Gabriel Oprea la dezbaterea Legii pensiilor: Ii voi apara pe militari indiferent de consecintele politice

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2010, 20:48 Actualitate | Politic


Ministrul Apararii, Gabriel Oprea, a declarat, luni, in plenul Senatului, ca nu poate fi de acord cu unele prevederi inechitabile ale Legii unitare a pensiilor, subliniind ca ii va apara pe militari indiferent de consecintele politice, relateaza Agerpres.

El a afirmat ca grupul senatorilor independenti sustine proiectul Legii unitare a pensiilor, insa in egala masura acesta sustine si anumite amendamente care privesc "recompensarea justa a militarilor si a personalului din sistemul de siguranta nationala".

Proiectul legii unitare a pensiilor a intrat luni in dezbaterea plenului Senatului, prima Camera legislativa sesizata cu acest act normativ.


Citeste mai multe despre   


















1190 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    mare artist! a fost superb in rolul vicontelui (Luni, 19 aprilie 2010, 20:18)

    Eneas [anonim]

    dar si inflatia de generali la balcon adusi sa faca urat, a fost de pomina -propun ca toti generalii facuti dupa 90 sa fie trimisi in Afganistan sa simta putina militarie adevarata!
    • -2 (2 voturi)    
      aia se impusca singuri intre ei (Luni, 19 aprilie 2010, 22:24)

      io [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      ....aia nici nu apca sa ajunga in Afganistan, ca li se face rau in avion
      iar aia d reusesc sa ajunga intregi, or sa se impuste intre ei de speriati ce sunt si incapabili

      ei erau buni sa se imbrace in uniforma dimineata, sa mearga la birou ..., unde ziua de munca incepea cu cafeaua de dimineata si continua cu sticla de votca, iar la ora 4, plecau linistiti acasa sa-si faca somnul de frumusete !

      habar nu au avut ei ce insemna militaria, generali ...cu numele si insigna in piept, nu au vazut niciun razboi in intreaga lor cariera ...ziua de salariu si sticla de votca era unicul motiv pentru care mergeau la ...unitate !
      • -1 (1 vot)    
        Pt securistii armatei (Marţi, 20 aprilie 2010, 5:11)

        titulescu [anonim] i-a raspuns lui io

        Pt securistii din armata, care au aparat tara de americani timp de zeci de ani, pe vremea lui ceasca, acum pensionari de lux: primiti o caciula de bani pt asta, iar daca vreti mai mult, sa va aduca boc si oprea de la ei de acasa, nu sa ii luati prin impozite din salariile noastre amarate!
  • -2 (2 voturi)    
    au multe drepturi (Luni, 19 aprilie 2010, 20:35)

    Clau [anonim]

    cei din armata, SRI, politie si alte structuri au multe privilegii dar si venituri mari fata de restul populatiei. Sunem tara cu cei mai multi generali din NATO. Pt ce atat tortionari? Ca sa apere regimurile politice?? NU NE MAI PERMITEM CA UN CAPORAL SA CASTGE CAT UN PROFESOR.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Luni, 19 aprilie 2010, 21:58)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Clau

      de unde stii tu ma prietene ca au multe drepturi? unde le tot vedeti voi? daca militarii au asa multe drepturi de ce nu mergi sa te inrolezi? mergi, pregateste-te..ajungi super caporal si te doare in basca daca e asa bine
      eu zic sa nu mai vorbim despre lucruri pe care nu le cunoastem
    • 0 (2 voturi)    
      curiozitate (Marţi, 20 aprilie 2010, 6:24)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Clau

      Spune-mi si mie care sunt aceste drepturi! Spune-mi si mie care sunt acele salarii MARI !Ce intelegi tu prin <tortionari>? Totusi, raman la prima intrebare,care sunt privilegiile?
    • 0 (0 voturi)    
      privilegii (Marţi, 20 aprilie 2010, 7:42)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Clau

      Priviliegiile le-a bagat in cap oamenilor domnul Boc care nu prea are habar cu ce se manaca sistemul militar. Domnia sa gandeste ca un profesoras frustat nu ca si un om de stat.
  • +2 (4 voturi)    
    Pentru un general ... (Luni, 19 aprilie 2010, 21:01)

    x [anonim]

