Emil Boc: Monica Iacob-Ridzi a trimis o cerere de autosuspendare din PDL

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 februarie 2011, 16:03 Actualitate | Politic


Presedintele PDL, premierul Emil Boc, a declarat, sambata, ca Monica Iacob-Ridzi a transmis Biroului Permanent o cerere de autosuspendare din partid, transmite Mediafax.

Intrebat daca Monica Iacob-Ridzi a depus o cerere in acest sens, presedintele PDL, Emil Boc, a raspuns afirmativ.

"Da. A trimis cerere de autosuspendare din partid", a spus Boc.

El a mentionat ca o formula statutara va fi consfintita in 5 martie, data la care urmeaza sa aiba loc reuniunea Consiliului National de Coordonare (CNC).

Emil Boc a declarat recent ca a decis sa propuna Consiliului National de Coordonare al PDL ca acei membri PDL care sunt trimisi in judecata prin rechizitoriu al Parchetului sa fie suspendati din partid pana la solutionarea definitiva in justitie a situatiei lor.

Actualul Statut al PDL nu contine prevederi in acest sens.

Fostul ministru Monica Iacob Ridzi a declarat recent, intr-un interviu pentru Mediafax, ca s-ar fi autosuspendat din partid daca statutul formatiunii i-ar fi permis.

Ea s-a declarat in favoarea propunerii lui Emil Boc referitoare la suspendarea din partid a celor trimisi in judecata, dar a spus ca si-ar dori sa aiba si acum posibilitatea statutara de a se autosuspenda in faza de urmarire penala.

Ridzi a precizat ca nu va demisiona din Parlament, argumentand ca statutul de parlamentar nu impiedica derularea procedurii in Justitie in cazul sau, precum si ca a fost aleasa prin vot uninominal, iar semnalele din partea alegatorilor din colegiul sau din Hunedoara sunt ca trebuie sa-si continue activitatea.

Plenul Camerei Deputatilor a respins, in decembrie 2010, cererea DNA de incuviintare a perchezitiei informatice in cazul Ridzi, precum si cererea de extindere a cercetarii penale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1355 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    prin fax? (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 16:19)

    radu [anonim]

    Cum a trimis cererea? prin fax?
    Ce tampenie e asta cu suspendarea din partid.
    Sa demisioneze din parlament!!
    • 0 (0 voturi)    
      Exact, asta e frectie, demisia din parlament Ridzi (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 16:51)

      mil [anonim] i-a raspuns lui radu

      praf in ochi...a la Boc!
    • 0 (0 voturi)    
      Una e geamul, alta e usa. (Duminică, 27 februarie 2011, 11:50)

      Trandafir [anonim] i-a raspuns lui radu

      Suspendarea nu e tot una cu demisionarea.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru totzi penibilii ... (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 16:21)

    za-k [utilizator]

    care fug si se ascund sub fusta partidelor si a parlamentului am un singur mesaj: No Mercy!

    Numa' bine,
    za-k/
  • 0 (0 voturi)    
    Presiune publica sa demisioneze aia trebue (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 16:47)

    cosmin [anonim]

    Cam nehotarata, trebue indrumata
  • +1 (1 vot)    
    Bine si mai tarziu... (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 18:15)

    IDT [utilizator]

    ...decat niciodata. Putea sa o faca totusi mult mai devreme. Cred ca si-ar fi facut singura mai mult bine. As vrea sa sper ca va iesi basma curata, pentru ca inca mai cred in nevinovatia ei. Daca va fi gasita vinovata, sa plateasca, dar daca nu, cine-i va mai putea sa-i redea credibilitatea si cand? Pentru ca la noi, daca incep sa improste vuvuzelele cu scuipat (cand sufla!) greu te mai cureti dupa...
  • +2 (2 voturi)    
    pai nu e ilegal? (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 19:48)

    lungu bogdan [anonim]

    parca spunea ca nu-i permite statutul PDL? asta iseamna ca incalca statutul cum a incalcat si legea? exista oare un DNA in interiorul PDL?
  • +2 (2 voturi)    
    Cred ca PDL greseste acceptandu-i autosuspendarea. (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 22:12)

    cristiaan [utilizator]

    Mai degraba ar fi trebuit sa fie exclusa din partid. Atata timp cat pentru opinia publica a devenit 100% clar ca Ridzi este vinovata, neexcluderea ei inseamna de fapt o forma de sprijin prin care i se da posibilitatea sa mimeze un act de onoare prin cererea de autosuspendare, care oricum a venit prea tarziu si tot nu rezolva nimic. Daca isi dadea demisia din Parlament, atunci insemna intr-adevar un gest de onoare.

    PDL face prea multe greseli in domeniul atitudinii fata de proprii corupti.
  • 0 (0 voturi)    
    EHHHEEE! (Duminică, 27 februarie 2011, 10:32)

    db [anonim]

    Pai, nu are cum sa fie de acord Boc cu demisia din parlament, nici a lui Ridzi, nici a lui Pasat, ca pierde PDL 2 parlamentari si risca caderea guvernului. Trebuie organizate alegeri noi pentru circumscriptiile alea - dureaza si nici nu mai poti fi sigur cum iese votul, ca s-a cam pierdut sustinerea electoratului. Nu va fi Boc de acord cu demisia din parlament nici daca sunt unii gasiti ca au spart banci noaptea!
  • 0 (0 voturi)    
    VRAJEALA (Duminică, 27 februarie 2011, 12:23)

    dssg [anonim]

    Ce este asta autosuspendare?
    O aiureala pentru copii de 3 ani care pot crede asa ceva.