamentare și implicit ceva pozitiv în Parlament, atunci în 2020 se va vorbi altfel.
  • +1 (7 voturi)    
    coada (Duminică, 5 iunie 2016, 22:21)

    stefansb [utilizator]

    sa vedeti acum coada la usa noului partid, avand in vedere scorul din capitala. sper sa aiba discernamantul sa aleaga inteligent, nu dupa cat vor plati cei disperati sa ramana in parlament si care vor parasi corabii ce se scufunda
    • 0 (2 voturi)    
      Asa este... (Luni, 6 iunie 2016, 1:03)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Intr-adevar, acesta e cel mai mare pericol si cea mai mare greseala pe care ar putea s-o faca noul partid.
      Au facut-o multi inaintea lor, partide infiintate tot asa, la firul ierbii - gen Noua Republica - sau raspopite, gen PMP.
      Insa eu am incredere in ND; pana una-alta a dovedit o tenacitate incredibila si abilitati neasteptate de lider, chiar daca unul total neconformist, fara cravata, neras si fara "aparatul de partid" in spate.

      Dincolo de bla-bla-urile detractorilor (care, important, nu-s capabili sa-i aduca nici macar o urma de acuzatie credibila) ma intreb ce om politic post-1989 a mai reusit performanta asta lipsit practic complet de resurse?

      O fi si artimetica aia a lui buna la ceva... ;-)
  • -4 (10 voturi)    
    LoL (Duminică, 5 iunie 2016, 22:39)

    Qwertz [utilizator]

    Sa fii pe locul doi si sa consideri ca e un rezultat bun.... E ca si cum ai fi Atletico Madrid sa joci 2 finale si sa le pierzi pe amandoua. Pentru ce ai muncit? Pentru locul 2? Locul 2 nu iti aduce nimic. Tot PSDul controleaza Budapest...pardon Bucharest.
    • 0 (4 voturi)    
      Radeti dvs., dar nu prea-i rasul dvs... (Luni, 6 iunie 2016, 1:37)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      ... nici al celorlalti sustinatori PSD.
      Sa va explic eu cum e cu locul doi.
      In 2012, Nicusor Dan a candidat complet aiurea (spuneau inteleptii neamului) - cu notorietate minima, zero resurse, nepricepere intr-ale media etc., etc., etc.
      Chiar si-asa, a iesit pe locul trei, cu cca 8%, nu chiar mult in spatele unui bogatan posesor de televiziuni si sustinut de angelul radios al politichiei romanesti de pe-atunci.
      In 2016, iaca, s-a incapatanat sa candideze din nou - a iesit pe locul doi, cu un scor de patru ori mai bun decat in 2012, si-acum avand si un (deocamdata) mic partid in spate, tot cu resurse extrem de subtiri, dar parca da ceva mai bine pe sticla, e mai dezinvolt...
      Va las pe dvs. sa ganditi putin in viitor... vi se face teama, nu? Macar un mic fior rece, asa??? Nu stiti ce sa-i faceti ca nu cumva sa va strice jocurile la toamna - mai ales ca, iata, nu s-a lasat mituit cu un post de viceprimar???

      Om vedea ce-o mai fi, dar stiti vorba aia stramoseasca - cine rade la urma...
  • 0 (2 voturi)    
    PT NICUSOR GREUL DE-ABIA INCEPE ! (Luni, 6 iunie 2016, 2:56)

    Susufler0 [utilizator]

    1. Trebuie sa se mentina mai intai si apoi sa se organizeze si sa inceapa incet-incet sa creasca.
    Mai intai in orasele mari, resedinte de judet (unde este mai usor) ; apoi in orasele medii ce reprezinta restul resedintelor de judet si, in fine, in orasele medii, neresedinte de judet. In ultima etapa, daca mai exista pana atunci ca partid de sine statator, vin la rand oraselele si restul de cateva mii de sate si comune de pe teritoriul patriei.

    PS. Eu am o singura problema : Nicusor inca nu a salvat Bucurestiul si deja se pregateste sa salveze Romania ?

    PPS. Oare nu se grabeste ? Oare nu-l imbata deja succesul local (nematerializat inca, de fapt, neformalizat inca ?)
    • 0 (2 voturi)    
      Am inteles care-i problema dvs. (Luni, 6 iunie 2016, 10:49)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      O exprimati cel putin a treia oara in modul copy&paste.
      Trebuie sa ma astept sa va vad de-acum incolo manifestandu-va indoielile si scepticismul la absolut toate articolele pe subiectul asta?
      • 0 (2 voturi)    
        Esti sigur ? Nu m-am obisnuit inca sa citesc (Luni, 6 iunie 2016, 11:15)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        in cheie paradoxala nik-ul tau !

        PS. Daca ai fi citit cu atentie comentariile ai fi observat ca de la unul la altul am nuantat mesajul.

        Am introdus intr-unul ideea stropului de vanitate care poate departa pe om de idealul sau, in altul, am introdus ideea ca poate sa esueze din cauza echipei...

        PS. Da, sunt unul dintre cei mai sceptici optimisti care l-a votat pe Nicusor si pe frantuzoaica.
  • 0 (2 voturi)    
    Am mai spus-o: Felicitari! (Luni, 6 iunie 2016, 9:59)

    provest [utilizator]

    Nu sunt din Bucuresti, dar mai uit cu invidie la fetele voastre de oameni cinstiti si realisti de aici http://www.hotnews.ro/stiri-alegeri_locale_2016_bucuresti-21055687-rezultate-alegeri-sector-usb-nicusor-dan-clotilde-armand-matei-paun-consiliul-general.htm

    si la declaratiile voastre de bun simt si ii invidiez pe bucuresteni ca va au ca si alternativa.
    Pacat ca-s puturosi si blazati.
    Sper sa va puteti organiza si in tara.