EXCLUSIV

HotNews.ro si HotNews.md transmit in direct, vineri, un interviu VIDEO cu presedintele Republicii Moldova, Mihai Ghimpu si cu presedintele Romaniei, Traian Basescu

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 12 august 2010, 17:54 Actualitate | Politic


Mihai Ghimpu si Traian Basescu
Foto: Presidency.ro
Miza alegerilor din Republica Moldova, cum traverseaza autoritatile de la Bucuresti si Chisinau criza economica intr-o atmosfera politica tensionata, problema cetateniei, relatiile celor doua tari cu Rusia sunt cateva din temele de discutie cu presedintele Republicii Moldova, Mihai Ghimpu, si cu presedintele Romaniei, Traian Basescu. HotNews.ro si HotNews.md transmit in direct interviul VIDEO. Realizator: Dan Tapalaga.
  • Interviul poate fi urmarit aici.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5074 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    HotNews e cel mai bun! (Joi, 12 august 2010, 19:09)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    felicitari
    • +10 (14 voturi)    
      Asta da EXCLUSIVITATE! (Joi, 12 august 2010, 21:28)

      i22eh [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Sunt de acord! Si pt mine HotNews e cel mai bun! As vrea sa vad ca se ridica si hotnews.md la aceleasi standarde mai repede. Avem nevoie de informare corecta din ambele parti ale Prutului.
      • +9 (11 voturi)    
        MIhai Ghimpu un om extraordinar (Vineri, 13 august 2010, 8:58)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui i22eh

        un om foarte decent si omenos, un mare roman
      • -3 (3 voturi)    
        www.hotnews.md (Vineri, 13 august 2010, 9:11)

        dorin [anonim] i-a raspuns lui i22eh

        Din pacate hotnews.md se pare ca serveste unor forte de orientare stanga...citeste cateva articole si iti vei da seama...
        • +6 (8 voturi)    
          Nici hotnews.ro nu este orientat intr-o parte (Vineri, 13 august 2010, 9:54)

          GT2 [utilizator] i-a raspuns lui dorin

          Parerea mea este ca sunt impartiali.

          Nu am vazut numai stiri bune despre putere pe aici.
        • 0 (2 voturi)    
          Problema nu priveste numai destinele noastre (Vineri, 13 august 2010, 10:02)

          Naval_W [anonim] i-a raspuns lui dorin

          Citat din lucrarea: Despre Basarabia. Omagiu martirilor.

          Apoi, adresându-se din nou moldovenilor, Stere le-a spus:
          Va rog sa tineti seama ca problema nu priveste numai destinele noastre, dar, în egala masura, si pe acelea ale copiilor nostri. Presupunând ca ati respinge dreptul la fericirea copiilor vostri si a nepotilor vostri, v-ar ierta ei ?

          Nici o îndoiala nu trebuie sa umbreasca gândurile pe drumul vostru. Într-o perioada tulbure, în mijlocul întâmplarilor care au provocat natiunii noastre terbile suferinte, multe greseli s-au comis, multe pacate s-au facut.

          Dar cel mai mare pacat s-ar face astazi, daca ati permite ca lucrarea sa ramâna fara rezultat, pentru ca multe generatii vor mai trece pâna se va mai ivi un astfel de moment asa de favorabil.

          Fac apel la constiinta voastra în favoarea copiilor si nepotilor vostri si va rog calduros sa va îndepliniti datoria fara a privi nici la dreapta, nici la stânga, dar numai la spre viitorul si destinul celor ce vor urma, fiindca numai astfel istoria va va ierta de greselile voastre din trecut.

          MARTIRI
          Sa-i pomenim pe acesti martiri care au trecut prin închisorile tariste, pâna la 1918, iar dupa 1940 si dupa 1944, multi au disparut fara urma, prin lagarele de exterminare comuniste ale URSS-ului sau ale României comuniste.

