Victor Ciorbea e ingrijorat de soarta biciclistilor din Bucuresti. Sesizare din oficiu

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 31 mai 2017, 11:26 Actualitate | Administratie Locala

Victor Ciorbea (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Victor Ciorbea, ocupantul postului de Avocat al Poporului, s-a sesizat din oficiu in legatura cu numarul redus de piste pentru biciclete din Bucuresti, potrivit unui comunicat. Sesizarea din oficiu vizeaza posibila incalcare a art. 22 si art. 35 din Constitutia Romaniei privind dreptul la viata si la integritate fizica si psihica si dreptul la mediu sanatos.

"Cetatenii care folosesc bicicleta (al caror numar s-a marit considerabil in ultimii ani)  sunt in pericol de a deveni victime ale accidentelor rutiere, in Municipiul Bucuresti, supraaglomerat si cu reguli de circulatie care nu se respecta intotdeauna", se arata in comunicatul citat.

Nu e clar la acest moment care sunt instrumentele legale pe care are la indemana Victor Ciorbea pentru a rezolva aceasta problema.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7078 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    piste de biciclete? (Miercuri, 31 mai 2017, 11:35)

    I [utilizator]

    dar nici trotuare nu sunt! nici parcuri!
    • -2 (32 voturi)    
      asa si (Miercuri, 31 mai 2017, 12:56)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui I

      a facut rau ca s a sesizat? Are si asta in sfarsit o initiativa buna si tot trebuie sa carcotiti.

      pistele de biciclete vin automat cu reabilitare de trotuare si evacuarea masinilor de pe ele. Vezi calea victoriei.
      • +5 (7 voturi)    
        Daca ciorbea s-a sesizat (Miercuri, 31 mai 2017, 13:39)

        DanielM65 [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Inseamna ca firea vrea sa interzica bicicletele in Bucuresti.
      • +9 (9 voturi)    
        . (Miercuri, 31 mai 2017, 13:47)

        I [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        nu carcotesc. Sa mearga cu sesizarea pana la capat. Se putea sesiza si mai repede pentru trotuare dar e bine si asa. E doar foarte suspect. Oamenii ca Ciorbea nu fac niciodata favoruri. Acum cred ca a iesit cu asta doar ca sa adoarma lumea de la #rezist iar in final nu o sa faca nimic. E doar o fumigena care sa abata discutia in alta parte si sa mai uite lumea de coruptie.
      • +4 (4 voturi)    
        Mare grija insa, cat de tare de sesizeaza (Miercuri, 31 mai 2017, 15:46)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Ca-l cafteste Dracna seara cu pisica cu 9 cozi.
    • +22 (26 voturi)    
      trotuare vreau si eu (Miercuri, 31 mai 2017, 13:01)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui I

      Se vor mai elibera vreodata de masini?
  • +24 (26 voturi)    
    Aceasta Coana Mita Biciclista a politicii (Miercuri, 31 mai 2017, 11:39)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    e fenomenala!
  • -13 (29 voturi)    
    drepturi (Miercuri, 31 mai 2017, 11:45)

    andrei1232000 [utilizator]

    Obligatia de a purta casti trebuie prevazuta in legea circulatiei. In vest si cand merg pe tricicleta copiii poarta casca.
    • +10 (18 voturi)    
      care vest (Miercuri, 31 mai 2017, 12:50)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      de 7 ani merg zilnic cu bicicleta in frankfurt si niciodata n am purtat casca. Iar marea majoritate a biciclistilor nu poarta. Rar vezi pe cineva cu casca. Pentru copii e obligatoriu intradevar.
      • +3 (3 voturi)    
        Casca (Miercuri, 31 mai 2017, 15:38)

        Lukis [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        In Romania ar fi recomandat sa porti casca, la inceput, pana se obisnuiesc soferii cu noi, macar 20 de ani, vorba lui Brucan...
        Aici deja discutam despre tarile nordice/germanice vs. sudice/latine...
        De curiozitate, in Germania se grabeste careva cu bicicleta sau toti merg intr-un ritm rezonabil?
        • +2 (4 voturi)    
          recomandarea (Miercuri, 31 mai 2017, 16:20)

          vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Lukis

          e una, obligativitatea e alta.

          eu cand vin in bucuresti, destul de des, port casa mereu, tocmai d aia.

