Ministrul Sanatatii: Problema imunoglobulinelor s-a rezolvat partial. 10.000 de doze din Austria vor intra in tara in maximum doua saptamani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 12 martie 2018, 16:36 Actualitate | Sanatate


Sorina Pintea
Foto: AGERPRES
Ministrul Sanatatii, Sorina Pintea, a anuntat, luni, intr-o conferinta de presa la sediul ministerului, ca problema imunoglobulinelor "s-a rezolvat partial", urmand ca in maximum doua saptamani sa intre in tara 10.000 de doze de imunoglobulina din Austria. "Spun maxim pentru a avea o marja de siguranta", a adaugat Sorina Pintea.

Sorina Pintea a precizat ca Austia, Italia si Statele Unite ale Americii s-au oferit sa ofere ajutor Romaniei dupa ce Romania a activat, in urma cu o saptamana, mecanismul de protectie civila in cazul imunoglobulinei, din cauza ca medicamentul lipseste de pe piata de mai bine de jumatate de an.

Sorina Pintea a adaugat ca, dupa cele 10.000 de doze din Austria (echivalentul a 50 de kilograme), urmeaza sa mai ajunga in Romania inca 100 de kilograme de imunoglobulina, din Italia si Statele Unite.

"Ceea ce am cerut si urmeaza sa primim ajunge pentru urmatoarele 2-3 luni", a precizat Sorina Pintea.

Intrebata de jurnalisti si ce se va intampla daca in urmatoarele doua saptamani apare vreo urgenta, pana ca primele 10.000 de doze sa intre in tara, Sorina Pintea a raspuns ca "imi este greu sa va raspund la aceasta intrebare".

Ministerul Sanatatii precizeaza, intr-un comunicat remis luni, ca pregateste proiectul de Hotarire de Guvern pentru deblocarea fondurilor din Fondul de Rezerva al Guvernului pentru achizitia primelor 10.000 de doze de imunoglobulina.


Citeste mai multe despre   

















1465 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    si peste alte 3 luni....? (Luni, 12 martie 2018, 16:45)

    Cocut [utilizator]

    Vom avea fix aceasi problema. Iarasi.
    • +13 (13 voturi)    
      deci PSD n-a rezolvat nimic ci doar cerseste (Luni, 12 martie 2018, 17:24)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Cocut

      PSD a cersit ajutor de urgenta din alte tari (pe care le injura) cand critica Guvernarea PSD pt ca desi e la guivernare din 2012 nu sunt in stare nici macar sa cumpere necesarul lunar de doze
      • +4 (4 voturi)    
        Ti se pare putin? (Luni, 12 martie 2018, 18:03)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        A inteles si premiera Dancila cum se zice la aia ... ...bulina.
        Si si-a cerut scuze ca a fost toanta, dar asa e, mai greseste omu' cand este pus unde nu-i este locul!
      • +6 (6 voturi)    
        Cersetori si incompetenti notorii (Luni, 12 martie 2018, 18:18)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Isi bat joc de pacienti cu buna stiinta. I-as baga in beci pina la glezne si as uita de ei vre-o 100 de ani

        si le mai trebuie bani din CASS si din dividende, ca nu se mai opresc din furat
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Luni, 12 martie 2018, 17:59)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Cocut

      zdreanta de Dancila zicea ca in acest moment nu mai este problema, acum aflam ca defapt peste 2 saptamani ajunge in tara si peste inca una la pacienti...

      ASTA INSEAMANA MINCIUNA PSD ... sa mananci rahat cand iti mor oamenii din vina ministerului sanatatii.
      • +3 (3 voturi)    
        pai daca ei se trateaza numai la Viena, Istanbul (Luni, 12 martie 2018, 19:44)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        normal ca n-au probleme
        Dar sa isi bata joc de pacienti cu buna stiinta este criminal de-a dreptul.