          Sa-i cinstim amintindu-le faptele, sa-i pomenim cautându-le mormintele în gulagurile sovietice sau românesti comuniste, sa-i
          depistam din dosarele KGB sau ale Securitatii românesti.

          Si daca nu le gasim numele si mormintele (ca la cei la care eu am pus semnul întrebarii) ei merita sa le ridicam un cenotaf de
          neuitare .


          http://www.universulromanesc.com/showthread.php?t=530

          PANTELIMON HALIPPA, refugiat în România, dupa 1944 a fost predat autoritatilor sovietice care l-au condamnat la 25 ani, si deportat în Siberia. Dupa ce a trecut prin 11 lagare rusesti, a fost "eliberat" în 1955 si "repatriat" la Gherla, de unde i s-a dat drumul în 1957. A murit în Bucuresti, la 30 apr.1979
  • +16 (18 voturi)    
    un gand .... (Joi, 12 august 2010, 19:26)

    dadan [utilizator]

    daca Basescu reuseste sa-si duca planul la bun sfarsit si anume acela de a apropia cat de mult posibil Moldova de Romania, atunci o sa ajunga in cartile de istorie...indiferent cat de needucat l-ar considera Ilici sau Gionica.....
    Romania datoreaza Moldovei sansa aceasta si acum se pare ca este momentul - Romania a scapat din ghiara Moscovei (multumim lui Gioana ca este asa cum este si lui Ilici multe injuraturi pentru 20 de ani de neocomunism si afiliere neconditionata Moscovei)...
    Moldova are acum cea mai mare sansa de a indrepta lucrurile...Moscova o sa puna la bataie forte semnificative pentru a recupera Moldova la fel cum a facut cu Ucraina insa uita un lucru ca moldovenii sunt patrioti , poate chiat mai patrioti ca romanii nostrii si nu o sa se lase calcati in picioare....e timpul ca Moldova sa se intorca acasa ...asa sa ne ajute dumnezeu.
    • -4 (6 voturi)    
      Acum cativa ani erati cu Rusia-Moskova (Vineri, 13 august 2010, 10:31)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      Acuma dupa aderearea Romaniei la UE v-ati dat dupa Bucuresti ca e o paine de mancat. Cu..e
      • +1 (5 voturi)    
        vezi ca ti-am mai raspuns la celalalt articol. (Vineri, 13 august 2010, 10:51)

        aciduzzu [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        Si tu unde erai acu cativa ani?
        Dar in 1940 unde erai?
        Dar in 1944?
        Dar dupa 1991?

        Dupa ce ti-ai salvat funduletul de prapadul sovietizarii, sacrificandu-i pe amaratii astia, ti se pare perfect moral sa scrii pe toate gardurile ca ei sunt curve ca i-au calarit rusii.
        Curat moral, coane Frankie !!!
        Sincer sa fiu si eu m-as gandi de doua ori daca as vrea sa fiu conational cu alde tine....
        • -3 (5 voturi)    
          Eu traiesc in prezent (Vineri, 13 august 2010, 11:02)

          Frankie [utilizator] i-a raspuns lui aciduzzu

          Si vad cum voi va dati imediat dupa cum e mai bine ptr stomacelul vostru.
      • 0 (0 voturi)    
        sunt ardelean ..... (Vineri, 20 august 2010, 19:45)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        ...insa imi place sa cred ca sunt patriot si imi pasa de fratii mei moldoveni, olteni, banateni oriunde ar fi ei.....
        Tu faci niste confuzii acuzand populatia moldovana pentru dictatura lui Voronin care nu e decat un rusnac , slugoiul Moscovei....
        Traiasca Romania Dodoloatza.
    • +4 (6 voturi)    
      reunirea (Vineri, 13 august 2010, 10:46)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui dadan

      Sper ca acest moment sa nu fie atat de indepartat in timp,ca sa-l mai apuc si eu.desi sunt ceh de origine,am ascendenta basarabeana si as fi tare mandru sa pot merge
      fara teama la Chisinau,la mitropolie,acolo unde s-au casatorit parintii mei acum...72 de ani.
  • +6 (10 voturi)    
    Abia astept! (Joi, 12 august 2010, 19:28)

