Ministrul Sănătății: S-ar putea ca niciodată să nu ştim câte persoane au decedat de COVID în această pandemie

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 12 mai 2021, 20:09 Actualitate | Sanatate


Ioana Mihaila
Foto: Agerpres
"S-ar putea ca nicodată să nu ştim câte persoane au decedat de COVID în această pandemie", a declarat miercuri seară ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă. Ea a afirmat, din nou, că decesele fie nu au fost raportate corect, fie nu au fost înregistrate corect în diversele baze de date, dar a evitat în continuare să spună despre ce diferență este vorba: "M-aş feri să spun că se adaugă morţi sau că se scad morţi sau că se ascund morţi".

Mihăilă a fost întrebată, miercuri seară, la Europa FM, despre raportul privind decesele COVID şi s-a referit doar la cel preliminar, prezentat deja, afirmând că acesta arată că raportarea în diversele baze de date nu a dat rezultate similare, scrie News.ro. Ea a evitat din nou să spună despre ce diferențe ar fi vorba.

Chestionată dacă este aşa cum relatează presa, că ar fi cel puţin 5.000 de decese în plus faţă de cele înregistrate oficial, ministrul Sănătăţii a afirmat: ”M-aş feri să spun că se adaugă morţi sau că se scad morţi sau că se ascund morţi. Concluziile pe care le avem ca urmare a raportului preliminar arată că, în diferite baze de date, prin diferite metode de raportare, s-au obţinut rezultate diferite. S-ar putea ca niciuna dintre ele să nu ne dea un rezultat exact, aşa cum s-ar putea ca nicodată să nu ştim câte persoane au decedat de COVID în această pandemie. Fie că nu au fost raportate corect, fie că nu au fost înregistrate corect, fie că nici măcar nu au fost diagnosticate”.

Raportul final privind decesele COVID ar urma să fie prezentat de ministrul Sănătății joi dimineață, într-o conferință de presă.

Reamintim că fostul ministru al Sănătății Vlad Voiculescu a declarat public, după demiterea sa de la conducerea ministerului, că decesele de COVID-19 sunt subraportate. Vlad Voiculescu a vorbit despre o diferență de 500 de decese neraportate numai la Spitalul Colentina din București, susținând că "situația este valabilă pentru majoritatea covârșitoare a spitalelor".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5898 vizualizari

  • -5 (53 voturi)    
    Se pare (Miercuri, 12 mai 2021, 20:29)

    vasile-roaita [utilizator]

    ca nu mai moare nimeni de bolile de care mureau inainte de acest asa zis covid. Toata lumea moare de covid acum. Inseamna ca medicina a progresat. Au eradicat cancerul bolile de inima, ficat plamini si altele. A mai ramas doar covidul.
    • +7 (51 voturi)    
      ! (Miercuri, 12 mai 2021, 20:46)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Aceeasi gluma de om fara minte... Normal ca au murit si de acelea, + Covid! Ai zeci de mii de morti in plus fata de anii trecuti, voi nici desenat nu pricepeti! Am 3 rude care astazi ar fi fost in viata daca nu era Covidul! Putina decenta nu strica!
      • +5 (27 voturi)    
        Normal (Miercuri, 12 mai 2021, 22:16)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Ca ai zeci de mii de morti in plus cand un an zile au stat prin spitale doar covizii :))
        • +4 (8 voturi)    
          corect... (Joi, 13 mai 2021, 5:06)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

          de-aia trebuie sa ne vaccinam, sa scapam o data de pandemia asta, sa ne reluam vietile normale si sa dam o sansa si bolnavilor non-covid sa se trateze in spitale.
          Pentru ca alta cale decenta nu exista.