          Dar nu pot sa nu observ bikers haters pe aici, care vor ei sa le gaseasca nod in papura biciclistilor ba ca nu au casca sau trec pe rosu etc.
  • +14 (22 voturi)    
    Shh (Miercuri, 31 mai 2017, 11:46)

    tudor74 [utilizator]

    Shhhh, du-te inapoi la culcare !
  • +11 (23 voturi)    
    Victor Ciorbea (Miercuri, 31 mai 2017, 11:47)

    ucun [utilizator]

    Gestul donului, la fel ca si stirea denota un usor retard. Toate problemele cetatenilor din TARA au fost rezolvate. Biciclistii din Iasi, Constanta, Craiova, etc. au piste special amenajate si au mai ramas fara cei din Bucuresti.
    Consider ca exista probleme mult mai acute pentru Avocatul Poporului.
    • -4 (14 voturi)    
      ca locuitor al Bucurestiului (Miercuri, 31 mai 2017, 13:19)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui ucun

      mi se pare cea mai stringenta problema! Si foarte bine ca s a sesizat.
      Totusi nu compara traficul din bucuresti cu cel din alte orase. Bucurestiul este de a dreptul sufocat! Pistele de biciclete sunt singura solutie - ieftin, eficient, sanatos.
      • +3 (3 voturi)    
        Da, (Miercuri, 31 mai 2017, 19:50)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        mai ales cand ai de mers 30km dus, 30 intors!
  • +14 (20 voturi)    
    Piste pentru biciclete (Miercuri, 31 mai 2017, 11:49)

    Lukis [utilizator]

    Dl. Ciorbea ar trebui sa se sesizeze pentru toata tara. Atitudinea Romaniei in ceea ce priveste transportul cu bicicleta este ca si cum ar fi doar un hobby. Transferul zilnic cu bicicleta ar putea fi o solutie pentru trafic si sanatate. Am putea lua exemplu de la vecinii nostri bulgari, fara sa mai facem referire la vestul Europei, care au un sistem destul de bine pus la punct si in orase "normale": Plovdiv, Ruse, etc. Acolo exista piste lungi, interconectate si semnalizate. Inca nu am vazut in Romania niciun semafor dedicat biciclistilor. Poate acum luam atitudine si in aceasta privinta, doar e vorba de noi.
    • +1 (1 vot)    
      ...... exista ..... (Miercuri, 31 mai 2017, 15:59)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Lukis

      Semafoare pentru biciclisti exista in Bucuresti.
  • +17 (17 voturi)    
    Dar pentru alte orase.... (Miercuri, 31 mai 2017, 11:50)

    Mircea1978 [utilizator]

    Dar pentru alte orase nu se sesizeaza dl Avocat?
    Ce ar fi daca dl Avocat ar avea o privire unitara asupra acestui aspect? Ca biciclisti sint si in alte orase nu doar in Bucuresti...
  • +5 (19 voturi)    
    Dar de pisici nu esti ingrijorat ? (Miercuri, 31 mai 2017, 11:56)

    unuloarrecare [utilizator]

    Cand era sa scapi hotii nu pareai atat de ingrijorat.
    Ce ai zice tu daca ne-ai lasa in pace si ti-ai vedea de viata ta in continuare.
  • -2 (20 voturi)    
    wow in sfarsit (Miercuri, 31 mai 2017, 12:04)

    spiridusa [utilizator]

    face si el ceva util. Oare vrea sa-si spele pacatele :)
    • +3 (5 voturi)    
      Da (Miercuri, 31 mai 2017, 13:47)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui spiridusa

      Vrea sa isi spele imaginea ca sa o mai comita o data.
      E clar sa se pune iar ceva la cale.
  • +4 (20 voturi)    
    Burtosii cu X6 nu vor benzi pt ratb si bicicleta! (Miercuri, 31 mai 2017, 12:07)

    Miky60 [utilizator]

    Doar toti cocalarii cu masini votanti de psd-ciuma rosie nu vor benzi pt ratb si bicicleta! Pentru fiecare dubios cu burta mare care vrea sa mearga cu X6 pana la coltul strazii, sunt 2-3 tineri care ar prefera sa lase masina si sa ajunga la munca in conditii decente, predictibile, cu RATB. pentru el nu s-a schimbat nimic si exact asa ii place. solutia e aplicata cu succes in Lisabona, la Paris, Viena, Londra, Munchen. Toate aceste masuri de benzi unice sunt implementate de decenii la Paris (vezi circulatia de-a lungul Senei si de Bd Saint Michel, etc.), la Viena, la Londra.
    La Bucuresti avem o specie pe cale de aparitie - taranoi cu par limba care parcheaza in statia de autobuz, pentru ca este "aglomeratie" in oras ... ce pacat ca nu este mai aglomerata mintea lui cu ganduri.