    Vladimir Voronin [anonim]

    Abia astept sa-i revad! :))
  • 0 (6 voturi)    
    EXODUL (Joi, 12 august 2010, 19:46)

    STANPATITU [anonim]

    La ritmul de acordare a cetateniei de catre Romania moldovenilor in curind Republica Moldova va fi depopulata de vorbitorii de romana.
  • +4 (8 voturi)    
    Nu stiu cum vor vota Basarabenii (Joi, 12 august 2010, 19:54)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Dar sigur sunt de faptul ca suna bine si sunt platite functiile din guvern, parlament si alte institutii ale statului !
    Si unii si ceilalti vor sa fie la ghidoane !
    Un pas inainte ar fi ca Rep Moldova sa se numeasca Basarabia sau Moldova de Est si steagul sa fie tricolor dar cu stema Basarabiei.
    • +1 (3 voturi)    
      steagul sa fie ..... cum? (Vineri, 13 august 2010, 10:52)

      aciduzzu [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Sicare e drapelul RM in prezent?
      • +1 (1 vot)    
        steagul este tricolor (Marţi, 17 august 2010, 19:33)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui aciduzzu

        Stema Basarabiei
        http://ro.wikipedia.org/wiki/Stema_Basarabiei
        Stema Principatului Voevodatului Moldovei
        http://ro.wikipedia.org/wiki/Stema_Principatului_Moldovei
  • +8 (10 voturi)    
    Se pare că moldovenii sunt mai harnici (Joi, 12 august 2010, 22:54)

    ins [anonim]

    Ei (hotnews.md) pot să scrie cu diacritice, în timp ce hotnews.ro nu se strofocă în acest sens. Nu mă interesează decât ştirile să fie scrise cu diacritice, totuşi e un site de ştiri nu un blog anonim.
    • -2 (4 voturi)    
      decat (Vineri, 13 august 2010, 3:03)

      decat [anonim] i-a raspuns lui ins

      Decat sa folosesti diacritice mai bine foloseai prepozitia "doar" in locul prepozitiei "decat": Nu mă interesează doar ştirile să fie scrise cu diacritice.
      • -3 (3 voturi)    
        Bravo decat ! (Vineri, 13 august 2010, 10:33)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui decat

        Corecteaza-i pe moldovenii care se vor in UE folosindu-se de Romania.
        • 0 (0 voturi)    
          ti se pare... (Vineri, 13 august 2010, 11:00)

          abhora ratio [anonim] i-a raspuns lui Frankie

          ... ca romanii sunt mai putin c...e decat moldovenii?
          uiti ca, din punct de vedere al politicii externe, statul este indreptatiti sa faca orice considera ca ar fi bine pentru cetatenii lui, chiar daca asta inseamna sa fie c...va si sa castige ceva.
          Romania cu UE sau cu SUA ce fel de relatii ti se pare ca are?
          Mai avem mult pana sa fim in pozitia Angliei, Frantei sau Germaniei (adica stat puternic) si sa ne permitem sa spunem "Eu nu vreau sa fac asta... Eu vreau sa joc dupa alte reguli"
          ... din pacate...
  • +9 (11 voturi)    
    Asteptam cu sufletul la gura veste buna pt Moldova (Vineri, 13 august 2010, 4:05)

    Marioara [anonim]

    Basescule, acum e momentul ! Urmaresc demult si apreciez politica ta vis a vis de Moldova noastra de dincolo de Prut.Ceea ce ai facut dumneata n-a mai facut nici un politician roman in ultimii 20 de ani.
    (nici nu vreau sa-mi imaginez ce era azi cu Prostanacu" presedinte...ca si tatukul Ilici,si asta ii mai vindea inca o data pe fratii nostrii -rushilor).