    Pentru un general facut la apelul bocancilor de seara,
    pentru un fost prefect CU GURA MARE si ineficient,
    pentru un MARE AFACERIST,
    pentru un tradator de partid (nu conteaza partidul! tradatorul va mai trada!)),
    abia astept sa-l vad cum demisioneza,
    punind, pentru prima oara in viata lui,
    principiile inaintea interesului personal.
  • +2 (4 voturi)    
    si pensiile securistilor (Luni, 19 aprilie 2010, 21:07)

    cornel [anonim]

    Aveti grija, domnule Oprea, sa nu se atinga nimeni nici de pensiile babane ale fostilor securisti tortionari. Ca au muncit din greu si merita sa-si duca batranetile pe pensii de 5.000 de ron/luna.
  • +3 (3 voturi)    
    unitar (Luni, 19 aprilie 2010, 21:21)

    ioan [anonim]

    Cinste dumneavoastra domnule ministru, ca fost militar intelegeti mai bine acest sistem.
    Eu nu inteleg de ce anume trebuie sa fie totul unitar? Daca se marseaza, pe acest unitarism va veti confrunta dv. si succesorii dumnevoastra cu o mare problema.
    Militarii vor cere sa fie anulate toate interdictiile si restrictionarile de drepturi constitutionale, vor cere aplicarea Codului Muncii in armata, abrogarea din Codul Penal a infractiunilor pentru militari. Desigur va aparea o armata nefunctionala!
    Daca este vorba de tratamente egale, acestea trebuie sa functioneze in ambele directii. Si militarii sunt cetateni ai aceleiasi Constitutii. Se va reduce interesul pentru cariera militra care si la ora actuala functioneaza doar datorita crizei. Sunt comvins ca aveti cifre statistice despre cati ingineri militari au plecat in ultimi ani, care este fluctuatia de SGV care greveaza bugetul, care este fluctuatia de personal la subofiteri s.a. Toate acestea trebuie anticipate, pentru ca ele presupun bani pentru calificarea fortei de munca, necesare inlocuirii celor plecati. .
  • +2 (2 voturi)    
    nu pricep (Luni, 19 aprilie 2010, 21:21)

    romanul [anonim]

    sa se reduca ,dar nu de la noi !
  • -2 (2 voturi)    
    cata curvie pe domnu'ministru (Luni, 19 aprilie 2010, 22:20)

    io [anonim]

    ce handicapat ....pus in fata nevoii de a face o alegere, el sustine ambele variante; nu a inteles ca ori e pentru una, ori pentru cealalta;

    asta asa cu indulgenta ca sa nu mai spunem ca din moment ce e in guvern si membru al guvernului, sustine si aplica decizia guvernului..

    e plin frate de habarnisti dástia, incapabili sa ia o decizie, si sa isi asuma actiunea , ametiti incapabili sa mearga intr-o directie data, tot de ei initial aleasa !
  • +1 (1 vot)    
    invidiosilor si frustratilor (Marţi, 20 aprilie 2010, 6:39)

    ionela [anonim]

    Miliarii au facut un contract cu statul roman sub juramant de credinta.Sunteti niste invidiosi si frustrati.Cred ca suntem cel mai al dracului popor din lume. De aia ne merge asa de bine. !!! Suntem de rasul Europei !
  • 0 (2 voturi)    
    ministrul apararii (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:26)

    indira gandhi [anonim]

