Alegeri prezidentiale 2009

Adriean Videanu: Facem apel la toate partidele sa inceteze cu tentativele de frauda

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:02 Actualitate | Politic


"Inainte de a sti pe cine aleg romanii ca presedinte este necesar ca aceste alegeri sa fie legitime", a declarat duminica vicepresedintele PD-L, Adriean Videanu:"Facem apel la toate formatiunile politice sa inceteze cu tentativele de frauda... pana acum am facut 318 sesizari in ideea de a stopa orice tentativa de frauda".

Videanu a dat si exemple: in orasul Voluntari PSD uziteaza de turismul electoral; de asemenea in comuna Moara Vlasiei, facem apel la PSD sa inceteze aceste practici.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















900 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    ce rost are? (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:13)

    buldo [anonim]

    Oricat ar incerca sa fraudeze, nu pot influenta decisiv alegerile.
    Si doi, de ce sa fraudeze in turul 1?? Ce rost are? As intelege daca s-ar incerca ceva in turul 2.
    • +3 (3 voturi)    
      d'aia (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:32)

      laur [anonim] i-a raspuns lui buldo

      fraudeaza turul 1 ca sa intre prostanacul in turul 2 . acum ai inteles de ce si cine fraudeaza ?
  • +4 (8 voturi)    
    Frauda este generalizata (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:17)

    marinaru [utilizator]

    Toate partidele practica turism electoral dar probabil ca PSD fiind cel mai vechi in aceasta practica o face si cel mai bine.
  • +2 (6 voturi)    
    turism electoral PDL (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:19)

    anti-frauda [anonim]

    Domnule Videanu, membrii dvs de partid fac turism electoral.In localitatea Hudum, de langa Botosani, 4 autoturisme, din care si una apartinand Senatului, B45SNT au luat un gruo de rezidenti in jurul orei 13 si i-au transportat la sectia de votare din satul Manastirea Doamnei.Asa ca ... Hotul striga hotii !
    • +1 (3 voturi)    
      Io ti-am dat + (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:34)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui anti-frauda

      ... desi tin cu basescu ...... si am facut asta ca sa intelegi ca una este sa ai cazuri izolate de frauda (cum sunt mai mult ca sigur ca se intampla) si alta e sa faci campanie agresiva la Irealitatea TV si Hantena 3 cum ca alegerile sunt fraudate masiv ..... fara NICI O PROBA!!!

      M-ai inteles?
  • +3 (5 voturi)    
    LoL (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:21)

    Bogdan [anonim]

    Si la VIDELE, de ce se ingradeste accesul presei in sectia de votare ? :) hai ma lesi ?
  • 0 (2 voturi)    
    DEZINFORMATI STIREA ! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:30)

    CARMEN [anonim]

    eu l-am auzit pe videanu spunand altceva, citez : fac apel la psd...., sa sprijinim primarul pd-l din nus ce localitate " astfel ca , mintiti , declaratia lui a fost cu totul alta si deformati adevarul . dar nu ma mai mira nimic, pd-l -ul si pds-ul au de lucru pentru fraudarea alegerilor. noroc ca, lumea s-a mai luminat si va schimba gunoiul adunat sub pres timp de 20 de ani ! singurul lucru intelept , acum, e sa mergem cat mai multi la vot, pentru ca turismul electoral sa nu ne dovedeasca. cand voteaza multi, nu mai e asa de periculoasa fraudarea unor buletine sau cel putin nu e asa de relevanta. votul e important, altfel ajungem ca si acum 20 de ani !(editat de hotnews.ro)(editat de HotNews.ro)
  • +2 (2 voturi)    
    exitpoll la realitatea (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:37)

    dani [anonim]

