Patru ore la coada la vot, la Gara de Est (Obor). "Stam la coada ca la carne, pe vremea lui Ceausescu"

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:32 Actualitate | Politic


"Stam la coada ca la carne, pe vremea lui Ceausescu". "Suntem si noi veniti in Bucuresti sa ne construim un viitor mai bun, da' dureaza o zi numai ca sa incerci sa-l votezi". Sunt cuvintele tinerilor care s-au inghesuit la pranz sa voteze la Gara de Est (Obor). O singura sectie speciala organizata, la a carei usa coada era constanta. 300-350 de oameni, cu declaratiile pe proprie raspundere in maini.

La ora 13.00, lumea este inca vesela. Multi tineri, soare si relativ cald. Glume de campanie si amintiri de la alegerile din 2004 - din partea celor care atunci aveau drept de vot. Rar cate un nume de candidat - mai degraba din partea persoanelor in varsta. Inevitabil, insa, numele lui Geoana, Antonescu si Basescu se impletesc perfect in vorbele alegatorilor cu amintirea vermutului, a tulburelului si a palincii "cum numa' pe vremuri se facea". "Sa vedem de-acum inainte, cu astia pe care-i alegem, ce-om mai bea", spune un barbat, venit la sectia speciala impreuna cu varul lui, "de la tara".

Ora 14.00, ceva mai putina vorba. Incepe sa fie frig. Coada inainteaza greu. Oamenii asteapta.

Ora 15.00, ciocu' mic si joc de glezne. Se lasa frigul si picioarele incep sa inghete. Rabdarea se duce si ea usor-usor. Incep certurile intre cei care incearca sa se bage in fata si "veteranii". Unul dintre observatori revolutioneaza coada. "Toate declaratiile pe proprie raspundere trebuie rescrise, fara semnatura. Se semneaza doar in fata comisiei". Atat le-a trebuit celor aproximativ 350 de alegatori care asteptau la usa. Dureaza maximum 10 minute sa completezi fisa, cu tot cu gasit pix si asezat pe genunchi. Dar enervarea e mare, cu atat mai mult cu cat se inainteaza foarte greu, fara ca cineva sa stie de ce.

Ora 16.00, oamenii care vin pleaca. Adica cele 350 acum spre 400 de persoane care formeaza coada ii descurajeaza pe multi dintre cei care au iesit la vot. "Coada" se consoleaza cu zvonurile care vin dinspre celelalte sectii speciale de votare. "La Gara de Nord cred ca e crima. Acum 5 ani am stat 5 ore sa votez", spune un barbat de pe la mijlocul cozii. Glume tot mai putine, doar zumzait si nemultumiri. "Este incredibil, domnule. Sa nu faca ei macar o toaleta ecologica pentru toti oamenii astia". "Auzi tu, o singura sectie de vot pentru o gara intreaga. E inuman". "Dupa 3 ore de stat, ma gandesc ca atunci cand ajung in fata usii si ma invita inauntru sa le zic: Acuma nu mai vreau eu!"

Iar coada si indignarea continua.

Povestiti aici experienta dumneavoastra de vot.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















536 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Vot (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:44)

    elena [anonim]

    Acest articol reproduce exact atmosfera creata la sectia de votare. Lipsa de respect din partea organizatorilor care nu creat mai multe cabine de votare si care ne-au lasat sa asteptam cateva ore bune ca sa putem pune o stampila amarata, mult ravnita de catre candidati.
  • 0 (0 voturi)    
    la Viena.. (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:45)

    Seb [utilizator]

    .. am fost la vot la 10 dimineata si am avut noroc, am stat la coada 5 minute. Ma bucur ca am reusit sa ma conving sa ma duc devreme la vot. Matusa mea a stat (tot la singura sectie din Viena) o ora si jumatate la coada.
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:46)

    george [anonim]

    "dai cu votu' stai ca vita" ... cam asta a fost atmosfera de la gara de est......4 ore in picioare si frig pt un vot ....oare nu e cam mult pt cat a facut clasa politica pt noi in 20 de ani ??
    fffffffffproasta organizare !!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    in sect 5 (Duminică, 22 noiembrie 2009, 17:57)

    alice [anonim]

    in sect 5, in controceni, la ora 13.00 era super de votat. Votez la aceeasi sectia ca si Vadim si pana nu voteaza el, nu se elibereaza aleile de jurnalisti. Asa ca de data asta am votat mai tarziu si nu a fost aglomerat. :)
  • 0 (0 voturi)    
    4 ore la scoala de langa Gara de Nord (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:03)

    AI [anonim]

    Mama nu are buletin de Buc, asa ca a trebuit sa voteze la o sectie speciala. A mers la o scoala de langa Gara de Nord, unde a stat 4 ore la coada. Erau doar 2 stampile de vot, 2 scaune unde oamenii care intrau puteau sa se aseze sa completeze cele doua declaratii pe propria raspundere. Declaratiile nu se imparteau inainte (macar pt. 3-4 persoane pentru a intensifica ritmul), sa nu plece careva cu ele (ce ar fi putut face cu ele ma intreb, dar nu gasesc vreun raspuns....???).
    Cand a ajuns mama in sfarsit in fata, dupa 4 ore si ceva, un domn din comisie o intreaba "Mai e lume afara?". Ziceai ca sunt pe alta planeta, afara era o coada de sute de oameni iar ei habar nu aveau.
  • 0 (0 voturi)    
    Organizare proasta (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:05)

    Liviu D. [anonim]

    Am intentionat sa votez la Gara de Est in urma cu o jumatate de ora (17:30) dar am renuntat, nu puteam astepta cateva ore la un rand imens . Lumea deja se plictisise si cred ca multi intentionau sa renunte. Presedinta sectiei de votare a iesit sa dea explicatii celor care stateau la rand dar pe cei care asteptau asta nu-i ajuta cu nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 19:53)

    gogu [anonim]

    Eu am fost mai de dimineata tot la Gara Obor, in jur de ora 9, am asteptat cam o ora pana sa intru.
    Cel mai indicat pentru sectiile speciale era in Regie, sunt vreo 9 sectii diferite; in turul II nu mai stau sa pierd vremea prin gara, ma duc direct acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    votati romani daca puteti (Duminică, 22 noiembrie 2009, 20:39)

    irina dragan [anonim]

    Nu pot sa gasesc cuvintele potrivite pentru ceea ce se intampla... In anul 2009, in Romania, NU POTI VOTA!!!! Deagaba ai drept de vot daca ti se pun piedici si nu poti vota. Mi se pare inadmisibil. Lucrez in Bucuresti de cativa ani si stau cu chirie si nu am viza de flotant...greseala mea se pare ...insa chiar si daca ma aflam in vizita aici tot nu puteam vota pentru ca cei mai "norocosi" care au stat de dimineata la coada (ca pe vremea raposatului) au reusit sa voteze. O tara de nenorociti unde se voteaza coruptia pt ca niciun om normal n-ar sta la o coada de cateva ore in singura zi libera din saptamana doar ca sa voteze corect. Se pare ca dreptul de vot exista doar pentru manipulanti asa ca...votati daca puteti.