    in timp ce sindicatele si organizatiile nonguvernamentale au ales sa protesteze sub diferite forme pentru sustinerea drepturilor lor, o categorie numeroasa de profesionisti din institutia militara isi indeplinea datoria, asumandu-si riscuri pentru realizarea obiectivelor de securitate nationala, servind patria. Printre ei ma aflam si eu.
    In timp ce unii ieseau in piete, sau pe ecranele TV, cu portavoci nastrusnice pentru a spune si sustine durerea lor, aproximativ 31.000 de soldati si gradati voluntari traiau intr-o incertitudine privind stabilitatea viitorului lor profesional. Printre ei ma aflam si eu.
    Unii au avut exemplul manifestatiilor pe modelul anilor 90. Noi ne-am asumat exercitiul rabdarii si al asteptarii, sperand ca cei care ne conduc vor gasi solutii si pentru noi. Printre ei, sunt si eu.
    Poate ca unii stiu sa ceara mai bine, sa fie mai zgomotosi. E dreptul lor si e dreptatea lor. Noi am ales modestia si argumentele intemeiate pe realitate. Poate ca unii, la 39 de ani isi puneau problema cum sa-si schimbe masinile sau in ce paradisuri sa isi petreaca vacantele. Eu, la 39 de ani ma bucur ca un copil ca pot sa mai lucrez, sa mai activez, cum spunem noi, militarii, inca 6 ani in lumea pe care am descoperit-o de mic: ARMATA. I-am oferit totul cu daruire, iar acum simt ca munca mea trebuie sa fi insemnat CEVA. Cu acesti sase ani in plus, cred ca voi putea sa-mi sustin baiatul meu de 15 ani sa termine un liceu bun, iar apoi sa inceapa o facultate.
    Va place sau nu, ministrul Oprea este cam primul dintre ministrii pe care i-a avut armata in ultima vreme caruia chiar ii pasa.
  • 0 (2 voturi)    
    garbriel oprea (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:28)

    albinutza din Dacia [anonim]

    in sfarsit, o veste buna si in Armata. Cel putin pentru noi, cei care am preluat titulatura de „talpa Armatei" de la fostii militari in termen. Chiar daca eram denumiti „angajati pe baza de contract" si ne numeam „profesionisti", in fapt nu prea ne deosebeam de fosta masa de soldati, militari in termen, decat prin solda primita (care, intre noi fie vorba, e destul de anemica... dar intelegem, e criza, nu?!). in rest, o parte importanta a gradelor superioare ne trata ca inainte. Nu vreau sa par critic, acum cand, de fapt, as vrea sa laud, dar cam asa s-a intamplat o buna bucata de vreme. Iar la 40 de ani eram nevoit sa parasesc sistemul fara niciun drept, desi indeplinisem inclusiv misiuni in teatrele de operatii, de multe ori riscandu-mi chiar viata. Indiferent de „bubele” ministrului Oprea, deocamdatra acesta tine cu noi, cu militarii din randul carora provine si el. deocamdata el a sustinut proiectul de modificare a Legii si chiar a reusit sa impuna in fata parlamentarilor o varianta care sa ne aduca si pe noi, soldatii si gradatii voluntari, in randul lumii, cum s-ar spune. Era pacat ca niste oamenii cu care ministerul a cheltuit multi bani pentru instruire sa plece din sistem cand inca mai erau utili, dar era si o nedreptate sociala ca un numar apreciabil de militari sa plece fara a le fi recunoscute anumite drepturi. Desi in afara sistemului militar aceste chestiuni nu sunt prea bine intelese sau sunt receptate cam in genul „salariilor nesimtite", as vrea ca „civilii" care se intampla sa citeasca aceste randuri sa nu perceapa doleantele noastre ca pe ceva iesit din comun sau ca pe inca un „privilegiu" care ni s-a „dat". As vrea doar sa aiba in minte imaginea coborarii dintr-un avion militar a unui sicriu cu trupul unui soldat si poate vor intelege ce inseamna o cariera militara, privatiunile si riscurile unei asemenea meserii.
    Nu in ultimul rand, prin statutul castigat in urma aprobarii acestei legi, stimati domni, am asigurat si linistea familiei, dar si viit
    • 0 (0 voturi)    
      vorbesti prostii (Marţi, 20 aprilie 2010, 16:07)

      danut lupascu [utilizator] i-a raspuns lui albinutza din Dacia

      ai libertatea de a alege asa ca nu va ma plangeti atat, sunt alte categorii sociale care merita mult mai mult, dar asa ati fost invatati sa fiti condusi sa vi sa spuna ce sa faceti nu aveti deloc initiativa, lipitorilor, ce va obligat cineva sa plecati in teatrele de lupta ? nu, faza cu mandria tari nu tine deloc
  • 0 (0 voturi)    
    Pensii speciale (Marţi, 20 aprilie 2010, 13:52)

    tureltan [anonim]

