Marko Bela: Restructurarea aparatului bugetar trebuia facuta de cel putin un an si jumatate in urma

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 9 iulie 2010, 17:04 Actualitate | Politic


Marko Bela considera ca merita ca UDMR sa ramana la guvernare numai daca va vedea ca se vor face pasi concreti in investitii in infrastructura, in special in constructia de autostrazi.

"Daca ne asumam guvernarea in perioada urmatoare atunci trebuie sa o facem doar cu aceasta abordare, merita sa ramanem la guvernare doar cu aceasta abordare si doar daca vedem si solutii. UDMR, daca pe buna dreptate simte ca nu a fost singurul vinovat, atunci de ce sa se angajeze intr-o astfel de situatie si la guvernare? Avem o situatie fara precedent si trebuie sa ne impunem punctul de vedere. Ce a tinut de noi facem, am inceput deja reforma. S-a facut doar o masura de descentralizare, cea a spitalelor de catre Ministerul Sanatatii", a aratat Marko Bela, care a precizat ca si aceasta masura a fost luata dupa indelungi negocieri, relateaza Agerpres.

In cadrul sedintei Consiliului Reprezentantilor Unionali (CRU) de vineri, de la Targu Mures, presedintele UDMR a subliniat ca nu e firesc ca o tara care e de doua ori si jumatate mai mare decat Ungaria sa aiba doar 300 de kilometri de autostrada, in conditiile in care tara vecina are peste 1.000 de kilometri de autostrada.

Marko a aratat ca in ultimii 20 de ani au fost numeroase "scapari", de care inclusiv UDMR e oarecum vinovata, intrucat s-a aflat la guvernare, si ca, pe langa lipsa de autostrazi, s-au amanat o serie de masuri care au adus tara in situatia de fata.

O astfel de masura amanata, in viziunea liderului UDMR, este cea a restructurarii aparatului bugetar, care "trebuia facuta de cel putin un an si jumatate in urma", dar care nu a fost luata de "coalitia PSD-PDL aflata in competitie".

Marko crede ca daca masurile erau luate din timp, nu s-ar fi ajuns la aceasta "situatie dureroasa".

"Si eu am mai fost la guvernare si UDMR, dar niciodata nu a fost atat de greu si de dureros sa ne angajam la aceasta sarcina a guvernarii, s-ar putea sa ne usuram daca am lua decizia ca nu mai guvernam. Am auzit un argument sanatos, ca vom pierde alegerile daca nu iesim. (...) Sa iesim acum de la guvernare ca sa putem intra peste doi ani la guvernare? Nu inteleg logica. Dar cu argumente ca vom pierde alegerile... De ce trebuie sa castigam alegerile si sa ne intoarcem peste doi ani? De ce suntem disperati? Acum suntem in pozitie de decizie si sa guvernam. Argumentul ca ne pierdem popularitatea este de domeniul imposibilului. Cel care se angajeaza la politica, atunci se angajeaza si la masuri nepopulare"', a accentuat Marko Bela.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















803 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    "Oarecum vinovata" UDMR.... (Vineri, 9 iulie 2010, 17:18)

    lili [anonim]

    'Marko a aratat ca in ultimii 20 de ani au fost numeroase "scapari", de care inclusiv UDMR e oarecum vinovata, intrucat s-a aflat la guvernare, si ca, pe langa lipsa de autostrazi, s-au amanat o serie de masuri care au adus tara in situatia de fata".
    Nu mi-a venit sa cred, adica UDMR e "oarecum vinovata", in rest vinovati suntem noi astia care nu am fost in viata noastra la guvernare !! Bravo, Dle Marko Bela.
    Apoi, spune Dl Marko Bela ca de ce ar pleca acum UDMR de la guvernare si peste 2 ani(cand vor fi alegeri in 2012) sa se intoarca din nou la guvernare!! Adica, in Romania nu se poate guverna fara UDMR !!! Bravo, partidelor romanesti, niciodata nu ati fost in stare 2 partide sa guvernati dar ati fost in stare fiecare dintre voi sa va intelegeti cu acelasi UDMR!!! Ca dracu', eu nu inteleg. Daca fiecare v-ati fi inteles cu alt partid intelegeam, dar fiecare ati guvernat bine mersi cu acelasi UDMR !! Aiurea de tot, cu o singura explicatie: INTERESELE au fost negociate si sunt mai presus de culori politice, ideologii, partide..... Halal guvernari, vai de Romania noastra.....
  • +2 (2 voturi)    
    acum un an jumate (Vineri, 9 iulie 2010, 17:19)