          Cand unii oameni bolnavi de covid suna la 112 ca nu mai pot respira nu ai cum sa le spui:"Sorry, nu te internam, ca trebuie sa tratam bolnavii cronici sau cu alte boli grave"

          Esti obligat sa-i accepti pe cei cu covid, ca la ei e risc de moarte imediata.
          Dar ii internezi in detrimentul altora, care vor muri mai tarziu din cauza lipsei de asistanta medicala...
        • +1 (1 vot)    
          in acest articol (Joi, 13 mai 2021, 9:26)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

          problema este raportarea corecta a decedatilor din cauza covid-19 (cu atat mai mult daca numai ei au fost internati in spitale, asa cum sugerati).
          Or Voiculescu a spus de fapt acelasi lucru ca ministrul Mihaila, nefacand o afirmatie clara in privinta diferentelor dintre raportari. In interviul de la EuropaFm a estimat o diferenta de 500 de decese doar la un singur spital. Intre timp, actualul ministru a facut cercetari extinse si a ajuns la aceeasi concluzie de fond, ferindu-se sa spuna vreun numar de decese, tocmai pentru a nu mai da posibilitatea unor "jurnalisti" sa-i transforme estimarea in certitudine.
      • -1 (23 voturi)    
        Eu il invidiez (Miercuri, 12 mai 2021, 22:20)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Da, avem si noi doua rude ce au murit de Covid.

        Dar am si trei colegi de servici carese lauda ca au facut forme extrem de usoare.

        Din februarie anul trecut,noi traim sub teroare: purtam masca pe strada, dezinfectam produsele cumparate, incercam sa respectam distantarea,etc.

        In schimb, pedeseristul este senin, este absolut convins ca nu exista virus, nu exista pandemie, sunt doar nascociri ale lu' Occulta Mondiala!
        • +3 (3 voturi)    
          Domnule (Joi, 13 mai 2021, 10:36)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

          Chiar "sub teroare" nu se poate, e exagerat. Mergeti si va vaccinati si lasati pedeserisii si ocultele, nu ajuta la nimic discutiile astea.
    • +1 (27 voturi)    
      Se raporteaza aberant mortii de COVID (Miercuri, 12 mai 2021, 21:22)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      oameni in stadiul terminal cu cancer sunt raportati morti de covid pt ca asa a decis un medic.

      nu ii verifica nimeni niciodata
      • +2 (2 voturi)    
        Deci (Joi, 13 mai 2021, 10:50)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Numarul total de decese in 2020 (ianuarie-decembrie) a fost 145.463 persoane, asta inseamna cu 23.307 persoane mai mult decat in 2019.
        In statisticile oficiale apar 29.333 decese din cauza COVID19, ceea ce inseamna cu cca. 6.000 mai multe decat simpla diferenta dintre 2020 si 2019. La o populatie de 20.100.000 persoane (recensamant 2011), asta inseamna un spor de mortalitate de 0,11%. Chiar daca am considera 30.000 de decese datorate COVID19, sporul n-ar trece de 0,15%.
        Nu comenteze cifrele, dar cam asta e realitatea.
    • +1 (23 voturi)    
      "asa zis covid" (Miercuri, 12 mai 2021, 21:24)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Si cu asta putem face un qed ca Darwin a zis bine ca oamenii se trag din maimuta. Lumea facea misto de el dar acum realizez ca in cazul unora el se referea la intelect, nu la gene.

      Nu-ti doresc sa afli pe pielea ta vreodata ce ravagii poate sa faca boala asta. Pe de alta parte, cand esti asistat si stai in casa, esti automat protejat. SI oricum are si virusul orgoliul lui. Nu se duce chiar la oricine. Deci ai scapat.
    • +5 (5 voturi)    
      Procedura (Joi, 13 mai 2021, 6:45)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Procedura din toate țările este ca, chiar daca se moare de cancer dar omul e infectat COVID se declara deces COVID.
      Asta pentru a izola cadavrul și a preveni răspândirea bolii.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu gasesc nicaieri (Joi, 13 mai 2021, 10:41)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Numarul total de decese in 2020 fata de 2019. Chiar nicaieri nu-i cifra asta. Ma ajuta cineva cu un link, va rog?
      Multumesc anticipat.
  • +7 (29 voturi)    
    pai cu siguranta (Miercuri, 12 mai 2021, 20:33)

    andr1stE [utilizator]