        Nici nu vreau sa imi inchipui suferinta bolnavilor, astia nu-s oameni .........sint monstri
  • +18 (20 voturi)    
    adevarati prieteni (Luni, 12 martie 2018, 16:45)

    vodatepes [utilizator]

    Adevarati prieteni , Austria , Italia si SUA. Prietenul la nevoie se cunoaste. Poate invatam ceva din lectia asta ca Europa e scaparea noastra si nu Rusia lui Putin , lectie pentru uni politiceni de pe Dambovita.
    • +7 (7 voturi)    
      E un mecanism de urgenta si temporar (Luni, 12 martie 2018, 17:25)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      adica pt doar 2-3 luni ...dupa care va fi criza din nou
      • +4 (4 voturi)    
        "s-a rezolvat partial" adica imunoglobulina nu (Luni, 12 martie 2018, 18:46)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        a ajuns inca la bolnavi. "urmeaza sa primim".
        Au rezolvat problema: au facut haritiile.
        Se vede ca asa le rezolva pe toate . . .
        • +1 (1 vot)    
          Normal (Luni, 12 martie 2018, 19:12)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Si doar prin peticeli...
    • -3 (5 voturi)    
      Nu are treaba cu prietenia (Luni, 12 martie 2018, 18:35)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Ci doar le aveau disponibile, in stoc.
      • +3 (3 voturi)    
        si de a accepta sa te debarasezi de ea (Luni, 12 martie 2018, 20:23)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Deocamdata au sarit Austria SUA si Italia.

        Iar ce-a facut doamna se declanseaza in cazuri de razboi sa epidemie, nu cind cauza e prostia ciumei rosii.
    • 0 (2 voturi)    
      N-ai inteles (Luni, 12 martie 2018, 21:01)

      zxcv [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      nu e vorba de prietenie, e cu bani, se deblocheaza fondul de rezerva pentru achizitie, prietenie era daca le dadeau gratis din spirit umanitar. Probabil ca si pretul e unul la urgenta.
  • +17 (17 voturi)    
    asa e..."partial"... (Luni, 12 martie 2018, 16:50)

    exilatul [utilizator]

    """""Problema s-a rezolvat, azi nu avem o problema, nici azi, nici pe termen mediu", a afirmat Viorica Dancila"""...."""ce se va intampla daca va apare vreo urgenta Sorina Pintea a raspuns ca "imi este greu sa va raspund la aceasta intrebare"....."cind toate scu-surile ( toate, nu numai astea doua ) sunt la putere datorita "vointei" majoritatii romanilor e greu sa mai te miri de ce se intimpla in rom...
  • +10 (12 voturi)    
    Pesedista mincinoasa (Luni, 12 martie 2018, 16:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Atât timp cât e in GUVERNUL DE HOTI PSD+ALDE, aceasta madama nu poate fi decât COMPLICE la minciuna, demagogie, incompetenta, hotie etc. Daca era ceva de capul ei, nu era in PSD, o cloaca de borfasi si incompetenti.
    • +10 (10 voturi)    
      Pai nu prea... (Luni, 12 martie 2018, 17:24)

      micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cam orice psd-ist imi e drag ca sarea in ochi dar pana una alta "aceasta madama" a data dovata ca nu e complice la minciuna.

      Daca era complice atunci sublinia apasat ce a spus duduia Viorica si venea cu o replica de genu: "Nu v-a spus domne prim ministru' ? NU avem nicio problema"

      E uite ca doamna spus fix invers iar prin aceasta declaratie imi pare chiar ca a cam dat de pamanat cu tanti Viorica.
      • +4 (4 voturi)    
        Până acum a tăcut (Luni, 12 martie 2018, 18:04)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

