Arpad Paszkany, inregistrat cand vorbea despre culisele investitiei de la Jucu

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 21 septembrie 2009, 20:04 Actualitate

Arpad Paszkany, finantatorul CFR Ecomax, a fost inregistrat de procurorii DIICOT Cluj cand vorbea despre faptul ca Nokia a platit onorarii de succes de 35 de milioane de euro unei firme de consultanta pentru investitia facuta la Jucu.

Citynews.ro a prezentat luni o interceptare din dosarul Gazeta 2, in care Paszkany vorbeste cu presedintele clubului CFR, Iuliu Muresan, despre faptul ca Nokia ar fi platit onorarii de 35 de milioane de euro unei firme de consultanta pentru investitia facuta la Jucu si despre posibilitatea ca firma finlandeza sa devina sponsor al rivalilor de la Universitatea Cluj. Interceptarea a fost facuta in data de 25 aprilie 2007.

Imediat dupa aparitia inregistrarilor, compania de consultanta a anuntat ca nu a fost implicata in tranzactie. Si Marius Nicoara, presedintele Consiliului Judetean Cluj la momentul derularii negocierilor, a declarat acelasi lucru nu a participat la tranzactie.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

5554 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Mare noutate , adica nu :) (Luni, 21 septembrie 2009, 20:23)

    georgio [anonim]

    Asta e chestie veche stiuta de toti care au ochi sa vada si utrechi sa auda. Spaga si valizele e una din cele mai liberale si pastorale ocupatii de pe somes :)
    • -2 (6 voturi)    
      nu ma-nnebuni! (Luni, 21 septembrie 2009, 20:58)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui georgio

      deci numai liberalii au furat aici? rosii si portocaliii or fi curati? hai sa le-o spun eu alora care nu stiu ce e in Cluj: TOTI au furat si fura!
      • +6 (6 voturi)    
        LOL (Luni, 21 septembrie 2009, 22:02)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui clujean

        Ocupatie liberala nu inseamna "a partidului liberal". Iti recomand un dictionar :-)
        • -2 (2 voturi)    
          lasa, lasa (Marţi, 22 septembrie 2009, 8:43)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

          in contrextul politic citat, Liberal nu sugereaza altceva decat penelist.
  • +2 (4 voturi)    
    mda (Luni, 21 septembrie 2009, 20:41)

    PaulR [utilizator]

    Pai uite ca dupa ceva vreme 's-a sesizat' cineva.
    Nu ca s-ar intampla mare lucru.
  • +2 (6 voturi)    
    slabut (Luni, 21 septembrie 2009, 21:51)

    cititor [anonim]

    35 de milioane success fee e o suma enorma pentru o investitie de 60 de milioane. si cum investitia a fost anchetata de CE si de nemti (mai ales dupa scandalul inchiderii fabricii nokia din germania), avanatejel oferite nokia nu puteau valora 35 de milioane, ca sa merite asemenea spaga.
    ca atare discutia probabil are una din doua scenarii posibile: prima: bancul cind oaspetele de la restaurant ridica scrumiera, si da comanda: "doua cafele va rog", iar a doua ii bravare simpla la o bere intre doi prieteni.
    In orice caz asmenea "scurgeri" de informatii vor mai fi pina la alegeri de toate partile.
    din pacate nu dovedeste nimic, este o discutie intre doi interceptati penali, de aceasta data apropiati PD-ului, cume si citynews.....
  • +1 (3 voturi)    
    bani de buzunar (Luni, 21 septembrie 2009, 21:59)

    omvistu [anonim]

    afacerea Petrom s-a parafat pe la vreun miliard;).
  • -1 (1 vot)    
    Ce mare chestie ! (Luni, 21 septembrie 2009, 22:27)

    Alex [anonim]

    Deci interceptarea s-a facut exact in perioada in care Becali promitea bani celor de la U CA SA JOACE CINSTIT ! Poate apare candva si cati bani a dat Paszkany pentru Dinamo ,Rapid ,Gloria Bistrita si celor doi fundasi de la U CA SA TRANTEASCA MECIUL !
  • 0 (2 voturi)    
    Curios... (Luni, 21 septembrie 2009, 22:33)

    bgd [anonim]

    Oare de ce ii inregistra DIICOT-ul convorbirile finantatorului PDL-ist? In rest...stim toti cum se fac afacerile in ro..
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant, o noua suveica... (Luni, 21 septembrie 2009, 23:51)

    Claude [anonim]

    E de notat pentru viitor :P
  • 0 (0 voturi)    
    avem o criza (Marţi, 22 septembrie 2009, 5:33)

    jidaal [anonim]

    din moment ce un partener managinduitor sta pe net la 1 AM si se ia de ziaristi. Domnu, mai usor, au reprodus si ei ce a zis nenea ala pe gura. Certati-va cu nenea si cereti-i daune ca si-a permis sa lanseze un zvon intr-o convorbire privata. Numai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    ce mai articol! (Marţi, 22 septembrie 2009, 8:12)

    Andrei [anonim]

    Din ce inteleg eu din interceptarea asta este ca Arpy si Iuliu nu au nici un amestec in treaba asta. Mai mult, nu e nici o dovada decat ca a auzit el din niste surse. Convorbirea mi se pare absolut normala intre doi oameni de afaceri importanti, nu are niumic extraordinar.
  • 0 (0 voturi)    
    asa e (Marţi, 22 septembrie 2009, 8:40)

    cititor [anonim]