    mai putin cu 75-80% decat numerele declarate de voi in fiecare zi din martie 2020. dar deh...asa a fost in toate tarile nu puteam noi sa fim mai cu mot (ca suedejii de exemplu).
  • -3 (29 voturi)    
    Dar Vladut stia, tztztztztztz :)))! (Miercuri, 12 mai 2021, 20:36)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Poate se supara pe madam ministra, ca n-a zis ca el si o paraste lu' Ciolos. Vladut a ridicat-o atat de bine la fileu pesedeului, incat aia vor sa infiinteze o comisie parlamentara care sa investigheze ''declaratiile''' (a se citi ineptiile) lui! Uite, acum Voiculescu poate sa treaca la pesede, sunt ca el aia, in cautarea ''adevarului'' :)))))))))))))))))))))))))))))
    • +6 (20 voturi)    
      a zis exact ceea ce a spus si Vlad V (Miercuri, 12 mai 2021, 21:27)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      dupa ce Vlad V a observat aceste discrepante (despre care orice om cu 2 neuroni stia) a fost dat afara

      acum o comisie PNL-ista a descoperit exact ceea ce spune Vlad V dar trag de timp cu gandul ca lumea va uita de aceste lucruri
      • +1 (3 voturi)    
        Pai, cum le a ''descoperit'', (Joi, 13 mai 2021, 6:36)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        daca le stia toata lumea? Neah, stii foarte bine ca a zis o cand era pe faras, sa faca rau coalitiei - chiar in momentul demiterii! Comisia de care am scris eu o cere PSD, Romascanu batea campii, nu PNL!
      • +3 (5 voturi)    
        adica (Joi, 13 mai 2021, 7:40)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        sunt mai putini morti. pai daca faci infarct de ce te declara ca ai murit de covid? plus ca se mai lauda unii, cu morti prin familie, ca au primit bani sa ii declare ca au murit de covid. VV a spus ca sunt mai multi. dupa el, duceam mortii de covid cu basculanta.
  • +8 (26 voturi)    
    Oricum (Miercuri, 12 mai 2021, 20:47)

    naftuliv [utilizator]

    mult mai puțini decât s-a raportat.
    • +1 (1 vot)    
      tu zici corect (Joi, 13 mai 2021, 7:42)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui naftuliv

      VV a zis ca sunt mai multi si s-a ascuns asta.
  • +12 (20 voturi)    
    Pai, hai tovarasa, abroga Ord MS 436 si 570/2020 (Miercuri, 12 mai 2021, 20:49)

    xolv [utilizator]

    sa putem afla. Ca doar medicina legala nu va fi suspendata la infinit!!
  • +3 (33 voturi)    
    Atunci de ce mai platim (Miercuri, 12 mai 2021, 21:04)

    JustinHS [utilizator]

    pentru existenta ministerului Sanatatii si pentru aceasta ministresa progresista inutila...
    • +4 (16 voturi)    
      Justine (Miercuri, 12 mai 2021, 22:18)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui JustinHS

      Am si eu o intrebare. Ce inseamna progresist, din punctul tau de vedere? Ca peste tot progresisti in sus, progresisti in jos. Ce inseamna si de ce sunt asa rai?
      • -2 (12 voturi)    
        Câteva indicii (Miercuri, 12 mai 2021, 23:09)

        Rolly [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

        Progresist înseamnă să te uiți în chiloți și nu înțelegeri ce este acolo, de ce e la tine și ce să faci cu ea.

        Progresist mai înseamnă să omori liberatea de exprimare fiindcă oamenii nu spun ce vrei tu și cum vrei tu. Diversitatea este bună câtă vreme ești divers așa cum vor progresiștii.

        Progresist mai înseamnă să fii proactiv în spiritul domnișoarei USRiste din Timișoara, care s-a crezut jandarm.

        Progresist mai înseamnă să jignești și să „înfierezi” pe oricine nu este ateu; se pare că cea mai mare parte a progresiștilor sunt atei (personal, sunt creștin ortodox, dar nu am nimic cu ateii; fiecare cu ale lui, fiecare crede ce vrea). Adică, progresiștii susțin că cine nu este ateu, (eu, de pildă), este o maimuță superstițioasă, „pupătoare de moaște”.

