Cristian Rizea (PSD) propune scutirea de impozitul pe cladiri si teren a persoanelor afectate de inundatii

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 9 iulie 2010, 15:37 Actualitate | Politic


Deputatul PSD Cristian Rizea propune Guvernului scutirea persoanelor afectate de inundatii de impozitul pe cladiri si terenuri pentru a doua jumatate a anului 2010 si pe anul 2011, relateaza Agerpres.

In opinia deputatului social-democrat, vizitele demnitarilor nu sunt decat "o modalitate formala" de a-i ajuta pe oameni.

"Propun ca autoritatile locale sa realizeze o evidenta clara a persoanelor care au avut de suferit in urma acestor fenomene, persoane carora sa le fie acordate facilitati privind impozitarea. Astfel, pentru ultima jumatate a anului 2010 si pentru intreg anul 2011, acestia sa fie scutiti de la plata impozitelor pe cladiri si terenuri", a afirmat Rizea.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















554 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    numai pomeni (Vineri, 9 iulie 2010, 15:45)

    mihaela [anonim]

    viseaza astia de la PSD

    Nu mai bine ar cere ei respectarea stricta a legii in ceea ce priveste defrisarea ilegala a padurilor, construirea fara autorizatii samd?
    • +4 (4 voturi)    
      hm (Vineri, 9 iulie 2010, 16:30)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui mihaela

      nu mai suport pesedeaua-vuvuzeaua, aceste animale de prada, mancatori de hoituri, infractori de temut, violatori ai statului de drept, mai scutiti-ma //., mergeti la moscova macar 5 ani ca ilici, numai plecati odata din tara !(editat de HotNews.ro)
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Vineri, 9 iulie 2010, 15:54)

    ion [anonim]

    Guvernul nu stie ce sa mai impoziteze numai sa mai stoarca niste bani de la oameni. Hop si PSD cu o scutire de impozit.
    Jocul asta de-a cainele si pisica devine penibil.
    Unii ar pune impozit si pe aerul respirat. altii ar da ajutor social si un Ferrari numai sa ajunga la putere
  • -3 (3 voturi)    
    La partea (Vineri, 9 iulie 2010, 15:56)

    eb [anonim]

    cu "autoritatile locale sa realizeze o evidenta clara..." cred ca o sa profite multi oameni care nu au fost afectati de inundatii. Asta nu inseamna ca nu sunt de laudat propunerile de ajutor pentru cei in nevoie.
  • +3 (3 voturi)    
    si efectul care ar fi? (Vineri, 9 iulie 2010, 16:28)

    cet23 [anonim]

    Efectul acestei masuri ar fi ca intr-o jumatate de an ne-am trezi cu un milion de romani cu certificate de "persoana afectata de inundatii" din toate judetele tarii, deci inclusiv din cele ce n-au nici o problema cu inundatiile! Exact asa cum in Romania sunt penibil de multe de persoane cu pensii pe caz de boala!
  • +1 (1 vot)    
    tovarasu rizea (Vineri, 9 iulie 2010, 17:14)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    a uitat sa propuna si un impozit de solidaritate si progresiv pentru cei neafectati de inundatii. Iar pensionarii si bugetarii afectati de inundatii nu numai sa fie scutiti de impozit, dar sa si primeasca o indemnizatie egala cu impozitul anulat.
  • +1 (1 vot)    
    Cristea Rizea/ Toma Aly Mos al neamului (Vineri, 9 iulie 2010, 18:02)

    necos [utilizator]

    Corect, corect, corect..... Pentru necajitii care au trait cu spaima (angoasa) ca le vor fi inundate piscinile, si terenurile de golf,ca guvernantele tailandeze vor fi expulzate de catre dictatorul Basaescu , din tzarisoara, propun scutirea de la impozit pentru "A DOUA JUMATATE DE MILENIU" Numai asa vom putea salva adevarata spiritualitate a Romaniei:. Traiasca ILIESCU, Traiasca trotinelul (Ponta- Nelu) Tricolorulul ,Traiasca baba Socaci ( Maria Almasanu- bisnitareanu) traiasca si poporu" , da nu prea mult, ca nu mai are disciplina de partid........
  • +1 (1 vot)    
    Cine-i rizea? (Vineri, 9 iulie 2010, 18:50)

    florian [anonim]

    Domul parlamentar este alesul colegiului Africa - Australia? Unde-si are resedinta si domiciliul?
    Daca e ales in tara cumd de nu stie ca in rural toata lumea, iar in urban somerii, pensionarii si cei cu venituri limitate (unii aflati la munca in strainatate) se "omora" sa-si plateasca impozitrle pana la 15 martie, nu atat pentru reducerea aprobata de primarie ci fiindca stiu ce ""belele" urmeaza sa suporte. Secretarul, Vicele si Primaru le vor refuza orice insemna aprobari, subventii ajutoare. Daca au de primit bani, li se da prima transa redusa cu valoarea /chitanta platii necesare!
    Asa ca daca Rizea este ales de un colegiu din tara sa treca pe la Primarie sa vada cand, cum si in ce conditii sa platesc impozitele!!
    Cu o asa propunere sa-si ia adio de la sustinerea autoritatior locale la viitoarele alegeri. In fond aceste autoritati sunt singurele care pot aproba scutiri individualizate, la plata ipozitelor si taxelor locale. Ce mai vrea sa adauge stimabilul la cadrul legislativ existent prin Lg 27/1994.
  • +2 (2 voturi)    
    Bine mai Rizea, doar atat?... (Vineri, 9 iulie 2010, 19:15)

    Rammy [utilizator]

    ...Sa le dea guvernul si cate un apartament.Ca sa fie pomana intreaga.Uite asa ati saracit Romania 20 de ani.Cu asemenea pomeni electorale.La asa electorat asa partid.
  • +2 (2 voturi)    
    rizea (Vineri, 9 iulie 2010, 21:05)

    adi [anonim]

    asta e un escroc, a dat tepe peste tot. e clar ca baiatu a cotizat din greu la geoana ca sa il tina parlamentar. era deranj mare daca iesea asta presedinte.
  • 0 (0 voturi)    
    ilegal (Luni, 28 februarie 2011, 12:50)

    alex [anonim]

    Pentru ce platesc impozit din moment ce sint proprietarul casei, pamintului si masinii mele? Ce inseamna a fi proprietar? Pe bunul meu, platit integral, sa dau bani statului? Atunci mai sint eu proprietar sau statul?