30 de lovituri de bici pentru ca a refuzat sa-si stinga tigara in avion

de M.M.     HotNews.ro
Luni, 2 februarie 2009, 11:26 Ultima ora


Un saudit care a refuzat sa-si stinga tigara in timpul unui zbor intre Qurayyat si Jeddah, in Arabia Saudita, a fost condamnat la 30 de lovituri de bici, a anuntat luni un cotidian local, citat de AFP.

Barbatul a fost arestat in momentul in care a coborat din avionul companiei Saudi Arabian Airlines, la Djeddah. El a fost judecat de un tribunal din oras duminica.

Desi a sustinut, in timpul procesului, ca urmeaza un program pentru a se lasa de fumat si si-a cerut scuze, barbatul nu a scapat de pedeapsa celor 30 de lovituri de bici.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1645 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    bun (Luni, 2 februarie 2009, 11:41)

    Alias [anonim]

    legislatia asta s-ar potrivi si la noi.
  • +2 (4 voturi)    
    lovituri de bici (Luni, 2 februarie 2009, 11:43)

    vlad [anonim]

    Parca vad ca o sa apara tot felul de oameni sa zica ca si la noi ar trebui biciuti fumatorii.
  • +1 (5 voturi)    
    mda (Luni, 2 februarie 2009, 12:00)

    alex [anonim]

    nu fumatorii... CI NESIMTITII

    ar trebui introduse astfel de pedepse si la noi in Romania, lapidarea (sau omorarea cu pietre) pentru violatori si nebuni,

    biciuirea pentru nesimtiti, de la cel care refuza sa stinga tigara in institutii publice si in locuri interzise, pana la ala cu Q7 care parcheaza unde vrea scula lui.

    Si pedeapsa cu moarte evident pentru cei care curma o viata, cu premeditare.

    Vor comenta destepti care vor zice ca romania e tara democratica si nu se face astfel de lucruri din evul mediu.

    Da, dar in Romania nimeni nu are bun simt, nimeni nu are frica de lege, de Dumnezeu, de ce naiba vrei, fiecare face ce vrea, dar in sensul rau al cuvantului.

    Eu sunt de parere ca nimic nu se va schimba in tara asta, daca nu se impune o frica, frica de pedeapsa cu moarte, frica ca te biciuieste daca esti nesimtit.

    Daca s-ar da vreo 10-20 de exemple, cu criminali executati si cu violatori si alti nemernici omorati ca la musulmani prin lapidare, nu vom face niciodata nimic.

    ROMANIA NU ESTE TARA CIVILIZATA, nu se poate aplica legea penala, legea bunului simt, NU EXISTA PENTRU ROMANI ASA CEVA.

    Mare rau s-a facut ca s-a eliminat pedeapsa cu moarte din 1989, cea mai cumplita eroare facuta in istoria Romaniei.
    • +1 (3 voturi)    
      Educatia nu se face cu piatra, cutzitul si biciul (Luni, 2 februarie 2009, 12:21)

      Delirium Tremens [anonim] i-a raspuns lui alex

      Educatia civica se face prin efortul colectiv, prin aplicarea stricta a legilor penale (ele sunt suficiente, insa nu se aplica indeajuns, multe infractiuni marunte sunt trecute cu vederea si asta deranjeaza foarte mult) si prin explicarea data permanent, inca de mic copil.

      Lumea islamica aplica pedepse salbatice si se poate constata fara probleme ca nu sunt tari civilizate, dimpotriva. In ciuda pedepselor medievale, tarile musulmane continua sa aiba violatori, traficanti de droguri, adultere, crime, taietori de capete, etc.
      Si majoritatea musulmanilor viseaza sa plece din tarile lor "civilizate" catre adevarata civilizatie, aceea europeana.

      Ideile pe care le ai pot fi explicate doar printr-o profunda frustrare, insa vei reusi sa treci de blocajul asta psihologic daca tu insuti vei da permanent exemplul, pana la urma comportamentul tau cinstit va fi urmat de inca 1-2 din 20, si acei oameni vor deveni si ei exemple.
      E mai lent, dar e calea cea mai sigura si sanatoasa. Si iti evita sa devii un barbar sub pretext ca le explici tu la ceilalti "care e treaba cu civismul"!
      • 0 (0 voturi)    
        Prostii viseaza la "educatie civica" (Luni, 2 februarie 2009, 13:37)

        vasilica [anonim] i-a raspuns lui Delirium Tremens

        tu cre'ca traiesti in alta tara. educatie civia? cand el nu are "cei 7 ani de acasa" tu vrei sa faci educatie civica? omu fumeaza in avion ca asa vrea muschiu si nu se opreste la rugamintile celorlalti si tu vrei educatie civica?
        ai tras ceva la pranz de esti high in halu asta?
    • 0 (0 voturi)    
      lapidare pentru nebuni (Luni, 2 februarie 2009, 14:13)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui alex

      Ti-ar placea sa crapi capul cuiva cu pietre, nu?
      si ce fain ar fi daca nici nu ai fi pedepsit pentru asta, nu?
      ...sa dai din coate pentru a ajunge in fruntea gloatei care are oportunitatea sa omoare pe cineva.

      Si de ce doar pentru nebuni? de nu si pentru orbi, surdomuti, handicapati locomotor?
      De ce nu si pentru prosti?
      Veezi? Ti-e friiiica.
  • +1 (1 vot)    
    pedeapsa (Luni, 2 februarie 2009, 13:13)

    gigi [anonim]

    Bravo,sauditilor! Anul trecut,in avionul care facea cursa Madrid-Bucuresti,un mega-nesimtit a fumat in toaleta,iar cind a iesit de acolo,fumul s-a raspindit in tot avionul. Le-am rugat pe stewardese sa ia o masura,insa ele,la fel ca cei mai multi din avion,au zimbit si au spus ca trebuie sa ii intelegem pe fumatori,daca nu se pot lasa! Apropo,stiti de vreo amenda pe CFR pentru fumat in tren? Eu nu am auzit de asa ceva,cu toate ca legea care interzice fumatul in trenuri exista de ceva timp. Bravo celor care stiu sa-si aplice legile! Nu, categoric,educatia nu se face cu biciul,dar aici e vorba de pedepsirea unui nesimtit,nu de educarea lui...
  • 0 (0 voturi)