        Eu nu am auzit-o pe 'doamna' decât după ce a devenit ministru. Nu am auzit sa protesteze la tot ce inseamna nenorocirea sistemului de sanatate Spmplu fapt ca e pesedista spune ceva. In acest asa-zis partid un om oneste nu are ce cauta. PSD (+ALDE) e doar o gasca de borfasi, iar doamna e COMPLICE cu hotia, demagogia etc Un om onest nu ar fi acceptat sa faca parte din acest guvern de 'mafiocrati'
        • +1 (1 vot)    
          e adevarat .. (Luni, 12 martie 2018, 19:18)

          exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          ca un om onest nu are ce cauta in psd ( + alde ) si nici nu exista asa ceva...dar e valabil si pt celelalte partide...de ex. pnl ul a fost un aliat al psd ului si inca mai este , numai ca....pe la spate....ca sa nu se vada....a se vedea cum voteaza in comisii anumite legi si iti dai seama ca sunt aceiasi escroci...dar cu alta "eticheta"...
        • 0 (2 voturi)    
          nu e asha (Luni, 12 martie 2018, 20:26)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Nush daca stii, dar tantea care a initiat si sustinut legea anti-fumat in spatii publice, tot de la PSD a venit. Nu-s chiar toti la fel, mai scapa si cite unul cu un dram de moralitate in el...
      • +1 (1 vot)    
        asha e (Luni, 12 martie 2018, 20:24)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

        tantea asta pare din alt film decit restul guvernului. Cum-necum, criza asta care tine din vara trecuta e pe cale sa fie rezolvata, macar si partial, in ciuda negarilor repetate ale PSD.
  • +8 (8 voturi)    
    2 saptamani? (Luni, 12 martie 2018, 17:07)

    gmcwarez [utilizator]

    Pai dupa ce este deja criza sa mai astepte bolnavii inca 2 saptamani ? pai ce vin cu vaporul??
  • +10 (10 voturi)    
    mda... (Luni, 12 martie 2018, 17:12)

    liviu_ [utilizator]

    si totusi injuram UE, injuram SUA ca nu ne lasa sa furam...

    vai de noi...
    • +5 (5 voturi)    
      "Trafic de organe" (Luni, 12 martie 2018, 18:54)

      therealpaulie [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Parca austriecii erau acuzati de Dragnea & Firea & Co ca fura organele pacientilor romani.
      "Trafic de organe, trafic de organe" asa urla PSD-ul in 2016. Eeee si acuma?

      Lasa-i ca uita romanul pana maine. O sa-i mai voteze si in 2020.
  • +12 (12 voturi)    
    cine stie ce a pus dusmanul de clasa Soros (Luni, 12 martie 2018, 17:24)

    Francisc 1 [utilizator]

    in imunoglobina asta !
  • +5 (5 voturi)    
    cum vine asta (Luni, 12 martie 2018, 18:59)

    coloneze [utilizator]

    s a rezolvat VIN PESTE 2 SAPTAMANI. se va rezolva e cel mai corect spus. si Partial
    • +1 (1 vot)    
      mai mult decit atit... (Luni, 12 martie 2018, 20:31)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      S-a rezolvat pentru aproxmativ 3 luni teoretic, practic orice pacient care depinde de imunoglobulina si n-o gaseste in Romania de 9 luni isi va face stocuri de toti banii pe care-i are, asha ca am o vaga impresie ca in maxim o luna va fi iar criza.
  • +2 (2 voturi)    
    N-au trecut decat 2 zile (Luni, 12 martie 2018, 19:23)

    tarantella [utilizator]

    De cand, la petrecerea de logodna a lui Dragnea de la Sala Palatului, se bateau cu caramida-n piept ca sa ne mai lase strainii astia in pace, ca stim noi cum sa ne conducem tara. Iar acum se lauda cu nerusinare ca niste straini le rezolva criza creata de propria lor incompetenta.
  • +2 (2 voturi)    
    Politicieni jegosi (Luni, 12 martie 2018, 21:43)

    DanDare [utilizator]

    ... niste ordinari imputiti ...
    Mor oamenii cu zile si astia tot bat din gura degeaba !

    N-ati rezolvat nimic pana nu ajung la pacienti,... javrelor
  • +2 (2 voturi)    
    Peste doua saptamani inseamna (Luni, 12 martie 2018, 23:51)

    kokos [utilizator]

    peste DOUA LUNI dupa experientele pe care le-am avut cu promisiunile psd.viorica vasilica a mintit cu nerusinare aseara cand zicea ca , gata , problema "imunoglobinei" s-a rezolvat.