    La fel, jos palaria in fata lui Mihai Ghimpu !
    Om de valoare,inteligent si curajos, nu o cirpa in fata rushilor,ca Iliescu,Geoana si restul PSD-stilor.

    Basescule,daca "rezolvi" cu Moldova schimba romanii constitutia si te numesc Presedinte pe viata !!!
    Asa sa ne ajute Dumnezeu !
  • -10 (14 voturi)    
    Basescu despre profesori (Vineri, 13 august 2010, 7:48)

    hotnewsfil [utilizator]

    Basescu este, ca de fiecare data, in afara problemei, sau o ignora cinic.
    El face abstracie de faptul ca un profesor, chiar daca are 10,15 ani de experienta, pregateste zilnic, cate patru cinci ore,
    orele de curs de a doua zi. Le inoieste, le modernizeaza permanent, se gandeste cum sa il formeze pe fiecare elev, nu numai sa informeze, in masa, intreaga clasa. Evita ferm productia pe banda rulanta, a unei mase de tocilari.
    Toti profesorii sunt preocupati de educarea civica a fiecarui elev si rezultatele se vad.
    In fiecare zi din cele doua, trei luni de vacanta de vara, profesorul lucreaza cel putin cate patru ore/zi, preocupat de pregatirea unor lectii de calitate excelenta, in anul scolar urmator.
    Numai asa se explica pozitia fruntasa a scolii romanesti in ierarhia mondiala, asa se explica rezultatele excelente obtinute de peste 95% dintre profesorii care participa la diverse concursuri (examene) de promovare.
    • +8 (8 voturi)    
      E in gluma sau in serios? (Vineri, 13 august 2010, 8:52)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Ce bine ar fi ca profesorii din Romania sa fie asa de silitori si dedicati instruirii ca si Dvs. Din pacate lucrurile nu stau deloc asa...
    • +4 (6 voturi)    
      vorbesti din carti ? (Vineri, 13 august 2010, 10:04)

      firstfb [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      vorbesti din carti ?
  • +3 (5 voturi)    
    bravo (Vineri, 13 august 2010, 8:42)

    Silviu [anonim]

    Succes hotnews md, sa cresteti mari , ca hotnews ro !!!!
    Romanilor le e data o sansa si nu o vor rata !
    Le putem arata europenilor cum se joaca cartea in jocul cu rusii ! Am fost inoculati 50 de ani cu tradatori, lingai, marionete si mincinosi , tradatori ai intereselor romanilor ! A venit timpul ca manipularea propagandei ruse sa fie intoarsa catre sursa !
  • +1 (1 vot)    
    Asa da (Vineri, 13 august 2010, 11:00)

    si_eu_pe_aici [utilizator]

    Asa da invitati de peste prut. Va multumim pentru aceasta ocazie. O zi buna si abia astept!.
  • +3 (3 voturi)    
    Rugaminte adresata d-lui Tapalaga (Vineri, 13 august 2010, 11:06)

    Rares [anonim]

    Stimate Domn jurnalist, e prima data cand ma adresez dumneavoastra si doresc sa va marturisesc ca va apreciez ca unul dintre putinii jurnalisti neinregimentati din Romania.

    As avea o rugaminte si anume sa adresati o intrebare Domnului Ghimpu, Presedintele celui de-al doilea Stat Romanesc:

    De ce nu faciliteaza Guvernul Moldovei obtinerea cetateniei moldovenesti de catre cetatenii romani astfel incat sa romanii de dincoace de Prut sa aiba un cuvant in alegerile si drumul Moldovei catre UE? S-ar realiza astfel o apropiere si o legatura si mai puternica intre cele 2 state romanesti.

    Multumesc si felicitari Domnului Ghimpu pentru mandatul exceptional de pana acum ca Presedinte al Modovei!
  • 0 (0 voturi)    
    despre hotnews (Luni, 16 august 2010, 9:59)

    TONY DIN IASI [anonim]

    sunteti un ziar pe net foarte corect si impartial nu ca "antenili" lui felix. Felicitari !!!!!!!!!!