Marko Bela: Vom propune in continuare eliminarea caracterului de stat national al Romaniei

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 23 aprilie 2010, 18:05 Actualitate | Politic


Uniunea Maghiarilor din Romania va propune in continuare eliminarea sintagmei referitoare la caracterul de "stat national" din Constitutia Romaniei, desi nu crede ca are sanse sa obtina cele doua treimi necesare in acest sens, a declarat vineri presedintele UDMR, vicepremierul Marko Bela, citat de Mediafax.

Totusi, presedintele UDMR a recunoscut ca nu crede ca exista vreo sansa sa se obtina cele doua treimi din voturile parlamentarilor necesare in acest sens.

"Deci noi am propus si vom propune in continuare eliminarea acestui caracter de stat national, nu cel unitar, nu celelalte dispozitii, deci ne referim la notiunea de stat national. Dar va spun sincer ca eu sunt extrem de sceptic si nu vad ca am putea intruni o majoritate de doua treimi sau un consens in legatura cu aceasta modificare. Deci nu vad ca in acest moment am putea sa avem castig de cauza, foarte sincer", a spus acesta.

Presedintele Traian Basescu a primit, miercuri, de la Guvern, propunerea de initiere a revizuirii Constitutiei, pe care a trimis-o, "in calitate de initiator al revizuirii" Legii fundamentale, spre avizare Consiliului Legislativ, urmand sa o inainteze Parlamentului.

Parlamentul a adoptat, marti, cu 4 abtineri, proiectul de hotarare privind infiintarea Comisiei comune de revizuire a Constitutiei.


Citeste mai multe despre   


















1498 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    marko visatorul (Vineri, 23 aprilie 2010, 17:57)

    mario [anonim]

    marko viseaza inca la autonomia teritoriala in care traiesc minoritatille maghiare.el inca nu stie ca romania nu poate fi decat unitara, deci implicit nationala si ca romanii nu au nici cea mai vaga idee despre ce inseamna federalismul si nici nu vor sa afle.romanii vor sa traiasca uniti ,cum au facut-o de la unirea principatelr pana in prezent, iar daca unul ca marko isi imagineaza ca poate schimba asta este un simplu visator.
    • -13 (19 voturi)    
      o privire inapoi in istorie (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:16)

      hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui mario

      daca romanii au vrut sa traiasca uniti dintotdeauna, tara romaneasca si moldova de ce s-au unit abia acum 150 de ani? putin studiu individual (recomand boia si djuvara) si ai sa-ti schimbi parerea asta insuflata 50 de ani de comunism
      • +11 (15 voturi)    
        Cred ca rastalmacesti istoria (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:55)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui hartagramz

        Romanii au vrut sa fie uniti din totdeauna dar nu asta era si dorinta marilor puteri ale vremii. Din pacate, aceeasi idee de dezbinare este prezenta si acum in ideologia UDMR care, folosindu-se de lasitatea politicienilor nostri, promoveaza idei de acest gen.
        • -9 (9 voturi)    
          conflicte intre moldova si tara rom (Vineri, 23 aprilie 2010, 20:43)

          hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

          despre astea stii? citeste, vorba lu tuca :)
          • +1 (1 vot)    
            conflicte intre domnitori, prietene... (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 13:05)

            un om [anonim] i-a raspuns lui hartagramz

            principatele romane au purtat multe razboaie intre ele pe motive de domnitori aserviti unor interese opuse.
            ne veni sa ne minti aici ca moldovenii, muntenii si transilvanenii s-au razboit vreodata din ura intre "neamuri"!
            mai citeste tu, amice...
    • +2 (4 voturi)    
      Dar Ungaria... (Vineri, 23 aprilie 2010, 21:07)

      elena [anonim] i-a raspuns lui mario

      este tot stat national, sau nu? Aveti idee?
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 12:25)

        levi [anonim] i-a raspuns lui elena

        nu este stat national!
  • -10 (14 voturi)    
    Un Guru ! (Vineri, 23 aprilie 2010, 18:18)

    badgeo [anonim]

    Din pacate are dreptate ! De 20 de ani maghiarii sunt si ei la putere pe criterii etnice. Noi numai uniti nu suntem, deci am ramas "la misto" numai pe hartie.
    Tokes a inceput revolutia, noi am sufocat-o ... Cred ca ar fi bine sa invatam si noi ceva ... maghiara!
  • +4 (6 voturi)    
    . (Vineri, 23 aprilie 2010, 18:18)

    bgd [utilizator]

    Si daca esti constient ca nu se poate, pt ce persisti in aceeasi prostie? Mai sunt 2 ani si ceva pana la urmatoarea campanie...care-i sensul acestei propuneri?
  • +9 (11 voturi)    
    traducere (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:09)

    eu [anonim]

    Dl. Bela are nevoie de translator din romana in romana. Hai sa dam o mana de ajutor.