        Mai simplu, progresist înseamnă marxist. Ce înseamnă marxist poți afla în Rusia lui Lenin, în Cuba, în Corea de Nord, în China lui Mao și mai ales în Cambogia Khmerilor Roșii. Vei fi surpins de asemnănările dintre progresiști și Pol Pot sau Mao, de exemplu.

        În cazul doamnei ministru, nici eu nu înțeleg cum ar putea fi progresistă. Este prea ștearsă.
        • +2 (2 voturi)    
          poza de familie (Joi, 13 mai 2021, 7:44)

          freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Rolly

          trebuia sa te faci fotograf. i-ai prins foarte bine in poza pe toti din familie.
        • +1 (1 vot)    
          bine ca le-ai numit (Joi, 13 mai 2021, 11:04)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Rolly

          indicii ca altfel definitia progresista a ta ar fi fost: "prost cu spume"
          dar nu e cazul, te-ai acoperit elegant
          • 0 (0 voturi)    
            Să citim etichete (Joi, 13 mai 2021, 18:32)

            Rolly [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

            Hehe, nu aș vrea să sune chiar așa de dur.

            Și nu am spus nimic de duduia Oana Bogdan, cea care ar vrea să avem totul la comun, așa ca într-o mare familie care fumează chestii interzise. Totul la comun, dar mai puțin ce câștigă dudia cu biroul ei de arhitectură de la Bruxelles.

            Ceva de genul „ce e al meu e al meu, ce e al tău e tot al meu”.

            P.S.
            Pe cuvânt dacă vreau banii femeii; ea, însă, pare că i-ar cam vrea pe ai mei. Ce ți-e și cu progresul ăsta....
  • -4 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 12 mai 2021, 21:23)

    cartograful [utilizator]

    cred c-a vrut sa spuna ca s-ar putea sa nu stim niciodata CU EXACTITATE cati au murit. Hai sa nu ne mai erijam in inchizitori. Cand ministrii spun prostii, spun prostii dar in cazul asta probabil a fost doar o scapare in exprimare. Crede cineva sincer ca se stie cati au murit in tsunami-ul din Japonia sau in orice alt dezastru de proportii?
  • +5 (9 voturi)    
    Dupa ce domnul Voiculescu (Miercuri, 12 mai 2021, 21:31)

    Harald2 [utilizator]

    a fost mazilit, au aparut diversi "eroi" (in sprijinul nefericitei alegeri pentru functia de premier) pe la televiziunile de profil care incercau sa explice cum este imposibil sa nu fie inregistrat un deces de COVID.

    Unde este raspunsul domnului Citu si a acolitilor sai acum?
  • -2 (18 voturi)    
    din pacate... (Miercuri, 12 mai 2021, 21:58)

    Cataleya [utilizator]

    ...nici tanti asta nu-i mai buna decat Voiculescu.
    Aceleasi declaratii sterpe, lipsite de continut, iar unele de-a dreptul infantile.
    Pai daca tu ca ministru al sanatatii declari ca nu ai cum sa afli cati romani au murit si din ce cauza, inseamna ca esti o imbecila si ar trebui sa-ti dai demisia inca din seara asta.
    • +1 (9 voturi)    
      Tu nu intelegi ca ea NU are nici o putere? (Miercuri, 12 mai 2021, 23:14)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Comisia de ancheta a acestor DATE e sub controlul lui Catzu si nu se stie nici macar cine sunt membrii comisiei

      Ea primeste niste informatii intr-un raport de la aceasta comisie PNL-ista mega secreta.

      Ce ar putea sa faca? Sa faca ea o alta comisie ?
      Si aia sa ceara date de la DSP INS si altii si sa i se spuna ca nu se dau acele date?
      • +2 (6 voturi)    
        Mai taci! (Joi, 13 mai 2021, 7:36)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        E ministrul sanatatii nu o femeie de serviciu la un azil de batrani..
        Are tot dreptul, legitimitatea si mijloacele sa faca propriile cercetari la nivel national, fara sa ceara cuiva socoteala, nu sa scoata in public barfe si impresii artistice despre cam ce crede ea ca ar putea fi.
        Pt asa ceva exista pirande care dau cu ghiocul si iti ghicesc in bobi pt cativa lei..

