Timis: Un sofer a fost surprins de radar cu 200 km/h in locul in care a murit patronul Edy Spedition

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 3 iunie 2012, 19:11 Ultima ora


Un sofer a fost suprins de aparatul radar in timp ce conducea un autoturism cu 200 kilometri la ora, intre Sag si Jebel, din judetul Timis, in locul in care a murit patronul Edy Spedition, timisoreanul fiind sanctionat cu peste 600 de lei si ramanand fara permis de conducere, relateaza Mediafax.

Potrivit unui comunicat transmis, duminica, de Inspectoratul de Politie Timis, A. Adib, in varsta de 21 de ani, din Timisoara, a fost depistat, sambata, la volanul unui autoturism care rula cu o viteza de 200 km/h, intre localitatile Sag si Jebel, desi in zona era o limita de 90 km/h.

"In acelasi loc in care in aceasta saptamana un barbat si-a pierdut viata pentru ca nu s-a asigurat la efectuarea unei depasiri, politistii au depistat in trafic pe A. Adib, 21 de ani, din Timisoara care rula cu un autoturism pe ruta Sag-Jebel cu o viteza de 200 km/h, desi in zona era o limita de 90 de km/h", se arata in comunicat.

Potrivit sursei citate, politistii i-au suspendat tanarului dreptul de a conduce autovehicule pe urmatoarele 90 de zile si i-a fost aplicata o sanctiune contraventionala in valoare de 630 de lei.

Miercuri, intre localitatile Jebel si Sag din judetul Timis, a avut loc un accident de circulatie in urma caruia patronul firmei de transport Edy Spedition, Alin Alexandru Popa, si-a pierdut viata. Acesta, aflat la volanul unui autoturism marca Mercedes, intrase intr-o depasire fara sa se asigure in timp ce din sens opus venea un TIR, in urma acestei manevre rezultand coliziunea si decesul lui Popa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2867 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Propunere (Duminică, 3 iunie 2012, 19:27)

    unul [anonim]

    Propun ca toti indivizii astia grabiti in trafic cand sunt prinsi sa fie trimis la o testare psihologica facuta pe bune.Su tampitii care in trafic in oras ar sari peste coloana de masini daca ar putea
  • +5 (9 voturi)    
    600 lei?!? (Duminică, 3 iunie 2012, 20:48)

    Draky [utilizator]

    Amenda de 600 lei si permisul ridicat?
    Cam putin pentru un personaj care-si permite, din moment ce dupa cateva zile repeta o greseala asemanatoare cu a domnului Popa.
    Ar trebui anulat permisul fara drept de recuperare.
    • 0 (0 voturi)    
      Amenzi progresive (Luni, 4 iunie 2012, 20:34)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Draky

      Exista cazierul auto, se stie ce a gresit fiecare, iar daca se repeta greseala, sa se dubleze de fiecare data sanctiunea si la a zecea repetare ajunge sa dea de 1024 de ori amenda din lege... Daca nici asa nu se potolesc, cel putin soferii fara discernamant vor da faliment si raman fara masina si fara bani de benzina.
  • +5 (7 voturi)    
    doar 90 zile ??? (Duminică, 3 iunie 2012, 21:44)

    mande [anonim]

    Si doar 630 lei amenda? parca doar pentru parcare cand iti ridica masina platesti mai mult. Nu contest ca si politia romana are grave lacune (eu as numi ca principala neaplicarea legii sau mai bine spus aplicarea discriminatorie in functie de functie, banii din portofel, faptul ca inchide ochii la infractiuni, ca primesc spaga, etc) dar astfel de indivizi care nu respecta legea si in special viteza legala nu au ce cauta pe drumurile publice. Unul care face asta cu siguranta comite si alte ilegalitati, depasirea coloanei, depasiri riscante, trecerea pe rosu, etc. In Canada unde sunt eu, pentru viteza de pilda, se sechestreaza masina 30 zile minim, plus amenda grasa conducatorului, plus inchisoare incepand cu 30 zile in functie de gravitate, asta la prima abatere. Incepand de la a doua este mult mai rau. Asta despre cum este in alte parti. Si sa vezi ce corect circula majoritatea inclusiv eu care vin din traficul haotic din Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      da sigur.. (Luni, 4 iunie 2012, 20:58)

      trilulilu [anonim] i-a raspuns lui mande

      ..si executie :/

      Am fost prins cu 186 kmh in tunel Ville Marie (in Montreal) si nu am fost inchis. In schimb am ramas fara permis 6 luni si am luat 1400 de dolari amenda, iar motocicleta a fost ridicata si dusa intr-o parcare din centru, unde am putut sa o iau dupa 15 minute. Prea exagerezi cu inchisoarea. Inteleg ca iti place comunismul canadian, dar asta nu inseamna ca soferii canadieni conduc mult mai corect fata de cei romani.Singurul motiv pentru care sunt mai putine accidente este diferenta de infrastructura, in rest aceeasi dobitoci ca peste tot :) .
  • +5 (7 voturi)    
    Doar 600??? (Duminică, 3 iunie 2012, 21:46)

    un tip [anonim]

    Pai ma costa mai mult daca imi ridica astia masina ca am parcat-o neregulamentar.