    Domnilor, Pensii speciale au cei care au sustinut regimul ceausist din toate punctele de vedere. Daca nu suntem de acord cu acel sistem , care nici Comunist nu a fost, atunci de ce le dam pensii speciale???. Ex . Un prof. cu 45 de ani de contributii l a sistem nu se ridica cu pensia la nivelul unei dactilografe de la securitate sau unui portar de la cc.
  • 0 (0 voturi)    
    pensiile MILITARILOR (Joi, 22 aprilie 2010, 14:21)

    Stroe din Carpati [anonim]

    in timp ce sindicatele si organizatiile nonguvernamentale au ales sa protesteze sub diferite forme pentru sustinerea drepturilor lor, o categorie numeroasa de profesionisti din institutia militara isi indeplinea datoria, asumandu-si riscuri pentru realizarea obiectivelor de securitate nationala, servind patria. Printre ei ma aflam si eu. In timp ce unii ieseau in piete, sau pe ecranele TV, cu portavoci nastrusnice pentru a spune si sustine durerea lor, aproximativ 31.000 de soldati si gradati voluntari traiau intr-o incertitudine privind stabilitatea viitorului lor profesional. Printre ei ma aflam si eu. Unii au avut exemplul manifestatiilor pe modelul anilor 90. Noi ne-am asumat exercitiul rabdarii si al asteptarii, sperand ca cei care ne conduc vor gasi solutii si pentru noi. Printre ei, sunt si eu. Poate ca unii stiu sa ceara mai bine, sa fie mai zgomotosi. E dreptul lor si e dreptatea lor. Noi am ales modestia si argumentele intemeiate pe realitate. Poate ca unii, la 39 de ani isi puneau problema cum sa-si schimbe masinile sau in ce paradisuri sa isi petreaca vacantele. Eu, la 39 de ani ma bucur ca un copil ca pot sa mai lucrez, sa mai activez, cum spunem noi, militarii, inca 6 ani in lumea pe care am descoperit-o de mic: ARMATA. I-am oferit totul cu daruire, iar acum simt ca munca mea trebuie sa fi insemnat CEVA. Cu acesti sase ani in plus, cred ca voi putea sa-mi sustin baiatul meu de 15 ani sa termine un liceu bun, iar apoi sa inceapa o facultate. Va place sau nu, ministrul Oprea este cam primul dintre ministrii pe care i-a avut armata in ultima vreme caruia chiar ii pasa!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Are tupeu si obraz gros armata noastra (Miercuri, 5 mai 2010, 12:54)

    narcis [anonim]

    nu stiu de ce tot schelalaie cadrele militare pe forum si nu numai aici...angajarea si ramanerea in armata nu e obligatorie...toti dar absolut toti s-au colcosit acolo sub uniforma militara sub un fals juramant dat in mod meschin pt a sta bine mersi cu un salariu sigur,haine,casa si masa MOACA...CRED CU TARIE CA IN AFARA SANATATII TOT SISTEMUL BUGETAR A URMARIT O VIATA DULCE SI FARA GRIJA ZILEI DE MIINE....tot acest sistem parazit are productivitate ZERO si traieste pe spatele celor care muncesc din greu in sistemul PRIVAT pt ca numai acesta aduce profit si din taxe si impozite hraneste imensa masa de nesimtiti din sistemul bugetar....daca e asa greu la stat de ce nu au curaj sa vina sa munceasca cinstit la privat...nu vin pt ca nu stiu ce este munca adevarata....nu merita sistemul privat cresterea tva si a cotei unice de impozitare pt ca statul sa aiba bani sa tina in spate parazitii astia...o sa intram f repede in faliment cu acest tip de masuri....solutia e clara ca lumina zilei si anume inghetarea salariilor , lege unica simpla si clara pt pensii si reducerea la jumatate a salariatilor din sistemul bugetar...numai asa vom trece bine peste criza...s-a vazut clar la revolutie utilitatea armatei - au omorat cu singe rece copii nevinovati care erau cu miinile goale...si-a macelarit propiul popor si acum au tupeu sa ceara drepturi si privilegii desi au miinile minjite cu sange...ei sunt mercenari nu cadre militare