    "Vom propune in continuare eliminarea caracterului de stat national al Romaniei" chiar daca nu "exista vreo sansa sa se obtina cele doua treimi din voturile parlamentarilor necesare in acest sens."

    Traducere: Hai sa pierdem vremea cu propuneri de doi bani pe bani fraierilor de contribuabili!
  • +2 (10 voturi)    
    Oare (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:30)

    HESS [anonim]

    Chiar nu exista nimeni in serviciile secrete romane sa aiba putin sange romanesc in instalatie.Un accident de masina ,un ghiveci cazut in chelia lui,o disparitie misterioasa ,o intepatura cu ceva otravitor .,stilul umbrela..Pt el si toti cei care guita autonomia teritoriala si desfintarea de stat nationala romaniei.Ceva stil MOSSAD.
  • +7 (9 voturi)    
    Factori pertubatori acesti UDMR-isti (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:31)

    Creator [utilizator]

    Daca ii ia un pic la verificat averile sa vezi cum se cumintesc !
    • 0 (6 voturi)    
      Cand o fi justitie in Romania. (Vineri, 23 aprilie 2010, 20:29)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Creator

      Cu oamenii lui Iliescu din justitie,care taie si spanzura statul roman,nu se va face ceva in Romania.Si-au dat legi care sa-i protejeze,incat numai moartea ne mai scapa de ei.
  • +11 (11 voturi)    
    hmmm (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:36)

    veninusrl [utilizator]

    in Romania maghiarii reprezinta cam 7.5%din populatia totala, in Franta musulmanii sunt cam 12 milioane, din care peste 70% sunt arabi magrebieni; totul pentru o populatie de aprox 66 milioane de locuitori. Ok, intre arabii lor si maghiarii nostri e o diferenta, unii s-au stabilit mai devreme, altii mai tarziu in noul spatiu geopolitic, dar ar indrazni vreunul dintre arabii din Franta sa spuna ce spune Marko Bela?

    Eu cred ca este cam nesimtit acest individ, uita ca Romania are cea mai liberala politica privind minoritatile, daca vreunul din statele fondatoare ale comunitatii europene ar dori sa intre acum in UE, dpdv al politicilor minoritare nu ar fi niciunul acceptat!
  • +1 (7 voturi)    
    Propune (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:37)

    Pantera Roz [utilizator]

    si PDL-ul iti va da,la schimb cu votul pt. Constitutia lui Basescu.
  • +5 (5 voturi)    
    tu spui (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:37)

    Tu Trajanus [anonim]

    eu as zice sa mai elimini din cuvintele siropoase, si o sa fiu de acord cu tine. S-au apucat unii de latrat, ca sa isi justifice banii luati in parlament (adica Marko&co)
  • -5 (7 voturi)    
    independenta sau federalizare (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:47)

    viky [anonim]

    Federalizarea pe criterii etnice in Romania este o aiureala....dar o federalizare pe alte criterii /economice,geografice,sociale etc/, mi-ar surade !
    • +1 (1 vot)    
      Federalizare (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 2:15)

      rogesteb [utilizator] i-a raspuns lui viky

      Esti naiv. Istoria ne-a invatat ca e nevoie si de zone sarace de unde poti sa-ti iei mana de lucru ieftina si unde poti sa-ti vinzi marfa de mana a doua. Ce crezi ca ai rezolva cu federealizarea pe criterii economice? Crezi ca ti-ar fi mai bine tie ca individ? Eu nu-s asa convins.
  • +4 (8 voturi)    
    nu-i asa ca... (Vineri, 23 aprilie 2010, 20:00)

    egroeg [anonim]

    daca se va stabili 10% plafonul minim pentru intrarea in Parlamentul Romaniei am fi scutiti sa tot ascultam idioteniile acestor perfizi ?
    • +3 (5 voturi)    
      Marko&co (Vineri, 23 aprilie 2010, 20:53)

      Adrian US [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      Nu trebuie mrit baremul la 10% ci trebuie doar adaugata Moldova la Romania si e de ajuns. IN felul asta s-ar impusca doi iepuri ndintr-o lovitura.

