Liviu Dragnea: Nu am demisionat de la MAI din aceleasi motive ca si Gabriel Oprea

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:11 Actualitate | Politic


Secretarul general al PSD, Liviu Dragnea, a declarat, miercuri, inaintea sedintei CExN, ca nu a demisionat de la conducerea MAI din aceleasi motive ca si predecesorul sau, Gabriel Oprea, informeaza Mediafax.

Reactia vine dupa ce luni seara, la B1 TV, presedintele Traian Basescu a declarat ca poate social-democratul va spune vreodata "in mod real" de ce a renuntat la Interne.

Intrebat daca poate confirma ceea ce a spus seful statului, ca ar fi demisionat de la MAI din aceleasi motive ca si Gabriel Oprea, Dragnea a raspuns: "Categoric nu".

El nu a dorit sa faca alte comentarii referitoare la demisia sa de la conducerea MAI si a declaratiilor facute de presedintele Traian Basescu, luni seara, la B1 TV, precizand ca a spus suficient pe acest subiect.

Presedintele Traian Basescu a declarat, luni seara, la B1 TV, ca, daca social-democratul Liviu Dragnea nu va spune public, la un moment dat, de ce a demisionat de la conducerea Internelor, atunci ii va aminti chiar el motivele.

Basescu a sustinut ca Gabriel Oprea si Liviu Dragnea au refuzat sa faca "un joc al unor numiri la structuri de siguranta a statului, asa cum sunt ele, servicii departamentale, nu servicii nationale". "Nimeni nu se intreaba de ce doi ministri au plecat. Mai ales, toata lumea uita de Dragnea, care a stat 7 zile ca ministru de Interne, dupa care a venit la mine, dandu-mi explicatia de ce isi prezinta demisia", a spus Basescu.

La conducerea Ministerului s-au succedat, la inceputul anului 2009, pentru perioade foarte scurte, Gabriel Oprea si Liviu Dragnea, amandoi preferand sa demisioneze, fara a oferi explicatii concludente, in scurt timp de la preluarea mandatelor.


Citeste mai multe despre   


















1896 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Marele Dragnea (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:46)

    unknown [anonim]

    De acord cu el...nu a renuntat din aceleasi motive. A renuntat pentru ca era presendintele consiliului judetean Teleorman. In momentul in care a acceptat postul de Ministru de Interne a facut un sondaj in judet care i-a oferit o supriza. Daca ar fi acceptat postul de ministru ar fi trebuit sa isi dea deminisia de la conducerea judetului pe care il controleaza pana la cele mai mici detalii. Demisia sa ar fi dus la noi alegeri pentru un nou presedinte de consiliu judetean, si surpriza nu ar mai fi castigat tot un PSD-ist (conform sondajului facut de PSD) care sa-i acopere toate neregulile facute. Singurul PSD-ist care ar fi avut sanse ar fi fost un primar care a refuzat participarea din start. Ar trebui sa vizitati judetul sa va dati seama ce mult a ajutat Dragnea cetatenii. El este un fel de Casuneanu al teleormanului.
    • +2 (2 voturi)    
      Perfect de acord. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:36)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui unknown

      In plus, Dragnea nu are anvergura de politician, chiar PSD-ist.Pote dor in judetul lui din sud.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce atatea secrete? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:51)

    Dorin [anonim]

    Pai sa ne spuna tovarasul Dragnea, dar sincer, ce anume l-a determinat sa demisoneze! Opinia publica are dreptul sa afle adevarul. Daca n-o va face, in aceasta situatie sa ne spuna presedintele Basescu ce stie despre demisia lui Dragnea. Pentru ca ne-a promis ca ne va spune in situatia in care Dragnea se face ca nu-si aduce aminte. Pur si simplu m-am saturat de misterul asta. Ce atatea secrete?

    P.S. Confirmarea lui Geoana a declaratiei lui Basescu ca l-ar fi avertizat sa nu vina cu Voicu ca propunere pentru MI dovedeste ca presedintele nu minte. Asteptam adevarul de la Basescu. Indiferent ca il va confirma sau nu Dragnea. Oricum Dragnea a dovedit in cateva randuri ca este necredibil.
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:00)

    Citizen Kane [utilizator]

    Nica ce a facut de a acceptat?
  • +2 (2 voturi)    
    camioane (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:09)

    votant [anonim]

    Precis are vre-o 2 camioane de dovezi de fraudare a alegerilor... Ups! voiam sa zic ...de motive de demisie de la conducerea MI.
  • +3 (3 voturi)    
    jocurile ascunse ale lui Dragnea Liviu. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:22)

    mircea [anonim]

    Daca nu spune de ce a demisionat,poate ne spune de ce a vrut sa fie ministru de interne.Liviu Dragnea este un tip discret,dar nu prea destept si confunda persoanele cu actiunile si de aceia spune ca nu a demisionat din aceiasi cauza.Prostia si egoismul sunt periculoase,mai ales in politica si de aceia eu il vad pe Liviu Dragnea un om periculos,in primul rand pentru stabilitatea PSD.
  • -3 (3 voturi)    
    Spune! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:09)

    g [anonim]

    poate ne spune mai intai presedintele cand ii va da caseta compromitatoare lui M.Geoana.Asa cum a promis inain tea ultimului tur de scrutin.poate dupa aia si Dragnea......
  • +1 (1 vot)    
    pai atunci (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:01)

    teliormaneanul [anonim]

    zi'le p'ale 'tale bre dom' injiner.
    da pe fatza. pune pe masa. spune ce'ai in gusha.
    ca daca nu's aceleasi, musai ca a fost ceva.
    dece sa taci. o veche zicere cica tacerea acuza.
    zau.
  • +1 (1 vot)    
    simplu ca bonjour (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:50)

    mihaela [anonim]

    Daca devenea ministru nu mai avea timp sa stea langa Mihaela,dragostea mea.