    Rusine realitatea.net a afisat exitpoll inainte de incheierea alegerilor
    • -1 (1 vot)    
      daca asa ceva s-a intamplat, (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:44)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui dani

      disperarea coalitiei este maxima!
      • +2 (2 voturi)    
        disperarea (Duminică, 22 noiembrie 2009, 14:13)

        the [anonim] i-a raspuns lui mihaela

        la care coalitie va referiti ?
        stiti cumva, ceva ?
  • +1 (3 voturi)    
    Tupeu (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:40)

    Lars [anonim]

    Tupeu nemaintalnit la Videanu .
    PDL face turism electoral la greu. Boc a putut semna daca vroia aceea lege prin care se elimina posibilitatea fraudei la sectiile speciale. Nu a facut-o.
  • +4 (4 voturi)    
    daca s-ar dori, s-ar stopa turismul electoral (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:40)

    Ovidiu [anonim]

    cu o simpla aplicatie IT.


    1. baza de date la nivel national cu CNP, numele si domiciliul votantilor.

    2. pe baza listelor primite de la comisiile din tara, se marcheaza un X in dreptul celor care au votat, si sectia unde au votat;

    3. optiune SEARCH pentru a afla care s-a prezentat la vot de doua sau mai multe ori in aceeasi sectie sau in alta sectie, la nivel national.

    Cost: sub 100.000 euro.


    Adevarul este ca nu se doreste, pentru ca fiecare partid are impresia ca turistii sai electorali sunt mai harnici decat ai concurentei, iar autobuzele lor sunt mai mari decat ale celorlalti...
    • +2 (2 voturi)    
      Ideea e buna dar... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 14:56)

      Florin J. [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      fraude se pot face si cu asta si inca pe o scara mult mai larga si la costuri mult mai mici.
      Tocmai din cauza securitatii ce trebuie asigurata, pretul nu poate fi sub 100.000 EUR ci cu mult peste aceasta suma.
      Sunt sigur ca aplicatia in sine poate fi banal de simpla, efortul cel mai mare fiind dat insa de: conversia de date, conectarea la diverse sisteme si securitatea.
  • +3 (3 voturi)    
    info (Duminică, 22 noiembrie 2009, 14:04)

    info [anonim]

    DACA AVETI date ... datile politiei si daca DA psd a fraudat, mircea geoana sa renunte la candidatura, iar daca nu........aceste acuzatii aruncate in vant sa fie sanctionate intr-un fel sau altu
  • +1 (1 vot)    
    Lamurire... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 14:18)

    tati [anonim]

    Se intreba cineva de mai sus,ca ce rost au fraudele ,ca doar suntem in turul 1?
    Pai nu trebuie facuta acuma o repetitie generala pentru turul 2? Trebuie incercate mai multe metode si pe urma stabilim strategia pentru turul decisiv!
    Fostul ministru de interne mirosise el ceva...si de aia s-a intamplat ce s-a intamplat!!!
  • +1 (1 vot)    
    Pai sa roage PSD-ul sa inceteze (Duminică, 22 noiembrie 2009, 14:28)

    Mihai [anonim]

    Nu ar trebui sa roage toate partidele ci numai PSD-ul, in definitiv ei sunt maestrii acestor practici. Si daca tot se roaga, poate ar fi bine sa roage PSD-ul sa se si retraga din cursa. oricum, candidatul lor n-are nimic de oferit.
  • -1 (5 voturi)    
    alunecare de pamant (Duminică, 22 noiembrie 2009, 15:01)

    gina [anonim]

    Simti Videne ca fuge pamantul.. de sub picioare !....aluneeeeca ...iti vine randul sa te duci la vale!!!
    • +3 (3 voturi)    
      lu geoana ii fuge (Duminică, 22 noiembrie 2009, 16:22)

      eu [anonim] i-a raspuns lui gina

      eu cred ca goana incepe sa isi dea seama ca nu el este imaginea partidului, iar cei care il voteaza il voteaza in schimbul unor beneficii materiale sau cei care inca mai viseaza la romania comunista a lui iliescu