        Toata ziua inventati scuze penibile ca si cum USR-istii ar fi o specie de extraterestrii care nu gresesc, nu au defecte, sunt extrem de inteligenti si se nasc cu un nimb stralucitor in jurul capului.
        Sunteti mai gretosi decat gloata AUR-istilor.
        • +1 (3 voturi)    
          vai de capul tau (Joi, 13 mai 2021, 11:14)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          in fiecare zi + la ceas de noapte incerc sa ma conving singur ca Romania nu reprezinta populatia handicapata si idioata functional (nu toti, dar in prea mare pondere) care o habiteaza, ci este un cadru natural inca frumos desi pradat tot mai tare de rapitorii umani.
          Si inca e de stat aici, de facut o viata decenta.

          Nu ma ajuti deloc. te incadrezi perfect in tiparul "frumoasa tara, pacat ca e locuita". si nu parerile tale despre ministru ma fac sa spun asta ci fraza halucinanta din final care arata frustrari si boli netratate la timp. pare ca o semnatura electronica dintr-un email, chiar daca subiectul emailului era arta mongoleza sau muzica africana
  • +10 (12 voturi)    
    Noi nu stim nici cati bugetari avem (Miercuri, 12 mai 2021, 22:15)

    Remarque [utilizator]

    Romania nu exceleaza la raportari si statistica in general, iar motivele tin de proceduri invechite si resurse.
    Iar in medicina in special nici macar nu ne putem baza pe statisticile elaborate intern, indiferent de subiect. Oricine din sistem implicat in raportari va poate confirma ca datele statistice din Romania sunt viciate.
    Am participat in aprilie la o conferinta cu tema digitalizarea in medicina. Subiectul este extrem de ofertant si are un potential imens, exista si solutii. Insa in realitate la nivelul Ministerului Sanatatii si CNAS nu exista dorinta de a avea sisteme centralizate, o spun managerii marilor spitale. Cu resurse interne exista spitale care si-au dezvoltat sisteme IT interne, care ii ajuta in raportari, in gestionarea cazului pacientului, numarul de paturi libere disponibile etc. Aceste aplicatii functioneaza insa doar la nivel local, ca un intranet, nefiind conectate nici unele cu altele, nici la nivel central. Inclusiv din acest motiv statisticile nu sunt serioase.

    Noi nu stim exact numarul de bugetari din sistem, nici numarul de paturi de ATI, despre ce vorbim?
  • +2 (6 voturi)    
    Radiografia sistemului (Miercuri, 12 mai 2021, 22:52)

    abcabc [utilizator]

    Nu ma mira asa concluzie. M-as fi mirat sa se stie exact din moment ce sistemul medical este subfinantat si subcalificat..

    Eu personal pot numara pe degetele de la o mana cati medici care isi stiu meseria am intalnit..

    La capitolul politicieni nici macar unul nu mi-a facut o impresia cat de cat buna in toti acesti ani.
  • +3 (5 voturi)    
    pai si atunci (Miercuri, 12 mai 2021, 23:37)

    licasamadau [utilizator]

    voi ce ati numarat si declarat in fiecare zi la ora 13.00 de un an si ceva?
    • +1 (1 vot)    
      Panica si circ. (Joi, 13 mai 2021, 8:34)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui licasamadau

      Dar daca te ajuta la ceva toate tarile au facut la fel pentru ca nu exista conspiratii la nivel global.
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Joi, 13 mai 2021, 10:05)

        licasamadau [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        nu ma ajuta cu nimic
  • +5 (9 voturi)    
    Daca vrei sa afli... (Miercuri, 12 mai 2021, 23:54)

    Cataleya [utilizator]

    ...cu exactitate cate persoane au decedat de COVID in luna August 2020 in judetul Sibiu, nici macar n-ai nevoie de date de la spitale, manageri, doctori etc.