      Adrian US
      • +1 (1 vot)    
        i-mi place (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 8:06)

        ciprian [anonim] i-a raspuns lui Adrian US

        Bravo i-mi place ce ai spus
  • -4 (6 voturi)    
    +++++ (Vineri, 23 aprilie 2010, 20:13)

    vasili zaitzev [anonim]

    imi place bela
  • +2 (10 voturi)    
    Vor respecta ungurii minoritatea romaneasca? (Vineri, 23 aprilie 2010, 20:18)

    V.R. [utilizator]

    Nu as avea nimic impotriva unui Szekélyfőld - stat independent, daca as fi 100% ca romanii din interiorul lui nu vor fi tratati cu aroganta si xenofobie. Dar cum nu sunt inca sigur ca ungurii au depasit faza ideologiilor nationaliste, prefer ca lucrurile sa ramana asa ca pana acum.

    Daca insa ceilalti romani vor face prostia sa aleaga unirea cu o tara din lumea a 3-a - Moldova - atunci poate o sa sprijin si eu independenta Tinutului Secuiesc. Vremea imperiilor a apus demult, acum e timpul statelor mici si eficiente (ca Luxemburg, Singapore, Estonia, etc).
  • +1 (3 voturi)    
    nici nu te gandi (Vineri, 23 aprilie 2010, 21:03)

    florin [anonim]

    d-le bela romania nu se va numi niciodata ungaria si nici ungaria romania poate sa traiasca oricine in liniste si pace in aceasta tara.
  • +3 (5 voturi)    
    Si iarasi in anii care vin vor fi razboaie (Vineri, 23 aprilie 2010, 22:36)

    T+C [anonim]

    Istoria se repeta: reteta este aceeasi, maghiari vor sa fure din teritoriul Romaniei si iarasi in anii care vin vor fi razboaie intre romani si unguri.

    Nu inteleg: Cum poate UDMR-ul exista legal ca partid politic in Romania, cind principalul motiv de existenta al acestui partid fiind ruperea teritoriului national al Romaniei?
    • -1 (1 vot)    
      faci o afirmatie (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 12:29)

      levi [anonim] i-a raspuns lui T+C

      pe care dupa aia o folosesti ca dovada!se numeste sofism!cand a spus un politician ca se vrea ruperea din teritoriul Romaniei?mai,uitate in calendar scriem 2010 nu 1810 unde ai ramas tu!
  • +2 (4 voturi)    
    atentie la iredentisti. (Vineri, 23 aprilie 2010, 22:48)

    letitia [anonim]

    Care stat il plateste pe acest Marko,cine-i da salar?daca-i antiroman si iredentist ce cauta in conducerea Romaniei?cand se va face ordine ,cand se va face curatenie acolo sus la etajul tarii/
  • +1 (1 vot)    
    Ba da!.... (Vineri, 23 aprilie 2010, 22:59)

    decebal [anonim]

    Ei spera si la cele doua treimi.....!
  • +4 (6 voturi)    
    "Cum nu vii tu, Ţepeş Doamne..." (Vineri, 23 aprilie 2010, 23:23)

    andrei [anonim]

    "Cum nu vii tu, Ţepeş Doamne, ca punând mâna pe ei,
    Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
    Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
    Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!"
    Mihai Eminescu, Scrisoarea a 3-a.
    Unde au fost ungurii astia cand strabunicii nostrii mureau pe campul de lupta pentru a castiga cu sangele lor ceea ce, precum bine spunea Stefan cel Mare si Sfant, "nu a fost a mea şi nu este a voastră, ci a urmaşilor voştri, şi a urmaşilor urmaşilor voştri în veacul vecilor!"? Romania apartine natiunii romane si nu poate exista fara aceasta natiune, eliminand notiunea de stat national se elimina, practic, intreaga esenta si ratiune e a fi a Romaniei si a intregului neam romanesc. ...cu greu ma abtin,n-am cuvinte,oameii astia nu au limite,ce e in capu lor?!
    • +2 (4 voturi)    
      Frumos (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 0:20)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Spus Andrei dar din pacate ai si luat un minus din partea unui lingau care vrand sa arate Europei cat de democrat este el si intelegator cu minoritatiile este capabil sa-si vanda propriai natiune.Sau poate din partea unuia care viseaza la draci beti pe pereti.Cata stima am pentru evrei care au reusit obtinerea Ierusalimului dupa 2000 de ani de suferinta si lupta.Si odata obtinut acel pamant il apara prin LEGE cu sfintenie.Nu se poate cumpara pamant in Israel nici macar de ei evreii.Ce ne-ar trebui noua un guvern ca la YERUSALAIM.Sa vedem care ar avea curaj sa caste gura.Belo cumva,Tokes ,sau Antal.AUD.
    • -2 (2 voturi)    
      national este un cuvant (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 12:36)

