Locuitorii unei comune clujene au plantat brazi in gropile din mijlocul unui drum judetean din Muntii Apuseni, in semn de protest

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2015, 13:20 Actualitate | Administratie Locala

Protest provocat de starea drumului judetean 107T
Foto: ziarulunirea.ro
Cetatenii comunei Maguri Racatau din judetul Cluj au plantat brazi in gropile din mijlocul unui drum judetean, in semn de protest fata de indiferenta autoritatilor in administrarea carora se afla drumul si care au permis ca acesta sa devina impracticabil, scrie Ziarul Unirea.ro.

Este vorba despre drumul judetean 107T care duce catre o zona turistica din zona Maguri Racatau si care se afla in administrarea Consiliului Judetean Cluj.

Primarul comunei, Petrica Prigoana, a trimis catre publicatia amintita cateva imagini cu drumul transformat in padure, insotite de un mesaj in care spune ca "cetatenii i-au gasit intrebuintare drumului judetean 107T, din Racatau spre Maguri, pentru ca pe el nu se mai poate circula".










9233 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    Bravo pentru protest, dar pacat de brazi (Luni, 5 octombrie 2015, 13:34)

    JohnnyBGood [anonim]

    Este foarte bine ca oamenii iau initiativa si protesteaza impotriva indolentei autoritatilor. Bravo lor.

    Pacat insa ca acei brazi vor sfarsi, aproape sigur, prin a fi distrusi. Fiind plantati in mijlocul drumului, este greu de crezut ca vor avea alta soarta.

    Se putea gasi o alta forma de "marcare" a gropilor. Dupa jaful care a avut loc in ultimii 25 de ani in padurile din Romania, fiecare copacel este pretios.
    • -8 (8 voturi)    
      ala din poza nu-i brad ;) (Luni, 5 octombrie 2015, 14:40)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      Ba chiar, daca ma uit mai bine, pare un copacel pirpiriu care probabil nici in alta parte nu s-ar fi dezvoltat ca lumea.
      Dar de principiu ai dreptate: "fiecare copacel e pretios" :)
    • +4 (6 voturi)    
      ba nu, scuze! (Luni, 5 octombrie 2015, 14:44)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      Am gresit - brad este
  • -12 (16 voturi)    
    activism de 3 paralw (Luni, 5 octombrie 2015, 13:46)

    habarnam [anonim]

    Daca tot s-au deplasat cu oameni si utilaje pana acolo mai bine astupau gropile si trimiteau poze despre cum gospodarii din Apuseni fac treaba Consiliului Judetean. Asa a iesit doar o actiune hipstereasca numai buna de pus pe facebook, dupa care fiecare pleaca fericit la el acasa si problema in sine ramane in coada de peste.
    • -1 (5 voturi)    
      :) (Luni, 5 octombrie 2015, 14:06)

      mithrill [anonim] i-a raspuns lui habarnam

      Oare drumurile din comuna, administrate de dl. primar sunt un exemplu de planeitate?! E ok ca protesteaza, dar miroase a scandal politic intre culori diferite CJ vs Primarie.
    • +8 (12 voturi)    
      2 bani (Luni, 5 octombrie 2015, 14:09)

      BDlamunte [utilizator] i-a raspuns lui habarnam

      Logica ta este de 2 parale. Tu compari resursele pentru plantarea a 10 copaci cu cele necesare construirii unui drum? Esti cu vaca mon cher. Un drum trebuie terasat, trebuie nivelat si asfaltat. Costurile sunt considerabile si incomparabile. Si distanta este probabil diferita, in proportii de, sa zicem, 1 la 100. Esti atat de ignorant omule! Hai sa traiesti!
    • +8 (8 voturi)    
      Atunci (Luni, 5 octombrie 2015, 14:16)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui habarnam

      Atunci o parte din banii din taxele de drum si supraaccizarea carburantilor sa fie dati acestor oameni. Nu?
    • +6 (6 voturi)    
      Le astupă cu ce? (Luni, 5 octombrie 2015, 14:34)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui habarnam

      Despre utilajele despre care vorbești nu am văzut decât un buldozer micuț. Repari tu o stradă cu buldozerul?