    Contactezi pur si simplu biroul S.P.C.E.C. (Serviciul Public Comunitar de Evidență a Persoanelor ) din judetul Sibiu. (doar ca exemplu)
    Pt ca la acel birou sunt pastrate toate certificatele de deces. (si in fiecare judet e la fel)
    "Art. 55. -
    (1) Odată cu declarația de deces, declarantul depune la SPCEC următoarele acte:

    a) certificatul medical constatator al decesului, întocmit pe formular-tip, care va trebui să poarte număr de înregistrare, dată certă, semnătura și parafa medicului care a făcut constatarea, sigiliul/ștampila unității sanitare, în care trebuie consemnată cauza decesului, fără prescurtări, înscrisă cu majuscule"
    Cat se poate de simplu si clar.

    Deci, odata ce ai contactat acel birou, afli cu exactitate cati oameni au decedat in luna Aprilie 2020 in judetul Sibiu si cate din decese au fost cauzate de COVID . pt ca totul e scris negru pe alb si parafat de un medic.

    Dupa aceea n-ai decat sa te uiti pe datele comunicate public de catre centrul national de informare si poti sa compari cu exactitate daca cifrele corespund pe luna August 2020, pe judetul Sibiu.
    Daca nr deceselor comunicate oficial de la centru, corespunde cu nr de decese inregistrate la SPCEC, inseamna ca totul e in regula.
    Si daca procedezi in acest fel cu cateva judete, la intamplare iti dai imediat seama daca exista inadvertente la nivel national sau e vb doar de mici erori, neglijabile.
    Si intr-o singura zi ai rezolvat problema, la nivel national.

    Dar sa declari, ca ministru al sanatatii, ca nu ai cum sa afli cati oameni au murit de COVID este nu doar o prostie, ci e de-a dreptul o obraznicie si nerusinare fata de cei decedati si de familiile lor.
    • 0 (4 voturi)    
      Nesimtire si fata de cei care au falimentat (Joi, 13 mai 2021, 8:35)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Pentru ca altii sa poata sta acasa si sa fie protejati.
  • +4 (6 voturi)    
    Monica Tatoiu stie! (Joi, 13 mai 2021, 0:26)

    BernierC [utilizator]

    Si Cristian Tudor Silviu Popescu Brucan stie! Parol!
  • -1 (3 voturi)    
    guvernul habar nu are (Joi, 13 mai 2021, 0:45)

    John_Re [utilizator]

    cati cetateni romani locuiesc in Ro si unde. ce ne mai miram.

    dupa 30 de ani... este acelasi haos.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce probleme are Ministrul Sănătății?! (Joi, 13 mai 2021, 7:59)

    asavreau [utilizator]

    Gata, sa terminat pandemia, tragem linie și facem o analiză. Dacă este interesată de morți și nu de vii(să nu ajungă morți) îi dau un sfat-să întrebe la cei care se ocupă cu pompele funebre. Poate face o Direcție a Pompelor Funebre în cadrul Ministerului și are o evidență clară.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Joi, 13 mai 2021, 8:19)

    mahnit [utilizator]

    ,,suntetzi un popor de idiotzi,,a spus filosoful Petre Tutea pe patul de moarte!
  • +1 (1 vot)    
    !!!!!!!!!!! (Joi, 13 mai 2021, 9:10)

    Paul_ [utilizator]

    Daca se moare in razboi ca soldat sau daca se moare ca civil tot cam aia e.

    Asa ca se poate calcula diferenta dintre decesele din 2020 si cele din 2019 si ne da numarul de decese cauzate de pandemie in 2020.
  • +1 (1 vot)    
    Problema cu cifrele astea (Joi, 13 mai 2021, 9:53)

    justin puscasu [utilizator]

    nu e ca nu stim cati au murit de Covid, ci ca nu vom sti niciodata cati au murit cu zile in contextul Covid.
    Efectul va fi ca nimeni nu va fi tras vreodata la raspundere pentru modul in care a fost administrata criza.
    Ni se repeta pe toate canalele "fiti responsabili, fiti reponsabili..." pentru a ni se fixa bine in minte ideea ca NOI suntem responsabili pentru intregul dezastru.