    Prin parcat inseamna ca sta pe loc si irita lumea, nu ameninta viata nimanui.
  • +3 (7 voturi)    
    In SERBIA (Duminică, 3 iunie 2012, 23:22)

    LEC [anonim]

    Cetateanul respectiv ar fi ispasit deja primele 4 ore din cele trei luni de puscarie.

    Nu radeti , in Serbia , daca esti prins cu 50 km peste limita legala , mergi direct, pe cerl mai scurt drum la prima puscarie , trei luni , cu masina cu tot; nu sunt expertize , avocati , telefoane , etc

    Simplu ...
  • +4 (6 voturi)    
    6000 (Duminică, 3 iunie 2012, 23:58)

    grg [anonim]

    600 de lei. Tare asta. Banii de cafea pe ziua aia, probabil. Sigur nu mai face data viitoare ! Mai greu cu permisu' ala, dar nu imposibil. Prea multi care se cred Superman pe strazi. Ia sa-i dea vreo 5-10 miute de euroi amenda si vreo cateva saptamani la puscarie sau, mai elegant, munca in folosu' comunitatii, sa se duca cu Mertu la smuls buruieni prin centru orasului, ia sa vedem noi atunci, mai merge cu 200 ? Eu zic ca nu. Si, mai bine, la a doua sau a treia abatere, sa-i dea 3 ani direct ca a pus vietile celorlalti participanti la trafic in pericol. Solutii sunt destule, dar deh, tu ai vota o lege prin care fi-tu se duce sigur la puscarie ?
    • +2 (6 voturi)    
      Pentru 'grg'... (Luni, 4 iunie 2012, 7:19)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui grg

      Daca votez aceasta lege???

      DA ! De o mie de ori, DA !!! In cazul in care fiul meu, - ceea ce nu este cazul - nu are nici cea mai mica farima de consideratie pentru vietile altora, il duc eu de mina la puscarie!!

      Am avut a altercatie ceva mai serioasa cu el acum citiva ani, moment in care am stabilit un lucru FOARTE clar: ( chiar daca este un sot si un tata 'la locul lui' - militar in armata americana)

      "Eu te-am adus pe lume, EU te 'ajut' sa iesi: glontul e pregatit"!

      Spre MARELE sau noroc, a 'prins' repede 'traducerea'.........
  • +3 (5 voturi)    
    Hmm (Luni, 4 iunie 2012, 6:26)

    Hoisan [utilizator]

    Mai bine daca reusea la viteza aia sa dea in copac fara a pune si altora viata in pericol.G.u.n.o.i.u.l ala de la firma de transport bine ca nu a luat si pe cei nevinovati cu el in rest a primit ce a meritata,cred ca de toti care au fost calcati in piciore de el se bucura ca nu a luat pe nimeni cu el.In rest astia trebuie bagati la racoare,pur si simplu atenteaza la siguranta celor in jur,la bulau cu ei!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Duminică, 19 august 2012, 2:29)

      rADU [anonim] i-a raspuns lui Hoisan

      PAI D C E MA GUNOI OMU??? ca are masina mai buna ca a ta sau d c? asa a fost sa se intample? ce rau ti-a facut el tie ?? pt ca dadea de mancare la peste 1000 de oameni de asta?
  • +1 (3 voturi)    
    la 20 ani dela revolutie (Luni, 4 iunie 2012, 9:49)

    visio [anonim]

    avem tembeli care nu inteleg ca Romania nu are drumuri pentru masini puternice; e complicat rau de tot sa le explici ce si cum, nu mai spunem ca exista probabilitate de 95% sa nu inteleaga din cauza de prostie; sunt curios cum a facut bani pentru masina aia, ca eu muncesc de ma spetesc pe un salariu de nimic; cat despre patronul dela eddy spedition, bine ca a murit numai el....
  • +2 (4 voturi)    
    aiurea si riscant (Luni, 4 iunie 2012, 11:26)

    luxdesign28.ro [anonim]

    sa mergi cu viteze din astea pe drumurile publice, exceptand autostrazile... si nu stiu nici daca in Romania. In afara e chiar ok pe autostrada, si pe cele care permit asta, dar asa e aiurea. Acum mai multi ani in Bucuresti stateam pe un refugiu, intr-o statie de tramvai si un nebun, ca altfel nu pot sa il numesc a trecut cu viteza mare pe sina de tramvai, daca puteam piciorul jos sau eram pe zina ma lovea in plin. Nu cred ca avea 200 km / ora dar avea peste 150 / 160 km ora in plin Bucuresti.