    "Patria si Dreptul Meu!"
    • -3 (15 voturi)    
      In plus, cei cu studii superioare vor piste! (Miercuri, 31 mai 2017, 12:56)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Statistic, majoritatea celor care au dorit si s-au bucurat in ziua cand au fost benzi unice pentru autobuze si biciclete sunt cu studii superioare si persoane tinere intre 25 si 39 de ani!
      • +3 (3 voturi)    
        Or fi, maica, (Miercuri, 31 mai 2017, 19:51)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        mai SARACI.
    • 0 (4 voturi)    
      nu opreste d'aia in statie... (Miercuri, 31 mai 2017, 14:01)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ci opreste pt ca in statie e o shaormerie si melteanului ii e foame. si ce merge mai bine cu un "bembeu x6"!? ghiciti!? o shaorma. si nu se duce singur...o scoate "la masa in oras" si pe pitipoanca lui.
  • +4 (18 voturi)    
    ... (Miercuri, 31 mai 2017, 12:31)

    dragos234 [utilizator]

    In sfarsit, a avut si Ciorbea o idee buna.
  • -5 (9 voturi)    
    In sfarsit (Miercuri, 31 mai 2017, 12:40)

    Ion2050 [anonim]

    Iata cine ne va rezolva problema!
  • -5 (9 voturi)    
    mi se pare corect (Miercuri, 31 mai 2017, 12:41)

    Nevermind [utilizator]

    Cine se aseamana, se aduna. Bravo Ciorbea :D
  • +4 (8 voturi)    
    parerea mea (Miercuri, 31 mai 2017, 14:00)

    tearoftime [utilizator]

    Fara a avea nimic cu biciclistii, poate imi explica si mie cineva de ce semafoarele nu se aplica si acestora.
    Or fi si oameni corecti, dar de mai bine de 1 luna nu am mai vazut un biciclist care sa opreasca la rosu. Toti incetinesc, se asigura (oare?) si trec.
    Sa se faca benzi, dar sa incetam cu discriminarea pozitiva si sa se dea si amenzi. Pana la urma suntem cu totii participanti la trafic.
    • -1 (5 voturi)    
      wow (Miercuri, 31 mai 2017, 14:49)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui tearoftime

      ce problema mare ai tu..
      ca pieton treci mereu pe verde si mereu pe la trecerea de pieton nu i asa?

      eu zic sa te sui pe bicicleta si sa faci si tu la fel, ce zici
    • +1 (3 voturi)    
      Cand ajungi în intersecție (Miercuri, 31 mai 2017, 19:30)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui tearoftime

      găsești mereu un verde, fie pentru mașini fie pentru pietoni, iar cu bicicleta esți si pe roți și pe jos.
  • +1 (3 voturi)    
    BRAND de Romania (Miercuri, 31 mai 2017, 14:39)

    sorin2011 [utilizator]

    Buna Dimineataaa !!!!

    Te " brand-uim " , intins pe frunza !
    Ori oaia ori TU , acelasi lucru !
  • +2 (4 voturi)    
    E cu dedicatie pt Firea (Miercuri, 31 mai 2017, 15:29)

    Hauca [utilizator]

    Desi nu stiu exact care lege e neconstitutionala in toata povestea asta, in cazul in care i se accepta sesizarea de fapt ii da mana libera lui tanti cu firea rea sa faca prapad in buget. Ca na, trebuie luate masuri urgente ca ne obliga Curtea. (parca am mai auzit asta..... prin februarie).
  • +1 (1 vot)    
    ocupantu' postului .... (Miercuri, 31 mai 2017, 19:43)

    AlexJ [utilizator]

    interesanta formularea.

    Alo, domnu', va rugam nu mai ocupati postu', ca e rezervat persoanelor in varsta cu femei gravide si copii in brate.