VIDEO Legea ANI a fost aprobata de Senat * Emil Boc: Cand se doreste, se poate

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Marţi, 24 august 2010, 17:24 Actualitate | Politic


Legea ANI a fost votata, marti dupa-amiaza, de plenul Senatului, reunit in sedinta extraordinara. Documentul a fost adoptat cu 78 de voturi pentru, o abtinere si niciun vot impotriva. Imediat dupa vot, premierul Emil Boc a afirmat ca "atunci cand se doreste, se poate" si ca "Romania recastiga o parte din credibilitatea pierduta data trecuta cand legea a fost respinsa". In cursul diminetii, Boc a declarat ca "legea ANI este o lege a Romaniei si in favoarea transparentei declararii averilor demnitarilor", adaugand ca este vorba despre " o lege ce nu apatine unui partid sau Guvernului, ci tarii".

Senatul este camera decizionala in ceea ce priveste aceasta lege.

Documentul a fost adoptat si cu voturile senatorilor liberali, care au anuntat in cursul diminetii ca o vor sprijini desi "e cam neconstitutionala".



Inainte de sedinta de marti, reprezentantii PSD+PC au anuntat ca nu vor vota proiectul legislativ, iar senatorul UDMR Gyorgy Frunda a spus ca nu va participa la dezbatere si vot in semn de proteste fata de presiunile exercitate asupra senatorilor de presedintele Traian Basescu si de unii membrii ai Guvernului.
 
Marti dimineata, presedintele PSD Victor Ponta a declarat ca formatiunea sa isi pastreaza punctul de vedere la Legea ANI. Social-democratii au asigurat cvorumul necesar sedintei dar s-au abtinut de la vot.

Nici PDL nu a fost de acord cu raportul propus de Comisia juridica, cea care i-a eliminat din categoria persoanelor supuse controlului averilor pe liderii de sindicat. Comisiile juridica si pentru drepturile omului din Senat au adoptat, martea trecduta, raport favorabil la Legea ANI in forma votata de Camera Deputatilor, eliminand insa liderii sindicali din sfera de aplicabilitate a actului normativ, anunta Mediafax. Decizia a fost luata cu 9 voturi "pentru" si 7 abtineri.

Deputatii au adoptat lunea trecuta Legea de organizare si functionare a Agentiei Nationale de Integritate, in sesiune extraordinara, cu 204 voturi pentru, 2 voturi impotriva (liberalii Tudor Chiuariu si Mihaita Calimente) si 2 abtineri. Votul a avut loc prin apel nominal si in absenta din sala a reprezentantilor PSD, care au acuzat neconstitutionalitatea proiectului.

In textul Legii ANI a fost reintrodus termenul de trei ani in care institutia poate verifica averile dupa sfarsitul mandatului demnitarilor, obligativitatea membrilor Consiliului Economic si Social si a liderilor de sindicat de a publica declaratia de avere, dar si publicarea unui singur formular al declaratiei de avere, care sa puna sub anonimat anumite date cu caracter personal.

Presedintele Traian Basescu a decis, pe 20 iulie, sa convoace Parlamentul in sesiune extraordinara pentru a discuta legea de organizare si functionare a Agentiei Nationale de Integritate, dar si alte proiecte.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5963 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    Si iar incepe PSD-ul s-o "termine" (Marţi, 24 august 2010, 17:31)

    JUSTITIE - sau Televizor ? [anonim]

    Hotnews,

    Ar fi interesant daca at putea face o retrospectiva a legii ANI de la inceputuri si pana in prezent, ca sa vedem care au fost atributiile care i-au fost luate una cate una de PSD si PNL, din 2005 pana astazi


    Sa vedem si noi, de la ce am plecat si unde ne-a adus munca si straduinta asidua a PSD pe campia prinderii Hotzilor "numai la televizor":

    De unde am plecat si unde-am fi putut ajunge, fara lupta PSD si PNL impotriva JUSTITIEI
    • -25 (29 voturi)    
      tocmai ma gandeam (Marţi, 24 august 2010, 17:44)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui JUSTITIE - sau Televizor ?

      cum veti mai ataca acum psd ca e impotriva legii ANI cand a votat pentru.
      iata ca se poate
      • +22 (28 voturi)    
        dezinformezi (Marţi, 24 august 2010, 17:57)

        Vali [anonim] i-a raspuns lui adrian

        PSD-ul nu a votat legea ANI,fraiere.
        • +1 (1 vot)    
          verifica numaruld e voturi (Miercuri, 25 august 2010, 11:17)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Vali

          nu cumva e o surpriza acolo?
          oricum, faptul ca au asigurat cvorum nu este suficient? nu inseamna ca daca ei s-ar fi opus nu ar fi trecut legea?
      • +18 (20 voturi)    
        ??!! (Marţi, 24 august 2010, 17:59)

        JUSTITIE - sau Televizor ? [anonim] i-a raspuns lui adrian

        "Social-democratii au asigurat cvorumul necesar sedintei dar s-au abtinut de la vot."