    daniel [anonim]

    ungurii astia votau si ei pentru daramarea guvernului...
  • +1 (1 vot)    
    în primul rînd (Vineri, 9 iulie 2010, 17:32)

    gabhry_el [anonim]

    nu trebuia umflat aparatul bugetar
  • +2 (2 voturi)    
    Si de ce nu ati facut/o? (Vineri, 9 iulie 2010, 17:37)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Doar erati la guvernare?
    Sau nu au vrut partenerii galbeni si cei ascunsi (rosii si albastrii)?
    Tardiv, marko, tardiv.
    Singurul vostru interes sunt ungurii. A dovedit/o frunda!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu cumva (Vineri, 9 iulie 2010, 17:52)

    mihai [anonim]

    restructurarea bugetara trebuia facuta intre 2007 si 2008 cand guvernau impreuna cu liberalii si PSD? Pentru ca atunci exista alternativa mediului privat, piata fortei de munca fiind in criza. Iar rezervele bugetare permiteau inclusiv o relaxare a fiscalitatii si o scadere a costului locului de munca? Nu stiu cum se spune demagog in limba maghiara.
    • 0 (0 voturi)    
      esti un demagog se zice (Vineri, 9 iulie 2010, 21:26)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      "Oz Istenem Baszo Meg"
  • +1 (1 vot)    
    Amnezii.... (Vineri, 9 iulie 2010, 18:01)

    Florian [anonim]

    D-l Marko Bela, ca fost si vesnic vice-premiert, rebuie, la orice intrunire cu electoratul maghiar, UDMR sau altii,sa prezinte clar:
    a) de cate ori a fost la guvernare UDMR si care a fost efectul pentru dezvoltarea de ansamblu ;i a infrastructurii in judetele majoritar maghiare;
    b) cum de au inca infrastructura precara, desi UDMR a avut si are potofolii ministeriale pe domeniile cheie - constructii, mediu, dezvoltare(plenipotentiari si scretari de stat) ;
    c) care este profitabilitatea si sustenabilitatea investitiilor cu actionariat din Ungaria? Cand trec prin HAR-COV nu vad decat echipamente sau autovehicule, in majoritate SH, depozitate la secuii nostri (nu ai UDMR).
    d) o copmparatie intre pct. anterior si profitabilitatea firmelor "Drujbei lui UDMR" - (Verestoy Attila - senator).
    Dupa ce-si face o serioasa autoa-analiza, poate sa se gandeasca la cat de grava este criza si cat de greu ne este noua sa iesim din ea!
    Cu constatarile si compatimire domniei sale noi romanii nu ne incalzim, iar secuii se congeleaza!!
  • +1 (3 voturi)    
    Nu-i niciodata prea tarziu. (Vineri, 9 iulie 2010, 18:14)

    mircea [anonim]

    Asta nu inseamna ca acum nu poate fi facuta.Asa este.Daca era facuta de pe timpul guvernarii Tariceanu,acum nu ar fi fost necesare cresterea TVA si reducerea salariilor cu 25%.Asa-i in Romania.De multe ori sunt laudati hotii si incompetentii,mai ales cand sunt buni de gura si au mijloace media care sa le trambiteze gogomaniile.
  • 0 (0 voturi)    
    Strategia (Vineri, 9 iulie 2010, 20:55)

    guvernarea [anonim]

    Strategia e simpla: dai cu bota si in stanga si in dreapta si uite asa nici unul niciodata nu va ajunge la majoritate/maturitate astfel ca tu ramai mereu la guvernare.
    Inteleg ca critici restructurarea aparatului bugetar din care si UDMR face parte, chiar in guvernare.

    "considera ca merita ca UDMR sa ramana la guvernare numai daca va vedea ca se vor face pasi concreti in investitii in infrastructura" - s-o spui mutului.

    Apropo voi ce faceti la guvernare? (N)ANI ?
  • 0 (0 voturi)    
    numai sa se faca (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 19:32)

    Petrovici [anonim]

    Bine Marko baci dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
    Faceti-o naibii si hai sa ne impacam. Gandeste pentru viitor, un viitor mai bun, mai linistit in primul rand. Acoperiti istericalele celor care n-au pus ghiarele pe putere ca sa-si inzeceasca averile furate in vremuri cand guverna PSD, PNL, chiar cu UDMR parca.