      levi [anonim] i-a raspuns lui andrei

      este un cuvant pe care pot sa umpli cu esenta sau pot sa fluturi ca un steag ca sa prostesti lumea!daca nu am fi noi ungurii diferenta ar fi ca ati mai adauga pe harta jegului inca 2 judete care ar rasuna de manele si ar fi macinate de coruptie si hotie!Cuvintul national este inclus in constitutie nu din patriotism ci din propaganda,aceasi oameni au furat avutiei tarii fara nici o scrupula!de fapt din partea mea puteti baga cuvintul national in toate frazele pe care aveti in constitutie!ce se va schimba?
  • +2 (2 voturi)    
    cum ar arata Bela fara cioc (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 1:15)

    tepes [utilizator]

    Deh,de ale lui Belica,trebuie sa zica si el ceva,nu el este problema ,cainele care latra nu musca,altul este Iuda,s-au Iago ,raspopitul acolo-i problema.
  • +1 (1 vot)    
    Marko si gasca (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 14:00)

    ion [anonim]

    Propun ca prin noua organizare teritoriala actualele judete Harghita si Covasna fiecare sa fie integrate astfel :
    -- Covasna sa se integreze cu Bacau, Vrancea, Galati, etc
    -- Harghita sa se integreze cu Brasov, Sibiu, Alba
    Deasemenea ridicarea pragului electoral la 10% pt. a intra in Parlament ar face ca UDMR sa intre cu un reprezentant la "alte minoritati" si am termina circul.
    Si cu actuala lege electorala daca romanii s-ar fi prezentat la vot (indiferent cu ce partid ar fi votat) era posibil ca UDMR sa nu fi intrat in Parlament. Dar ......suntem smecheri si nu mergem lavot
  • 0 (0 voturi)    
    VERDE (Duminică, 25 aprilie 2010, 10:20)

    MC [anonim]

    De ce este colorat in verde judetul MURES,care are 3 deputati din 8 ai UDMR si doi senatori din patru ai ai UDMR?
  • 0 (0 voturi)    
    stat national (Duminică, 25 aprilie 2010, 17:07)

    satmareanul [anonim]

    Ce inseamna stat national? Ca e locuit de o singura natioune, nu? Nu e cazul in Romania, unde sunt recunoscute 18 minoritati nationale. In total mai mult de 10 % din populatie nu este de nationalitte romana. In asemenea conditii e dea dreptul hilar sa strigam sus si tare ca Romania e stat national!!! Suntem o tara multi-etnica.
  • 0 (0 voturi)    
    Federalismul (Marţi, 27 aprilie 2010, 17:14)

    Cristian [anonim]

    Este evident ca Marko isi doreste un stat federal, permitandu-i sa castige autonomia tinutului secuiesc
    Fratilor, NU VA LASATI PACALITI!!! statul federal la romani ii o minciuna, descentralizarea ii extrem de periculoasa, o sa ma numiti comunist dar imaginati-va urmatorul scenariu:
    Ai pe unul(Infractor\golan) care ii regele orasului sau satului dupa caz
    cumva totusi desi nu credeti, politia ii mai tine in frau de frica controlului de la Bucuresti.
    Cu descentralizarea, adica politia lucra pentru primarie, ai sa vezi ca membrii partidului de la putere sau Regele orasului de mai sus o sa devina imparatul localitatii adica o sa aiba politistii directiva de la primarie si\sau Resedinta de Judet sa nu il traga pe dreapta si sa ii amendeze numai pe anumiti cetateni.
    in concluzie stim ca e rau dar ar putea fi mai rau!