Alex Michelsen, una dintre speranțele tenisului american, l-a învins categoric pe Alex De Minaur (al treilea favorit) în optimile turneului „ATP 250” de la Los Cabos.

Alex De MinaurFoto: JORGE GUERRERO / AFP / Profimedia

Alex De Minaur, învins de Alex Michelsen la ATP Los Cabos

Americanul de 19 ani a avut nevoie de o oră și 22 de minute pentru a se impune în fața australianului de pe locul 9 ATP, scor 6-4, 6-1.

Michelsen (74 ATP) se va duela pentru cu un loc în semifinale cu un alt australian, după ce Jordan Thompson (40 ATP, favorit 8) a trecut de Emilio Nava (146 ATP).

Alexander Zverev (favorit 1), Stefanos Tsitsipas (2, campion en-titre) și Casper Ruud (4) le-au administrat câte un „bagel” (6-0) adversarilor din optimi și au avansat în runda următoare.

Thanasi Kokkinakis - Daniel Evans 6-4, 6-2

Alexander Zverev (1) - Yoshihito Nishioka 6-3, 6-0.

ATP Los Cabos, sferturi de finală

• Vineri, 23 februarie, de la ora 00:00 (ora României):

Nuno Borges - Casper Ruud (4)

Alex Michelsen - Jordan Thompson (8)

Aleksandar Kovacevic - Stefanos Tsitsipas (2)

Alexander Zverev (1) - Thanasi Kokkinakis.

Turneul de la Los Cabos face parte din categoria ATP 250, are premii totale în valoare de $915.245, se dispută pe hard, iar ultimul campion este Stefanos Tsitsipas (2023).