    Puiul nu a trecut autostrada. Repet: puiul nu a trecut autostrada.
  • +1 (1 vot)    
    relax (Marţi, 22 septembrie 2009, 8:46)

    clujean [anonim]

    doar nu credeai ca articolul e scris din nestiinta sau prostie? are tinta lui electorala prestabilita, deci orice reactie ati avea voi tot asa ramane
  • 0 (0 voturi)    
    Inflamare (Marţi, 22 septembrie 2009, 8:49)

    Costica [anonim]

    Daca nu sunteti implicat , nu este nici o problema: dati un comunicat oficial (nu raspuns pe forum!). Aceasta e transcrierea unei discutii private ce poate avea legatura cu procesul domnilor respectivi, nimeni unu a venit sa acuze pe cineva de ceva si voi doar trebuie sa informati corect. Informatia in cazul asta e ca cei doi vorbesc ca ati fi implicati iar voi puteti nega oficial , indicand si cine a facut-o.
  • 0 (0 voturi)    
    Ati fost intr-adevar dezamagit (Marţi, 22 septembrie 2009, 8:55)

    romanashul [utilizator]

    astfel ca in graba ati scris "Managind". Dar cine nu ar fi cind ar auzi ca a beneficiat de 35 milioane de euro si el nu stie nimic. :-)))

    Pe viitor sa impartiti cu cine trebuie comisioanele de succes si nu veti mai fi dezamagit. Inca se poate fura in Romanica.
    • 0 (0 voturi)    
      cerceteaza (Marţi, 22 septembrie 2009, 9:38)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui romanashul

      Astia de la Colliers nici functia nu stiu sa o scrie, cu atat mai mult nu sunt in stare sa-i reprezinte pe Nokia. Asa ca uitate pe net sa vezi cine ii reprezinta.
  • 0 (0 voturi)    
    Stiri de doi bani (Marţi, 22 septembrie 2009, 9:22)

    anonim [anonim]

    De dragul senzationalului se publica orice. OTV-izarea a ajuns si la Hotnews.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce dezvaluire! (Marţi, 22 septembrie 2009, 9:47)

    AlinN [anonim]

    Pai se fura in Anglia, se fura in Germania, de ce impregnati aura de senzational articolului? Credeti ca nu se ia spaga in Romania? Se ia. Daca lasati doctorii in pace, veti vedea multe alte cazuri de acest gen. Eu privesc insa acest caz de spaga=comision=limita legalitatii cu simpatie insa. Pentru ca acolo s-a realizat ceva. S-a luat o spaga=comision de 5% dar s-a realizat ceva. Si peste tot se face la fel. Si nemtu' din clasa conducatoare ia "comision" si lordul englez face la fel. Dar ei si construiesc. La ei se vad autostrazi se vede o Justitie care functioneaza, se vede o Politie care instaureaza ordinea si nu aplaneaza conflicte, se vede o birocratie serviabila constienta ca este platita de contribuabil.
    Pentru a fi mai concret: recomand sa prezentati astfel de stiri ca exemple pozitive: iata ca s-au furat niste bani dar s-a facut o treaba in limitele pretului mediu din Europa pentru acea afacere.
  • +1 (1 vot)    
    Erata, unde esti? (Marţi, 22 septembrie 2009, 10:05)

    VS [utilizator]

    Articole de 2 bani publicate de anonimi pseudo-ziaristi (vezi diplome Spiru-Haret).
    Sper ca editorialistii cu ceva simt al raspunderii sa ia masuri urgente si drastice pentru a evita raspandirea unor astfel de mizerii jurnalistice care pot dauna unor oameni cinstiti.
  • 0 (0 voturi)    
    'comision' = 'spaga' ...? (Marţi, 22 septembrie 2009, 11:42)

    ceausel [anonim]

    eu stiu ca orice contract are un cap. Comision... ceausescu le cerea vittorilor sai calai sa aduca comisionu acasa si , la sfarsit de an, le arunca un ciolan de ros
    Acum , ca am scapat de 'el' comisionul chiar ca merge acasa, dar la cel care, imputernicit de stat, realizeaza un contract etc.
    ma da fraieri mai sunt astia ce tot guverneaza.... in fond este o chesti asa de simpla incat chair si eu as rezolva=-o
  • 0 (0 voturi)    
    si RETRO, (Marţi, 22 septembrie 2009, 11:45)

    ceausel 02 [anonim]

    as rezolva-o si 'din urma', retroactiv, calcand toate legile ca tot nu avem cine sa le aplice.... deci = comisioanele inapoi la visterie incepand din 22 dec 89
  • 0 (0 voturi)    
    inregistrari (Marţi, 22 septembrie 2009, 16:24)

    maxi lopez [utilizator]

    eu observ urmatoarele 2 lucruri:

    1. avem inregistrari mai mult sau mai putin legale (gen comisia Udrea, Paskany, etc.)

    2. aceste inregistrari dubioase apar apoi in presa.

    cred ca e total neprofesional din partea securistilor si procurorilor care le fac, insa e si vina presei ca le publica, stiind ca sunt facute in mod dubios.

    speram sa nu mai vad aceste practici securiste in Romania anului 2009.