      Ar putea să arunce pietriș pe acolo care într-o săptămână dispare cu unele pietre venind in parbrizul mașinii din spate.

      Reparat 6 kilometri de drum județean de amatori mi se pare un pic cam mult.
    • +5 (5 voturi)    
      ai si nu dreptate (Luni, 5 octombrie 2015, 14:34)

      bbk [anonim] i-a raspuns lui habarnam

      daca tot au dus utilajul acolo, intr-adevar, puteau sa repare.
      insa respectivii se puteau alege cu amenda pentru ca au lucrat pe domeniu public fara autorizatie.
      stiu de un caz cind cineva a reparat trotuarul din fata casei, pe banii lui, si si-a luat amenda de la primaria care nu facea nimic pentru a repara trotuarul pentru ca a facut lucrari fara autorizatie.
      plus, ca daca oamenii repara pe energia si banii lor soseaua, consiliu local sau judetean poate sa deconteze acele lucrari ca si cind l-eau facut ei, si sa bage unii banii in buzunar.
      mai bine asa, sa ii arate cu degetul toata lumea
    • +4 (6 voturi)    
      n-au cum! (Luni, 5 octombrie 2015, 14:39)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui habarnam

      Ca sa astupe gropile "normal" le trebuie autorizatie de constructie - au mai fost cazuri in care primarii cu initiativa au luat AMENZI pentru asa ceva!
      FOARTE bine au facut cu protestul - nu apareau in presa, daca pur si simplu astupau gropi!
    • +2 (2 voturi)    
      @habarnam (Luni, 5 octombrie 2015, 16:03)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui habarnam

      vezi ca unii care s-au apucat sa repare un pod darimat de vreo 3 ani au primit amenda si au trebuit sa-l aduca la starea initiala; la fel altii care si-au asfaltat pe banii lor strada
  • +2 (2 voturi)    
    Initiativa (Luni, 5 octombrie 2015, 14:04)

    Teo [anonim]

    Probabil au vrut sa impadureasca drumul dupa ce au defrisat padurile, in acea zona.
    Dealtfel, laudabila initiativa.
  • +6 (6 voturi)    
    nu-i singurul drum din judet in starea asta (Luni, 5 octombrie 2015, 15:18)

    StefanB52 [utilizator]

    Plimbati-va cu masina pe traseul Luna de Jos, Dabaca, Paglisa, Darja, Panticeu. O rusine de drum!!! La 30 de km de Capitala Culturala Europeana Cluj-Napoca!
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari magurenilor (Luni, 5 octombrie 2015, 15:45)

    davio01 [utilizator]

    E bine ca oamenii incep sa ia atitudine. Iar cei din Maguri Racatau au mai dat dovada de spirit civic . Daca nu ma insel, in urma cu cateva luni tot ei s-au strans cu sutele si au oprit noaptea camioanele hotilor de lemne, sechestrandu-le pana la venirea politiei( care fusese atentionata deseori asupra furturilor din paduri fara sa intervina)
  • +2 (2 voturi)    
    sa vina Ponta sa faca inaugurarea festiva! (Luni, 5 octombrie 2015, 17:20)

    lili [anonim]

    Hai, Ponta, du-te sa tai panglica!
    Lasand gluma la o parte romanii de la porase si sate s-au saturat de incompetenta, indiferenta si coruptia alesilor!
    Sila!
  • -1 (1 vot)    
    d3m1god (Marţi, 6 octombrie 2015, 9:53)

    MagnusLucian [anonim]

    Este o tampenie. Mai bine-l reparau daca tot aveau "forta de munca" si vointza, dar si sta din pdvd teoretic e ilegal. Am fost in zona respectiva si se poate circula. E doar un rahat de exercitiu de imagine.
    • 0 (0 voturi)    
      Fiind drum judetean... (Marţi, 6 octombrie 2015, 12:49)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui MagnusLucian