        Vezi in articol.
        Abtinere = vot impotriva.
      • +13 (13 voturi)    
        Tocmai te gandeai ? (Marţi, 24 august 2010, 19:47)

        c.mike [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Pai ca sa gandesti ai nevoie de un minim de neuroni dar se pare ca tu nu prea ai. Dupa cum vad nici nu prea intelegi ce citesti (sau poate nu stii nici macar atat) Dar de comentat Adriane tata comentezi ca-i democratie , ce naiba !
    • +10 (10 voturi)    
      Sa speram ca nu ! (Marţi, 24 august 2010, 17:48)

      marinaru [utilizator] i-a raspuns lui JUSTITIE - sau Televizor ?

      Parca iar vedem ca tradatorul de la UDMR o da in bara la CCR. In ciuda prostiei PDL, a clientelei, etc. nu pot sa nu apreciez astfel de vesti.
  • +20 (20 voturi)    
    Frunda n-are avere! (Marţi, 24 august 2010, 17:42)

    Petre [anonim]

    Nu trebuie sa votati Dom'Frunda. Poate asa veti scapa de voturile la urmatoarele alegeri.
    Pareati un politician fin, elegant, atasat poporului,etc.
    Iata cum aparentele mai inseala!
    ANI usor prin ograda Dvs.
  • -12 (14 voturi)    
    Deci? (Marţi, 24 august 2010, 17:43)

    Budd [anonim]

    E de bine? E de rau?
    • -4 (8 voturi)    
      Iuhuuuu! (Marţi, 24 august 2010, 19:02)

      Budd [anonim] i-a raspuns lui Budd

      Tone de minusuri pentru o intrebare.Scuzati ignoranta,dar daca pentru o intrebare se da cu leuca la moalele capului,sa avem iertare.
      • +3 (5 voturi)    
        minusurile (Miercuri, 25 august 2010, 0:35)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Budd

        ai inceput sa intelegi ce inseamna minus.

        Acum trebuie sa pricepi si de ce sunt minusuri la acea intrebare. Mai citeste.
  • +9 (13 voturi)    
    felicitari PNL,rusine ticalosilor corupti din PSD! (Marţi, 24 august 2010, 18:09)

    grigore [anonim]

    Pentru a n-a oara, ni se confirma ca PSD-ul nu mai poate fi reformat decat de Parchetul General.

    Sunt multe critici de adus PDL-ului si tartorelui Basescu, care numai ca un adevarat presedinte de tara nu se comporta, sunt destul de multe critici de formulat la adresa PNL-ului, insa mizeria morala in care se adanceste PSD-ul este de nedescris.
  • -13 (17 voturi)    
    tara arde si baba se piaptana (Marţi, 24 august 2010, 18:32)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Hai sa ne aflam in treaba, sa aiba Boc cu ce se lauda la el acasa la Rachitele.
    • +11 (15 voturi)    
      Iata o gandire profunda! (Marţi, 24 august 2010, 18:43)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui alex.dumitrascu

      "sa aiba Boc cu ce se lauda la el acasa la Rachitele"
      Atata pricepusi?
    • +10 (12 voturi)    
      Bai bolovane (Marţi, 24 august 2010, 19:12)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui alex.dumitrascu

      Mai schimba si tu TV-ul de pe realitatea si de pe antene. UE a cerut legea asta (de fapt noi o promisesem prin 2006). Si au amenintat ca baga represalii daca nu se adopta.
  • +16 (18 voturi)    
    in sfarsit (Marţi, 24 august 2010, 19:16)

    cet23 [anonim]

    In sfarsit o veste buna. Ca parca anul asta numai de vesti proaste si de-a dreptul de tragedii am avut parte!
    O fi avand Base, Boc si PDL-ul un milion de probleme, de tot soiul, dar totusi astia mai misca ceva! Poate ca fac un lucru bun si 10 rele, se poate, dar macar fac si un lucru bun.
    Vedeti domnule Frunda, v-ati facut de cacao fix degeaba! Si-ati atuncat si o umbra intunecata si asupra UDMR-ului, tot degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    in tema (Marţi, 24 august 2010, 21:59)

    porky [anonim]

    poate cineva mai priceput ne explica -este atacabila la CC daca da ce sanse are sa treaca ?
  • +4 (4 voturi)    
    Si liderii de sindicat? (Marţi, 24 august 2010, 23:15)

    adrian88000 [utilizator]

    Cu ei cum ramane? S-a vazut ca au papat fondul de greva. Se strang cotizatiile luna de luna , se ajunge la sume fabuloase, dar cand sindicatul ar avea nevoie de acesti bani , banii...s-au topit!
  • -1 (1 vot)    
    Unde-mi sunt izmenele? (Miercuri, 25 august 2010, 19:21)

    valisa [utilizator]

    Ups...la vecinul de celula.

    Felicitari PDL! Este o mare victorie pentru Romania.